Grog – domáci, námornícky, grog z griotky

Pokiaľ ide o alkoholické nápoje, dnes je k dispozícii nespočetné množstvo možností. Od piva po vína, liehoviny až po koktaily, výber je zdanlivo nekonečný. Existuje však jeden alkoholický nápoj, ktorý obstál v skúške času a naďalej má jedinečné miesto v histórii – grog. Ako pripraviť grog? Aký je recept na námornícky grog?


Obsah článku


Verilo sa, že grog má liečivé vlastnosti a používal sa na prevenciu skorbutu kvôli obsahu vitamínu C v citrusových šťavách. V niektorých častiach sveta sa grog stále používa ako tradičný nápoj, najmä v námorných komunitách.

História grogu – námornícky grog

Pôvodne ho vytvorili a konzumovali námorníci v britskom námorníctve na boj proti rôznym zdravotným problémom a na zachovanie obmedzených zásob sladkej vody počas dlhých plavieb na mori.

Počiatky grogu možno vystopovať až do 17. storočia, keď britské námorníctvo prvýkrát zaviedlo štandardnú dennú dávku rumu svojim námorníkom. Dávka bola spočiatku podávaná čistá, nezmiešaná s vodou. Táto prax však viedla k mnohým problémom, ako je opitosť, bitky a dokonca úmrtia medzi námorníkmi.

V snahe vyriešiť tieto problémy zaviedol britský admirál Edward Vernon v roku 1740 zriedenú verziu rumovej dávky. Rozhodol sa zmiešať rum s vodou a pridať šťavu z limetky alebo citrónu, aby zvýraznil chuť a zabránil skorbutu; časté ochorenie spôsobené nedostatkom vitamínu C. Táto nová zmes bola pomenovaná „grog“ podľa prezývky „Starý Grogram“, ktorú si admirál Vernon vyslúžil vďaka svojmu zvyku nosiť grogramový kabát.

Zavedenie grogu do námorníctva sa ukázalo ako veľmi úspešné. Zriedený rum pomohol námorníkom zmierniť príjem alkoholu, čím sa znížili prípady opitosti a s tým spojené problémy. Pridanie citrusovej šťavy tiež poskytlo námorníkom veľmi potrebný vitamín C, ktorý zabránil skorbutu a zlepšil celkové zdravie.

Grog sa rýchlo stal základom na britských námorných lodiach a bol poskytovaný ako denná dávka pre námorníkov. Presné miery grogu sa v priebehu času menili, ale štandardnou praxou bolo zmiešať jeden diel rumu s tromi alebo štyrmi dielmi vody. Pridanie limetkovej alebo citrónovej šťavy nielen pridalo chuť, ale kyslosť tiež pomohla zabiť baktérie, ktoré by mohli byť prítomné vo vode.

Tradícia grogu pokračovala počas 18. a 19. storočia, pričom britské námorníctvo ho považovalo za nevyhnutné pre udržanie morálky a zdravia námorníkov. Tiež sa verilo, že má niektoré liečivé vlastnosti a často sa používal ako liek na rôzne ochorenia.

Ako čas plynul, grog začal strácať na popularite v rámci britského námorníctva a v polovici 20. storočia bol úplne vyradený. Dôvodom bolo predovšetkým zvýšené povedomie o negatívnych účinkoch alkoholu a uplatňovanie prísnejších predpisov týkajúcich sa konzumácie alkoholu v armáde.

Grog má dlhú a bohatú históriu, ktorá začala v 18. storočí v komunitách britského námorníctva.

Ako sa robí grog – recept na grog

Grog – ide o zmes rumu a vody, často ochutenú citrusovou šťavou alebo sladidlom. Príprava grogu je jednoduchá a nenáročná. Tu je rýchly a jednoduchý grog recept.

