Ako byť správnym rodičom – desatoro rodičovstva

Každá mama už prečítala veľa kníh, brožúr a článkov o výchove. Vypočula si veľa nekonečne veľa rád od známych, kamarátok, iných mám. Ale aj sama prišla na to, čo je pre ich deti pravdepodobne najlepšie a kedy sú spokojné a šťastné.

Nie vždy sa to, samozrejme, úplne darí, ale toto by mohol byť ten správny kľúč.

Čo by matky mali dodržiavať úplne každý deň pri výchove svojich detí:

 1. dopriať každému z detí vyhradenú plnú pozornosť – aspoň 10 minút len pre neho
 2. pohybovať sa na čerstvom vzduchu za (takmer) každého počasia
 3. ponúkať zdravé jedlo a obmedzovať to nezdravé (dávať pozor na zdravú váhu dieťaťa)
 4. so záujmom počúvať a trpezlivo odpovedať na otázky
 5. nedovoliť hrať sa na telefóne/počítači alebo pozerať televíziu dokopy viac ako 45 minút (podľa veku)
 6. zachovať nadhľad a chladnú hlavu pri stavoch hnevu, vzdoru a trpezlivo vysvetľovať, čo je správne a čo nie
 7. vytvoriť priestor na rozvoj talentov a záujmov
 8. čítať každý večer rozprávku, hoci aj krátky príbeh
 9. úprimne a pravdivo vyjadrovať obdiv, podporu a náklonnosť a zahŕňať ich maximálnou dávkou lásky
 10. byť deťom dobrým vzorom

V každom prípade treba myslieť aj na ich budúcnosť. Každý rodič môže svojmu dieťaťu založiť sporenie, ktoré potom využije na rozbeh, až vyletí zo svojho hniezda. Okrem toho ho našetrené peniaze môžu ochrániť pred infláciou a ekonomickou krízou.

Čas pre seba

Ako matka môže byť ťažké udržať sa na vrchole všetkých povinností, ktoré sú s touto prácou spojené. Od domácich povinností až po rodičovské záležitosti, je toho veľa, čo treba zosúladiť a treba urobiť veľa rozhodnutí.

Každá mama by si mala naplánovať čas pre seba. Aj keby to malo byť len niekoľko hodín týždenne. Mala by si nájsť niečo, čo ju baví a pomáha jej relaxovať a načerpať nové sily. Či už je to hodina jogy, masáž alebo len zisťovanie sa ako naučiť dieťa čítať.

Dobré je vytvoriť si rutinné postupy. Uľahčuje to zvládanie domácnosti a rodičovských povinností.

Konzistentná denná rutina môže platiť pre celú rodinu, tak, aby vyhovovala všetkým. Pomôže to udržať si organizáciu a uľahčí to vybavovanie vecí.

Netreba sa báť požiadať o pomoc. Či už je to rodina, priatelia alebo odborník. Aj to môže byť skvelý spôsob, ako zo seba sňať časť záťaže.

Oddych od rodičovských a domácich povinností môže urobiť zázraky pre duševné zdravie. Či už je to pár minút na prechádzku, alebo celý deň na to, aby matka robila niečo, čo ju baví. Inšpiráciou môžu byť aj najlepšie filmy na Netflixe či najstrašidelnejšie horory. Nemala by zabúdať na prestávky pre seba.

Byť matkou je spojené s množstvom povinností a niekedy to môže byť zdrvujúce. Starostlivosť o seba, zavedenie rutiny a získanie pomoci, keď ju matka potrebuje, sú skvelé spôsoby, ako si materstvo trochu uľahčiť.

Okrem toho, spojenie s inými matkami a venovanie času sebe samým môže pomôcť znížiť stres a urobiť z človeka lepšieho rodiča.

Myslieť na budúcnosť, zostať chápavý

Nie je to módny výstrelok, ale bežná súčasť života už od počiatku ľudstva. Aj naše dieťa môže prejaviť známky inakosti. Ako sa na to pripraviť a ako to vziať čo najlepšie?

 1. Vzdelávať sa: Sexuálna orientácia a genderová identita sú rôznorodé a LGBT skúsenosti sú súčasťou našej spoločnosti. Prečítajme si literatúru, články a zdroje, ktoré nám pomôžu lepšie pochopiť tieto témy a získajte presné a spoľahlivé informácie. Pomôže aj pestrý výber LGBT filmov.
 2. Získať empatiu: Snažme sa prehĺbiť svoje porozumenie a empatiu voči LGBTQ+ skúsenostiam. Počúvajme príbehy a skúsenosti LGBTQ+ jednotlivcov a uvedomme si, aké dôležité je podporovať a rešpektovať ich identitu.
 3. Komunikovať s otvorenosťou: Vytvorme otvorenú a dôveryhodnú komunikačnú linku so svojím dieťaťom. Uistime sa, že je si vedomé, že ho budeme podporovať bez ohľadu na jeho sexuálnu orientáciu alebo genderovú identitu. Buďme pripravení na otázky a reagujme so záujmom a úctou.
 4. Hľadať podporu: Nájdime skupiny a organizácie, ktoré poskytujú podporu pre rodiny LGBTQ+ detí. Stretnutie s inými rodičmi, ktorí prešli podobným procesom, nám môže pomôcť získať cenné rady a pocit spoločenstva.
 5. Zostať otvorený a prijímajúci: Udržujme si otvorenú myseľ a buďme prijímajúci voči svojmu dieťaťu. Vytvorme prostredie, v ktorom sa môže cítiť bezpečne a slobodne vyjadriť svoju identitu. Nezabúdajme, že naše dieťa stále potrebuje rovnakú lásku a podporu, bez ohľadu na jeho sexuálnu orientáciu alebo genderovú identitu.

Je dôležité si uvedomiť, že príprava na to, že dieťa môže byť súčasťou LGBT komunity, je proces a každá rodina má svoju vlastnú cestu. Dôležité je, že sa snažíme porozumieť, podporovať a prijať svoje dieťa také, aké je.

© 2024 KD.sk | Nakódoval Leoš Lang