Prechádzky po zasneženej prírode sú vždy dobrodružstvom. Treba sa len teplo obliecť a ani brodenie sa snehom nikoho nezastaví. Zima je v prírode najkrajšia. Všade je ticho, sneh a poletujúce snehové vločky vytvárajú čarovnú atmosféru.
Sneh ako taký je priesvitný. Snehové vločky sú totiž malé priesvitné kryštály, od ktorých sa odraz svetla vo všetkých frekvenciách javí vo viditeľnom spektre ako biela farba. Snehová vločka padá na zem rýchlosťou približne 4 km za hodinu.
Top zaujímavosti o zimnom období
Najchladnejším miestom na našej Zemi je Antarktída, kde namerali až cez -90 °C.
Kačice neprimrznú na ľad, pretože ich nohy s plávacími blanami sú studené a majú 0°C.
Medvede v zoo sa neukladajú na zimný spánok tak ako ich kamaráti v lese.
Labutí je u nás v zime viac než v lete. O väčší počet sa postarajú labute z chladnejších častí kontinentu, ktoré k nám prilietavajú prezimovať.
Veveričky si dokážu spraviť tak veľké zásoby orieškov na zimu, že ak aj náhodou niektoré z nich nenájdu, nič sa nedeje, nájdu tie ďalšie.
Počas zimných mesiacov je krátky deň a skoro býva tma. Preto sa človek cíti viac unavený a priberá najviac na váhe.
Naša hlava je 5 krát viac citlivá na chlad než zvyšok tela. Ak človek nechce ochorieť, mal by si hlavu chrániť pred studeným zimným počasím a už vôbec nechodiť von s vlhkými vlasmi. To tiež môže viesť k zimomrivosti alebo až k hypotermii.
Najlepšie na zahriatie, keď je človeku chladno sú pikantnejšie potraviny. Patrí tu napríklad čili, zázvor a škorica. Pomôžu telo pekne prekrviť, a tým začne proces zahrievania.
Ak má človek dosť pravej slovenskej guľovačky a chystá sa cestovať v zime, najčastejšou dovolenkovou destináciu v zimnom období je Kuba, Dominikánska republika, Thajsko, Mexiko, Dubaj či Bali.
Výhodou tohto dovolenkovania je hlavne lacná cena leteniek, menej dovolenkárov v destináciách a väčší výber voľných hotelov.
Horúce nápoje počas zimy dokážu vylepšiť náladu a navodiť pocit teplého pohodového domova.