Ingrediencie:

 • 0.6 dcl rumu (najlepšie tmavého alebo koreneného)
 • 1,8 dlc vody
 • 1 polievková lyžica citrusovej šťavy (limetka, citrón alebo pomaranč)
 • 1-2 čajové lyžičky sladidla (cukor, med alebo sirup)
 • Kocky ľadu

Inštrukcie:

 1. Začnite výberom druhu rumu, ktorý preferujete. Tmavý alebo korenistý rum má tendenciu pracovať najlepšie na výrobu grogu, pretože má bohatý a aromatický profil. Odmerajte 0.6 dcl  rumu a nalejte do pohára.
 2. Ďalej do pohára pridajte 1.8 dcl vody. Pomer rumu a vody je možné upraviť podľa osobných preferencií. Niektorí jedinci preferujú silnejší nápoj s menším množstvom vody, zatiaľ čo iní si môžu vychutnať viac zriedenú verziu.
 3. Do pohára vytlačte šťavu z citrusov podľa vlastného výberu. Môže to byť limetka, citrón alebo pomaranč, v závislosti od preferovanej chuti. Citrusová šťava dodáva grogu osviežujúci a kyslý prvok. Začnite s 1 polievkovou lyžicou a upravte podľa chuti.
 4. Na osladenie grogu pridajte 1 až 2 čajové lyžičky preferovaného sladidla. Môže to byť cukor, med alebo sirup. Dobre premiešajte, aby bolo sladidlo rovnomerne rozložené a rozpustené.
 5. Nakoniec pridajte do pohára niekoľko kociek ľadu, aby ste nápoj vychladili. Všetko spolu premiešame, aby sa chute spojili.
 6. Ochutnajte grog a vykonajte potrebné úpravy. Ak je príliš silný, pridajte viac vody. Ak je príliš sladké alebo kyslé, pridajte podľa toho viac citrusovej šťavy alebo sladidla.
 7. Podávajte grog v pohári podľa vlastného výberu. Niektorí ľudia si dokonca užívajú ozdobenie plátkom citrusov alebo muškátovým orieškom pre pridanú vizuálnu príťažlivosť.

Je dôležité poznamenať, že grog je alkoholický nápoj a mal by sa konzumovať zodpovedne. Rovnako ako pri každom alkoholickom nápoji sa odporúča piť s mierou a byť si vedomý svojej tolerancie alkoholu. Okrem toho sa neodporúča osobám, ktoré sú neplnoleté, tehotné alebo majú určité zdravotné problémy.

Poháre na grog – námornícky gorg

Poháre na grog sú jedinečné a ikonické nádoby na pitie, ktoré vznikli v námorníckej tradícii. Tieto poháre boli špeciálne navrhnuté na podávanie grogu, obľúbeného alkoholického nápoja medzi námorníkmi v 18. a 19. storočí.

Na podávanie grogu boli vytvorené jedinečné poháre, ktoré spĺňajú špecifické potreby námorníkov. Poháre na grog mali zvyčajne kapacitu približne pol pinty (2.4 dcl) a boli vyrobené z pevných materiálov, ako je cín alebo biely plech. Boli navrhnuté so širokým okrajom a hrubou, ťažkou základňou, vďaka čomu boli menej náchylné na prevrátenie na rozbúrenom mori.

Široký okraj grogového pohára mal praktické účely. Umožnil, aby sa pridanie korenín a citrusových štiav ľahko zmiešalo s grogom, čím sa zlepšila jeho chuť a poskytli ďalšie zdravotné výhody. Okraj tiež umožnil pohodlné popíjanie nápoja, čím sa minimalizovalo rozliatie.

Poháre na grog navyše často obsahovali rukoväte, ktoré námorníkom poskytli lepšie uchopenie pohára, najmä počas búrlivých podmienok na mori. Predchádzalo sa tak nehodám a plytvaniu nápojmi, ktoré boli vzácnym tovarom na dlhých plavbách.

