Pôžičky pre dlžníkov v registri – aké sú možnosti

pozicky pre dlznikov

Osoby, ktoré sú zadlžené alebo mali v minulosti problém so splácaním finančných záväzkov, sa ľahko dostanú do registra dlžníkov. Vďaka registru dlžníkov dokáže banka aj nebanková inštitúcia overiť spoľahlivosť žiadateľa o pôžičku. Ak má človek záznam, spoločnosť pôžičku zvyčajne zamietne. Pôžičky pre dlžníkov sú však za istých podmienok dostupné v nebankovkách.


Obsah článku


Existuje aj pôžička aj pre dlžníkov z nebankovej spoločnosti, ale keďže je riziková, treba počítať s vyššími úrokmi a poplatkami. Nebankové inštitúcie od svojich klientov nepožadujú doloženie príjmov a vyhýbajú sa aj nahliadnutiu do registra dlžníkov.

Informácie z registra dlžníkov sú často veľmi dôležitým aspektom a rozhodujúcim kritériom pre získanie úveru. Banky spravidla zohľadňujú výsledky registrov SRBI, SOLUS a CRI. Často navyše skúmajú tzv. interné skóre, ktoré tvoria informácie o veku alebo napríklad bydlisku klienta.

Pôžičky pre dlžníkov v registri

Záznam v registri dlžníkov ešte nemusí byť dôvodom na to, aby nebola poskytnutá požadovaná pôžička. V tomto smere totiž môžu aj dlžníci získať požadovanú sumu a to u celého radu nebankových poskytovateľov.

Práve oni sa snažia ponúknuť všetkým ľuďom vo finančnej tiesni možnosť, ako ju riešiť. Pôžička pre dlžníkov bez registra je preto možnosťou pre každého, kto mal v minulosti problémy so splácaním, ale chce dostať druhú šancu.

V čom sa tento typ pôžičky líši od ostatných, je hlavne v tom, že počas samotného schvaľovacieho procesu nie je nahliadané do registrov. Dlžník získa možnosť všetko napraviť a ukázať, že prvotné zaváhanie bol len omyl.

Do registrov sa dá dostať napríklad aj za oneskorene zaplatenú faktúru za mobil. Stať sa dlžníkom je teda jednoduchšie, ako by sa mohlo zdať. Pôžička pre dlžníkov v registri je pre žiadateľa výhodná tiež v tom, že všetko prebehne maximálne rýchlo a bezproblémovo.

V mnohých prípadoch nie je problém vybaviť všetko z pohodlia domova, vďaka čomu je rýchla pôžička pre dlžníkov možnosťou, ako nestrácať čas na pobočkách bánk alebo nebankových spoločností. To platí aj pre prípad, že je poskytovaná pôžička bez overovania a dokladovania príjmu.

Výhody pôžičky pre dlžníkov

Hlavné výhody pôžičky sú:

 • možnosť požičať si peniaze aj pre zadlžených
 • pri nízkych sumách nie je potrebné ručiť majetkom
 • žiadosť o pôžičku je spracovaná takmer ihneď
 • ak je žiadosť schválená, peniaze sú takmer okamžite k dispozícii
 • dostupné pre ľudí so zápisom v registri dlžníkov

Výhody treba vždy zvážiť rovnako, ako samotnú pôžičku. Napriek jej dostupnosti ide o záväzok, ktorý je potrebné pravidelne a riadne splácať.

Nevýhody pôžičky bez registra

Nevýhody pôžičky bez overovania registra sú:

 • vyšší úrok ako v bankách
 • splátky zvyčajne bez možnosti odkladu
 • v prípade nedodržania termínu splátky hrozia vysoké sankcie

Pôžička aj pre dlžníkov má viaceré významné nevýhody, ktoré dokážu značne ovplyvniť samotné rozhodnutie vziať si tento typ pôžičky.

Pôžičky pre dlžníkov – poskytovatelia

Pôžičky pre dlžníkov si získali obľubu pre svoju pomerne ľahkú dostupnosť a rýchle vybavenie. Počítať sa musí aj s tým, že žiadosť o pôžičku môže byť zamietnutá aj keď sa žiada v nebankovej spoločnosti. Tu je niekoľko poskytovateľov.

Pôžičkový automat

Nebanková spoločnosť ponúka:

 • pôžička vo výške 50 € – 500 €
 • doba splatnosti 15 – 30 dní

Pre získanie pôžičky je potrebné byť občanom Slovenskej republiky, mať vek 21 -70 rokov, pravidelný mesačný príjem a funkčný mobilný telefón. Po vyplnení online formulára bude žiadateľa kontaktovať operátor.

Pôžičkomat

Pôžičkomat ponúka:

 • pôžička vo výške 50 € – 500 €
 • pre verných klientov až do 1 500 €
 • doba splatnosti od 7 do 31 dní

Pôžičkomat je ideálne riešenie v prípadoch, kedy chýba pár desiatok eur na úhradu neočakávanej situácie a peniaze sú potrebné naozaj rýchlo. Pôžička sa vybaví cez internet. Stačí vyplniť formulár, mať viac ako 18 rokov a byť občanom Slovenskej republiky.

Pôžičkomat je známy rýchlych schvaľovacím procesom a peniaze môžu byť na účte už v priebehu toho istého dňa.

Zinc pôžičky

Spoločnosť Zinc pôžičky ponúka možnosť požičať si aj v prípade, že má človek záznam v registri dlžníkov. Ide o pôžičku s týmito parametrami:

 • výška pôžičky 500 € – 5 000 €
 • doba splatnosti 3 – 5 rokov

O pôžičku môže požiadať ktokoľvek, kto dosiahol vek 21 rokov. Pôžička je poskytnutá tomu klientovi, ktorý prešiel vlastným skóringovým systémom spoločnosti.

