Vegan cheesecake – raw, klasický, rýchly bez pečenia

Vegánsky cheesecake je skvostným spojením chutí a zdravých surovín, čo ho činí lahodnou alternatívou klasického cheesecaku. Jeho podmanivá krémovosť a bohatá chuť sa získavajú pomocou zaujímavých ingrediencií ako orechy, mandle, kokosový olej a krémový základ z rastlinného mlieka. Táto dezertná lahôdka je dokonalou voľbou pre tých, ktorí túžia po chutnej maškrte bez použitia živočíšnych produktov, pričom predstavuje osviežujúci a sladký zážitok pre každého milovníka dezertov.


Obsah článku


Vegánsky cheesecake sa vyníma svojou univerzálnosťou a variabilitou. Ingrediencie ako namočené vločky ovos, datle alebo datľový sirup ako sladidlo až po jemne namleté orechy pre základ korpusu, spolu vytvárajú konzistenciu podobnú klasickému cheesecaku. Svojou flexibilitou v kombinácii ingrediencií je možné prispôsobiť chuťové preferencie či dokonca experimentovať s rôznymi druhmi ovocia, od jahôd až po marakuju, čím sa vytvárajú nekonečné možnosti pre vytvorenie chutného zážitku.

Jedným z prvkov vegánskeho cheesecaku je jeho príprava, ktorá je často prekvapivo jednoduchá. Bez potreby pečenia a s použitím základných kuchynských nástrojov a mixéra môžete vytvoriť hladký krém, ktorý sa následne ľahko navrství na vytvorený orechový základ. Čas v chladničke následne umožní zhustnutie a vytvorenie tej správnej konzistencie, ktorá je pripravená na ozdobenie a servírovanie.

Okrem svojej vynikajúcej chuti a jednoduchej prípravy vegánsky cheesecake ponúka aj výhodu zdravších ingrediencií, čo ho robí príťažlivou voľbou pre tých, ktorí dbajú na svoje stravovacie návyky. Bez použitia živočíšnych produktov a súčasnou bohatou chuťou a kvalitou, tento dezert oslovuje nielen vegánov, ale aj všetkých milovníkov dobrého jedla a sladkých maškŕt.

Vegánsky cheesecake – recept

Hľadáte lahodný dezert, ktorý osloví vaše chuťové poháriky a zároveň je bez živočíšnych produktov? Vegánsky cheesecake s jahodovým pyré je skvelou voľbou! Tento recept ponúka harmonické spojenie krémovosti a lahodnej sladkosti v každom jednom kúsku. Svojou jednoduchou prípravou a skvelou chuťou okúzli každého, kto ho ochutná. Pripravte sa na plnú explóziu chutí, ktoré vám tento vegánsky cheesecake určite poskytne!

Ingrediencie na vegánsky cheesecake

Na korpus:

 • 1 a ½ šálky lieskových orechov
 • 1 a ½ šálky mandlí
 • 1 šálka mäkko namočených datlí
 • Štipka soli

Na náplň:

 • 3 šálky namočených mäkko zmäknutých lieskových orechov
 • ½ šálky kokosového oleja (najlepšie roztaveného a ochladeného)
 • ½ šálky agáveho sirupu alebo iného sladidla podľa chuti
 • ⅓ šálky citrónovej šťavy
 • 1 lyžička vanilkového extraktu alebo vanilkového prášku

Jahodové pyré:

 • 1 a ½ šálky čerstvých jahôd
 • 2 lyžice javorového sirupu alebo iného sladidla podľa chuti
 • 1 lyžica čerstvej citrónovej šťavy

Postup na vegánsky cheesecake

1. Príprava korpusu:

 • V mixéri jemne rozmixujte lieskové orechy, mandle, namočené datle a štipku soli, kým sa nevytvorí kompaktná zmes.
 • Túto zmes rovnomerne rozotrite na dno tortovej formy a dobre ju stlačte, aby vytvorila pevný základ.

2. Príprava náplne:

 • V mixéri zmiešajte namočené lieskové orechy, kokosový olej, agáve sirup, citrónovú šťavu a vanilkový extrakt, kým nevznikne krémová konzistencia bez hrudiek.
 • Tento krém následne nalejte na pripravený korpus a rovnomerne rozotrite.

3. Príprava jahodového pyré:

 • V mixéri zmiešajte čerstvé jahody, javorový sirup a citrónovú šťavu až do hladka.

