Pôžička pre nezamestnaných – ako získať

pozicka-pre-nezamestnanych

Byť v produktívnom veku a nemať v dnešnej dobe zamestnanie je priam nemysliteľné. Žiaden príjem alebo iba úbohé dávky, prípadne mzda partnera zvyčajne nedokážu pokryť náklady na dôstojný život. Dá sa niekde získať pôžička pre nezamestnaných?

V dnešnom článku sa zameriame na pôžičky pre nezamestnaných. Na úvod ale dôrazne upozorňujeme, že takáto riziková pôžička nie je vhodná úplne pre každého. Pokiaľ nemáte istotu v budúcnosti Vašich príjmov, zamyslite sa, či dokážte prípadnú pôžičku riadne splácať.

Pôžičku môže dostať aj človek bez práce a bez príjmu. Tá však bude kvôli nízkej bonite klienta o niečo menej výhodná, než bežné pôžičky s doloženým príjmom.

Banka je „von z hry“

Pôžičku pre nezamestnaných v banke nevybavíte. Banky totiž vždy vyžadujú prehľad o Vašich príjmoch.

Ak ste klientom banky, v ktorej máte vedenú pôžičku, banka vidí aktivity na Vašom účte (príjmy, platby, výbery). Táto informácia je podstatná pre určenie Vašej bonity – schopnosti  riadneho splácania.

Ak o pôžičku žiadate inú banku, než ste klientom, bude od Vás za rovnakým účelom žiadať niekoľkomesačné výpisy z účtu.

Spoločnosť Ferratum zabezpečuje nižšie pôžičky s krátkou dobou splatnosti. Ideálna je pár dní pred vyplatením dávky v nezamestnanosti, materskej alebo dôchodku. Požičajte si pokojne 100 € alebo iba 50 €. Na splatenie máte celý mesiac.

Uspejete u nebankovky

Banka je teda von z hry a v poradí je oslovenie nebankovky. Určitou výhodou je, že nebankových subjektov je množstvo a veľká časť z nich požičiava aj nezamestnaným. Ako sme však už spomenuli, osoby bez práce sa musia pripraviť na to, že za pôžičku zaplatia viac. Čo však robiť, keď iná možnosť neexistuje?

Maximálny úrok je obmedzený

Obmedzenie maximálnej výšky úrokov sa nazýva úrokový strop. Ten je v súčasnosti nastavený na „kolísavých“ 29 % ročne. Úrok by nemal presiahnuť dvojnásobok priemerného úroku bankových pôžičiek.

Banky však parametre svojich úverov často menia a navyše je veľmi vysoká konkurencia, takže presné percento úrokového stropu sa stále mení.

Pre nezamestnaného to znamená, že nebankovka sa bude takmer vždy snažiť úrok čo najviac priblížiť tomuto stropu. Pokiaľ by ho však z „pažravosti“ prekročila, zmluva by sa stávala neplatnou.

Nebankovka by totiž porušovala zákon. Klient môže beztrestne a hlavne bezplatne od takejto zmluvy odstúpiť. Prípadné súdne konanie by bolo naklonené v jeho prospech.

Overenú pôžičku aj pre nezamestnaných ponúka spoločnosť Home Credit. Najnižšia možná suma 400 € pomôže pre pohodlné vyžitie na celý mesiac.

Pozor na dodatočné poplatky

Existuje ešte jeden „fígeľ“ nebankoviek. Tie sa snažia úrokový strop dodržať, ale aj tak hľadajú rôzne obchádzky ako zarobiť viac. Tieto postupy sa však, samozrejme, týkajú rôznych drobných, menej známych a neoverených spoločností.

Overení poskytovatelia pôžičiek postupujú v súlade so zákonmi, nakoľko sú omnoho viac „na očiach“.

Podnikavci síce v reklame sľubujú pomerne výhodný úrok, ktorý je výrazne lacnejší, než u konkurencie, avšak pôžičku zaťažia ďalšími a vôbec nie lacnými poplatkami.

Znamená to, že pri 9,9 % úroku ročne (čo je výhodná ponuka) zaplatí klient na doplnkových službách napr. 250 €. Bežne sa platí za odsúhlasenie pôžičky, za vedenie úverového účtu, za prípadné zmeny v zmluve a podobne. Pre nezamestnaných môže byť takýto cenník neúnosný. Opäť poukazujem na nutnosť mať istotu v budúcom príjme. Z ničoho sa pôžička nesplatí.

Firmy s podobnými praktikami neraz porušia nariadenie, pretože úrokový strop je opäť presiahnutý. Ide o celkovú odplatu za pôžičku, takže aj nízky úrok nemusí znamenať lacnú pôžičku.

Takže iba s ručiteľom?

