Viedeň – výlet, pamiatky, zaujímavosti

Cesta do Viedne je ako vstúpiť do rozprávky. Keď človek príde do tohto očarujúceho mesta, okamžite ho privíta ohromujúca architektúra, veľkolepé paláce a bohatá história, ktorá sa tiahne storočiami. Čo navštíviť vo Viedni? Čo robiť vo Viedni? 


Obsah článku


Od svojho svetovo presláveného dedičstva klasickej hudby až po pulzujúcu umeleckú scénu a podmanivú kávovú kultúru, Viedeň ponúka jedinečnú zmes tradície a modernosti, ktorá uchváti nejedného turistu či domáceho.

Viedeň – zaujímavosti

Viedeň, hlavné mesto Rakúska, je pulzujúca a kultúrne bohatá destinácia známa svojou úžasnou architektúrou, dedičstvom klasickej hudby a očarujúcimi kaviarňami. Zatiaľ čo väčšina ľudí pozná jej povesť mesta hudby a domova Mozarta, existuje množstvo ďalších fascinujúcich faktov o Viedni, ktoré z nej robia skutočne jedinečné a podmanivé miesto na návštevu. Tu je niekoľko zaujímavých faktov o Viedni:

  • Viedenský okruh

Okruh alebo Ringstraße je veľký bulvár, ktorý obklopuje centrum Viedne. Bol postavený v polovici 19. storočia a ponúka pôsobivé budovy a pamiatky, ako je Viedenská štátna opera, rakúsky parlament a divadlo Burgtheater. Okruh je tiež zapísaný do svetového dedičstva UNESCO.

  • Viedenský Práter

Viedenský Práter je veľký verejný park a zábavný areál nachádzajúci sa v srdci mesta. Nachádza sa tu slávne ruské koleso Riesenrad, ktoré bolo postavené v roku 1897 a stalo sa ikonickým symbolom Viedne. Jazda na Riesenrade ponúka úchvatný výhľad na panorámu mesta, vďaka čomu je pre turistov nevyhnutnou aktivitou.

  • Kultúra kávy

Viedeň je známa svojou kultúrou kaviarní, ktorá sa datuje do storočí. Mesto je domovom mnohých tradičných a historických kaviarní, kde si miestni obyvatelia a turisti môžu vychutnať šálku kávy a zároveň sa ponoriť do útulného a elegantného prostredia. Kultúra viedenských kaviarní bola v roku 2011 zapísaná na zoznam nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO.

  • Umelecké dedičstvo Viedne

Viedeň je už dlho centrom umelcov a intelektuálov, z ktorých pochádzajú niektoré z najznámejších svetových osobností literatúry, hudby a umenia. Okrem Mozarta bolo mesto domovom ďalších slávnych skladateľov ako Beethoven, Haydn a Schubert. Vychovávala aj diela umelcov ako Gustav Klimt, Egon Schiele či Oskar Kokoschka. Mesto naďalej inšpiruje a priťahuje umelcov svojou živou kultúrnou scénou a množstvom múzeí a galérií.

  • Lipicánske kone

Slávne lipické kone, známe svojimi ladnými pohybmi a výkonmi, sa chovajú a trénujú vo Viedni. Španielska jazdecká škola, ktorá sa nachádza v paláci Hofburg, je miestom, kde sa tieto elegantné kone trénujú v umení klasickej drezúry. Návštevníci môžu sledovať ich dychberúce predstavenia alebo dokonca absolvovať prehliadku so sprievodcom, aby sa dozvedeli viac o týchto nádherných tvoroch.

  • Viedenský rezeň

Wiener Schnitzel, pravdepodobne jedno z najznámejších rakúskych jedál, pochádza z Viedne. Pozostáva z obaľovaného a vyprážaného teľacieho rezeň a často sa podáva s prílohou k zemiakovému šalátu alebo brusnicovej omáčkou. Vo Viedni nájdete mnoho tradičných reštaurácií a taverien, ktoré podávajú toto klasické rakúske jedlo spolu so štrúdlou.

Viedeň, hlavné mesto Rakúska, je pulzujúca a kultúrne bohatá destinácia známa svojou úžasnou architektúrou, dedičstvom klasickej hudby a očarujúcimi kaviarňami.

Čo navštíviť vo Viedni – kam s deťmi?

Mesto Viedeň okrem iného vie ponúknuť zážitky nielen pre páry alebo skupiny kamarátov, ale aj pre rodiny s deťmi. Mesto a jeho blízke okolie má mnoho atrakcií, ktoré ocenia prevažne rodičia a ich ratolesti.

Skvelou zastávkou pre rodiny je zábavný park Prater. Vďaka ikonickému ruskému kolesu, vzrušujúcim horským dráham a rôznym ďalším jazdám ponúka Prater nekonečnú zábavu pre deti všetkých vekových kategórií. Park má tiež veľkú zelenú plochu, kde môžu rodiny relaxovať a užiť si piknik.

Viedeň je tiež domovom mnohých interaktívnych múzeí a výstav, ktoré sú ideálne pre deti. Haus des Meeres alebo House of the Sea je jedinečné akvárium, v ktorom sa nachádza viac ako 10 000 druhov morského života. Deti budú milovať prechádzky cez tunely akvária a priblíženie sa k žralokom, morským korytnačkám a farebným rybkám. 

Morský svet vo Viedni je krásne akvárium, ktoré predstavuje množstvo morského života z celého sveta. Návštevníci môžu preskúmať rôzne tematické časti vrátane tropického dažďového pralesa, koralového útesu a arktickej zóny.

