Steny bez šmúh za pár minút

steny-bez-smuh

Škvrny na stenách môžu byť nepríjemné a ak sú na stenách príliš dlho, môžu sa ťažko odstrániť. Či už ide o škvrny po rozliatej káve, šmuhy od dieťaťa alebo po nehode domáceho maznáčika, ich odstránenie môže byť náročné a vyžaduje si čas a úsilie. V závislosti od typu škvrny existujú rôzne prístupy k ich odstráneniu.

Bez ohľadu na typ škvrny je dôležité používať šetrné čistiace prostriedky a techniky, aby nedošlo k poškodeniu steny. Ak je škvrna obzvlášť odolná a nejde odstrániť, možno bude najlepšie obrátiť sa na profesionálny čistiaci prostriedok.

Rôzne spôsoby odstránenia škvŕn na stene

Spôsob odstránenia škvrny zo steny závisí na type škvrny.

  • V prípade škvŕn na báze vody, ako je napríklad škvrna po rozliatej šálke kávy, je najlepším prístupom okamžité vyčistenie škvrny špongiou alebo handričkou. Ak škvrna nie je príliš hlboká, stačí miesto jednoducho pretrieť vlhkou handričkou a jemným čistiacim prostriedkom. Potom netreba zabudnúť miesto opláchnuť čistou vodou a stenu osušiť mäkkou handričkou.
  • Ak je škvrna odolnejšia, môže sa použiť zmes jedlej sódy a vody na vytvorenie pasty. Pasta sa jemne votrie do škvrny, nechá sa niekoľko minút pôsobiť a potom sa oblasť vydrhne vlhkou handričkou. Následne je potrebné oblasť opláchnuť a potom stenu osušiť mäkkou handričkou.
  • V prípade škvŕn na báze oleja, ako sú škvrny od tečúceho nosa, by sa malo začať utretím oblasti čistou handričkou alebo papierovou utierkou na odstránenie prebytočného oleja. Potom sa pripraví roztok zmiešaním rovnakých dielov prostriedku na umývanie riadu a teplej vody a pomocou špongie alebo handričky sa zmes votrie do škvrny. Po odstránení škvrny je potrebné opláchnuť miesto teplou vodou a osušiť stenu mäkkou handričkou.
  • Pri nehodách domácich zvierat najprv treba nasiaknuť prebytočnú tekutinu čistou handričkou alebo papierovou utierkou. Potom sa zmieša jeden diel bieleho octu s jedným dielom teplej vody a pomocou špongie alebo handričky sa zmes votrie do škvrny. Ocot by mal pomôcť rozložiť škvrnu a odstrániť prípadný zápach. Po odstránení škvrny je potrebné opláchnuť miesto teplou vodou a osušiť stenu mäkkou handričkou.

Dodržiavaním týchto jednoduchých krokov by sa mal každý ľahko zbaviť šmúh na stenách a obnoviť ich pôvodnú slávu.

Odstránenie mastných škvŕn

Zbaviť sa šmúh na stenách môže byť zložitá úloha. Šmuhy sú nevzhľadné a ťažko sa odstraňujú, či už sú spôsobené lepkavými prstami, odreninami alebo špinou a nečistotami. Našťastie existuje niekoľko metód, ktoré možno použiť na zbavenie sa šmúh na stenách a obnovenie ich pôvodnej slávy.

Prvým krokom k odstráneniu šmúh je identifikovať, o aké šmuhy ide. Ak sú šmuhy mastné, môžu byť spôsobené olejom z varenia alebo odtlačkami rúk. Ak majú skôr nepriehľadnú farbu, môžu byť spôsobené špinou a nečistotami.

V prípade mastných šmúh by mal stačiť jemný čistiaci prostriedok a teplá voda. Najprv treba navlhčiť mäkkú handričku teplou vodou a pridať malé množstvo čistiaceho prostriedku. Odporúča sa jemne pretrieť handričku o šmuhy a opláchnuť ju čistou vodou. Postup je potrebné opakovať, kým šmuhy nezmiznú.

Odstránenie iných nečistôt

Na špinu a nečistoty je najlepší roztok bieleho octu a vody. V miske sa zmieša jeden diel bieleho octu a tri diely vody. Zmesou sa navlhčí mäkká handričku a jemne sa ňou potrú šmuhy. Následne sa stena opláchne čistou vodou a tento proces sa opakuje, kým šmuhy nezmiznú. Táto kombinácia je účinná aj pri upchatom odtoku v kúpeľni.

Ak sa šmuhy stále nedajú odstrániť, možno bude nutné použiť silnejší čistiaci roztok. Zmes jedlej sódy a vody by mala byť účinná. V miske sa zmieša jeden diel jedlej sódy a tri diely vody a zmesou sa navlhčí mäkká handrička. Jemne sa ňou potrú šmuhy a miesto sa opláchne čistou vodou. Postup sa opakuje, kým šmuhy nezmiznú.

Ak všetko ostatné zlyhá, možno bude nutné použiť silnejší čistiaci roztok, napríklad bielidlo alebo čpavok. Netreba zabudnúť používať ochranné rukavice a pracovať v dobre vetranom priestore. Roztokom sa navlhčí mäkká handrička a jemne sa ňou potierajú šmuhy. Miesto sa pláchne čistou vodou a postup je dobré opakovať, kým šmuhy nezmiznú.

Dodržiavaním týchto jednoduchých krokov by sa mal každý ľahko zbaviť šmúh na stenách a obnoviť ich pôvodnú slávu.

© 2024 KD.sk | Nakódoval Leoš Lang