4. Dochutenie a dekorácia:

 • Na vrch náplne naneste jahodové pyré a pomocou špáradla vytvorte vzory podľa vášho výberu.
 • Cheesecake dajte do chladničky a nechajte tuhnúť minimálne 4 hodiny alebo ideálne cez noc.

5. Podávanie:

 • Pred podávaním ozdobte jahodami alebo ďalším ovocím podľa vlastného vkusu.

Tento vegánsky cheesecake je neskutočne lahodný a jeho chuť a konzistencia si pochutná na každom, kto ho ochutná!

Raw cheesecake

Raw cheesecake je zázrakom v rámci dezertov. Jeho jedinečným prístupom k príprave využíva čerstvé, neupravené suroviny, aby vytvoril lahodnú a zdravú alternatívu klasického cheesecaku.

Tento dezert obvykle kombinuje mäkko namočené orechy, sladidlo ako datle alebo agáve sirup a plnotučný kokosový krém, čím vytvára krémovú textúru plnú chuti. Tento typ cheesecaku má v sebe úžasnú schopnosť zachovať všetky živiny a prírodné chute prírodných surovín, čo ho robí nielen osviežujúcim, ale aj zdravým a lahodným zážitkom.

Klasický cheesecake

Klasický cheesecake a jeho vegánska verzia ponúkajú rozdielne, no zároveň úžasné chuťové zážitky. Klasický cheesecake sa vyznačuje krémovitou textúrou a bohatou chuťou, zvyčajne vďaka použitiu krémovej syrového základu a vajec.

Tento dezert má tradične hustejšiu konzistenciu a jemnejšiu chuť, ktorá je charakteristická pre použité ingrediencie. Na druhej strane, vegánsky cheesecake využíva rastlinné suroviny ako lieskové orechy, mandle či datle na vytvorenie krémového základu.

Táto verzia ponúka podobnú textúru a chuť ako klasický cheesecake, no s výrazným rozdielom v použití živočíšnych produktov.

Vzhľadom k príprave, klasický cheesecake často vyžaduje pečenie a použitie viacerých ingrediencií vrátane vajec a krémového syra, čo môže predstavovať zložitejšiu úlohu pre domáceho kuchára. Naopak, vegánsky cheesecake je často pripravený bez pečenia a s použitím menej ingrediencií.

Tento druh cheesecaku je prístupnejší pre ľudí s rôznymi diétami alebo alergiami ako autoimunitnými ochoreniami, pretože sa vyhýba použitiu živočíšnych produktov a mliečnych výrobkov. Jeho príprava je často jednoduchšia a menej časovo náročná, čím láka širšie publikum milovníkov dezertov.

Klasický cheesecake sa vyznačuje krémovitou textúrou a bohatou chuťou.

Recept na rýchly cheesecake bez pečenia

Hľadáte jednoduchý a lahodný dezert bez pečenia, ktorý je navyše plný skvelých chutí? Vegánsky cheesecake s mangovým pyré je ideálnou voľbou! Tento recept nie je len rýchly a bezpečný pre všetkých, ktorí preferujú vegánsku stravu, ale aj ponúka nezameniteľnú kombináciu krémovej textúry a osviežujúcej sladkosti mangového pyré.

Ingrediencie na rýchly cheesecake bez pečenia

Na korpus:

 • 1 a ½ šálky lieskových orechov
 • 1 a ½ šálky mandlí
 • 1 šálka mäkko namočených datlí
 • Štipka soli

Na náplň:

 • 3 šálky namočených mäkko zmäknutých lieskových orechov
 • ½ šálky kokosového oleja (roztopeného a ochladeného)
 • ½ šálky javorového sirupu alebo iného sladidla podľa chuti
 • ⅓ šálky čerstvej citrónovej šťavy
 • 1 lyžička vanilkového extraktu alebo vanilkového prášku

Mangové pyré:

 • 2 šálky mrazeného alebo čerstvého mangového ovocia
 • 2 lyžice kokosového cukru alebo iného sladidla podľa chuti
 • Šťava z polovice citróna

Postup na rýchly cheesecake bez pečenia

1. Príprava korpusu:

 • V mixéri jemne rozmixujte lieskové orechy, mandle, namočené datle a štipku soli, kým sa nevytvorí kompaktná zmes.
 • Túto zmes rovnomerne rozotrite na dno formy na cheesecake a dobre ju stlačte, aby vytvorila pevný základ. Vložte do chladničky, kým pripravíte náplň.

