Pôžičky – ako si dať pozor na podvodníkov

Drvivá väčšina poskytovateľov pôžičiek sú seriózne firmy, pri ktorých sa nemá človek čoho obávať. To však ani zďaleka neznamená, že spoľahlivé sú všetky. Ako si dať pozor na podvodníkov pri pôžičkách?


Obsah článku


Podvodníkov s pôžičkami naozaj nie je veľa. Dokážu však nachytať veľké množstvo klientov. Ľudia sú prirodzene dôverčiví. Väčšina z nás sa v živote so žiadnym finančným podvodom nestretla.

Len ťažko si dokážeme predstaviť, že by nás mal niekto pri pôžičke oklamať. Pôžičkoví podvodníci (rovnako ako všetci ostatní podvodníci) využívajú vo svoj prospech ľudské slabosti. Medzi ne okrem dôverčivosti patrí aj nepozornosť, stres, nedostatok času, lenivosť a tak ďalej. Podvodníci zneužívajú ťažké životné situácie na to, aby donútili ľudí spraviť zlé rozhodnutia.

Nikdy neplatiť nič dopredu

Ak sa bude človek držať tohto jednoduchého pravidla, nikdy sa nestane obeťou týchto podvodníkov. Seriózny poskytovateľ pôžičiek nikdy nebude žiadať peniaze vopred. Nikdy.

Seriózni poskytovatelia pôžičiek môžu žiadať rôzne poplatky. Nikdy ich však nebudú chcieť vopred. Tieto poplatky sú zvyčajne stiahnuté z poskytnutej pôžičky.

Podvod s pôžičkami je založený na vylákaní peňazí od ľudí ešte predtým, ako bude nejaká pôžička poskytnutá. Podvodníci žiadajú zaplatiť vopred rôzne poplatky. Nemusí ísť vôbec o veľkú sumu.

Pár desiatok či stovák eur. Podvodníci získavajú peniaze vopred rôznymi spôsobmi. Raz to nazývajú poplatok za vybavenie pôžičky, inokedy je to kaucia či poistné. Po zaplatení peňazí však poskytovateľ pôžičky prestáva s klientom komunikovať.

Ako vyzerá typická podvodná pôžička?

Pani Petra potrebuje urýchlene požičať peniaze. Nemá to však jednoduché. Stratila  zamestnanie a v minulosti nesplatila banke pôžičku. Žiadna banka jej už nepožičia. Odmietne ju aj väčšina nebankových spoločností. Petra sa začína cítiť zúfalo. Rozhodne sa tak hľadať riešenie na internete.

Na jednej z mnohých stránok o pôžičkách nájde ponuku na úver od fyzickej osoby. Pán Ján Podvodník jej dá ponuku, ktorej sa len ťažko odoláva:

  • vybavenie do 24 hodín
  • bez nahliadnutia do registra
  • bez potreby potvrdenia príjmu
  • bez ručenia
  • bez poplatkov
  • s nízkym úrokom

Petra sa cíti šťastná, že vďaka svojmu usilovnému hľadaniu na internete našla takúto výhodnú ponuku. V návale dobrého pocitu zabudne na nástrahy spojené so žiadosťou o pôžičku. Jediné, na čo myslí, je, že do 24 hodín bude mať peniaze a jej problém bude razom vyriešený.

Petra komunikuje s Jánom Podvodníkom cez emaily. Pán Podvodník jej tvrdí, že takáto komunikácia je ďaleko lepšia ako telefonická. Osobné stretnutie považuje za zbytočnosť. Vyhýba sa mu.

Pán podvodník napíše Petre email, kde ju žiada o uhradenie poplatku za poskytnutie pôžičky 200 eur. Nezabudne priložiť ani číslo bankového účtu. Dodá, že pôžička bude odoslaná na Petrin účet okamžite po získaní poplatku.

Petra neváha ani sekundu. Pán Ján pôsobí seriózne a ani ju nenapadne, že by ju mohol oklamať. Petra do piatich minút odošle vyžiadané peniaze.

Po dvoch dňoch si skontroluje účet a nevidí na ňom žiadne peniaze. O deň neskôr je situácia rovnaká. Nič sa nezmení ani za ďalších 24 hodín. Rozhodne sa kontaktovať pána Podvodníka. Žiadna reakcia.

Napíše mu znova. Po troch dňoch dostane odpoveď, že peniaze boli odoslané. Na účte však nič nie je. Od Jána Podvodníka už nikdy žiadny ďalší email neuvidí.

Výsledok? Petra prišla o 200 eur. Úplne zbytočne. Keby sa držala pravidla nikdy neplatiť nič vopred, žiadny podvodník by sa na nej neobohatil.

Kde nájsť spoľahlivých poskytovateľov pôžičiek?

Neznámi poskytovatelia pôžičiek sú vždy rizikoví. O pôžičku je vždy u overeného poskytovateľa, pretože s dôveryhodnou spoločnosťou má človek záruku, že nebude obeťou žiadneho podvodníka.

Pri pôžičkách je potrebné byť naozaj opatrní. Nástrah je veľa. Pozor treba dávať aj na pôžičky na zmenky.

© 2024 KD.sk | Nakódoval Leoš Lang