Koktail Aperol Spritz – príprava, recept a história

Pokiaľ ide o klasické koktaily, Aperol Spritz má špeciálne miesto v srdciach mnohých nadšencov kokteilov. So svojím žiarivým oranžovým odtieňom, osviežujúcou chuťou a šumivými bublinkami niet divu, že si tento taliansky nápoj získal obľubu po celom svete. Ako sa Aperol Spritz pripravuje? Aká je história tohto nápoja?


Obsah článku


Či už sa Aperol Spritz popíja počas slnečného popoludnia alebo si ho niekto rád vychutnáva ako aperitív pred večerou, Aperol Spritz určite každému zdvihne náladu.

História Aperol Spritz

História Aperol Spritz siaha až do konca 19. storočia v Taliansku. Aperol, hlavnú zložku kokteilu, vytvorili bratia Luigi a Silvio Barbieri v Padove v Taliansku v roku 1919. Spočiatku sa vyrábal ako tonikum na podporu trávenia a bol vyrobený zo zmesi bylín, koreňov a pomarančov. Rýchlo si získal obľubu pre svoju osviežujúcu a horkú chuť.

Avšak až v 50. rokoch 20. storočia sa Aperol Spritz, ako ho poznáme dnes, začal presadzovať. Rakúski vojaci, ktorí počas 2. svetovej vojny okupovali severné Taliansko, zaviedli koncept pridania špliechanej vody do Aperolu, čím sa z neho stal ľahší a osviežujúci nápoj. Toto pridanie slanej vody spôsobilo zrod Aperol Spritz, ktorý sa v regióne stal nesmierne populárnym.

V roku 2000 si Aperol Spritz získal medzinárodné uznanie a stal sa módnym kokteilom, najmä počas letných mesiacov. Ikonický Aperol Spritz sa stal symbolom talianskej kultúry aperitívov a ľudia si ho vychutnávali ako nápoj pred večerou. Živá oranžová farba kokteilu spojená s jeho vyváženosťou a osviežovaním.

Aperol Spritz – súčasnosť

V posledných rokoch zaznamenal Aperol Spritz celosvetový nárast popularity. Jeho ikonická žiarivo oranžová farba, osviežujúca chuť a nízky obsah alkoholu z neho urobili obľúbenú voľbu na letné párty, neskoré raňajky a šťastné hodiny. Značka Aperol zúročila úspech kokteilu spustením rozsiahlych marketingových kampaní a podujatí sústredených okolo Aperol Spritz, čím ešte viac upevnila svoje miesto v koktailovej kultúre.

Dnes je Aperol Spritz naďalej obľúbeným a známym kokteilom, synonymom talianskej kultúry a životného štýlu dolce vita. Stala sa základom v baroch a reštauráciách po celom svete a predstavuje dokonalú rovnováhu horkých a sladkých chutí, šumivosti a sofistikovanosti. Či už popíjate pri benátskych kanáloch alebo si vychutnávate na slnečnej terase, Aperol Spritz zostáva nadčasovou a osviežujúcou klasikou.

Značka Aperol zúročila úspech kokteilu spustením rozsiahlych marketingových kampaní a podujatí sústredených okolo Aperol Spritz.

​Aperol Spritz – príprava

Aperol Spritz sa zvyčajne vyrába z rovnakých častí Aperolu, Prosecca (talianskeho šumivého vína) a kvapka sódy alebo slanej vody. Zvyčajne sa naleje na ľad a ozdobí sa plátkom pomaranča alebo zelenej olivy. Kombinácia horkej a citrusovej chuti Aperolu, šumenie Prosecca a osviežujúca sýtená sódová voda vytvárajú jedinečne príjemný a ľahký kokteil.

Aperol Spritz recept

Aperol predstavuje ideálny nápoj na popíjanie v horúcom letnom dni alebo na odštartovanie skvelého večera s priateľmi. Kombinácia Aperolu, Prosecca a sódovej vody vytvára sladký a mierne horkastý chuťový profil, ktorému sa jednoducho nedá odolať. Príprava Aperol Spritz je naozaj jednoduchá a rýchla. Tu je recept na Aperol Spritz:

Ingrediencie:

 • 3 diely Prosecco
 • 2 diely Aperolu
 • 1 strek sódovej vody
 • Kocky ľadu
 • Plátok pomaranča na ozdobu

Inštrukcie:

 1. Naplňte veľký pohár na víno alebo nastriekaný pohár kockami ľadu. To pomôže udržať váš nápoj chladený a osviežujúci.
 2. Do pohára nalejte 3 diely Prosecca. Prosecco je šumivé talianske víno, ktoré dodáva kokteilu lahodný šum. Množstvo Prosecca si môžete upraviť podľa toho, či uprednostňujete silnejší alebo ľahší nápoj.
 3. Do pohára pridajte 2 diely Aperolu. Aperol je taliansky likér s pomarančovou príchuťou, ktorý dodáva Aperol Spritz jeho výraznú chuť. Má jemne horkastú chuť, ktorá vyvažuje sladkosť kokteilu4. Prísady jemne premiešajte, aby sa mohli premiešať.
 4. Do pohára pridajte kvapku sódovej vody. Sódová voda dodáva kokteilu osviežujúce šumenie a pomáha zosvetliť intenzitu chutí.
 5. Vezmite plátok pomaranča a položte ho na okraj pohára na ozdobu. Plátok pomaranča nielenže dodá štipľavú farbu, ale tiež zvýrazňuje citrusové tóny v nápoji.
 6. Ihneď podávajte a vychutnajte si svoj domáci Aperol Spritz! Tento koktail je ideálny na popíjanie samotný, ale môžete ho spárovať aj s ľahkým občerstvením, ako je bruschetta alebo olivy.

