Časté močenie – príčiny a kedy vyhľadať lekára?

Časté močenie, známe aj ako polyúria, znamená potrebu močiť častejšie ako zvyčajne. Je to bežný príznak, ktorý sa môže vyskytnúť v akomkoľvek veku a môže postihovať mužov aj ženy. Existujú rôzne dôvody, prečo sa u niekoho môže vyskytnúť časté močenie, od faktorov životného štýlu až po základné zdravotné ťažkosti.

Hoci časté močenie je javom, ktorý sa objavuje bežne počas života, ak sa u pacienta vyskytnú pretrvávajúce alebo obťažujúce príznaky častého močenia, je vhodné poradiť sa s lekárom, ktorý vyhodnotí zdravotný stav a usmerní v ďalšom postupe.


Obsah článku


Časté močenie – príčiny

Je dôležité si uvedomiť, že časté močenie môže byť normálnou reakciou na rôzne faktory, zatiaľ čo v iných prípadoch môže naznačovať skrytý zdravotný problém. Časté chodenie na záchod môže mať niekoľko príčin, ktoré sú uvedené níže.

Nadmerný príjem tekutín

Príjem veľkého množstva tekutín, najmä tých, ktoré majú diuretické vlastnosti, ako je kofeín alebo alkohol, môže viesť k zvýšenej tvorbe moču a následnému častému močeniu. Je dôležité udržiavať vyvážený príjem tekutín, aby sa zabránilo nadmernému močeniu.

Cukrovka

Cukrovka 1. aj 2. typu môže spôsobovať časté močenie. Pri cukrovke vysoká hladina cukru v krvi podnecuje obličky k intenzívnejšej práci na vylúčenie prebytočnej glukózy močom, čo vedie k zvýšenej produkcii moču. U osôb s cukrovkou sa môže vyskytnúť aj nadmerný smäd, únava a úbytok hmotnosti.

Hyperaktívny močový mechúr

Ide o stav charakterizovaný náhlym a nekontrolovateľným nutkaním na močenie, ktoré vedie k častému močeniu. U jedincov s hyperaktívnym močových mechúrom sa môže vyskytnúť aj noktúria, čo je potreba zobudiť sa v noci na močenie. Možnosti liečby zahŕňajú úpravu životného štýlu, cvičenia na tréning močového mechúra a lieky.

Časté močenie môže mať viacero príčin od bežných a dočasných až po závažnejšie.

Lieky

Niektoré lieky, napríklad diuretiká používané na liečbu vysokého krvného tlaku alebo srdcových ochorení, môžu zvýšiť tvorbu moču a viesť k častému močeniu. V prípade podozrenie, že tento príznak spôsobujú lieky, je potrebné poradiť sa s lekárom a prediskutovať možné alternatívy alebo úpravy liečby.

Infekcia močových ciest

K infekcii močových ciest dochádza, keď sa baktérie dostanú do močových ciest a rozmnožia sa, čo vedie k infekcii. Časté močenie je jedným z hlavných príznakov infekcie močových ciest spolu s pocitom pálenia pri močení, zakaleným močom a bolesťou brucha. V prípade podozrenia na infekciu močových ciest, je potrebné čo najskôr vyhľadať lekársku pomoc a nasadiť liek na zápal močových ciest.

Časté chodenie na malú potrebu

Príčinou častého chodenia na malú potrebu môžu byť faktory ako vek, návyky, zdravotný stav a určité životné okolnosti. Niekedy môže byť časté chodenie na malú normálne a dočasné – napríklad v tehotenstve. V iných prípadoch ide o príznak iného zdravotného stavu a môže si vyžadovať liečbu.

Časté čúranie u žien

Okrem vyššie spomínaných všeobecných príčin častého močenia, je niekoľko bežných príčin častého čúrania u žien:

Vaginitída

Ide o zápal pošvy sprevádzaný bolesťou a častým močením. Pri močení môže žena pociťovať pálenie alebo svrbenie. Môže byť prítomný aj vaginálny výtok so zmenou farby a zápachom. Prevenciou aj podpornou liečbou môže byť napríklad užívanie kvapiek Gynex.

