Slepé črevo

Slepé črevo, známe tiež ako apendix, je malý orgán pripojený k hrubému črevu. Meria obvykle len pár centimetrov a jeho funkcia nie je úplne jasná. Hoci sa zdá, že nemá žiadnu podstatnú úlohu v ľudskom tele, môže sa stať problémovým, ak sa zapáli. Zápal slepého čreva, nazývaný apendicitída, môže spôsobiť silné bolesti brucha a vyžaduje okamžitý chirurgický zákrok. Aj keď moderná medicína neidentifikovala konkrétnu funkciu slepého čreva, jeho odstránenie nie je považované za problém, ktorý by ovplyvňoval normálne životné funkcie človeka.

Slepé črevo je často považované za rudimentárny orgán, čo znamená, že by mohlo mať význam v evolučnej minulosti, ale v súčasnosti už nie je nevyhnutné pre prežitie človeka. Existujú rôzne teórie ohľadom jeho funkcie, hoci žiadna z nich nie je definitívne potvrdená.

Niektorí odborníci sa domnievajú, že slepé črevo mohlo zohrávať úlohu pri trávení vlákniny a rastlinného materiálu v dávnych časoch, keď bola strava ľudí podstatne odlišná od súčasného stravovacieho režimu. V súčasnosti však väčšina ľudí žije bez problémov aj po odstránení slepého čreva.

Slepé črevo (apendix) sa obvykle nachádza na pravom dolnom konci hrubého čreva.

Apendicitída, alebo zápal slepého čreva, môže byť vážnym zdravotným problémom, ktorý vyžaduje rýchly chirurgický zákrok. Symptómy zahŕňajú silné bolesti v pravom dolnom bruchu, nevoľnosť, zvracanie a zvýšenú teplotu.

Ak sa zápal slepého čreva ignoruje, môže dôjsť k prasknutiu, čo môže viesť k vážnym komplikáciám a zápalu v brušnej dutine. Liečba spočíva v odstránení slepého čreva chirurgickým zákrokom, čo zvyčajne vedie k rýchlemu zlepšeniu stavu pacienta.

Kde je slepé črevo – na ktorej strane?

Slepé črevo (apendix) sa obvykle nachádza na pravom dolnom konci hrubého čreva. Konkrétne je umiestnené na pravej strane brucha, niekoľko centimetrov pod pupkom. Bolesti spojené so zápalom slepého čreva obvykle začínajú v okolí pupku a postupne sa presúvajú do pravého dolného brucha.

Je to dôležitý orgán, hoci jeho funkcia nie je úplne jasná, a zápal slepého čreva môže vyžadovať chirurgický zákrok na jeho odstránenie, čo sa nazýva apendektómia.

Čo môže podráždiť slepé črevo

Slepé črevo môže byť podráždené rôznymi spôsobmi, čo môže viesť k zápalu slepého čreva, známeho ako apendicitída. Niektoré možné príčiny podráždenia slepého čreva zahŕňajú:

 1. Zablokovanie otvoru slepého čreva: Ak sa otvor slepého čreva, nazývaný apendikulárny lumen, zablokuje, môže sa hromadiť hlien, baktérie alebo stolica, čo môže viesť k infekcii a zápalu.
 2. Infekcia: Vírusy alebo baktérie môžu spôsobiť infekciu v slepom čreve a vyvolať zápalový stav.
 3. Lymfoidné tkanivo: Ak sa lymfoidné tkanivo v slepom čreve zväčší, môže dôjsť k jeho zápalu.
 4. Fyzické podnety: Traumy, úrazy alebo iné fyzické podnety v oblasti brucha môžu spôsobiť podráždenie slepého čreva.
 5. Zhubné nádory: Nádory môžu v niektorých prípadoch ovplyvniť slepé črevo a spôsobiť jeho podráždenie.

Je dôležité si uvedomiť, že presná príčina apendicitídy môže byť rôznorodá a nie vždy je jasné, prečo k zápalu dochádza. Ak sa vyskytnú príznaky apendicitídy, je nevyhnutné vyhľadať lekársku pomoc, aby sa predišlo vážnym komplikáciám, ako je prasknutie slepého čreva.

