Pôžičky na zmenku – ako sú rizikové

pozicka na zmenku riziko

Slovenský trh s pôžičkami už ponúka také množstvo druhov úverov, že pre bežného spotrebiteľa začína byť náročné orientovať sa medzi produktmi a následne si vybrať ten najideálnejší. Aj kvôli ekonomickej situácii prevažnej väčšiny slovenského obyvateľstva si získavajú narastajúci počet klientov práve spoločnosti ponúkajúce okamžité pôžičky s najjednoduchším spôsobom vybavenia.

Stále viacej žiadanými produktmi začínajú byť pôžičky na zmenku, ktoré sú rýchle, ľahko sa schvaľujú a takmer nepoznajú administratívu.

Nikto si nepýta potvrdenie zo zamestnania alebo nejaké dokumenty dokladujúce poberanie dôchodku alebo aspoň iného štátneho príspevku.

Nevyžadujú od Vás žiadne predloženie účelu, nikoho nezaujíma, kde poputujú poskytnuté peniaze. Nebudú Vás nútiť ani len ručiť, do zábezpeky nechcú ani nehnuteľnosť ani automobil.

Tak ako je možné, že takíto poskytovatelia niekomu bez problémov požičajú slušné sumy a vystačia si s jedinou zmenkou, ktorá je akou takou zárukou návratu financií? Aj to nie je celkom istá záruka.

Ako funguje požičiavanie na zmenku?Je pravda, že vrátenie peňazí dlžníkom nie je pri takejto forme požičiavania nikdy isté, ale poskytovatelia majú vyhraté už pri podpise zmluvy o pôžičke na zmenku.

Zmenka slúži ako doklad, ktorý podľa právneho hľadiska investorovi zaručí zaistenie jeho pohľadávky. Ľudovo povedané, ak si požičiate na zmenku a nevrátite všetko načas, poskytovateľ pôžičky Vás dokáže pripraviť pokojne o celý majetok.

Netreba mu hotovosť ani platby na účet, veď máte cenné hmotné statky, ktoré majú hodnotu požičanej čiastky a sú adekvátnou náhradou za „stratu“ finančného obnosu. Oficiálne neručíte ničím, nastavenia produktu vystupujú akože bez ručiteľa.

Opak je pravdou, na zmenke je zaznamenaná suma, ktorú treba vrátiť a pokiaľ sa tak nestane, majetok v požadovanej hodnote prepadne v prospech investora. Mysleli ste, že Vám niekto požičia aj päťciferné sumy a nezabezpečí si vrátenie svojho vkladu s úrokmi?

Požičiavanie na zmenku môže byť lákadlom pre mnohých, ktorí sú v hrozivých finančných pomeroch a situácia je taká vážna, že už im nechcú požičať ani nebankové inštitúcie z dôvodu záznamu v úverových registroch alebo neschopnosti ručiť.

Tieto pôžičky sú skutočne rizikové práve kvôli podpísaniu samotnej zmenky, na základe ktorej má veriteľ právo získať naspäť dlžobu v akejkoľvek forme. Nikdy nemôžete s istotou povedať, že sa nestane niečo, čo Vás dostane do situácie, v ktorej naozaj nebudete zvládať splácanie pôžičky a prídete o bývanie.

Aj napriek tomuto nebezpečenstvu je pôžička na zmenku stále populárnejšia a to z jednoznačných dôvodov.

Celý proces získania financií od žiadosti až po príchod peňazí je nenáročný, krátky a nezaťažuje obe zmluvné strany.  Požiadať o pôžičku si môže naozaj každý, nemusíte mať ani príjem a kľudne môžete byť zadĺžený v iných spoločnostiach.

Ani to nebude prekážkou a peniaze dostanete veľmi rýchlo a ľahko. Nepotrebujete nič dokumentovať, nič preukazovať, občiansky preukaz a druhý doklad potvrdzujúci adresu trvalého bydliska sú jediné náležitosti k schváleniu.

Potom ešte potrebujete absolvovať osobné stretnutie s poskytovateľom pôžičky, kde podpíšete zmenku, ktorá sa stáva právoplatným dokladom o vzniku podlžnosti. Na nej je napísaná dohodnutá suma, forma splácania, úrokové sadzby a výška celkovej sumy, ktorú treba vrátiť.

Na osobnom stretnutí dostanete aj vyplatené peniaze v hotovosti a môžete začať čerpať tieto požičané prostriedky.

Poskytovatelia pôžičky na zmenku

Medzi poskytovateľov pôžičky na zmenku patria súkromní veritelia.

Súkromní veritelia

Súkromné fyzické osoby podnikajúce v tomto sektore Vám na zmenku požičajú najskôr. Na trhu nevystupujú ako úverové spoločnosti a tak nemajú právo nazerať do registrov alebo vymýšľať nové metódy požičiavania.

Zmenky sú pre nich najjednoduchší spôsob ako požičať peniaze za úrok a spraviť to celkom legálne. Avšak konkrétne podmienky môžu vynikať na trhu a obsahovať poriadne nezmysly, takže vždy dávajte pozor, k čomu sa svojim podpisom zaväzujete.

Pozor však na podvodníkov! Aj napriek mnohopočetnej skupine tých poctivých sa nájde dostatok klamárov, ktorí túžia po využívaní finančnej tiesne a pohodlne okrádajú najmä rizikové a menej skúsené skupiny dôchodcov a občanov so základným vzdelaním.

Záver

Vďaka možnosti požičať na zmenku sa k pôžičke dokážu dostať aj nezarábajúci podnikatelia, nezamestnaní či neplatiči na čiernom zozname v registroch. Takéto pôžičky sú maximálne rýchle a úplne jednoduché bez nejakých zbytočných papierovačiek.  

Získať môžete aj oveľa vyššie čiastky ako je tomu v mnohých nebankových spoločnostiach a s podobnými úrokmi. Pôžičky na zmenku majú mnoho zaujímavých výhod, aj napriek tomu ich odporúčame len v prípade, že dokážete splácať túto dlžobu bez komplikácií.

Ešte jedna rada, vždy podpíšte iba jednu zmenku! Platí, že každý papier je ďalším dlhom a zároveň dôkaz pre súd. Pokiaľ môžete, poobzerajte sa po iných typoch pôžičky, je ich pomerne dosť.

© 2024 KD.sk | Nakódoval Leoš Lang