Intersticiálna cystitída

O intersticiálnej cystitíde hovoríme vtedy, keď sa podráždia svaly v močovom mechúre a jeho okolí. Priznakom je tlak v podbrušku a časté močenie. Pri IC sa vymočia len malé množstvá a často je sprevádzaná pocitom nutkania na močenie aj po vyprázdnení mechúra. Objavuje sa aj chronická bolesť alebo tlak v oblasti panvy a brucha.

Tehotenstvo

Zväčšujúca sa maternica v tehotenstve vyvíja tlak na močový mechúr, čo následne spôsobuje častejšie vyprázdňovanie močového mechúra.

Časté močenie sprevádza najmä posledné týždne tehotenstva, tento stav sa upraví niekoľko týždňov po pôrode.

Stres a úzkosť

Časté močenie môže byť niekedy reakciou na pocity obáv alebo nervozity. Nie je jasné prečo, ide o prirodzenú reakciu tela na stres. Nájdenie spôsobov, ako efektívne zvládať stres, môže pomôcť znížiť frekvenciu močenia.

Znížená hladina estrogénu

Ak je hladina estrogénu nízka, napríklad počas menopauzy, možno pociťovať častejšie (a naliehavejšie) močenie. Časté močenie teda môže byť aj príznakom menopauzy – ktorá u väčšiny žien nastáva okolo 50. roku života.

Oslabené svaly panvového dna

Svaly panvového dna držia mnohé orgány močového systému vrátane močového mechúra. Ak tieto svaly oslabnú, orgány sa môžu mierne posunúť z miesta a viesť k častejšiemu močeniu.

Vaginálny pôrod je jedným z dôvodov, prečo svaly panvového dna strácajú svoju silu. K oslabeniu svalov panvového dna môže viesť aj starnutie.

Rozdiel medzi častým močením a inkontinenciou

O častom močení a inkontinencii sa hovorí v spojitostiach. Časté močenie nie je to isté ako inkontinencia. Inkontinencia predstavuje nedobrovoľné močenie, ktoré môže viesť k úniku moču.

Únik moču aj nadmerné močenie postihujú aj psychiku ženy a často majú negatívny dopad na jej sebavedomie. K tomu, aby sa ženy s takýmito problémami cítili naďalej žensky, im môže dopomôcť napríklad atraktívna spodná bielizeň Astratex či Aerie.

Časté močenie aj inkontinencia sú rovnako nepríjemné pre každodenný život. Okrem toho, že narúšajú bežnú rutinu a aktivity, neustále návštevy toalety môžu trápiť, najmä ak nie je známa ich príčina.

Časté močenie u mužov

Bolestivé alebo časté močenie je problémom, ktorý trápi najmä starších mužov. Tento jav môžu vyvolávať infekcie močových ciest, obličkové kamene alebo problémy s prostatou. Časté močenie bez bolesti môže byť aj vedľajším účinkom niektorých liekov alebo príznakom cukrovky.

Príčinou častého močenia u mužov býva zväčšená prostata.

Jedným z veľkých rozdielov medzi mužmi a ženami je však prítomnosť prostaty – muži ju majú, ženy nie. Prostata je malá žľaza, ktorá sa nachádza tesne pod močovým mechúrom a obklopuje hornú časť močovej trubice.

Muži môžu pociťovať častejšie nutkanie na močenie, keď je ich prostata zväčšená, zapálená alebo nejakým spôsobom podráždená, pretože tlačí na močový mechúr a močovú trubicu.

Časté čúranie u detí

Časté močenie alebo močenie osemkrát alebo viackrát počas bdenia je bežné u detí vo veku 5 rokov a starších a zvyčajne nenaznačuje žiaden zdravotný problém.

