Význam farieb v interiéri

Všetko okolo nás je farebné. Žijeme vo svete farieb bez toho, aby sme si to uvedomovali. Ako na správny výber farieb, ktoré nám pomôžu vytvoriť doma príjemný pocit oddychu a zároveň nás budú napĺňať pozitívnou energiou?

K teplým farbám patria farby v okruhu červenej. K studeným zasa okruh zelenomodrej. Ak človek nemá jasno v tom, aké farby sa mu páčia, existuje jeden jednoduchý krok.

Použiť farebné doplnky – je to najjednoduchšie a najlacnejšie riešenie, ktoré sa dá kedykoľvek prispôsobiť zmenám.

Netreba pri tom premaľovať celé steny či meniť podlahu a dvere. Stačí vsadiť na tú správnu farbu v danom okamihu a zájsť do obchodu a nakúpiť si doplnky v danej farbe.

Musí tu byť však predpoklad, že byt je v neutrálnych farbách stien, podláh, dverí a nábytku. V opačnom prípade by konečný efekt s farebnými bytovými doplnkami nedopadol najlepšie.

Dnes je na trhu nespočetné množstvo doplnkov, ktoré nielen svojou farbou, ale aj dizajnom a nápaditosťou dokážu oživiť neutrálny, občas až „nudný“ interiér.

Napríklad taká fialová farba. Podľa feng šuej je to veľmi spirituálna farba, ktorá podporuje zmysel pre duchovnosť, kreativitu a predstavivosť.

Je zmesou červenej a modrej, čo z nej robí tajomnú zmes tepla a zároveň chladu. Môže reprezentovať francúzsku Provence. Spájame si ju tiež s levanduľovým poľom či sladkým lesným ovocím.

V kombinácii s bielou a sivou tvorila môže vytvárať výrazný prvok zanechávajúci pocit sviežosti a energie, ale aj originality a luxusu.

Účinky farieb v interiéri

Pri zvažovaní farieb pre interiér miestnosti treba premýšľať o účinku, ktorý chce človek vytvoriť.

Teplé farby, ako je červená, žltá a oranžová, vyvolávajú vzrušenie a energiu. Modrá, zelená a fialová pôsobia upokojujúco a vytvárajú relaxačnú atmosféru.

Neutrálne farby ako béžová, sivá a biela poskytujú klasický, nadčasový vzhľad.

Ďalším dôležitým faktorom, ktorý treba zohľadniť pri výbere farebnej palety, je veľkosť miestnosti. Tmavšie farby majú tendenciu vytvárať pocit menšej a útulnejšej miestnosti, zatiaľ čo svetlejšie farby miestnosť otvárajú a vytvárajú pocit väčšej miestnosti.

Svetlejšie farby tiež pomáhajú odrážať prirodzené svetlo, čo je dôležité najmä pre malé miestnosti s obmedzenými zdrojmi svetla.

Nakoniec, výber správnej farebnej schémy pre interiér je predovšetkým o pochopení psychologických účinkov farieb a ich využití na vytvorenie požadovanej atmosféry.

Po dôkladnom zvážení možno vytvoriť priestor, ktorý dokonale vyhovuje osobitému štýlu a určite urobí domov pohodlnejším a prívetivejším miestom.

© 2024 KD.sk | Nakódoval Leoš Lang