Je potrebné podotknúť, že netreba zabudnúť piť zodpovedne a vychutnať si chute tohto obľúbeného talianskeho kokteilu. Aperol Spritz je všestranný nápoj, ktorý je možné si vychutnať kedykoľvek počas dňa, či už relaxujete pri bazéne alebo organizujete stretnutie s blízkymi.

Poháre na Aperol Spritz

Poháre majú výrazný vplyv na celkový zážitok z pitia a pokiaľ ide o podávanie Aperolu Spritz, nie je výnimkou. Výber správneho pohára môže vylepšiť vzhľad a vôňu nápoja a pozdvihnúť celý zážitok z popíjania.

Aperol Spritz sa tradične podáva v pohári na víno alebo veľkom balónovom pohári. Tieto poháre majú dizajn na stopke, ktorý umožňuje pohodlné uchopenie a zároveň udržuje nápoj v optimálnej teplote.

Pohár na víno s predĺženým tvarom a úzkym okrajom je ideálny pre Aperol Spritz. Predĺžený tvar pomáha uvoľniť arómu nápoja, čo umožní plne oceniť jeho citrusové a bylinné tóny. Navyše úzky okraj pomáha zachytiť vôňu pri popíjaní a nasmeruje ju k nosu, čím zvýrazňuje chuť.

Veľký balónik, tiež známy ako kalich, je ďalšou vynikajúcou voľbou na podávanie Aperolu Spritz. Jeho okrúhly tvar a široká misa poskytujú dostatok priestoru pre nápoj, čo umožňuje ingrediencie dobre premiešať. Väčšia veľkosť tiež pojme veľkorysé množstvo ľadu, čo je nevyhnutné na udržanie chladného Aperol Spritz počas celého potešenia.

Okrem estetiky a funkčnosti môže výber skla ovplyvniť vnímanie nápoja. Držanie pohára na víno alebo veľkého pohára s balónom dodáva zážitku z Aperol Spritz pocit sofistikovanosti a elegancie. Dodáva nápoju rafinovanejší a uhladenejší vzhľad, ideálny pre špeciálne príležitosti alebo keď chcete zapôsobiť na svojich hostí.

Pokiaľ ide o výber materiálu skla, odporúča sa krištáľ alebo kvalitné sklo. Tieto materiály predstavujú žiarivý oranžový odtieň Aperol Spritz a dodávajú nápoju nádych luxusu. Najmä krištáľové poháre majú krásnu čírosť a brilantnosť, ktorá zvyšuje vizuálnu príťažlivosť kokteilu.

Bez ohľadu na to, aké konkrétne sklo si vyberiete, je dôležité zabezpečiť, aby bolo v dobrom stave a čisté. Správne vyčistené poháre sú kľúčové pre udržanie požadovaných chuťových profilov Aperol Spritz a zabránenie tomu, aby akékoľvek nežiaduce zvyšky alebo pachy ovplyvňovali pôžitok.

Či už sa Aperol Spritz popíja počas slnečného popoludnia alebo si ho niekto rád vychutnáva ako aperitív pred večerou, Aperol Spritz určite každému zdvihne náladu.

Koktail Aperol Spritz – drink k jedlu

Pokiaľ ide o párovanie jedla s Aperol Spritz, je potrebné zvážiť jedlá, ktoré dopĺňajú jeho chute, pričom neprebíjajú jeho jemnú chuť. Tu je niekoľko jedál, ktoré sa k tomuto ikonickému kokteilu mimoriadne hodia:

 1. Predjedlá: Aperol Spritz sa mimoriadne dobre spája s výberom talianskych predkrmov. Ľahká a šumivá povaha kokteilu sa skvele hodí k údeným mäsám, ako je prosciutto, saláma a mortadella. Pridajte nejaké olivy, marinovanú zeleninu a rôzne syry, ako je mozzarella, provolone alebo Parmigiano-Reggiano, a máte skvelú nátierku, ktorú si môžete vychutnať so svojím Spritzom.
 2. Morské plody: Citrusové tóny a ľahká horkosť v Aperol Spritz z neho robia fantastického spoločníka k jedlám z morských plodov. Grilované krevety, kalamáre alebo chobotnice sú vynikajúcou voľbou. Pre výraznejšie párovanie skúste linguine alle vongole (linguine s mušľami) alebo klasické krevety. Svieža a osviežujúca povaha kokteilu prenikne cez bohatstvo morských plodov a vytvorí harmonickú zmes chutí.
 3. Bruschetta: Aperol Spritz miluje dobrú bruschettu! Kombinácia toastového chleba, čerstvých paradajok, bazalky a olivového oleja je klasickým talianskym predjedlom, ktoré sa dokonale spája s ľahkými citrusovými príchuťami kokteilu. Kyslosť paradajok a bylinkové tóny bazalky dopĺňajú Aperol Spritz, výsledkom čoho je príjemná kombinácia.
 4. Ľahké šaláty: Aperol Spritz je ideálnou prílohou k ľahkým a osviežujúcim šalátom. Odporúča sa ísť na jednoduché šaláty so zmiešanou zeleninou, cherry paradajkami, uhorkou a pikantným vinaigrette. Horké tóny kokteilu dokážu vyvážiť sladkosť dresingu, zatiaľ čo jeho šumenie poskytuje čistenie podnebia medzi sústami.

Pamätajte, že kľúčom k spárovaniu jedla s Aperol Spritz je výber jedál, ktoré sú ľahké, svieže a dopĺňajú ich chute bez toho, aby ich prebili.

© 2024 KD.sk | Nakódoval Leoš Lang