Ak sa frekvencia zvýši na trikrát až štyrikrát za hodinu (za deň max. 40 močení) môže časté čúranie u detí signalizovať stav nazývaný polakizúria. Ide o stav, ktorý spôsobuje časté močenie, najmä u detí. Tento jav môže trvať týždne alebo dokonca mesiace, no zvyčajne zmizne bez liečby. Jeho jediným príznakom je práve časté čúranie u detí.

Poliakizúria sa zvyčajne nevyskytuje s inými príznakmi. Je dôležité uistiť sa, že sa nejedná o vážnejšie ochorenia, napríklad infekcie močových ciest, ktoré sú u deti časté v lete, kedy sa viac zdržiavajú v bazénoch či mori, no zastihnúť ich môžu aj v zimnom období.

Časté chodenie na záchod

Pokiaľ je časté chodenie na záchod u detí sprevádzané aj niektorými z týchto príznakov, môže ísť o znaky závažnejších problémov:

  • bolesť pri močení
  • vylučovanie väčšieho než malého množstva moču pri každej návšteve toalety
  • nadmerné pitie
  • inkontinencia alebo nehody pri močení
  • zmeny v pohybe čriev
  • príznaky infekcie alebo horúčky
  • nadmerné močenie v noci

V prípade zvýšenia frekvencií močenia aj bez výskytu iných problémov je v prípade deti vždy vhodné kontaktovať pediatra.

Pri častom močení u detí je lepšie byť opatrný a radšej sa o možných príčinách poradiť s lekárom.

Nadmerné močenie – kedy vyhľadať lekára

V prípade, že časté močenie narúša normálnu pohodu a je sprevádzané niektorých z týchto ďalších príznakov, je potrebné navštíviť lekára:

  • krv v moči alebo zmena farby moču
  • bolestivé močenie
  • bolesť v boku, bolesť v podbrušku alebo bolesť v slabinách
  • ťažkosti s vyprázdňovaním močového mechúra alebo problémy s močením
  • strata kontroly nad močovým mechúrom – inkontinencia
  • horúčka

Pred návštevou ambulancie je dobré poskytnúť lekárovi čo najviac informácii, preto je dobré zodpovedať a spísať odpovede na nasledujúce otázky:

  • Kedy sa začalo časté močenia?
  • Aký je bežný príjem tekutín počas dňa?
  • Aký bol počet močení za posledných 24 hodín a aký bol cca objem moču pri každom močení?
  • Sprevádzajú časté močenie aj nejaké iné príznaky, ako je zmena farby moču alebo bolesť?
  • Aké lieky pacient užíva?
  • Konzumuje pacient alkohol prípadne fajčí?

Okrem toho je dobré doniesť do ambulancie vzorku prvého ranného moču. Včasná pozornosť venovaná zmenám v spôsobe močenia a včasné vyhľadanie lekárskej pomoci zabezpečí, že diagnóza bude stanovená rýchlo a liečba sa začne skôr.

Časté močenie – ako si pomôcť doma

Existuje niekoľko domácich prostriedkov, ktoré možno vyskúšať pri častom močení, v prípade, že sa nejedná o závažnejší zdravotný problém:

  • vyhýbanie sa pitiu tekutín pred spaním
  • obmedzenie alkoholu, kofeínu, umelých sladidiel a kyslých potravín alebo nápojov
  • vykonávanie cvikov na panvové dno (u žien)
  • vyskúšanie techník na precvičovanie močového mechúra, ako je napríklad močenie v pevne stanovených intervaloch, ktoré sa postupne zvyšujú
  • v prípade hyperaktívneho močového mechúra alebo iných ochorení predpisuje lieky lekár

Vo väčšine prípadov príčiny častého močenia nie sú závažné, no je dôležité poradiť sa s lekárom, aby sa vylúčili rôzne ochorenia. Kľúčom k liečbe častého močenia je riešenie príčiny, a to možno len po lekárskom vyšetrení a stanovení diagnózy.

© 2024 KD.sk | Nakódoval Leoš Lang