Pôžička na občiansky preukaz – skúsenosti

Pokiaľ sa v priebehu Vášho života vyskytla akútna potreba peňazí, avšak neblízku nemáte nikoho, kto by bol ochotný Vám pomôcť, stále máte šancu. Poskytovatelia pôžičiek kladú na žiadateľov rôzne podmienky, ktoré je nie vždy možné spĺňať.


Obsah článku


Zvyčajne sa jedná o dokladovanie príjmu, ručenie alebo iné formy zábezpeky, ktoré poskytovateľa chránia pred prípadným nesplácaním. Možno ste však mladý človek, študent, ktorý sa dokopy nemá čím preukazovať a jedinou možnosťou, ako sa k peniazom dostať, je preukázanie sa občianskym preukazom.

V článku sa pozrieme na to, či je občiansky preukaz (ďalej len OP) skutočne jediným dokladom, na základe ktorého Vám môžu byť peniaze poskytnuté alebo budete potrebovať viacero dokumentov. Zároveň Vás oboznámime s niekoľkými poskytovateľmi, ktorí pôžičku na občiansky preukaz poskytujú.

Občianskym preukazom si priveľkú dôveru nezískate

Na začiatok je vhodné spomenúť riziko splácania pôžičky. Práve toto riziko vo veľkej miere určuje budúci úrok, prípadne ďalšie poplatky za pôžičku. Poskytovateľ pôžičky na základe Vašej rizikovosti vyhodnocuje, aký úrok a poplatky Vám na pôžičku uvalí, aby v prípade nesplácania nebol v strate.

S poľutovaním Vám musíme oznámiť, že v banke iba s občianskym preukazom neuspejete, pokiaľ nie ste jej klientom. Banky si jednoducho nechcú pripustiť tak veľké riziko a buď Vám pôžičku zamietnu alebo od Vás budú žiadať ďalšie pre nich potrebné doklady.

Ak však žiadate o pôžičku banku, v ktorej máte zriadený svoj bežný účet, banka bude mať prehľad o Vašich príjmoch a výdavkoch. Na základe týchto „aktivít“ Vám môže alebo nemusí pôžičku odsúhlasiť.

Pokiaľ aktivitu v banke nevykazujete, jedinou možnosťou, ako sa dostať k peniazom, ostáva osloviť nebankového poskytovateľa.

Občiansky preukaz nejak výrazne nezaváži ani u nebankoviek, no vieme, že na trhu takéto pôžičky sú a ľudia ich bežne využívajú.

Sú pôžičky na občiansky preukaz výhodné?

Opäť dávame do pozornosti nedávne, a teda celkom čerstvé vládne nariadenie, známe pod názvom úrokový strop. Zjednodušene ide o to, že žiaden z poskytovateľov pôžičiek, ani tých na občiansky preukaz, nemôže vo svojej pôžičke nastaviť celkový úrok so všetkými poplatkami (tzv. odplata) vyšší, než 30% ročne.

Na rôznych internetových fórach sme sa dočítali, že kvôli nízkej dôveryhodnosti občianskeho preukazu niektorí poskytovatelia nastavujú úrok na výšku až 100% z ceny pôžičky.

Články však budú pravdepodobne staršie, než uvedené vládne nariadenie. Pokiaľ by ste teda nedajbože narazili na ponuku, ktorá toto obmedzenie prevyšuje, prípadná zmluva sa stáva neplatnou a je v rozpore so zákonom, čo by v prípadnom súdnom spore „hralo do Vašich kariet“.

O výhodnosti sa teda dá v súvislosti s pôžičkami na OP uvažovať iba hypoteticky, nakoľko každá ponuka sa líši parametrami a pokiaľ by sa na nich úrokový strop vzťahoval, nevedno, či sa 30%-tný úrok dá nazvať výhodným.

Pôžičky najčastejšie vo forme spotrebného úveru

S reklamami na pôžičky na OP ste sa pravdepodobne už viac krát stretli v médiách, kde im veľkú kampaň venovala spoločnosť Quatro, ktorá na nákup na splátky do sumy 1 000 € požaduje iba OP. „V pätách“ Quatra je spoločnosť HomeCredit.