2. Príprava náplne:

 • V mixéri zmiešajte namočené lieskové orechy, kokosový olej, javorový sirup, citrónovú šťavu a vanilkový extrakt, kým nevznikne krémová konzistencia bez hrudiek.
 • Tento krém nalejte na pripravený korpus a rovnomerne rozotrite. Vložte späť do chladničky.

3. Príprava mangového pyré:

 • V mixéri zmiešajte mrazené alebo čerstvé mango, kokosový cukor a citrónovú šťavu až do hladka. Môžete pridať trochu vody, ak je zmes príliš hustá.

4. Dochutenie a dekorácia:

 • Na vrch náplne nalejte mangové pyré a rovnomerne rozotrite.
 • Cheesecake nechajte v chladničke minimálne 4 hodiny, aby stuhol.

5. Podávanie:

 • Pred podávaním ozdobte plátkami čerstvého ovocia alebo mätou podľa vlastného výberu.

Tento rýchly vegánsky cheesecake je lahodný, osviežujúci a pripravený bez pečenia, čo ho robí ideálnou voľbou pre všetkých milovníkov dezertov!

Pečený cheesecake

Pečený cheesecake je klasickým a ikonickým dezertom, ktorý očarí chuťové poháriky svojou hladkou a krémovou textúrou. Jeho príprava zahŕňa miešanie krémového syra, cukru a vajec, ktoré tvoria jeho bohatý a jemný základ.

Tento základ sa následne naleje na varený orechový alebo sušienkový korpus a pečie sa v rúre, čo mu dáva charakteristickú hladkú a krémovú konzistenciu, podobne, ako citrónovému zákusku.

Tento proces pečenia spôsobuje, že sa syr zohrieva a zhustne, čo prispieva k jeho dokonalému spojeniu chutí. Pečený cheesecake ponúka jedinečnú chuť a textúru, ktorá sa stala ikonou dezertov po celom svete a stala sa obľúbenou voľbou pre milovníkov sladkostí.

Je to skvelý dezert, ktorý spojuje jednoduchosť prípravy s bohatými chuťami a je často skvelým spoločníkom pri rôznych oslavách a udalostiach.

Pečený cheesecake je klasickým a ikonickým dezertom, ktorý očarí chuťové poháriky.

Poleva na cheesecake

Poleva na cheesecake je tou poslednou bodkou, ktorá pretvára tento dezert na skutočný vizuálny a chuťový zážitok. Klasické cheesecake polevy môžu byť vyrobené z rôznych ingrediencií, ako je krémový syr zmiešaný s cukrom a vanilkou, čo dáva poleve jemnú sladkosť a bohatú chuť.

Ďalšou možnosťou je použitie jemného ovocného pyré, či už z jahôd, malín, či marhúľ, ktoré dodáva dezertu osviežujúcu a ľahkú chuť. Polevy na cheesecake často zvýrazňujú estetiku a chuť dezertu a umožňujú individuálnu úpravu podľa preferencií každého jednotlivca.

Vegánske alternatívy polev na cheesecake môžu využívať ingrediencie ako kokosové mlieko, kokosový olej, agáve sirup alebo javorový sirup a citrusové šťavy na vytvorenie krémovej a sladkej textúry.

Ovocné polevy sú tiež obľúbené vo vegánskych verziách cheesecaku, kde čerstvé ovocie alebo jeho pyré pridáva dezertu prírodnú sladkosť a farbu. Vegánske polevy na cheesecake nie len zodpovedajú životnému štýlu, ale často dodávajú dezertu nové, svieže chute, čím ponúkajú zaujímavé a zdravé alternatívy.

Ako ozdobiť cheesecake?

Ozdobenie vegánskeho cheesecaku je skvelou príležitosťou pre kreativitu a estetický dotyk, ktorý pridáva dojemnú dokonalosť k tomuto lahodnému dezertu. Čerstvé plátky alebo celé plody ovocia, ako jahody, maliny, marhule alebo hrozno, sú vynikajúcim spôsobom, ako pridať farebnosť a sviežosť na vrchol cheesecaku.

Všetky spomínané suroviny nájdete aj na edelia.sk. Čerstvé bylinky ako mäta či bazalka môžu ponúknuť kontrastný vizuálny prvok a zároveň príjemnú vôňu, ktorá sa bude miešať s chuťou dezertu.