Pôžička od súkromnej osoby na zmenku

Riešenie pre ľudí, ktorí majú problém dokladovať svoj príjem, majú záznam v registri a potrebujú peniaze rýchlo a bez komplikácií, je aj pôžička na zmenku.

Vybavenie takejto pôžičky od súkromných osôb je bez akejkoľvek byrokracie. Nikto si nebude overovať bonitu a okrem dokladov totožnosti nie je potrebné vôbec nič. Dokladom o pôžičke je spomínaná zmenka, čiže cenný papier, na základe ktorého si investor nárokuje na vrátenie požičanej sumy.

Pôžičky od súkromných osôb však nemusia byť len zmenky, ale aj P2P platformy alebo pôžičky od známych, kedy sa spíše zmluva o pôžičke.


Táto pôžička je vysoko riziková. Investora si treba dobre preveriť, prečítať si zmenku a špecifikáciu podmienok. Podpisuje sa vždy iba jednu zmenka, pretože každá ďalšia (aj keď to investori radi hrajú na „kópiu”) je ďalšia pôžička, ktorá sa bude musieť splatiť.


Ktoré banky nenahliadajú do registra?

Táto odpoveď asi dlžníkov nepoteší. V podstate neexistujú banky, ktoré nenahliadajú do registra. Dnes už platí povinnosť pre všetky banky nahliadať do registra dlžníkov pred schválením pôžičky pre žiadateľa. Ukladá tak zákon.

To znamená, že ak sa žiadateľ snaží získať pôžičku bez ohľadu na tento register, musí sa obrátiť na nebankové spoločnosti. Aj keď tieto spoločnosti majú povinnosť nahliadať do registra, niektoré z nich to v praxi nerobia, čo umožňuje získať tento typ pôžičky práve v nebankových inštitúciách.

Je dôležité si uvedomiť, že v súčasnosti už neexistujú banky, ktoré nenahliadajú do registra dlžníkov.

Ako zistiť, či som v úverovom registri?

Skôr, ako sa požiada o pôžičku, je dôležité vedieť, ako zistiť, či som v úverovom registri. Každá fyzická alebo právnická osoba má možnosť skontrolovať stav svojich záznamov v úverovom registri, avšak nie je to zadarmo.

Fyzické osoby (okrem živnostníkov) môžu získať výpis za poplatok 14 €, alebo za 4 € s čakacou lehotou až 30 dní. Žiadosti je potrebné podať na Klientskom centre NRKI a SRBI.

Požiadavku je možné zaslať osobne alebo poštou na pobočky v Bratislave. V prípade podnikateľov je nutné požiadať o výpis z úverového registra Národnú banku Slovenska.

Ako sa dostať z registra dlžníkov?

Ak sa potvrdí záznam v registri dlžníkov, prvou a najlepšou možnosťou je dostať sa z neho. Je to však zároveň najzdĺhavejšia cesta, a preto treba byť veľmi trpezlivý. Táto možnosť samozrejme nie je riešením situácie pre ľudí, ktorí potrebujú peniaze na vyplatenie exekúcie, dlhu alebo na opravu auta či domáceho spotrebiča.

Proces odstránenia záznamu z registra dlžníkov sa líši v každom registri. Podstata však ostáva zachovaná a ide samozrejme len o jedno – splatiť ostávajúce dlhy a následne požiadať o odstránenie záznamu. To však môže v niektorých prípadoch trvať aj niekoľko rokov (pri SOLUSe v niektorých prípadoch až 3 roky).

Pôžička aj pre dlžníkov – na čo si dať pozor?

Ak sa zvažuje pôžička aj napriek tomu, že existuje záznam v registri dlžníkov, je dôležité byť obzvlášť opatrný. Pozor si treba dať najmä na tieto veci:

 • Úrokové sadzby a poplatky: Nebankové spoločnosti, ktoré sú ochotné poskytnúť pôžičky aj dlžníkom, si zvyčajne účtujú vyššie úrokové sadzby a poplatky ako banky. Porovnať treba ponuky rôznych spoločností a uistiť sa, že sú všetky podmienky jasné.
 • Doba splácania: Dlhšia doba splácania môže znamenať, že sa zaplatí viac na úrokoch. Na druhej strane však je mesačná splátka nižšia, čo môže znížiť riziko neschopnosti splácania. Dobu splácania a výšku splátok treba dôkladne zvážiť.
 • Podmienky pôžičky: Pozorne si prečítať podmienky pôžičky, či neobsahuje žiadne skryté poplatky, ktoré by dlžníka mohli neskôr zaskočiť.
 • Schopnosť splácať: Je dôležité zvážiť finančnú situáciu a uistiť sa, že bude možné pôžičku splácať. Zohľadniť treba všetky mesačné výdavky a uistiť sa, že zostane dostatok peňazí aj na pokrytie základných životných potrieb.
 • Riziká: Pôžičky pre dlžníkov sú často spojené s rizikami. Ak sa pôžička nespláca včas, môže dlžník čeliť pokutám, úrokom z omeškania a poškodeniu kreditnej histórie. V najhoršom prípade môže prísť o majetok, ako je dom alebo auto.

Pôžička by mala byť vždy až krajným riešením. Predtým, ako si ktokoľvek vezme akúkoľvek pôžičku, mal by sa uistiť, že zvážil všetky možnosti a že rozumie rizikám, ktoré s ňou sú spojené.

© 2024 KD.sk | Nakódoval Leoš Lang