
Sushi patrí medzi najznámejšie a najobľúbenejšie japonské jedlá na svete. Na prvý pohľad sa môže zdať, že ide o jedlo pripravené spojením ryže, surovej ryby a morských rias, avšak okrem spojenia týchto ingrediencií je pripravované s vysokou dávkou precíznosti.
Obsah článku
V súčasnosti je sushi veľmi populárne jedlo aj mimo Japonska a prispôsobuje sa chutiam iných kultúr. Aké druhy sushi sú dnes v ponuke a kde je možné konzumovať to najlepšie?
Recept na ryžu do sushi
Ryža do sushi by mala byť lepkavá, jemne ochutená a nadýchaná. Aby záujemca dokázal ryžu pre sushi správne pripraviť, pomôže mu nasledujúci recept:
Ingrediencie:
- 2 šálky japonskej krátkozrnnej ryže (napr. sushi ryža)
- 2 a 1/2 šálky vody
- 4 polievkové lyžice ryžového octu
- 2 polievkové lyžice cukru
- 1 čajová lyžička soli
Postup:
Ryža sa dôkladne prepláchne
Prepláchnutie ryže je kľúčové. Nasype sa do misky a niekoľkokrát sa premyje vodou, kým nebude úplne číra. Týmto spôsobom sa prebytočný škrob odstráni a ryža nebude po uvarení príliš lepkavá.
Ryža sa nechá nasiaknuť
Po prepláchnutí sa nechá ryža odstáť vo vode aspoň 30 minút. Tento krok pomáha rovnomerne nasiaknuť vodu pred varením a zabezpečí sa tak správna textúra.
Varenie
Ryža sa varí v hrnci s pokrievkou. Použije sa pomer 2 : 2,5 (ryža : voda). Privedie sa do varu, potom sa zníži teplota na minimum a varí sa zakrytá 15 minút. Po dovarení je dobré ju nechať ešte 10 minút odstáť (stále prikrytú), aby vsiakla zvyšnú paru.
Príprava sushi octu
V malom hrnci sa jemne zohreje ryžový ocot, cukor a soľ až dovtedy, kým sa cukor a soľ úplne nerozpustia. Nevarí sa, iba sa zohreje.
Ochutenie ryže
Uvarená ryža sa preloží do veľkej drevenej alebo plastovej misy, nie kovovej. Zaleje sa pripraveným sushi octom a opatrne sa premieša drevenou varechou krúživými pohybmi.
Správny recept na sushi ryžu počíta s tým, že sa pripravuje vždy čerstvá, neskladuje sa v chladničke. Je potrebné dodržiavať pomery a určite nepoužívať klasickú dlhozrnnú ryžu. Nebude totiž dostatočne lepkavá.
Aké druhy sushi existujú?
Sushi, to nie sú iba rolky s ryžou a surovou rybou. Existuje množstvo iných druhov sushi, ktoré sa líšia tvarom, spôsobom podávania a použitými ingredienciami. Asi najznámejšie je maki sushi, rolky obalené v morskej riase nori, ktoré sa plnia rybou, zeleninou či inými surovinami.
Ďalším populárnym typom je nigiri sushi. Je to oválny kúsok tvarovanej ryže, na ktorom leží plátok ryby alebo inej náplne, často jemne potretý wasabi.
Okrem týchto klasík existuje aj temaki sushi, ktoré má tvar kornútika a je obľúbené pre svoju neformálnu konzumáciu rukou. Zaujímavé je aj uramaki, čiže obrátené sushi, kde je ryža zvonku a nori vo vnútri.
Medzi menej známe, no tradičné druhy sushi patrí napríklad oshi sushi (lisované sushi) alebo chirashi sushi (misa s ryžou a voľne uloženými surovinami na vrchu). Každý typ má svoju vlastnú charizmu a otvára dvere k rozmanitým chuťovým zážitkom.
Maki sushi
Maki sushi je pravdepodobne najznámejší a najrozšírenejší typ sushi, ktorý si väčšina ľudí predstaví ako prvý. Ide o rolku, kde sú suroviny, teda ryba, zelenina či iné ingrediencie uložené uprostred ryže, ktorá je obalená do plátu morskej riasy nori. Rolka sa následne krája na menšie kúsky, zvyčajne 6 až 8, a podáva sa s wasabi, sójovou omáčkou a nakladaným zázvorom.
Maki sushi sa pripravuje pomocou bambusovej podložky makisu, ktorá pomáha dosiahnuť kompaktný tvar. Existuje viacero variantov maki. Napríklad hosomaki (tenké rolky s jednou surovinou) alebo futomaki (hrubšie rolky s viacerými ingredienciami).

Uramaki sushi
Uramaki sushi, alebo aj obrátne sushi, je variant maki sushi, ktorý sa vyznačuje tým, že ryža je zvonku a nori (morská riasa) vo vnútri. Tento druh sushi vznikol v USA, kde sa prispôsobil západným chuťovým preferenciám. Uramaki sushi je zvyčajne väčšie a hrubšie ako tradičné maki a často je plnené rôznymi surovinami, ako sú avokádo, uhorka, tuniak alebo losos.
Nori sa umiestňuje do vnútra, aby vytvorilo pevný základ pre ryžu a ostatné ingrediencie a vonkajšia vrstva je posypaná sezamovými semienkami alebo ryžovými vločkami, čo pridáva chuť a textúru.
