Kolobreh, Poľsko

V prípade, že sa hľadá v Poľsku miesto na zábavu, oddych a objavovanie krásnych pláží, Kolobreh je skvelou voľbou. Jeho fascinujúca história a rozmanité aktivity zaručia nezabudnuteľný pobyt. Okrem Kolobrehu existuje na poľskom pobreží ešte oveľa viac miest na objavovanie.


Obsah článku


Toto pôvabné kúpeľné stredisko sa stalo obľúbeným centrom liečby pre problémy s pohybovým aparátom, dýchacím systémom či rôznymi kardiovaskulárnymi a nervovými ochoreniami, vďaka minerálnym prameňom a rašelinovým ložiskám.

Kolobreh, Poľsko – poloha

Kołobrzeg, tiež známy ako Kolobreh, sa nachádza v srdci poľského pobrežia Baltského mora, susedí s Trzebiatowským pobrežím a rovinami Gryficka a Bialogardzka. Leží pri ústi rieky Parseta do Baltského mora a má priemernú nadmorskú výšku 8 metrov.

Mesto sa nachádza na severozápade krajiny, zatiaľ čo dalšie zaujímavé poľské mesto Sopot sa nachádza v severovýchodnej časti. Aj napriek dunám, ktoré ho oddeľujú od otvoreného mora, a často drsnému a veternému počasiu, si Kolobreh stále udržiava najvyšší počet slnečných hodín na poľskom pobreží.

Kolobreh – Mesto pláží a kúpeľov

Rýchlo sa rozvíjajúce prístavné mesto a najväčšie kúpele na poľskom pobreží dlhodobo lákajú domácich aj zahraničných návštevníkov. More a 12 kilometrov dlhá nádherná pláž, bohaté historické pamiatky, čistý vzduch a široká škála zábavných aktivít robia z Kolobrehu, rovnako ako z mesta Gdaňsk, veľmi obľúbené miesto na dovolenku.

Rodiny s deťmi i jednotlivci volia Kolobreh pre dovolenku vďaka jeho nádherným plážam a príjemnej atmosfére mesta. Letovisko ponúka mnoho možností zábavy a trávenia voľného času, od účasti na festivaloch a koncertoch až po plavby na rôznych typoch lodí, turistiku v oceánariu alebo tradičný rybolov.

Kolobreh pamiatky

Mesto Kołobrzeg v Poľsku je bohaté na historické pamiatky a zaujímavosti, ktoré odrážajú jeho bohatú minulosť a kultúrny význam. Medzi jeho významné pamiatky patrí gotická katedrála svätého Mikuláša, ktorá sa týči nad mestom s majestátnou nádhernosťou.

Rozsiahle pevnostné múry a pozostatky hradu svedčia o starodávnej obrannej funkcii mesta. Okrem toho môžete objaviť úchvatný Radničný dom, zaujímavé múzeá a historické uličky, ktoré ponúkajú pohľad do minulosti tohto fascinujúceho mesta na brehu Baltského mora.

Mestská radnica je dominantnou historickou pamiatkou tohto prístavného poľského mesta.

Botanická záhrada Hortulus

V okolí letoviska Kolobreh sa nachádza malebná botanická záhrada Hortulus, otvorená po celý rok. Je to jediná svojho druhu v Poľsku, rozdelená do rôznych tematických zón. Zahrada obsahuje 28 jedinečných záhrad, vrátane anglickej, francúzskej, talianskej, čínskej, japonskej, alpskej, vŕbových lúk a iných. Ponúka záhrady zmyslov a kvetinové záhrady s jednofarebnými kvetmi, spolu s sochami, bludiskami a ďalšími zaujímavými prvkami.

Maják v Kolobrehu

Maják v Kolobrehu dosahuje výšku 26 metrov a je nielen navigačnou stavbou pre lode, ale aj turistickou atrakciou. Jeho dvojitý ochoz ponúka úžasné výhľady na Baltské more. Vo vnútri majáku nájdete fungujúce múzeum minerálnych hornín s bohatou zbierkou minerálov.

Tento maják bol postavený v roku 1666 a má zaujímavú históriu – bol niekedy počas druhej svetovej vojny vyhodený do vzduchu nemcami. Dnes je obnovený a zostavený z červených tehál, s muzeom minerálnych hornín na jeho základoch.

Tento maják z 17. storočia je vstupnou bránou do prístavu Kolobreh.