Spotrebný úver nie je vlastne nič iné, ako pôžička, pri ktorej za Vás poskytovateľ uhradí predajcovi Váš nákup a Vy následne začnete splácať peniaze priamo poskytovateľovi. S predajcom ďalej nekomunikujete.

Výhodou týchto úverov je rýchle vybavenie a (ne)odsúhlasenie pôžičky. Z obchodu odchádzate s tovarom okamžite, nič iné nevybavujete a zvyčajne ani nedokladujete. Predajca sám komunikuje so zmluvným poskytovateľom splátkového predaja a je otázkou niekoľkých minút, či Vám tento úver bude alebo nebude poskytnutý.

Počítajte ale s tým, že poskytovateľ si Vás „preklepne“ v zoznamoch dlžníkov a registroch neplatičov. V prípade, že máte „temnú minulosť“, pôžička Vám nemusí byť odsúhlasená. Nie je to však pravidlom u všetkých spoločností, preto sa skúste nezáväzne informovať u niektorej z nich.

Kde inde nájdem pôžičku na OP (občiansky preukaz)?

Okrem spolupráce poskytovateľov so samotnými predajcami, a teda s výdajným miestom priamo v konkrétnej predajni, je možné žiadať aj o klasickú pôžičku bez toho, aby ste museli okamžite niečo kupovať.

 • Pre pôžičku si môžete zájsť aj do Vašej banky alebo do kamennej pobočky niektorého z poskytovateľov.
 • Súčasným trendom sú rýchle SMS pôžičky. Mnohým poskytovateľom bude taktiež postačovať iba Váš OP.
 • Zjednodušenie prinášajú aj pôžičky na OP cez telefón. SMS a telefonické pôžičky sú ostatne najobľúbenejšie vďaka ich rýchlosti a jednoduchosti. Nepotrebujete nikam chodiť.
 • Pôžičky na OP cez internet Vás dokonca odbremenia od komunikácie s operátormi a obchodnými zástupcami. Stačí vyplniť formulár na stránke niektorého z poskytovateľov a v priebehu niekoľkých desiatok minút je pôžička Vaša. Skontrolujte si však úradné hodiny daného poskytovateľa.

Vo všeobecnosti by sa dali výhody pôžičiek na občiansky preukaz zhrnúť nasledovne:

 • schválenie aj vtedy, ak inde pôžičku zamietli
 • krátka doba schválenia
 • bez dokazovania príjmu
 • bez potvrdenia o zamestnaní
 • bez nahliadania do registrov dlžníkov (vo väčšine prípadov)
 • bez preukázania účelu
 • odklad splátok, predčasné splatenie a podobne (zvyčajne bezplatne)

Najvýraznejším negatívom je spomínaný vyšší úrok a celková odplata. Nevylučujeme však možnosť, že sa Vám pošťastí nájsť pre Vás výhodného poskytovateľa s férovou ponukou.

Pre koho sú pôžičky na OP vhodné?

Pôžičky na občiansky preukaz sú vhodné pre ľudí, ktorí nemajú alebo nechcú dokladovať príjem a pre tých, ktorí nechcú priznávať, na čo peniaze potrebujú.

Zároveň môžu tieto pôžičky lákať študentov a čerstvo plnoletých, nezamestnaných, matky na materskej, dôchodcov, ľudí so zdravotným postihnutím a podobne.

Pôžičky na občiansky preukaz sú vhodné pre každého, kto nemá záujem alebo nedokáže dodať žiadny iný doklad o svojej osobe.

Záverečné odporúčanie

Na záver spomenieme jednu dôležitú vec. Vždy si veľmi dobre premyslite, či ste schopní splatiť svoju pôžičku. Nenechajte sa zalepiť vidinou rýchlych peňazí na Vašom účte alebo krásneho tovaru vo Vašom byte. Položte si tieto otázky:

Potrebujem peniaze práve v tejto chvíli? Je môj príjem dostatočný na splácanie? Mám istotu, že súčasný príjem budem poberať počas celej doby splácania?

Pokiaľ na všetky 3 otázky odpoviete kladne, pokojne o pôžičku požiadajte. Pokiaľ aspoň na jednu z nich odpoviete záporne, skúste si Váš záujem o pôžičku premyslieť ešte raz.

© 2024 KD.sk | Nakódoval Leoš Lang