Cyklistické okuliare – ako vybrať cyklistické okuliare, druhy

Cyklistické okuliare sú oveľa viac ako len móda. Dobré okuliare chránia oči, zlepšujú videnie, znižujú únavu a pomáhajú chrániť tvár pred slnkom. Prinášame návod, ako si vybrať tie správne cyklistické okuliare.

Zrak je úžasne komplikovaný zmysel. Oči sa neustále pohybujú a prispôsobujú, prijímajú neustály tok informácií. Za normálnych okolností prebieha všetka táto činnosť bežne a bez viditeľnej námahy.

V článku sú informácie o:

  • cyklistické okuliare fotochromatické
  • MTB okuliare
  • dámske cyklistické okuliare
  • pánske cyklistické okuliare
  • detské cyklistické okuliare

Pri jazde na bicykli na naše oči pôsobí oslnenie a ultrafialové slnečné žiarenie. Oslnenie je nepríjemné, čo spôsobuje, že oči pracujú intenzívnejšie, sťahujú sa zreničky, zužujú sa viečka a spôsobuje svalovú únavu. Odráža sa aj od ciest, áut, vody, snehu, betónu a skla budov.

Prečo nosiť okuliare na bicykel?

Ultrafialové žiarenie (UV) je neviditeľná časť svetla, ktorá sa skladá z UVA, UVB a UVC lúčov. Štúdie ukázali, že dlhodobé vystavenie UV žiareniu môže spôsobiť mnohé očné problémy, ako napríklad šedý zákal, spálenie očných viečok, makulárnu degeneráciu, dokonca rakovinu kože v okolí očí.

Preto sú kvalitné cyklo okuliare takým dôležitým doplnkom pri jazde na bicykli. Dobré okuliare nám pomáhajú pohodlne a jasne vidieť na slnečnom svetle, pôsobia proti nepríjemným pocitom spôsobeným oslnením a znižujú hrozbu trvalého poškodenia.

Cyklistické okuliare sú nevyhnutné aj na to, aby nám do očí nepadali žiadne predmety – napríklad muchy a špina, a nefúkal vám do nich vietor. Mucha v oku pri rýchlej jazde môže spôsobiť, že stratíte kontrolu nad bicyklom, zatiaľ čo vietor v tvári pri rýchlej jazde spôsobí, že vám budú slziť oči – a tečie vám z nosa.

Cyklistické okuliare musia najmä perfektne sedieť na hlave.

Ako vyberať cyklo okuliare?

Najlepšie cyklistické okuliare znižujú oslnenie, filtrujú 99 až 100 % UV žiarenia, poskytujú ochranu zraku, sú pohodlné a ľahké, držia dobre na tvári a neskresľujú farby. Nižšie uvádzame niekoľko tipov, ako vybrať správne športové okuliare.

Rámy cyklo okuliarov

Odporúčame rámy v tvare, ktorý kopíruje oblúk hlavy, pretože tak cyklo okuliare chránia oči pred vetrom a nečistotami. Tie poskytujú väčšie krytie a zvyčajne lepšie držia na svojom mieste.

Ak chcete zabrániť zahmlievaniu, hľadajte v ráme alebo šošovkách vetracie otvory alebo prieduchy. Na jazdu v náročných podmienkach, napríklad pri pretekoch v zjazde, je dobré zvážiť štýl okuliarov.

Cyklo okuliare musia správne sedieť na hlave, aby boli pohodlné a nespadli uprostred jazdy. Treba vyskúšať, ako okuliare sedia – a aký majú štýl – v obchode s cyklistickými potrebami. Okuliare určené na cyklistiku majú často nastaviteľné nosové časti s povrchovou úpravou, aby sa pri potení nezošmykli. Rámy majú na nosníkoch úchytky, aby dobre držali na hlave.

Cyklo okuliare mávajú rôzne typy skiel, ktoré sú vhodné do rôznych svetelných podmienok.

Sklá cyklo okuliarov

Aj keď, samozrejme, nejde o naozajstné sklá, ale plastové zorníky, ich správny výber je dôležitý.

Najlepšie sú sklá, ktoré poskytujú 100 % ochranu pred UV žiarením. Dnešné sklá sú zvyčajne vyrobené z polykarbonátu, tvrdého plastu s vynikajúcou odolnosťou voči nárazom, ktorý zaručuje trvanlivosť a chráni oči pred nečistotami prenášanými vzduchom.

Pri potrebe mať cyklistické okuliare, ktoré zároveň chránia oči pred slnečným žiarením, treba hľadať označenie CE. To znamená, že okuliare spĺňajú normu EN1836 na blokovanie škodlivého žiarenia.

Keďže oslnenie odrážajúce sa od cesty môže byť problémom, je dobré zvážiť okuliare s polarizačnými sklami, ktoré pohlcujú 98 % oslnenia, čím zlepšujú videnie a tiež umožňujú vidieť objekty v ich skutočných farbách.

Farba skiel okuliarov na bicykel

Farba skiel ovplyvňuje aj to, ako vidíme. Preto sa niektoré modely dodávajú s jednou alebo viacerými rôznymi farbami skiel, aby sa dali vymeniť a prispôsobiť tak okuliare podmienkam. Pri väčšine okuliarov je tiež možné vymeniť sklá za inú farbu.

