Pôžička – kedy sa oplatí vziať

Rôzne druhy úverov a všeobecne bankové produkty zažívajú zvýšený záujem. A nie je na tom nič zlé. Pokiaľ si svoje financie vie človek dobre ustrážiť a je si na sto percent istá svojou schopnosťou splácať, nemala by jej pôžička nijakým spôsobom strpčovať život.


Obsah článku


Pôžičky sú však produktom, ktorý by mal v prvom rade riešiť nečakané problémy. Majú byť našim pomocníkom, nie nás ovládnuť a stať sa prostriedkom ku kúpe tovaru, na ktorý v skutočnosti peniaze nemáme. 

Mnoho ľudí si berie pôžičku, len aby ohromilo svoje okolie, aby si doprialo drahú elektroniku, aby si vyšli na drahú dovolenku a podobne.

Kedy je však pôžička skvelým pomocníkom a ideálnym riešením? Tu je niekoľko prípadov, kedy by človek bez nej len ťažko hľadal pomoc.   

Zdravie

Ak by sme mali vybrať jedinú vec, na ktorej sa naozaj neoplatí šetriť, tak je to jednoznačne zdravie. Bohužiaľ, život prináša často nevyspytateľné udalosti. 

Účet za lieky či lekársku starostlivosť môže byť poriadne vysoký a čakať so zdravotnými ťažkosťami na najbližšiu výplatu môže byť nezodpovednosťou, aká sa nevypláca.

A nevyplatiť sa nemusí napokon ani finančne –o koľko peňazí by mohol človek prísť, ak by sa mu v dôsledku čakania na financie predĺžila PN. Ešte stále sa odkladanie problémov oplatí?

Výdavky za zdravie prichádzajú často neočakávane, na rozdiel od pokazenej televízie ich však odložiť nemožno. Treba si nájsť pôžičku s nízkym úrokom, oboznámiť banku so svojou situáciou a výhodné riešenie s dobrými podmienkami sa určite nájde.

Pokuty

Nikto nie sme bez viny. Takmer každý z nás niekedy prekročí rýchlosť, cestuje v MHD bez lístka či zabudne zaplatiť faktúru. Cena za priestupky nemusí byť malá, o to je však horšie, ak na zaplatenie pokuty nemáme. 

Čiastka sa postupne navyšuje a splatenie môže byť stále komplikovanejšie. V najextrémnejších prípadoch sa výška penále môže vyšplhať až na tisíce eur.

Nie je ťažké zrátať si dve a dve. Ak nemá človek peniaze na splatenie pokút či záväzkov, pôžička poslúži ako skvelá záchrana. Preto radšej zaplatiť okamžite požičaných 60 eur, ako o niekoľko mesiacov vlastných 1000 eur.

Vzdelanie

Požičať si peniaze na dlhodobú investíciu, či v oveľa horšom prípade na hazardné hry, to nebude zďaleka ideálne riešenie. Existuje však druh investície, ktorá môže priniesť rýchly návrat prostriedkov a vhodne zvolená pôžička môže byť v tomto prípade skvelým pomocníkom. Ide o investíciu do vzdelania.

Či ide o knihy, vzdelávacie kurzy, konferencie, rôzne programy či služby mentorov a lektorov. Investovať peniaze do niečoho, čo môže človek posunúť vpred a napríklad mu aj časom vrátiť investíciu kariérnym postupom, to budú vždy dobre použité peniaze. Pokiaľ na to osoba nemá, nemala by sa zdráhať vziať si na účel vzdelania pôžičku.

Rovnaká situácia platí aj pre financovanie vysokoškolského štúdia, či už osobného alebo svojich detí. V tomto prípade je rozumné pozrieť sa na možnosti študentských pôžičiek, ktoré ponúkajú výhodnejší úrok a možnosť začať splácať podlžnosti až po škole.

Auto

Diskutabilný bod, no za určitých okolností je pôžička na auto dobrým riešením. A to v prípade, pokiaľ znamená nevyhnutnú súčasť pracovného a rodinného života. 

Ak sa človek stane účastníkom dopravnej nehody, alebo sa mu auto jednoducho pokazí, pôžička môže byť dobrým spôsobom, ako potrebné náklady na opravu, či kúpu nového auta uhradiť.

Mnoho ľudí však v tomto prípade neodolá vábeniu a požičia si omnoho vyššiu sumu na omnoho lepšie auto. Naozaj je lepšie auto nevyhnutnosťou? Naozaj sa chce človek na dlhé roky zaviazať banke, len aby pred známymi vyzeral lepšie?

Ak naozaj nevyhnutne potrebuje auto a oprava je príliš nákladná, prípadne nemožná, mal by voliť ako dočasné riešenie lacnejší, ojazdený model. 

Strata zamestnania

Nie je samozrejmosťou, že každý pracujúci človek operuje s určitou finančnou rezervou pre “ťažšie časy”. Mnoho ľudí, obzvlášť z nízkopríjmových skupín, žije tzv. od výplaty k výplate a na peniaze bokom jednoducho nezostáva. V takomto prípade môže byť strata zamestnania obrovským problémom.

Na preklenutie obdobia medzi stratou práce a nástupom do novej práce je pôžička možným riešením. 

Konsolidácia pôžičiek

Pomerne špecifický prípad v zozname, ak však má niekto možnosť využiť konsolidáciu viacerých pôžičiek do jednej, viac ako pravdepodobne to bude dobrý a výhodný krok. Konsolidácia pôžičiek je výmena viacerých pôžičiek za jednu novú, kde už má osoba zvyčajne k dispozícii výhodnejší úrok.

Pomáha to nielen pre prehľadnosť (splácať jedinú pôžičku je vždy jednoduchšie), ale dokáže to ušetriť aj nemalé prostriedky.

Všetci robíme chyby a ak si niekto v minulosti zobral nevýhodný úver, konsolidáciou môže pochybenie čiastočne napraviť. Do konsolidácie môže zahrnúť nielen pôžičky, ale aj kontokorent či kreditné karty.

Záleží hlavne na jednotlivcovi

Nech už si požičia človek na čokoľvek, všeobecne platí, že pôžička nikdy nebude katastrofou, pokiaľ je schopní ju splácať. Požičať si na väčší televízor, luxusnejší mobil či rýchlejší počítač nemusí byť najrozumnejšie, no pri poctivom splácaní ho žiadne veľké finančné problémy nehrozia.

V určitých situáciách potom môže byť pôžička produktom, ktorí dokáže zachrániť nielen rodinné financie, ale možno aj ľudské životy. Banky zažívajú dennodenne množstvo rôznych príbehov a nech už sa osobe prihodilo čokoľvek nečakané, všetko je potrebné s bankou odkomunikovať – tá potom dokáže pripraviť také riešenie, aké bude pre človeka v jeho súčasnej situácii ideálne.

Napriek tomu však bude stav bez pôžičky na krku vždy tým príjemnejším. Nech už potrebuje človek peniaze na čokoľvek, dobre by mal zvážiť, či mu to za tie starosti stojí. Nemyslieť každý mesiac na určitú čiastku, ktorú potrebuje odviesť banke, prináša omnoho lepší pocit, ako lepší kus elektroniky.

© 2024 KD.sk | Nakódoval Leoš Lang