Akvárium ponúka aj interaktívne výstavy, vzdelávacie programy a predstavenia o kŕmení, vďaka čomu je skvelým miestom pre deti aj dospelých, kde sa môžu dozvedieť o zázrakoch oceánu a spojiť sa s nimi. Viedenský oceánsky svet so svojimi úžasnými ukážkami a pohlcujúcim zážitkom je nevyhnutnou destináciou pre milovníkov prírody a akváriových nadšencov.

Technické múzeum je ďalším najlepším výberom pre rodiny so svojimi pútavými exponátmi o technológii, doprave a prieskume vesmíru. Deti sa môžu dozvedieť o všetkom od áut a lietadiel až po roboty a satelity.

Doprava po meste – metro Viedeň

Pokiaľ ide o dopravu, dobre prepojený systém verejnej dopravy vo Viedni uľahčuje cestovanie s deťmi. Efektívne mestské siete električiek, autobusov a metra sú vhodné pre kočíky a poskytujú ľahký prístup ku všetkým hlavným atrakciám. Ak uprednostňujete spoznávanie pešo, Viedeň je tiež mesto vhodné pre chodcov so širokými chodníkmi a množstvom zón len pre peších.

Viedenské metro, tiež známe ako U-Bahn, je pohodlný a efektívny systém verejnej dopravy, ktorý slúži pre mesto Viedeň v Rakúsku. Sieť metra so šiestimi linkami a viac ako 100 stanicami pokrýva veľkú časť mesta a spája sa s inými druhmi dopravy, ako sú autobusy a električky. Viedenské metro je známe svojou presnosťou a čistotou, vďaka čomu je obľúbenou voľbou pre miestnych obyvateľov aj turistov.

Mapa metra poslúži ako sprievodca Viedňou a rôznymi zastávkami, aby cestovanie metrom bolo ľahko prístupné pre pre rodiny a jednotlivcov, ktorí sa rozhodnú cestovať viedenským metrom.

Víkend vo Viedni – kam na víkend vo dvojici?

Viedeň sa nachádza v srdci Európy a ponúka ideálne prostredie pre romantický víkendový pobyt. Vďaka úžasnej architektúre, očarujúcim kaviarňam a malebným parkom sa páry môžu ponoriť do sveta romantiky.

Môžu sa pokojne prechádzať ruka v ruke po dláždených uliciach mesta, preskúmať známy zámok Schönbrunn a dopriať si tradičné viedenské pochúťky v útulných reštauráciách pri sviečkach. Pre zamilovaných, ktorí majú radi trochu adrenalínu, je pripravená plavba loďou po malebnom Dunaji

Viedeň pamiatky – čo robiť a vidieť vo Viedni?

So svojimi nespočetnými múzeami, palácmi a pamiatkami ponúka návštevníkom množstvo príležitostí na prehliadku. Jednou z najznámejších pamiatok Viedne je zámok Schönbrunn. Tento nádherný barokový palác, kedysi letné sídlo habsburských panovníkov, je zapísaný na zozname svetového dedičstva UNESCO. Návštevníci môžu preskúmať honosné miestnosti, prechádzať sa po rozľahlých záhradách a dokonca si užiť predstavenie vo vlastnom palácovom divadle Orangery.

Ďalšou atrakciou, ktorú musíte vidieť, je Dóm svätého Štefana, ktorý sa nachádza v srdci mesta. Toto gotické majstrovské dielo má zložito zdobený exteriér a úžasný interiér s farebnými vitrážami. Pre tých, ktorí sa cítia dobrodružne, výstup po 343 schodoch na vrchol Južnej veže odmení návštevníkov úchvatným panoramatickým výhľadom na Viedeň.

Milovníci umenia si vo Viedni prídu na svoje. V paláci Belvedere sa nachádza renomovaná umelecká galéria, ktorá predstavuje rozsiahlu zbierku rakúskeho umenia vrátane slávneho majstrovského diela Gustava Klimta „Bozk“. Kunsthistorisches Museum alebo Múzeum histórie umenia je ďalšou nevyhnutnou návštevou pre nadšencov umenia. Je domovom pôsobivej zbierky európskych obrazov, sôch a dekoratívneho umenia od staroveku až po súčasnosť.

Pre záujemcov o históriu je návšteva zámku Hofburg nevyhnutnosťou. Tento cisársky palác bol sídlom habsburskej dynastie a teraz je oficiálnym sídlom prezidenta Rakúska. Návštevníci môžu preskúmať honosné miestnosti paláca, navštíviť múzeum Sisi venované cisárovnej Alžbete a dozvedieť sa o bohatej histórii Habsburgovcov.

Cestovanie do Viedne – vlak Vindobona

Jedným z najpríjemnejších spôsobov, ako sa dostať do Viedne, je vlak a vlak Vindobona ponúka pohodlnú cestu. Vlak Vindobona, ktorý odchádza z rôznych európskych miest, preváža cestujúcich malebnou krajinou a umožňuje im nasať krásu okolitej krajiny.

Počas cesty môžu cestujúci relaxovať na priestranných a pohodlných sedadlách a užívať si vybavenie na palube, ako je bezplatné Wi-Fi a občerstvenie

Keď sa vlak približuje k Viedni, očakávanie narastá, s ikonickými pamiatkami, ako je nádherný Dóm svätého Štefana a veľkolepý zámok Schönbrunn. Príchod do Viedne vlakom je nielen praktickou voľbou, ale aj nezabudnuteľným zážitkom sám o sebe, ktorý vtiahne cestovateľov do šarmu a elegancie tohto podmanivého mesta.

© 2024 KD.sk | Nakódoval Leoš Lang