Tempura sushi
Tempura sushi je variant sushi, ktorý kombinuje tradičné sushi s krehkou a chrumkavou textúrou tempury. Ide o japonské jedlo, kde sú ingrediencie (väčšinou morské plody alebo zelenina) obalené v cestíčku a následne vyprážané.
V prípade tempura sushi je kúsok tempury, ako napríklad kúsok krevety, tekvice alebo sladkých zemiakov, zvyčajne umiestnený na vrch nigiri sushi (ryža so surovinou) alebo môže byť súčasťou rolky, ako je maki sushi alebo uramaki.
Tento typ sushi prináša kombináciu jemnej ryže a krehkej, vyprážanej ingrediencie, čo mu dodáva unikátnu textúru a intenzívnu chuť. Tempura sushi sa často podáva s omáčkami alebo prísadami, ako je avokádo alebo uhorka, aby sa vyvážila vyprážaná chuť a pridal sa kontrast v textúre.

Domáce sushi
Domáce sushi je posledné roky stále viac a viac populárne, najmä medzi tými, ktorí milujú ázijskú kuchyňu. Pripraviť si sushi doma môže byť lacnejšie a dokonca aj zábavnejšie. Aj keď na prvý pohľad to môže vyzerať komplikovane, s istou dávkou trpezlivosti a vhodnými surovinami typu sushi ryža, nori riasy, zelenina, či morské plody to určite zvládne každý.
Domáce sushi má aj tú výhodu, že si ho je možné prispôsobiť podľa vlastnej chuti. Vždy je však dôležité dbať na kvalitu a čerstvosť surovín, najmä v prípade použitia surových rýb. Netreba zabúdať aj na základné príslušenstvo, ako je bambusová rohožka na rolovanie, ostrý nôž na nakrájanie čistých rezov a podobne.
Takýmto spôsobom vznikne lahodná a dobre vyzerajúca pochúťka pri spoločnom trávení času s priateľmi. A ak to náhodou nebude vyzerať ako z pravej japonskej reštaurácie, dôležitá je chuť pripraviť si domáce sushi a zabaviť sa pri tom.
Ako správne kombinovať suši a sójovú omáčku?
Správna kombinácia suši a sójovej omáčky môže veľmi ovplyvniť chuťový zážitok. Mnohí si možno myslia, že stačí suši jednoducho ponoriť do omáčky a zjesť, no tradičné japonské recepty hovoria niečo iné. Je dôležité vedieť, že sójová omáčka by mala zvýrazniť chuť suši, nie ju úplne prekryť. Preto aj tu platí, že menej je niekedy viac. Nigiri suši by sa malo jemne ponoriť do omáčky rybou nadol, aby sa ryža nerozpadla a nenasala príliš veľa soli.
V prípade maki roliek sa stačí jedným okrajom ľahko dotknúť omáčky. Ak má suši sójovú omáčku už vnútri, ďalšie namáčanie nie je potrebné. Wasabi by sa nemalo miešať priamo do sójovej omáčky napriek tomu, že tak robí veľa ľudí. Vhodnejšie je naniesť wasabi priamo na kúsok suši.
Dôležitú úlohu zohráva aj kvalita omáčky. Na trhu existujú rôzne typy. Od klasickej tmavej, cez sladkú, až po bezlepkové varianty. Nie každá omáčka sa hodí ku každému druhu suši. Jemné druhy rýb ako losos alebo tuniak si žiadajú ľahšiu omáčku, zatiaľ čo tempura alebo údené ryby môžu zniesť výraznejšiu chuť.
Pri servírovaní je dobré použiť menšiu misku na omáčku, aby bola chuť pod kontrolou. Suši by sa malo jesť na jeden hlt, aby sa vychutnala vyváženosť chutí. Najlepšie je ho jesť paličkami, avšak použitie rúk pri jedení tohto jedla nie je hanbou. Dôležité je kombinovať s rozumom a následne si vychutnať tento japonský pokrm.
Kde ponúkajú najlepšie sushi v Bratislave?
V Bratislave sa dá nájsť množstvo sushi reštaurácií, ktoré ponúkajú toto japonské jedlo na taký spôsob, aby uspokojilo aj tých najnáročnejších gurmánov. Jednou z reštaurácií, kde ponúkajú najlepšie sushi v Bratislave, je reštaurácia Kazumi na Podunajskej ulici. Takisto Geisha Sushi Bar na Bajkalskej ulici ponúka podľa recenzentov výborné sushi a množstvo zaujímavých kombinácií.
V Sushi Mushi Boutique Restaurant, ktorá sa nachádza na Laurinskej ulici majú k dispozícii na ochutnanie aj tuniakové nigiri a tempura krevety. Naopak IASAI na Hviezdoslavovom námestí prináša ázijskú kuchyňu s európskym nádychom v tapas štýle.
V Bratislave ponúkajú podľa niektorých ľudí najlepšie sushi v Sushi House. Má až tri pobočky v hlavnom meste. Pre milovníkov pekných výhľadov bude Wabi Sabi na Dvořákovom nábreží výbornou voľbou, pre záujemcov o poké bowl a čerstvé sushi je tu Kazoku Sushi & Poké Bistro na Pánskej 31.