Príznaky slepého čreva

Príznaky zápalu slepého čreva, známeho aj ako apendicitída, môžu zahŕňať:

 1. Silné bolesti v pravom dolnom bruchu: Bolesti môžu začínať v oblasti okolo pupka a postupne sa presúvať do pravého dolného brucha.
 2. Nevoľnosť a zvracanie: Môže sa objaviť nevoľnosť a neskôr aj zvracanie.
 3. Strata chuti do jedla: Pacienti s apendicitídou môžu stratiť chuť do jedla.
 4. Zvýšená teplota: Telesná teplota môže stúpnuť, prejavujúc sa horúčkou.
 5. Problémy so stolicou: Môže dôjsť k poruchám stolice, vrátane hnačky alebo zápchy.
 6. Opuch a napätie brucha: Brucho môže byť citlivé na dotyk a pacient môže pociťovať napätie.
 7. Problémy s močením: V niektorých prípadoch môže byť prítomný aj nevoľný pocit pri močení.
Bolesti môžu začínať v oblasti okolo pupka a postupne sa presúvať do pravého dolného brucha.

Je dôležité si uvedomiť, že príznaky môžu byť individuálne a nemusia sa prejaviť vždy rovnakým spôsobom. Ak sa objavia podozrivé príznaky apendicitídy, je dôležité vyhľadať lekársku pomoc čo najskôr, pretože nebezpečenstvo prasknutia slepého čreva môže viesť k vážnym komplikáciám.

Ako upokojiť slepé črevo?

Je dôležité si uvedomiť, že ak existuje podozrenie na zápal slepého čreva (apendicitídu), mali by ste okamžite vyhľadať lekársku pomoc. Zápal slepého čreva je potenciálne vážne ochorenie, ktoré vyžaduje chirurgický zákrok na odstránenie slepého čreva. Lekári obvykle neodporúčajú samoliečbu a v prípade príznakov by ste mali vyhľadať pohotovostnú lekársku starostlivosť.

Avšak v prípade iných druhov bolesti v bruchu, ktoré nie sú spojené so zápalom slepého čreva, môžete skúsiť nasledujúce spôsoby na úľavu:

 1. Odpočinok: Dajte svojmu telu čas na odpočinok. Ležte pohodlne a minimalizujte fyzickú aktivitu.
 2. Teplá kúpeľ alebo obklad: Teplý obklad na brucho alebo teplá kúpeľová vaňa môže pomôcť uvoľniť svaly a znížiť nepohodlie.
 3. Opatrné cvičenia: Ľahké cvičenie, ako sú ľahké prechádzky, môže pomôcť stimulovať tráviaci systém, ak aj máte problémy s trávením.
 4. Antibiotiká: Ak je príčinou bolesti bakteriálna infekcia, môže byť predpísané antibiotikum.
 5. Zmeny stravovacích návykov: Môže pomôcť vyhýbať sa ťažkým jedlám a zvoliť ľahšie stravovanie.
Ak je príčinou bolesti bakteriálna infekcia, môže byť predpísané antibiotikum.

V každom prípade je však dôležité konzultovať s lekárom pred pokusom o samoliečbu, aby sa vylúčili vážne zdravotné problémy.

Operácia slepého čreva

Operácia slepého čreva, známa ako apendektómia, je chirurgický zákrok, pri ktorom sa odstráni slepé črevo, keď je postihnuté zápalom (apendicitída). Tento zákrok sa obvykle vykonáva ako núdzový chirurgický zákrok, pretože zápal slepého čreva môže viesť k závažným komplikáciám, vrátane prasknutia slepého čreva a následného zápalu v brušnej dutine.

Postup apendektómie obvykle zahŕňa nasledujúce kroky:

 1. Príprava pacienta: Pacient je pripravený na chirurgický zákrok, vrátane poskytnutia anestézie pre bezbolestný priebeh operácie.
 2. Prístup k slepému črevu: Lekár môže zvoliť jeden z niekoľkých prístupov, vrátane otvoreného chirurgického rezania alebo laparoskopie (minimálne invazívne chirurgické metódy).
 3. Odstránenie slepého čreva: Chirurg odstráni slepé črevo a stará sa o eventuálne infikované tkanivá.
 4. Uzatvorenie rany: Po odstránení slepého čreva sa chirurg uzavrie chirurgickú ranu. Pri laparoskopii sú rezy menšie a uzavretie rany môže byť menej invazívne.
 5. Rekonvalescencia: Pacient je monitorovaný počas rekonvalescencie a môže zostať v nemocnici niekoľko dní, aby sa sledoval jeho stav a minimalizovali možné komplikácie.
Chirurg odstráni slepé črevo a stará sa o eventuálne infikované tkanivá.