Ďalšou možnosťou je použitie karamelizovaných orechov, kokosových vločiek alebo jemne nastrúhaného čokoládového chipsu, čo pridá dezertu textúru a sladkú príchuť. Kreativita pri ozdobení vegánskeho cheesecaku nie len dopĺňa jeho chuť, ale aj jeho vizuálnu atraktivitu, čím celkový zážitok z jedla stáva ešte príťažlivejším a pútavejším.

Ozdobenie vegánskeho cheesecaku je skvelou príležitosťou pre kreativitu a estetický dotyk.

Vegánsky koláč – recept

Hľadáte skvelý vegánsky dezert plný čerstvého ovocia? Vegánsky ovocný koláč je ideálnou voľbou. Tento recept kombinuje jednoduché ingrediencie s lahodným ovocím, vytvárajúc lahodný koláč bez použitia živočíšnych produktov. Krémy, chrumkavý korpus a osviežujúce ovocie sa spájajú v tomto dezerte, ktorý osloví vaše chuťové poháriky a dodá vám úžasný zážitok plný prírodných chutí.

Užite si materskú dovolenku a objavte čaro pečenia pre svoje ratolesti. Skvelý ako dezert po jedle alebo ako pochúťka na každý deň, tento vegánsky koláč je jednoduchý na prípravu a ohromí každého svojou lahodnosťou.

Ingrediencie na vegánsky koláč

Na korpus:

 • 1 a ½ šálky múky
 • ½ šálky kokosového oleja (roztopeného)
 • ¼ šálky agáveho sirupu alebo iného sladidla podľa chuti
 • Štipka soli

Na náplň:

 • 2 šálky čerstvého ovocia (jahody, maliny, marhule – podľa vlastného výberu)
 • 2 lyžice kukuričného škrobu alebo tapiokového škrobu
 • ¼ šálky agáveho sirupu alebo iného sladidla podľa chuti
 • Šťava z polovice citróna

Postup na vegánsky koláč

1. Príprava korpusu:

 • Predhrejte rúru na 180 stupňov Celzia.
 • V miske zmiešajte múku, kokosový olej, agáve sirup a štipku soli, kým sa nevytvorí krehké cesto.
 • Cesto rozotrite do formy na pečenie a vytvorte jeho dno a okraje. Vložte na 10 minút do rúry a nechajte predpiecť.

2. Príprava náplne:

 • Ovocie nakrájajte na menšie kúsky a vložte do misky.
 • Pridajte kukuričný škrob, agáve sirup a citrónovú šťavu a dôkladne premiešajte, aby sa ovocie obalilo v tejto zmesi.

3. Dokončenie koláča:

 • Nalejte pripravenú náplň do predpečeného korpusu a zarovnajte.
 • Vložte späť do rúry a pečte asi 25-30 minút, kým korpus nezhnedne a náplň nezhustne.

4. Podávanie:

 • Nechajte koláč vychladnúť a podávajte ho samotný alebo s vegánskym ľahkým krémom na báze kokosového jogurtu.

Tento vegánsky ovocný koláč je ľahký, osviežujúci a plný prírodných chutí ovocia. Je to skvelý spôsob, ako si vychutnať dezert bez použitia živočíšnych produktov. Užite si ho ako sladkú pochúťku kedykoľvek!

Vegánsky tortový krém

Vegánsky tortový krém je základom mnohých úžasných dezertov, ktoré neobsahujú žiadne živočíšne produkty. Jeho príprava často využíva základné rastlinné suroviny, ktoré spolu tvoria krémovú konzistenciu a bohatú chuť.

Kokosové mlieko alebo krém, avokádo, orechy (ako napríklad mäkko namočené lieskové orechy) alebo banány sú často základom vegánskeho krému, ktorý je ľahko prispôsobiteľný podľa chuti a textúry, ktorú preferujete.

Tento typ krému sa často dochucuje prírodnými sladidlami ako agáve sirup, javorový sirup, alebo datle a pridávajú sa doň aj prírodné aromatické extrakty ako vanilka či citrónová kôra, čo vytvára bohatú a výraznú chuť. Vegánsky tortový krém nie len dodáva dezertom bohatú chuť a textúru, ale taktiež umožňuje kreativitu v príprave dezertov, čím ponúka široký repertoár možností pre každého, kto si želá užívať chutné sladkosti bez použitia živočíšnych produktov.

© 2024 KD.sk | Nakódoval Leoš Lang