V 99 % pôžičiek áno. Okrem „mastného“ úroku bude poskytovateľ žiadať aj istotu. Na tú s istotou siahne v prípade, že dôjde k nesplateniu pôžičky. O dôvody už sa nebude zaujímať nikto.

Ak by ste v zúfalstve žiadali o odklad splátky, opäť by sa za túto dodatkovú službu účtoval nemalý poplatok. Pokiaľ by ste pôžičku nedokázali splatiť, celá záležitosť by mohla skončiť až na súdnom konaní. Viedlo by k povolaniu exekútora a ten by so súdnym príkazom mohol siahnuť na Váš majetok – predmet ručenia.

Ručiť sa dá hmotným majetkom. Pri nižších pôžičkách postačí vybavenie domácnosti, nasleduje automobil a pri niekoľkotisícových pôžičkách sa bude ručiť nehnuteľnosťou. Prax, bohužiaľ, dokazuje, že podvodnícke firmy často žiadajú ručenie nehnuteľnosťou často aj za „malé“ úvery (pár tisíc euro).

Práve drahé poplatky a vysoké úroky neraz vedú k neschopnosti splácať. Zároveň stúpa úrok z omeškania splátok, čo môže výslednú splatnú sumu opäť navýšiť, dokonca až zdvojnásobiť.

Exekútor však nastupuje až v krajnom prípade. Prečítajte si aj o činnosti exekútora a vymáhača dlhov.

Ak vlastníte nehnuteľnosť, no momentálne nie ste zamestnaní, peniaze poskytne spoločnosť Úver4you. Požičiava od 1 500 € a na odsúhlasenie postačí list vlastníctva nehnuteľnosti.

Poistenie splácania pôžičky

Na jednej strane šikovná služba, na strane druhej ďalšie peniaze navyše. Každá nebankovka má vlastný cenník, pričom poistné sa účtuje zvyčajne dvoma spôsobmi:

 • percentom z celkovej požičanej sumy – pri pôžičke 1 000 € by ste napríklad pri 2 % poplatku mesačne uhrádzali iba za poistenie 20 € – percento však zvykne byť vyššie
 • fixným poplatkom – konkrétny poplatok je jasne stanovený – zvyčajne sa odvíja od celkovej výšky pôžičky

Nie každý  si však pripustí ďalšie zdražovanie pôžičky aj keď by mu to mohlo neskôr pomôcť. Uznávame ale, že nie každému na poistenie ostanú peniaze.

Má teda pôžička pre nezamestnaných pozitíva?

Aj pôžička pre nezamestnaných má svoje pozitíva:

 • bez účelu a skutočne na čokoľvek – človek často potrebuje aj na veci, s ktorými by sa nerád niekde „chválil“
 • už do 24 hodín – nebankové úvery vedia byť veľmi rýchle
 • bez potvrdenia o príjme – pôžička by s potvrdením síce zlacnila, avšak bez zamestnania nie je potvrdenie reálne
 • rýchle formy žiadania o pôžičku – SMS a online žiadosť
 • po úspešnom splatení pôžičky ihneď možnosť čerpať novú

Príjem nie je iba mzda z pracovného pomeru. Za príjem sa považujú aj sociálne dávky, dávky v hmotnej núdzi, materské a rodičovské príspevky, dôchodky a iné, aj keď nepravidelné príjmy. Pokiaľ máte niektorý z menovaných, istotne ho pripojte k svojej žiadosti o pôžičku. Máte možnosť získať viac peňazí s výhodnejším úrokom.

Ako nevýhody všeobecne vnímame?

Hlavné nevýhody pôžičiek pre nezamestnaných sú tieto:

 • vysoký úrok často tesne pod hladinou úrokového stropu
 • vysoké poplatky za doplnkové služby
 • nízke požičané sumy v porovnaní so zamestnanými
 • veľa „špekulantov“ na trhu

Pred žiadaním o pôžičku pred nezamestnaných treba byť opatrní a poriadne si preveriť každého veriteľa.

Záver

Ako vidíte, nestojíte pred ľahkým rozhodnutím. Ak ešte máte aspoň nejaké rezervy, uskromnite sa ešte viac a skúste sa čo najskôr zamestnať aspoň brigádne.

Odborníci vždy odporúčajú mať rezervu aspoň na 3 mesačné splátky.

Ak sa predsa rozhodnete žiadať o pôžičku pre nezamestnaných, poriadne si prečítajte zmluvu, spýtajte sa na všetko, čo sa Vám zdá podstatné a ideálne k jej uzatvoreniu pozvite niekoho, kto už s pôžičkou má skúsenosť (známy, rodina). Zamerajte sa aj na malým písmom uvedené informácie.

© 2024 KD.sk | Nakódoval Leoš Lang