Je dôležité vyhľadať lekársku pomoc pri prvých príznakoch apendicitídy, aby sa predišlo komplikáciám. Operácia slepého čreva je bežným postupom a zvyčajne je účinná pri liečbe zápalu slepého čreva.

Slepé črevo alebo vaječník

Slepé črevo a vaječníky sú dva odlišné orgány v tele, avšak niektoré z ich príznakov môžu byť podobné. Je dôležité si uvedomiť, že iba lekár môže poskytnúť presnú diagnózu na základe vyšetrení a testov. Napriek tomu môžete uvažovať o niektorých rozdieloch v príznakoch slepého čreva a problémov s vaječníkmi:

Slepé črevo (apendicitída):

 1. Lokalizácia bolesti: Bolesti začínajú okolo pupku a postupne sa presúvajú do pravého dolného brucha.
 2. Pohyb bolesti: Bolesti sú obvykle umiestnené na pravej strane.
 3. Príznaky: Môžu zahŕňať nevoľnosť, zvracanie, stratu chuti do jedla a zvýšenú teplotu.
 4. Bolesť pri tlaku: Často je bolesť zosilnená pri tlaku na oblasť pravého dolného brucha.

Problémy s vaječníkmi:

 1. Lokalizácia bolesti: Bolesti sú často lokalizované na jednej strane brucha, ale môžu byť na oboch stranách v prípade problémov s oboma vaječníkmi.
 2. Menštruačné cykly: Problémy s vaječníkmi môžu súvisieť s menštruačným cyklom a môžu spôsobovať nepravidelné menštruácie alebo nadmerné krvácanie.
 3. Bolesť počas pohlavného styku: V prípade problémov s vaječníkmi sa niektoré ženy môžu cítiť nepríjemne počas pohlavného styku.
 4. Ovulačné bolesti: Niektoré ženy môžu pociťovať mierne bolesti v oblasti vaječníkov počas ovulácie.
Problémy s vaječníkmi môžu súvisieť s menštruačným cyklom.

V prípade akýchkoľvek príznakov alebo podozrení na zdravotné problémy je nevyhnutné vyhľadať lekársku pomoc. Lekár bude schopný vykonať potrebné vyšetrenia a testy na presné stanovenie príčiny bolesti.

Slepé črevo u detí

Slepé črevo u detí je podobné slepému črevu u dospelých a môže tiež trpieť zápalom, známym ako apendicitída. Aj keď je apendicitída relatívne zriedkavá u malých detí, môže sa vyskytnúť a vyžadovať rýchlu lekársku pozornosť.

Príznaky apendicitídy u detí môžu zahŕňať:

 1. Bolesti brucha: Deti môžu pociťovať bolesti v oblasti brucha, často v okolí pupku alebo v pravom dolnom bruchu.
 2. Nevoľnosť a zvracanie: Deti môžu trpieť nevoľnosťou a zvracaním.
 3. Zvýšená teplota: Apendicitídu môže sprevádzať zvýšenie teploty.
 4. Odmietanie jedla: Deti môžu stratiť chuť do jedla a odmietať jesť.
 5. Bolesť pri pohybe: Bolesť sa môže zhoršovať pri pohybe alebo kašli.
Apendicitídu u detí môže sprevádzať zvýšenie teploty.

Je dôležité si uvedomiť, že príznaky u detí môžu byť menej jasné a deti niekedy nemusia schopné presne vyjadriť, čo cítia. V prípade podozrenia na apendicitídu alebo bolesti brucha, ktorá pretrváva, je nevyhnutné vyhľadať lekársku pomoc. Lekár bude schopný vykonať fyzické vyšetrenie, prípadne ďalšie testy a vyšetrenia potrebné na stanovenie diagnózy a rozhodnutie o vhodnom liečebnom postupe.

© 2024 KD.sk | Nakódoval Leoš Lang