Akrylové nechty – ako ich urobiť doma?

Akrylové nechty sú známe už desaťročia, no v posledných rokoch sa znovu objavili aj vďaka celebritám a sociálnym sieťam. Akryl je skvelý pre tých, ktorí chcú dodať svojim nechtom dĺžku a pevnosť. Zároveň dokáže vytvoriť väčšie a rovnomernejšie plátno pre tých, ktorí milujú zložité vzory akrylových nechtov.


Obsah článku


Akrylové nechty sú kombináciou tekutého monoméru a práškového polyméru – vytvárajú spolu pastu, ktorá sa prilepí na prírodný necht. Potom sa upraví do požadovaného tvaru, následne vytvrdne a dodá nechtu pevnosť, dĺžku a hrúbku.

Akrylové nechty by mali vydržať šesť až osem týždňov, pričom výplň je potrebná približne každé dva až tri týždne, v závislosti od rastu nechtov. Výplňou, čiže úpravou medzi spodnou časťou nechtu a kožtičkou, sa zlepší vzhľad manikúry, predĺži sa tým však aj jej životnosť.

V čom sa líšia akrylové nechty od gélových?

Obe pridávajú nechtu spevňujúcu vrstvu, gély si však vyžadujú UV svetlo, aby stvrdli. Akrylové nechty sú oveľa pevnejšie ako gélové, vďaka čomu sú odolnejšie. Ak chce niekto nechty výrazne predĺžiť, lepšou voľbou sú akrylové, no ak sa snaží o prirodzenejší vzhľad, mal by použiť gélové.

Najlepšou voľbou je navštíviť profesionálny salón, kde je na výber široká paleta dizajnov.

Sú akrylové nechty bezpečné?

Akryl má síce zlú povesť, v skutočnosti však nie je pre nechty o nič horší ako iné umelé nechty. Akrylové nechty však nie sú úplne bez vedľajších účinkov – tie sa zhoršujú, ak niekto nepodnikne správne kroky.

Proces odstraňovania môže oslabiť prirodzený stav nechtov, pri správnom postupe však nespôsobí žiadne trvalé poškodenie, preto je dobré nechať si ich odstrániť odborníkom.

Okrem bezpečného odstránenia je jednou z najlepších vecí, ktoré môže žena pre svoje prirodzené nechty urobiť, občasný oddych medzi jednotlivými návštevami. Odporúča sa urobiť si prestávku v akrylových nechtoch približne raz za tri až šesť mesiacov.

Ako urobiť akrylové nechty doma?

Či už si niekto chce skrátiť návštevy salónov, alebo si jednoducho užíva rituál starostlivosti o vlastné nechty, naučiť sa robiť si akrylové nechty doma je zručnosť, ktorá stojí za to. Aj keď zoznam chemických prísad môže byť odrádzajúci, naučiť sa robiť akrylové nechty doma nie je až také ťažké.

Na začiatok je dobré pozrieť si niekoľko bezplatných videí na YouTube. Je tam množstvo návodov na akrylové nechty. Najprv treba pochopiť základy používania nechtových nástrojov a produktov, správnu prípravu nechtov a ich správnu štruktúru. Potom je už len otázkou praxe, aby si domáca nechtárka vybudovala sebadôveru a kvalitu práce.

Sadu na domácu manikúru ponúkajú aj na internete. Takisto je tam množstvo návodov a videí.

Sada na akrylové nechty

Pre tých, čo si akrylové nechty ešte nikdy nerobili sami, je najlepšou voľbou začať so sadou na akrylové nechty all-inclusive, pretože bude obsahovať všetko, čo treba, vrátane podrobných pokynov. Na začiatok bude najlepšia súprava pre začiatočníkov. V tej zvyčajne býva niekoľko odtieňov akrylového prášku, monomér, vrchný lak a primer.

Pri nákupe sady na akrylové nechty si treba uvedomiť, že tie vyrobené z MMA (metylmetakrylát) nie sú ideálne, pretože je tvrdý, nepružný a môže spôsobiť nežiaducu reakciu. Namiesto toho treba hľadať EMA (etylmetakrylát), ktorý sa považuje za bezpečnejšiu alternatívu.

Odporúča sa investovať do kvalitných výrobkov, pretože tie v dlhodobom horizonte ušetria čas, peniaze aj nervy.