Okrem funkčných aspektov mali grogové poháre v námornej kultúre aj symbolický význam. Predstavovali kamarátstvo a spoločné zážitky námorníkov, keďže grog sa bežne konzumoval počas spoločenských stretnutí a osláv v rámci námorníctva. Akt pripíjania si grogom v týchto výrazných pohároch podporil pocit jednoty a solidarity medzi posádkou.

Postupom času sa grogové poháre stali obľúbenými mementami pre námorníkov a mnohé z nich boli personalizované rytinami alebo emblémami, ktoré reprezentovali loď alebo námornú hodnosť majiteľa. Tieto prispôsobené poháre na grog slúžili ako cenné pamiatky a pripomienky času na mori.

Dnes sa grogové poháre zmenili z používania výhradne námorníkov na obľúbené zberateľské predmety a ozdobné kúsky. Možno ich nájsť v rôznych veľkostiach a materiáloch, vrátane skla a keramiky, pričom niektoré sú zdobené zložitými vzormi alebo námorníckymi motívmi. Poháre na grog často vyhľadávajú námorní nadšenci, milovníci histórie a tí, ktorí hľadajú jedinečný barový tovar, ktorý začína konverzáciu.

Grog je jedným z veľmi obľúbených alkoholických nápojov, ktorý sa dá pripraviť v teplej a studenej verzii.

Príprava grogu

Postupom času boli vyvinuté rôzne variácie grogu, z ktorých každá má svoje jedinečné ingrediencie a príchute. Tu je niekoľko príkladov rôznych druhov grogu:

 1. Tradičný Grog: Toto je klasická verzia vyrobená – grog z rumu, vody a niekedy cukru. Je to priamočiare a jednoduché, vďaka čomu preniknú chute rumu.
 2. Citrus Grog: Táto variácia dodáva tradičnému grogu citrusový nádych pridaním čerstvo vytlačenej limetkovej alebo citrónovej šťavy. Citrusová šťava dodáva nápoju živý a osviežujúci tón.
 3. Spiced Grog: Pre tých, ktorí majú radi teplé a upokojujúce chute, je Spiced Grog tou správnou cestou. Táto variácia zahŕňa korenie ako škorica, muškátový oriešok a klinčeky. Korenie dodáva nápoju príjemnú a aromatickú chuť.
 4. Tropický grog: Táto verzia čerpá inšpiráciu z Karibiku a obsahuje tropické ovocie, ako je ananás alebo mango. Pridanie týchto plodov dodáva grogu tropický nádych a nádych sladkosti.
 5. Mint Grog: Lístky mäty sa rozmixujú a pridajú do nápoja, čím sa vytvorí osviežujúca a bylinková chuť. Táto variácia je ideálna pre tých, ktorí majú radi chladný a povzbudzujúci grog.
 6. Mulled Grog: Toto je zimná verzia grogu, ktorú si často vychutnávate počas prázdnin. Zahŕňa dusenie grogu s korením, ako sú tyčinky škorice, klinčeky a badián. Teplé a voňavé korenie vytvára slávnostný a upokojujúci nápoj.

Je dôležité poznamenať, že grog si môžete vychutnať teplý alebo studený, v závislosti od osobných preferencií a klímy. V chladnejších mesiacoch mnohí ľudia uprednostňujú teplý grog, ktorý im pomôže odvrátiť chlad, zatiaľ čo v teplejších mesiacoch môže byť chladený grog osviežujúcou voľbou.

Ako uvariť grog – grog z griotky

Domáci grog možno uvariť aj z griotky. Ide o rovnaký recept grogu ako už bolo spomínané vyššie. Jediný rozdiel je, že namiesto rumu sa do grogu zamieša griotka.

Griotka je ovocný likér, ktorý sa pripravujú z destilátu višní. Ide o veľmi populárny druh alkoholu, ktorý pochádza z Francúzska

Mnoho ľudí na Slovensku si tento likér rado pripraví aj doma. Väčšina tvrdí, že domáca griotka je najlepšia. 

© 2024 KD.sk | Nakódoval Leoš Lang