Vírus v mobile – ako ho odstrániť

Vírus v mobilnom zariadení označuje škodlivý softvérový program, ktorý infikuje a šíri sa v operačnom systéme zariadenia a spôsobuje rôzne škodlivé účinky. Mobilné vírusy, podobne ako počítačové vírusy, sú navrhnuté tak, aby ohrozili funkčnosť a bezpečnosť zariadenia. Ako odstrániť vírus v mobile? Ako sa vírus dostane do mobilného telefónu?


Obsah článku


Po infikovaní mobilného telefónu môže vírus vykonávať celý rad škodlivých činností, ako je krádež osobných údajov, sťahovanie ďalšieho škodlivého softvéru alebo dokonca znefunkčnenie zariadenia.

Vírus v mobile

Mobilné zariadenia sa stali neoddeliteľnou súčasťou našich životov, slúžia ako centrum komunikácie, zábavy a práce. Sú však tiež náchylné na vírusy a malvér, rovnako ako počítače. Tu je niekoľko spôsobov, ako sa môže mobilné zariadenie nakaziť vírusom:

 • Škodlivé aplikácie: Jedným z bežných spôsobov infekcie mobilných zariadení je sťahovanie aplikácií z nespoľahlivých zdrojov alebo obchodov s aplikáciami tretích strán, ktoré môžu obsahovať infikované aplikácie. Tieto aplikácie potom môžu zneužiť zraniteľné miesta v zariadení, ohroziť súkromie alebo ukradnúť citlivé údaje.
 • Phishingové útoky: Phishingové útoky, často maskované ako legitímne webové stránky alebo e-maily, sa pokúšajú oklamať používateľov, aby prezradili citlivé informácie, ako sú heslá alebo podrobnosti o kreditných kartách. Ak omylom majiteľ mobilu klikne na škodlivý odkaz alebo zadá svoje prihlasovacie údaje na falošnú prihlasovaciu stránku,mobilné zariadenie sa môže nakaziť škodlivým softvérom.
 • Zraniteľnosť softvéru: Operačné systémy a aplikácie občas obsahujú slabé miesta, ktoré môžu zneužiť hackeri. Ak zariadenie nemá najnovšie bezpečnostné opravy, stáva sa náchylnejším na vírusy alebo malvér, ktoré môžu zneužiť tieto zraniteľnosti.

Podobne ako počítačové vírusy, vírusy z mobilných telefónov sa často šíria rôznymi spôsobmi, ako je sťahovanie infikovaných aplikácií alebo súborov, klikanie na škodlivé odkazy alebo zneužívanie zraniteľností v operačnom systéme.

Ako môže vírus poškodiť mobilný telefón?

Vírus v smartfóne môže narobiť veľa šarapaty, ktorá nie je nikomu príjemná. Tu je niekoľko problémov, ktoré môže mať telefón v prípade, že má v sebe nejaký vírus:

 1. Krádež údajov: Vírusy mobilných telefónov môžu ukradnúť osobné informácie, ako sú heslá, údaje o kreditných kartách – skimming alebo kontaktné informácie, ktoré sa potom môžu použiť na krádež identity alebo iné podvodné aktivity.
 2. Neoprávnený prístup: Niektoré vírusy umožňujú hackerom získať neoprávnený prístup k infikovanému zariadeniu, čím im dávajú kontrolu nad jeho funkciami, vrátane možnosti vzdialene ovládať telefón, pristupovať k súborom alebo počúvať konverzácie.
 3. Doručovanie malvéru: Infikované zariadenia môžu slúžiť ako platforma na doručovanie iných typov malvéru, ako je ransomvér alebo spyware, čo ešte viac ohrozuje bezpečnosť zariadenia aj osobných údajov používateľa.
 4. Zhoršenie výkonu: Vírusy môžu spotrebovať systémové prostriedky, čo spôsobí spomalenie, zamrznutie alebo zlyhanie zariadenia.

Aby majitelia mobilných telefónov chránili sebe a svoje zariadenia, je dbať na bezpečné používanie internetu. Bezpečnosť na internete je v dnešnom digitálnom veku kľúčová.