Ak si niekto chce zaobstarať kompletnú sadu na akrylové nechty a celkovú starostlivosť o nechty, tu je zoznam všetkého, čo bude potrebovať:

 • Nožničky na nechty
 • Hrubý pilník na nechty
 • Zatláčadlo na kožtičku
 • Lepidlo na nechty
 • Dehydrátor akrylových nechtov
 • Podkladová vrstva na akrylové nechty
 • Akrylový tekutý monomér
 • Akrylový prášok
 • Štetec na akryl (veľkosť 10 je skvelá štartovacia veľkosť) a miska na miešanie
 • UV alebo LED lampa

Ak už má amatérska nechtárka všetko, môže sa pustiť do skrášľovania svojich či kamarátkiných nechtov. Ak nevie, aké farby či vzory zvoliť, môže sa inšpirovať vo fotogalérii.

Akrylové nechty – obrázky

Akrylové nechty sú obľúbenou voľbou pre ľudí, ktorí chcú mať dlhšie nechty a pohrať sa s rôznymi dizajnami nechtov. Do dokonalosti sa dajú ruky doladiť výberom správnych prsteňov.

Vďaka akrylovým nechtom sa dajú vyjadriť pocity.
Jemný vzor, ktorý vzdáva hold kráse prírody.
Trblietavý dizajn vynikne pri telových farbách.
Čierna klasika pristane aj akrylovým nechtom.

Akrylové nechty ombre

Ak niekto hľadá zábavný a kreatívny štýl na ďalšiu manikúru, môže vyskúšať ombre akrylové nechty. Ombre je metóda prechádzania jednej farby do druhej. Pri akrylových nechtoch sa jedna farba akrylu namaľuje na koncoch a mierne sa sa stráca smerom k podkladu. Existuje množstvo rôznych akrylových tvarov a veľkostí a množstvo ombre vzorov, ktorými sa dá inšpirovať.

Pri ombre akrylových nechtoch je potrebné zvážiť niekoľko zásadných faktorov, ako napríklad tvar akrylových nechtov. Nemenej dôležitá je, samozrejme, farebná kombinácia.

Na výber je takmer nekonečné množstvo, obľúbené sú ombre akrylové nechty v jemných telových a bielych odtieňoch, no za vyskúšanie stoja aj odvážnejšie kombinácie, ako čierno-červená, modro-ružová, či ombre s trblietkami.

Pri výbere farieb na akrylové nechty treba dbať aj na to, aby ladili napríklad so šatami na svadbu, alebo s plesovými šatami.

Ružová vynikne aj s jemnejšími odtieňmi.

Ako dať dole akrylové nechty?

Najbezpečnejší spôsob odstránenia akrylových nechtov je v salóne s vyškolenou nechtárkou. Ak je žena zúfalá, môže doma vyskúšať niektoré metódy, ktoré nechty úplne nezničia, na rozdiel od hryzenia či trhania.

Najjednoduchší spôsob, ako rýchlo odstrániť akrylové nechty, je prikryť ich vatovou tyčinkou namočenou v čistom acetóne, zabaliť prsty do alobalu a nechať 30 minút pôsobiť. Acetón pomôže rozložiť akryl, takže zvyšok sa dá vyleštiť alebo zoškrabať pilníkom alebo zatláčadlom kožtičky.

Postup:

 1. Opatrne odstrihnúť prebytočné akrylové nechty čo najbližšie k pravým nechtom.
 2. Pomocou leštičky na nechty zdrsniť povrch laku, kým sa úplne nezmení jeho lesk. Odstránenie vrchnej vrstvy pomôže laku rýchlejšie zmäknúť v acetóne.
 3. Naliať 100% čistý acetón do vaničky alebo misky a namočiť doň nechty na päť minút.
 4. Kovovým zatláčadlom na kožtičku jemne vytlačiť lak z nechtov, pričom ho treba zatláčať od kožtičky smerom nadol.
 5. Opäť namočiť nechty na päť minút a potom ich opäť jemne zatlačiť. Treba opakovať, kým sa akryl úplne nerozpustí.
 6. Zvyšok menších kúskov vyleštiť leštičkou na nechty.
 7. Vmasírovať do nechtov olejček, aby sa rehydratovali, a potom ich vyleštiť mäkkou stranou leštičky. Nakoniec naniesť ďalšiu vrstvu oleja.

Acetón je dobré pred začatím zahriať, pomôže mu to rýchlejšie a účinnejšie pôsobiť na nechty.

Poznámka: Acetón je neuveriteľne horľavý, preto sa nemôže ohrievať v mikrovlnnej rúre – stačí na fľašu s ním pár minút púšťať teplú vodu.

© 2024 KD.sk | Nakódoval Leoš Lang