Pečenie s deťmi

Na túto činnosť je najlepší recept, ktorý nepotrebuje veľmi dlhý čas na prípravu, cesto nemusí odpočívať ani sa pridlho chladiť v chladničke. Pred začatím treba skontrolovať, či sú doma všetky potrebné suroviny na prípravu koláčikov. Ak sa v kuchyni nachádzajú aj menšie pracovné pomôcky, vhodné do malej ruky, alebo nerozbitné kúsky, napríklad v podobe plastových vykrajovačiek, treba ich preferovať.

Netreba sa báť hneď toho, že bude múka takmer všade, že kúsky cesta sa budú odliepať možno z rôznych častí tela a že niektoré suroviny v kuchyni zmenia svoje miesto.

Ale ten úžasný pocit, keď si detské ruky vyskúšajú zaboriť svoje malé prsty do hmoty, s ktorou sa nestretávajú bežne, bude na nezaplatenie. Veď deti sa riadia pravidlom, že čím špinavšia činnosť, tým lepšia zábava.

Kým sa koláčiky pečú v rúre, je ten správny čas na malé poučenie, že kuchyňu treba aj upratať. Opäť smelo rodičia môžu zapojiť svojich malých šikovných pomocníkov a možno zistia, že to spolu zvládnu celkom rýchlo.

Tým najmenším stačí navlhčiť malú utierku a horlivo sa pustia do utierania všetkého, čo sa im dostane pod ruky. A o vysávaní podlahy ani nehovoriac.

Počas práce v kuchyni je veľkou pomôckou napríklad takzvaná učiaca veža. Vďaka nej môže vidieť aj ten najmenší člen rodiny, čo sa deje na kuchynskej linke a priložiť tak ruku k dielu. Pre väčšie deti postačí aj klasický detský schodík.

Obávať sa takejto detskej spolupráce sa netreba. Stačí byť pozorný, sledovať, čo všetko deti zaujíma a čo všetko si chcú vyskúšať. Zároveň dopomôcť im s činnosťami, ktoré ešte nevedia zvládnuť samé.

Je dobré, ak je po ruke aspoň jednu handrička či utierka, ktorá sa dá rýchlo použiť pri malých nehodách.

Tipy pri pečení s deťmi

Najlepšie je začať s jednoduchými receptami, ktoré obsahujú málo ingrediencií, pretože deti môžu byť zahltené príliš veľkým množstvom možností.

Dobré sú tie recepty, ktoré si vyžadujú minimálne vybavenie, pretože deti môžu byť frustrované zložitým náčiním. Meranie prísad by malo byť čo najviac presné a čas pečenia pri každom recepte správny.

Deti môžu pomáhať pri meraní prísad a miešaní cesta. Pomôže im to naučiť sa meranie, hygienické postupy a základné techniky varenia.

Pečenie je dobré naplánovať vopred a pred začiatkom si pripraviť všetky prísady, vybavenie a pomôcky. Mladí pekári sa dajú ľahko zlákať na zdobenie pečiva rôznymi farbami a vzormi.

Čím častejšie sú deti súčasťou kuchyne, tým väčšiu dôveru si vybudujú k pečeniu a meraniu.

Predovšetkým to je však o zábave a objavovaní kuchyne ich vlastným tempom.

Nie je vždy dôležitý výsledok, ale to, že si členovia rodiny našli na seba čas a dokázali spojiť príjemné s užitočným. Zabavili sa a zároveň deti naučili ďalším novým praktickým skúsenostiam do života.

© 2024 KD.sk | Nakódoval Leoš Lang