Kreditné karty – porovnanie, recenzie

kreditne karty

Kreditné karty sú ako zbraň – v rukách nesprávneho človeka môžu byť nebezpečné, no inokedy vám môžu zachrániť život. Všetci sme už počuli o strašidelných príbehoch, kedy sa majiteľ karty dostal do nesplatiteľných dlhov a celý život sa mu zrútil ako domček z kariet.


Obsah článku


Napriek tomu veríme, že kreditné karty sú dobrým pomocníkom, treba však s nimi narábať viac ako zodpovedne. S trochou znalostí môže kreditná karta dobre a bez rizika poslúžiť prakticky každému. Pokiaľ váhate, či o kreditnú kartu máte požiadať, zhrnuli sme pre vás výhody a nevýhody do niekoľkých bodov.

Výhody

Toto sú výhody kreditných kariet:

Kúpite teraz, zaplatíte neskôr

Tento fakt je princípom existencie kreditných kariet. Možnosť nakúpiť si tovar, hoci nedisponujete dostatočným finančným obnosom môže byť v mnohých prípadoch a pre mnohých klientov veľmi nápomocné. O hrozbách takéhoto systému si povieme neskôr.

Žiadne úroky

Pri dobrej platobnej disciplíne je kreditná karta nenahraditeľným pomocníkom. Ak bez najmenších zaváhaní splácate každý mesiac poctivo svoje záväzky, nemusí vás nejaké úročenie absolútne zaujímať. Jednoducho zaplatíte potrebnú finančnú čiastku do uplynutia tzv.bezúročného obdobia, ktoré sa zvyčajne pohybuje okolo 45 dní.

Najvýhodnejšie podmienky v tomto ohľade ponúka ČSOB, ktorá dáva klientovi na bezúročné splatenie až 55 dní, najhoršie vyšla v tomto porovnaní kreditná karta od Sberbank, kde vám bude musieť stačiť 40 dní. Tá však pre zmenu ponúka jeden z najatraktívnejších úrokov.

Istota dostatočných prostriedkov v núdzi

Hovorí sa, že každý človek by mal mať odložené zásoby peňazí pre prípad núdze. Vo všeobecnosti sa spomína obnos prostriedkov, ktorý zodpovedá šiestim až dvanástim mesačným príjmom. Tieto financie sú potom v prípade potreby využité na neočakávané udalosti ako strata práce, zdravotné problémy a podobne.

Mať však k dispozícií takéto prostriedky nie je vždy možné. Práve v tomto prípade môže byť kreditná karta úplne nenahraditeľným pomocníkom, ktorá vám pomôže uhradiť všetky neočakávané výdavky.

Žiadne poplatky navyše

Užívať kreditnú kartu bez poplatkov nie je samozrejmosťou, no pri jej aktívnom využívaní máte veľkú šancu takýto bonus získať. Stačí, ak obrat na vašej karte dosiahne v priebehu mesiaca určitý objem a banka vám poplatok výrazne zníži, či dokonca odpustí. Zvyčajne sa potrebný obrat pohybuje na úrovni od 50 do 300 eur mesačne.

Pre bonitných klientov s výhodami navyše

Banky v prípade kreditných kariet myslia aj na klientov s vyššími nárokmi a vyššou bonitou, teda schopnosťou splácať. Viaceré banky ponúkajú vo svojom portfóliu kreditné karty, často sú ľahko rozoznateľné ich zlatou farbou a pravidelne sú označované prívlastkami Gold či Platinum.

Tieto karty ponúkajú o málo vyššie bezúročné obdobie, výrazne vyšší úverový limit a svojim klientom prinášajú mnoho výhod naviac – zvyčajne je to napríklad bezplatný prístup do salónikov na letiskách, nadštandardné poistenie či predĺženie záruky na nakúpený tovar.

Kreditná karta od:*ÚrokBezúročné obdobieMinimálny limitMaximálny limitRočný poplatok
UniCredit Bank17,7 %45 dní235 €1000 €13,20 €
Tatra banka18,8 %47 dní650 €5000 €30 €
VÚB banka18,9 %43 dní500 €4000 €27 €
ČSOB19,5 %55 dní450 €7400 €24 €
mBank21,99 %54 dní350 €6500 €18 €

* na porovnanie sme využili len klasické kreditné karty

Nevýhody

Kreditné karty majú aj svoje nevýhody.

Najvyšší úrok na trhu

Ak sa vám nepodarí splatiť svoje záväzky v bezúročnom období, nečaká vás nič príjemné. Kreditné karty patria so svojimi vysokými úrokmi medzi úplne najnevýhodnejšie produkty na bankovom trhu. S úrokom, ktorý sa pohybuje od 17 do 22 % je lepšie zvážiť, či pre vás nebude lepšou alternatívou bežný spotrebný úver, resp. pôžička.

Radšej iba bezhotovostne

Bezúročné obdobie bolo spomenuté ako veľká výhoda kreditných kariet, no jeho pôsobenie neplatí vždy. Bezúročenie sa totiž vzťahuje len na platby, ktoré sú vykonané bezhotovostne, teda priamou platbou kreditnou kartou.

Pri výberoch z bankomatov sa tieto peniaze úročia prakticky okamžite. Je preto oveľa rozumnejšie využívať kreditnú kartu len na bezhotovostné platby.

Jednoduché míňanie

Kreditná karta v rukách nesprávneho človeka môže psychologicky spôsobiť mnoho škody. S kreditnými kartami sa peniaze utrácajú neuveriteľne jednoducho – až príliš jednoducho.

Používanie kreditnej karty v obchodoch sa zdá ako tá najjednoduchšia vec na svete, no váš dlh nevedome narastá a môže vystúpiť až do závratných výšin. Preto odporúčame kreditnú kartu prevažne klientom, ktorí vedia, že kartu budú využívať zodpovedne a o svojich platbách budú mať neustály prehľad.

Splácajte, nestraťte kredit!

Pri žiadosti o pôžičku či hypotéku banky skúmajú vaše predošlé záväzky a teda vašu disciplínu pri splácaní. Tento proces pritom neobchádza ani kreditné karty. Čierna škvrna v podobe dlhov na kreditnej karte, či zaradenie sa na zoznam neplatičov, môže byť kritickým problémom pri vybavovaní nového úveru.

Poctivo splácajte a vyhnite sa problémom v budúcnosti, keď budete potrebovať finančné prostriedky možno ešte urgentnejšie.

S kartou opatrne, no bez obáv

Disponovať kreditnou kartou sa stáva v našich končinách čoraz pravidelnejším javom a takýto typ úveru môže byť v správnych rukách veľmi výhodným riešením. Na Slovensku je klientela konzervatívnejšia, ako napríklad v zamorí, kde sa klienti dostávajú do problémov s dlhmi oveľa častejšie.

Napriek tomu treba zachádzať s kartou opatrne, nenechať sa zlákať možnosťou získať vytúžený (no často nepotrebný) produkt a využívať financie na skutočne nevyhnutné veci.

Bezúročné obdobie ponúka dostatok priestoru na splatenie financií, ak ste teda vo svojej schopnosti vyrovnať záväzky včas sebavedomí, kreditná karta bude pre vás tým pravým riešením. Ak si svojou disciplínou nie ste istí a potrebujete peniaze skôr na jednorázové výdavky, odporúčame vám pozrieť sa skôr na ponuku spotrebných úverov.

© 2024 KD.sk | Nakódoval Leoš Lang