Ako renovovať staré drevené okno

Staré drevené okná sú nezameniteľnou súčasťou domu a dotvárajú jeho celkový vzhľad. Časom, vplyvom počasia a mechanického opotrebovania však strácajú svoju krásu a funkčnosť. Pri dôslednej starostlivosti nemusí byť nevyhnutné ich hneď vymieňať, čo je pomerne nákladné. Ako renovovať staré drevené okno?

V tomto článku sa nachádza niekoľko spôsobov, ako renovovať okenné rámy a akými farbami ich natrieť.

Renovácia drevených okenných rámov

Renovácia starých drevených okenných rámov môže byť ekonomickým a užitočným spôsobom, ako osviežiť vzhľad každého domu. Človek tak bude v čistom a novom prostredí a ostane mu pri tom aj zostatok na účte.

Nové okenné rámy nielenže zvýšia estetickú hodnotu domu, ale môžu tiež pomôcť zlepšiť energetickú účinnosť tým, že poskytnú lepšiu izoláciu a znížia únik vzduchu. Tu je niekoľko tipov, ako renovovať staré drevené okenné rámy.

  1. Kontrola rámov: Pred začatím akejkoľvek renovácie je dôležité skontrolovať rámy, či nevykazujú známky poškodenia, ako je napríklad hniloba, deformácia alebo praskanie. Ak sa vyskytne akékoľvek štrukturálne poškodenie, je potrebné zvážiť výmenu celého rámu namiesto pokusu o jeho opravu.
  2. Čistenie rámov: Rámy by sa mali čistiť pomocou mäkkej handričky a jemného čistiaceho prostriedku. Neodporúča sa používať abrazívne čistiace prostriedky ani drhnúce podložky, pretože môžu poškodiť drevo.
  3. Oprava prípadného poškodenia: Ak sa vyskytnú menšie poškodenia, napríklad malé praskliny alebo triesky, možno ich opraviť pomocou plniča na drevo alebo epoxidu. Pri opravách je potrebné riadiť sa pokynmi uvedenými na štítkoch výrobkov.
  4. Brúsenie rámov: Po dokončení opráv je potrebné použiť na brúsenie rámov brúsny papier. Na dosiahnutie najlepších výsledkov by sa mal použiť stredne hrubý brúsny papier (zrnitosť 80-120).
  5. Základný náter a náter: Po obrúsení rámov možno naniesť vrstvu základného náteru, ktorý pomôže farbe lepšie priľnúť. Potom sa pomocou štetca nanáša vrstva farby. Treba sa uistiť, že človek používa farbu vhodnú na vonkajšie použitie, napríklad akrylovú farbu.

Renovácia starých drevených okenných rámov môže byť užitočným projektom, pretože môže pomôcť zlepšiť vzhľad a energetickú účinnosť každého domu. Je dôležité skontrolovať, či rámy nevykazujú známky poškodenia, riadne ich vyčistiť, opraviť drobné poškodenia, obrúsiť ich a potom ich natrieť základným náterom a farbou. Dodržanie týchto krokov zabezpečí, že okenné rámy budú vyzerať čo najlepšie.

Renovácia starých okien

Renovácia starých okien môže byť skvelým spôsobom, ako aktualizovať vzhľad domu a zároveň zachovať historický charakter budovy. Hoci sa to môže zdať ako zastrašujúca úloha, existujú jednoduché kroky, ktoré možno podniknúť, aby bol projekt renovácie okien úspešný.

  • Prvým krokom pri renovácii starých okien je posúdenie ich stavu. Je dôležité pozrieť sa na okenné rámy a krídla a skontrolovať, či na nich nie sú známky hniloby, deformácie alebo iného poškodenia. Ak je poškodenie príliš rozsiahle, možno bude potrebné okno úplne vymeniť. Ak je však poškodenie minimálne, možno existujúce okno opraviť.
  • Po posúdení stavu okna je nutné sa rozhodnúť, aké materiály človek použije na renováciu. Drevo je najtradičnejšou voľbou, ale možno sa rozhodnúť aj pre vinyl alebo hliník. Každý materiál má svoje výhody a nevýhody, preto si pred rozhodnutím treba urobiť prieskum.
  • Pokiaľ ide o samotný proces renovácie odporúča sa začať odstránením všetkých starých náterov alebo povrchových úprav. Pri natieraní okna netreba zabúdať použiť kvalitnú exteriérovú farbu na zabezpečenie čo najlepších výsledkov. Po príprave okna možno rám buď natrieť, alebo zafarbiť v závislosti od vzhľadu, ktorý chce človek dosiahnuť.
  • Nakoniec bude potrebné nainštalovať nové kovanie na dokončenie projektu. To zahŕňa nové zámky, závesy, tesnenie proti poveternostným vplyvom a všetky ostatné časti potrebné na dokončenie inštalácie okna. Po inštalácii kovania je potrebné okno otvoriť a zatvoriť, aby sa človek presvedčil, že funguje správne.

Renovácia starých okien môže byť pre každého majiteľa domu obohacujúcou skúsenosťou. So správnymi materiálmi a nástrojmi možno ľahko aktualizovať vzhľad domu a zároveň zachovať jeho historický šarm.

Modernejší vzhľad starým oknám môžu dodať aj plisse rolety. Tieto rolety sú skvelým spôsobom, ako dodať každému domovu štýl a sofistikovanosť. 

Finančná stránka renovácie

S drevenými oknami sa v dnešnej dobe môžeme stretnúť hlavne v starých domoch, kde žijú ľudia na dôchodku. Aj tí môžu túžiť zrenovovať staré okná, no nemajú na to dostatok financií.

V tomto smere im môže pomôcť pôžička pre dôchodcov. Pôžičky pre dôchodcov sú úvery dostupné seniorom na starobnom dôchodku, ale aj predčasnom starobnom dôchodku, invalidnom dôchodku alebo pre poberateľov pozostalostného dôchodku.

Tieto pôžičky im pomôžu pokryť výdavky spojené s rekonštrukciou starého dreveného okna.

© 2024 KD.sk | Nakódoval Leoš Lang