Tu je prehľad toho, na čo sú jednotlivé farby najlepšie:

  • Hnedá a jantárová: Tieto farby skiel sú najlepšie pre vysoké oslnenie. Umožňujú vynikajúci kontrast a ich tmavá farba minimalizuje namáhanie očí. Sú účinné pri pohlcovaní väčšiny modrých svetelných vĺn, čo zvyšuje ostrosť videnia, zlepšuje vnímanie hĺbky a kontrast v premenlivých svetelných podmienkach. Jantárové sú obľúbené pri cyklistike, lyžovaní a všeobecnom používaní. Negatívnou stránkou je, že jantár skresľuje farby, čím sa zelená stáva zelenšou a neónové farby blednú.
  • Sivá: Ide o neutrálnu farbu, ktorá poskytuje prirodzený kontrast a poskytuje verné vnímanie farieb. Je to dobrá, univerzálna farba.
  • Zelená: Zelená je dobrá univerzálna farba skiel, poskytuje primeraný kontrast pri slabom osvetlení a znižuje namáhanie očí pri jasných podmienkach.
  • Žltá: Žltá farba, ktorá je dlhodobým štandardom pre lyžovanie, poskytuje vynikajúce vnímanie hĺbky a kontrast pri slabom osvetlení.
  • Ružová: Je to univerzálny odtieň, ktorý zvyšuje ostrosť videnia, zvýrazňuje farby a zároveň zlepšuje kontrast. Je tiež ideálny pre ploché svetelné podmienky. Mnohí ľudia považujú ružovú za upokojujúcu a pohodlnú počas dlhého obdobia.

Podobne ako bežné slnečné okuliare, aj cyklistické okuliare nájdete v širokej škále štýlov a cien. Pri nákupe treba mať na pamäti, že kvalitné cyklistické okuliare môžu vydržať mnoho rokov. Vybrať sa s nimi dá na jeden z mnohých cyklistických výletov po Európe.

Vhodné cyklistické okuliare poskytujú optimálnu ochranu pred škodlivým žiarením.

Fotochromatické okuliare

Fotochromatické okuliare sa stmavujú alebo zosvetľujú podľa svetelných podmienok. Vďaka schopnosti prispôsobiť sa rôznym svetelným podmienkam sú ideálne na jazdu na bicykli v rôznych denných dobách alebo v meniacom sa prostredí.

Či už ide o jazdu na bicykli pod jasným popoludňajším slnkom alebo v tlmenom svetle skorého svitania, fotochromatické šošovky zabezpečia optimálne videnie.

Netreba zabudnúť, že sa cyklistické okuliare fotochromatické nemusia dostatočne rýchlo zosvetliť, pri jazde z jasného slnečného svetla do tieňa pod stromami alebo mostom.

Niektoré okuliare majú namiesto toho vymeniteľné sklá, takže je možné si pred vyrazením vybrať napríklad číre, žlté alebo dymové.

MTB okuliare

Najlepšie slnečné cyklo okuliare na horský bicykel dokážu premeniť každú jazdu na vzrušujúci zážitok s vysokým rozlíšením. Najlepšie okuliare nielenže udržujú zrak jazdca jasný a poskytujú ochranu pred UV žiarením, ale sú aj dôležitou ochranou pred prachom a nečistotami na trase.

Aby MTB okuliare fungovali čo najlepšie, musia aj perfektne sedieť, a preto je nevyhnutné zaobstarať si tie správne pre každého individuálne, aby sedeli na jeho proporcie. Cyklistické okuliare sa dajú využiť aj pri jazde na freestyle kolobežke.

V obchodoch s cyklo potrebami si tie správne cyklistické okuliare vyberú aj dámy.

Pánske cyklistické okuliare vs. dámske cyklistické okuliare

Hoci okuliare na bicykel môžu byť často univerzálne, v špecializovaných obchodoch ponúkajú modely cyklo okuliarov navrhnuté špeciálne pre mužov alebo ženy.

Rozdiely môžu byť vo veľkostiach, pánske cyklistické okuliare bývajú logicky väčšie a dámske cyklistické okuliare menšie, ale to, samozrejme, nie je pravidlom.

Dámske cyklistické okuliare sa ďalej môžu líšiť ženskejšími farbami, tu však ide o čisto imidžovú záležitosť. Farebnosť skiel je určite dobré vyberať podľa svojich potrieb a štýl doladiť farebným rámom.

Detské cyklistické okuliare

Samostatnou kategóriou sú detské cyklistické okuliare, najmä kvôli rozmerom. Bývajú tiež vo veselších farbách. Najdôležitejšie je, aby detské cyklistické okuliare dobre sedeli a poskytovali našim ratolestiam čo najväčšiu ochranu. So správnou výbavou sa potom dá previezť napríklad k Bachledke a užiť si tam krásne prírodné výhľady.

Stojan na bicykel

Po náročnom dni strávenom na cyklotúre je prirodzené, že si oči, vy, ale aj bicykel zaslúžia adekvátny odpočinok. Práve vtedy sa stojan na bicykel stáva nenahraditeľným pomocníkom. Bezpečne oprie váš bicykel o stabilnú oporu, čím ho ochráni pred prípadným poškodením alebo pádom. V dome či garáži poskytuje stojan spoľahlivú podporu a uvoľňuje cenný priestor, ktorý sa potom dá využiť efektívnejšie.

© 2024 KD.sk | Nakódoval Leoš Lang