Pôžička pre mamičky na materskej – recenzia

pozicka-pre-mamicky

Mamičky na materskej dovolenke sú veľmi častým záujemcom o pôžičky. Výchova dieťaťa je v dnešnej dobe finančne veľmi náročná. Tým nechceme tvrdiť, že v minulosti išlo všetko jednoduchšie, avšak niečo sa predsa zmenilo. Kde sa dajú získať pôžičky pre mamičky na materskej?

Súčasné rodinné vzťahy nie sú také pevné, ako tomu bolo kedysi. Panuje obrovská rozvodovosť a až 40 % manželstiev sa rozpadá. Slobodná matka dnes nie je ničím výnimočným a rozvodovosť z roka na rok stúpa.

Život slobodnej matky odkázanej na úbohý materský príspevok je veľmi ťažký, a neraz hraničí s chudobou, čím sa dostáva do nebezpečenstva aj dieťa.

Sľuby pre všetkých, pôžička iba pre niektorých

Mnohé ženy na materskej sú často rozčarované, že im žiadosť nebola odsúhlasená aj napriek tomu, že v reklamách počuli sľuby o odsúhlasení pre každého. Tu však ide iba o marketing poskytovateľov, ktorí sa snažia nalákať čo najviac záujemcov. Neskôr si sami vyberajú, kto pre nich predstavuje riziko a komu reálne požičajú.

Existuje jedna neochvejná podmienka, ktorá je platná pre všetky typy úverov a pôžičiek. Bez príjmu alebo ručiteľa pôžičku nedostanete. Ak sa javíte ako osoba neschopná splácania, nikto sa neuľútostí.

Práve matky sú častým terčom podvodníkov, garážových firiem a iných kriminálnych živlov.

Ako sa vás budú snažiť oklamať?

Uvažujme s častým scenárom, keď mamička na materskej, nazvime ju Danka, obieha banky a nebankovky. Je však sama, lebo ju opustil manžel a ona sa snaží vyžiť zo slabých materských príspevkov.

Keďže príspevok je jediný zdroj príjmu, pre poskytovateľov predstavuje Danka riziko nesplatenia a žiadosť jej všade zamietnu.

Danka však nemá manžela ani iného partnera, ktorý by v zmluvnom vzťahu s poskytovateľom vystupoval ako spoluručiteľ (spoludlžník) s príjmom. Danka, bohužiaľ, nemá ani žiadnu vlastnú nehnuteľnosť. Je rada, že jej dieťa nie je hladné a môže spať v teple izby v byte starých rodičov.

Šikovný podvodník cíti príležitosť

Podvodníci nestriehnu iba na mamičky, ale na všetkých, ktorým ostatní odmietli požičať. Sú to prevažne súkromné osoby, ktoré berú úvery na svoje meno (keďže majú nakradnuté, pre poskytovateľa sú bonitní). Následne uzatvoria vlastnú novú zmluvu s mamičkou a na tú nastavia nezvládnuteľné úroky, prípadne nehorázne pokuty za omeškanie.

Často vydávajú zmenky, kde za nízku pôžičku pýtajú neúmernú, niekoľkokrát drahšiu odplatu. Pritom je úplne logické, že pokiaľ mi peniaze nepožičia seriózna inštitúcia kvôli obavám, súkromná osoba istotne nemá úprimný záujem pomáhať, ale práve naopak – zodrať z kože, v exekúcii sa domôcť aj posledného majetku a dohnať matku až k bankrotu.

Stále sú tu nebankové pôžičky

Nezúfajte, stále existuje možnosť. Opäť a znova bude hlavným činiteľom výška príjmu, prípadne ručenie. Zákonník práce aktuálne aj matky na materskej zaradzuje medzi nezamestnaných. Treba sa pripraviť na to, že tento status je veľmi negatívne vnímaný bankami. Uspieť teda môžete v nebankovke, ktorá ale:

 • nastaví vyšší úrok práve kvôli väčšej rizikovosti matiek
 • nastaví nižšiu dobu splatnosti, pretože chce mať celý dlh čo najskôr splatený
 • poskytne nižšie sumy, aby sa ochránila pred problémami

Nebankovky ale chápu situáciu matiek a po úspešnom a bezproblémovom splatení zvyčajne sprístupnia aj vyššie sumy s o niečo výhodnejšími podmienkami. Ak máte možnosť ručiť niečím, využite ju.

Bežné podmienky pre získanie pôžičky pre matky na MD:

 • minimálny vek 18 rokov (niektoré spoločnosti akceptujú až 21 rokov)
 • trvalý pobyt na území SR
 • doklad o totožnosti
 • potvrdenie o poberaní rodičovského príspevku, prípadne ďalších (poskytovateľ si môže vyžiadať aj výpisy z účtu a iné dokumenty)
 • pri vysokých sumách (tisíce eur) nutnosť zabezpečenia majetkom alebo spoluručiteľom – ak ho nájdete, poskytovateľ si vyžiada doklad o príjme spoluručiteľa alebo list vlastníctva nehnuteľnosti

Požičať si ako mamička na materskej vyššie sumy peňazí nie je nereálne. Treba sa však pripraviť na to, že si nebankovka bude vyžadovať ručenie.

Prehľad pôžičiek pre ženy na materskej

Na internete nájdete viacerých poskytovateľov, ktorí dokážu pomôcť aj Vám, milé mamičky. Maximálna možná výška pôžičky býva zväčša posúdená na základe príjmov a príspevkov. Tu je prehľad troch nebankových pôžičiek, ktoré sa výborne hodia ako pôžičky pre mamičky na materskej.

Cetelem Expresná pôžička:

 • od 500 € do 2 000 €
 • splatnosť 6 až 48 mesiacov
 • úrok od 8,39 % ročne (AKCIA – 7,09 % ročne! Platné do 18.9.2015)
 • nižšie sumy bez ručiteľa
 • okamžité posúdenie žiadosti

Sberbank mojaPôŽIČKA:

 • od 1 000 € do 25 000 €
 • splatnosť 12 až 108 mesiacov
 • úrok od 6,99 % ročne
 • pri online žiadosti bude úrok znížený o ďalšie 1 %

TopPôžička.sk – Rýchla pôžička:

 • od 25 € do 350 € (krátkodobé) až do 6 500 €
 • doba splatnosti 1 až 30 dní (krátkodobá), 1 až 7 rokov (bežná)
 • úrok od 9,99 % ročne

Toto je len malý výber z nebonkových pôžičiek poskytovaných aj pre mamičky na materskej. Okrem týchto pôžičiek existuje aj mnoho iných spoločností, ktoré požičajú ženám na materskej.

Záver

Osudy mamičiek, najmä tých slobodných, bývajú často ťažké. Ak ste v tiesni, poohliadnite sa po peniazoch aj vo svojom okolí. Skúste rodinu a známych. Nezabúdajte, že hlavne medzi súkromníkmi je veľa podvodníkov. O úver sa vždy zaujímajte najskôr v banke, prípadne v nebankovkách.

© 2024 KD.sk | Nakódoval Leoš Lang