Múzeum Jantáru

Múzeum Jantáru je ďalšou zaujímavou atrakciou v Kołobrzegu. Ponúka rozsiahlu zbierku rôzneho veku, veľkosti a farieb „slnečných kameňov“. Návštevníci sa tu dozvedia o vzniku, vlastnostiach a rôznych využitiach jantáru v kozmetike a liečiteľstve. Okrem exponátov sú tu aj starobylé nástroje používané na spracovanie jantáru a tvorbu šperkov.

Mólo v Kołobrzegu

Večerné prechádzky po hlavnom móle sú pre návštevníkov Kolobrehu povinnosťou. Mólo, dlhé 220 metrov, je obklopené pavilónmi, kaviarňami s výhľadom na Baltské more, kiosky a svetlami, ktoré v noci menia farbu. Osvetlenie móla zafarbí more do krásnych odtieňov, vytvárajúc kúzelnú atmosféru. Pri móle sa prechádzajú čajky a biele labute, ktoré radi prijímajú dobroty od návštevníkov.

Prechádzka po dlhom, úchvatnom móle je jednou z povinných pri návšteve Kolobrehu.

Katedrála Svätého Mikuláša

Katedrála Svätého Mikuláša predstavuje impozantnú gotickú stavbu, ktorá sa stala symbolom mesta. Svojou architektúrou a bohatou históriou ponúka návštevníkom jedinečný pohľad do minulosti. Jej nádherné gotické a barokové prvky v interiéri lákajú na zážitok plný histórie a duchovného odkazu.

Pamätník Pomorianských vojen

Pomník Pomorianských vojen slúži na uctenie pamiatky hrdinských vojakov, ktorí bojovali v druhej svetovej vojne. Jeho monumentálna prítomnosť pripomína obete a hrdinstvo tých, ktorí položili svoje životy za slobodu a mier.

Stare Miasto (Staré Mesto)

Historická časť Kołobrzegu, známa ako Staré Mesto, je očarujúca sústava úzkych uličiek a dobre zachovaných historických budov. Prechádzka touto časťou mesta ponúka atmosféru minulosti a možnosť objaviť jeho kultúrnu dedičinu.

Park im. Stefana Żeromského

Park im. Stefana Żeromského je úžasným miestom na oddych a relax. Svojou zelenou oázou, jazerami a upravenými chodníkmi ponúka návštevníkom príjemné prostredie na prechádzky a pikniky. Jeho atmosféra a prírodná krása prilákajú milovníkov prírody aj tých, čo hľadajú oddych od mestského ruchu.

Port Kołobrzeg

Port Kołobrzeg je živým prístavným mestom s rôznymi druhmi lodí a plavidiel, čo robí z tohto miesta ideálnu lokalitu pre návštevníkov, ktorí sa zaujímajú o námornú atmosféru a obchodné aktivity prístavu.

Námornícku a lodnú atmosféru či obchodné aktivity ponúka toto prístavné mesto.

Twierdza Kołobrzeg

Twierdza Kołobrzeg predstavuje historické opevnenie so zachovanými časťami hradieb a historickými pozostatkami, ktoré svedčia o minulosti mesta a jeho obrannej stratégii. Je to fascinujúce miesto, ktoré oživuje históriu a ponúka pohľad na to, ako sa mesto bránilo v minulých časoch.

Muzeum Oręża Polskiego (Múzeum poľských zbraní)

Muzeum oręża polskiego je zbierkou poľských zbraní, vojenských uniform a ďalších vojenských artefaktov. Toto múzeum ponúka pohľad na vojenskú históriu a vývoj ozbrojených síl v kontexte miesta a krajiny.

Pomník Wielkiej Pływalni (Pamätník Veľkej kúpaliskovej haly)

Pomník wielkiej pływalni je historickou budovou, ktorá kedysi slúžila ako kúpalisko a teraz slúži ako pamätník minulých čias. Jeho architektúra a historický význam robia z tohto miesta dôležitý symbol pre miestnych obyvateľov a návštevníkov.

Mesto Kołobrzeg je fascinujúcou kombináciou historického odkazu a moderného života na pobreží Baltského mora. Jeho bohatá kultúrna dedina a starobylé pamiatky ponúkajú pútavý pohľad do minulosti, zatiaľ čo široké piesočnaté pláže a prírodné krásy prilákajú návštevníkov hľadajúcich oddych a relaxáciu. Kołobrzeg, so svojím jedinečným spojením minulosti a súčasnosti, prináša návštevníkom nezabudnuteľný zážitok a obohacujúcu cestu do bohatej histórie a pôvabu tejto časti Poľska.

© 2024 KD.sk | Nakódoval Leoš Lang