Drevené hračky – majú cez 100 rokov a sú stále v kurze

Tieto duchaprítomné „drevené bio hračky“ dokážu človeka zabaviť napriek tomu, že prešli rukami niekoľkých generácií. 

Reč je o matrioškách. Ich názov pochádza z veľmi rozšíreného mena v Rusku, Matrjona, Matriona. Základom je drevená dutá vysústružená figúrka, ktorá v sebe skrýva niekoľko menších, rovnakým štýlom maľovaných figúrok.

Výroba Matriošky

Matrioška bola akýmsi znakom materstva a plodnosti a stala sa veľmi obľúbenou už v samotných začiatkoch.

Samotná výroba tejto ekologickej drevenej hračky je hotový zázrak. Skúsení remeselníci vyrábajú matriošky predovšetkým z lipového dreva, ktoré sa svojou kvalitou hodí najviac na túto výrobu.

Ďalšie druhy dreva, z ktorých sa tieto hračky vyrábajú sú breza a jelša. Drevo určené na výrobu sa suší aj niekoľko rokov. Počas sušenia sa necháva čiastočne s kôrou, ktorá zabráni praskaniu a vysušeniu dreva.

Začína sa od najmenšej figúrky, ktorá sa už neotvára a postupne sa sústružia väčšie figúrky.  

Najskôr sa vyrobí spodná časť figúrky. Výroba matriošky je dosť zložitý proces, pozostávajúci z približne pätnástich rôznych technických postupov.

Hlavné motívy na matrioškách boli dievčiny v šatkách, s kvetinami, v kožuštekoch. Neskôr sa kožušteky obmieňali s rôznofarebnými motívmi šiat. Nebolo ničím prekvapivé, ak človek natrafil na matriošku s motívom chlapca alebo deduška s fúzmi.

Postupom času sa stali trendom figúrky zobrazujúce aktuálne politické či kultúrne dianie na celom svete.

Prvá vyrobená matrioška sa skladala z ôsmich figúrok. Počet figúrok bol časom rôznorodý, od dvoch až po dvadsaťštyri bábik.

Najobľúbenejší počet bol napríklad z troch, ôsmich alebo dvanástich dielov bábik. Rekordmanom medzi matrioškami bola napríklad figúrka vyrobená v meste Semjonov, neďaleko Nižného Novgorodu. Je vysoká jeden meter a jej priemer je pol metra. Skladá sa zo 72 postavičiek.

Kvalitnú matriošku spozná záujemca tak, že sa ľahko rozkladá a zloží naspäť, jej povrch je pekne a kvalitne opracovaný a žiari farbami. A hlavne mu musí padnúť ihneď do oka.

                                                                                                                             

© 2024 KD.sk | Nakódoval Leoš Lang