Skvelé dôvody, prečo vstávať ráno skôr

skore-vstavanie

Skoré vstávanie je jedným z najdôležitejších návykov, ktoré si človek môže vypestovať. Udáva tón celému dňu a môže pomôcť vybudovať oveľa produktívnejší a úspešnejší život. Aj keď si skoré vstávanie môže vyžadovať určitý čas a úsilie, jeho prínos stojí za to.

Výhody skorého vstávanie

Na začiatok, skoršie vstávanie dáva príležitosť začať deň správne. Možno si začať plánovať deň, začať pracovať na nejakom cieli alebo meditovať ako spôsob vyčistenia mysle a prípravy na úspech. Skoršie vstávanie tiež poskytne viac času na vybavenie vecí, na ktoré počas dňa nebude čas.

Ďalšou výhodou skoršieho vstávania je, že možno zachytiť ranné svetlo. Je známe, že prirodzené svetlo priaznivo ovplyvňuje náladu a hladinu energie, takže deň možno začať plní energie a sviežosti. Vstávanie so slnkom navyše poskytne viac času na vychutnanie si ranného ticha, ktoré môže byť veľmi upokojujúce.

V neposlednom rade môže skoré vstávanie pomôcť znížiť stres a predísť tak psychickým problémom alebo dokonca aj svrbeniu tela. Skorší začiatok dňa umožní začať plniť úlohy a povinnosti, čo môže pomôcť znížiť množstvo stresu, ktorý počas dňa človek zažíva. Vďaka času navyše si môže zabezpečiť, aby mal počas dňa čas na prestávky a načerpanie nových síl.

Môže si to vyžadovať určitý čas a úsilievstávať skoro ráno, ale výhody za to stoja. Stačí začať pomaly a nastaviť si budík každý deň len o 10 minút skôr a postupne sa k nemu človek dopracuje. S určitým odhodlaním a nasadením sa každý môže stať ranným vtáčaťom a využívať výhody, ktoré z toho vyplývajú.

Nájsť si chvíľku pre seba

Je ťažké vstávať skôr než človek potrebuje, ale ten pocit, že má človek aspoň malú chvíľku pre seba, je na nezaplatenie. Užiť si ticho a kľud, prvé lúče slnka a pokojne si sadnúť k svojej rannej káve, či čaju v obľúbenej šálke – to znie ako z roprávky.

Počas dňa na materskej sa často stáva, že zväčša kávu mamky popíjajú skôr na etapy a často už aj studenú. Ráno je možnosť popremýšľať nad tým, čo človeka počas dňa čaká ešte v rannom pokoji.

Začínať pomaly a postupne

Nie každý je schopný pohotovo vstať na zvonenie budíka. Často si mnohí zvonenie odkladajú a budík ich otravuje svojim zvonením aj trikrát po sebe. Nič netreba preháňať. Stačí skoršie ranné vstávanie aplikovať pomaly a postupne.

Základným predpokladom skoršieho vstávania je nastaviť si dobrý spánkový režim – chodiť spať včas, vyhnúť sa pred spaním obrazovkám a displejom, prípadne používať pri večernej práci s počítačom okuliare proti modrému svetlu.

Prvé ráno stačí vstať z postele o 15 minút skôr než zvyčajne. Ak takéto vstávanie vydrží celý týždeň, ďalší týždeň treba skúsiť vstávať o polhodinu skôr. Je dôležité nájsť si svoj vlastný čas na to využiť ráno na aktivity, ktoré človeka naštartujú a pozitívne naladia na celý deň.

Z postele rovno na športovanie

V zdravom tele zdravý duch. Áno, je to pravda. Aj malá chvíľa strávená aktívnym pohybom dokáže urobiť priam zázraky.

Motiváciou bude pripraviť si cvičebný plán, na ktorý sa bude človek tešiť hneď, ako ráno otvorí oči.

Či už krátka ranná joga, strečing doma v obývačke, jednoduché cviky s činkami alebo beh či bicyklovanie vonku, každá aktivita dokonale naštartuje endorfíny. Telo spálenú energiu opätuje v podobe dobrej nálady a zdravej kondície. Tak hor sa do cvičenia.

Skoršie vstávanie umožňuje vytvoriť si priestor aj na lepšie plánovanie jedálnička – najmä výživných raňajok. Náročnejšie však býva pre ľudí, ktorí praktizujú prerušovaný pôst a raňajky musia odsunúť na neskorší čas.

Keď práca šľachtí

Ľudia, ktorí toho majú počas dňa priveľa, by mali skúsiť presunúť si niektoré povinnosti práve na ráno. Človek je ráno dokonale pripravený na zvládnutie náročných úloh predovšetkým z hľadiska sústredenia sa. Sústredenie sa je dôležité najmä pri učení. Z toho dôvodu by mali práve študenti, ktorí študujú formou externého štúdia, vstávať skôr, aby si vytvorili čo najlepšie podmienky na učenie.

Pokojné pracovné ráno sa dá využiť na vybavovanie mailov, písanie článkov na svoj blog, plánovanie kalendára či rôznych stretnutí s priateľmi a rodinou.

Výhody skorého vstávania

Skoré vstávanie sa spája so širokou škálou výhod. Nie je pochýb o tom, že ranné vstávanie má svoje výhody – od vyššej produktivity a šťastia až po lepšie fyzické a duševné zdravie.

  • V prvom rade skoré vstávanie pomôže urobiť viac práce počas dňa. Podľa výskumov sú ľudia, ktorí vstávajú skôr, aktívnejší a majú tendenciu byť produktívnejší. Je to preto, že si dokážu naplánovať deň dopredu a začať riešiť dôležité úlohy skôr, ako sa zobudí zvyšok sveta.
  • Ďalšou výhodou skorého vstávania je, že môže pomôcť zlepšiť duševné zdravie. Štúdie zistili, že ľudia, ktorí vstávajú skôr, majú lepšiu mentálnu čistotu a menej často trpia depresiami a úzkosťou. Je to preto, že sú schopní začať deň s čistou hlavou, čo im umožní sústrediť sa na úlohy, ktoré je potrebné vykonať.
  • V neposlednom rade skoré vstávanie môže pomôcť aj pri udržiavaní zdravšieho životného štýlu. Ľudia, ktorí vstávajú skôr, majú viac času na cvičenie a prípravu zdravých jedál, čo môže pomôcť zlepšiť celkové fyzické zdravie. Okrem toho to môže pomôcť udržať si lepší spánkový režim, čo im umožní odpočinúť si, aby boli počas dňa plní energie.

Celkovo má skoré vstávanie mnoho výhod. Nemožno poprieť, že vstávanie so slnkom môže byť neuveriteľne prospešné – od vyššej produktivity až po zlepšenie duševného a fyzického zdravia. Ak cvičenie nepomáha, k lepšiemu spánku môžu prispieť aj ľahké lieky, akými sú napríklad Guajacuran.

© 2024 KD.sk | Nakódoval Leoš Lang