Bezpečnosť na internete

Vzhľadom na neustále rastúce množstvo osobných údajov zdieľaných online je dôležité prijať preventívne opatrenia na ochranu pred podvodmi, krádežou identity a kyberšikanou. Je nevyhnutné vytvoriť silné, jedinečné heslá pre všetky online účty a vyhnúť sa zdieľaniu osobných údajov s neznámymi zdrojmi. 

Pravidelná aktualizácia bezpečnostného softvéru a opatrnosť pri klikaní na podozrivé odkazy alebo otváraní e-mailov od neznámych odosielateľov môže výrazne pomôcť predchádzať vírusom a útokom škodlivého softvéru. 

Okrem toho by rodičia a opatrovníci mali viesť deti a učiť ich o online bezpečnosti, vrátane vyhýbania sa zdieľaniu osobných údajov a dbať na obsah, ktorý si prezerajú alebo uverejňujú na platformách sociálnych médií. Uplatňovaním týchto bezpečnostných opatrení môžu jednotlivci zabezpečiť bezpečnejšie a bezpečnejšie online skúsenosti.

Čistenie mobilu od vírusov – zdarma

Čistenie mobilného telefónu od vírusov je dôležitou úlohou, ktorú musia používatelia vykonať, aby si udržali bezproblémové fungovanie svojho zariadenia. Možno povedať, že človek musí podniknúť potrebné kroky, aby zabezpečil, že jeho mobilný telefón bude bez vírusov. To sa dá dosiahnuť pravidelnou aktualizáciou operačného systému a aplikácií telefónu, ako aj inštaláciou spoľahlivého antivírusového softvéru.

 Je dôležité, aby si používatelia boli vedomí potenciálnych rizík, ktoré predstavuje sťahovanie aplikácií alebo návšteva neznámych webových stránok, pretože tieto akcie môžu zvýšiť pravdepodobnosť napadnutia zariadenia vírusmi. 

Preto je vhodné, aby si ľudia sťahovali aplikácie alebo navštevovali webové stránky iba z dôveryhodných zdrojov. Okrem toho by používatelia mali pravidelne kontrolovať svoje mobilné telefóny na prítomnosť vírusov a odstraňovať všetky podozrivé súbory alebo aplikácie. Dodržiavanie týchto opatrení pomôže chrániť mobilný telefón pred vírusmi a zaistí jeho optimálny výkon.

​Pre mobilné telefóny je k dispozícii niekoľko bezplatných antivírusových možností, ktoré môžu pomôcť chrániť vaše zariadenie pred škodlivým softvérom a hrozbami. Jednou z populárnych možností je Avast Mobile Security, ktorá poskytuje celý rad funkcií, ako je antivírusová kontrola, zámok aplikácií a nástroje proti krádeži. 

Ďalšou možnosťou je AVG Antivirus, ktorý ponúka ochranu v reálnom čase, kontrolu zariadení a optimalizáciu výkonu. Avira Mobile Security navyše poskytuje antivírusové skenovanie, optimalizáciu zariadení a ochranu identity. 

Tieto bezplatné antivírusové aplikácie môžu pomôcť chrániť mobilný telefón pred škodlivým softvérom, phishingovými útokmi a inými bezpečnostnými rizikami, vďaka čomu máte pri používaní zariadenia pokoj.

Podobne ako počítačové vírusy, vírusy z mobilných telefónov sa často šíria rôznymi spôsobmi, ako je sťahovanie infikovaných aplikácií alebo súborov, klikanie na škodlivé odkazy alebo zneužívanie zraniteľností v operačnom systéme.

Ako odstrániť vírus v mobile – ako odstrániť malware?

S rastúcim používaním mobilných zariadení sa zvýšila aj hrozba vírusov a malvéru. Ak má majiteľ podozrenie, že jeho mobilný telefón bol infikovaný vírusom, dokáže ho odstrániť podľa nasledujúcich krokov:

 • Prepnutie telefónu do núdzového režimu

Prvým krokom je spustenie telefónu do núdzového režimu. Tento režim načítava iba základné systémové procesy, čím zabraňuje spusteniu a ďalšiemu šíreniu vírusu. Proces aktivácie núdzového režimu sa líši v závislosti od značky a modelu telefónu. Vo všeobecnosti je možné stlačiť a podržať tlačidlo napájania, kým sa nezobrazí ponuka, potom klepnúť na „Vypnúť“ a naďalej držať vypínač, kým sa nezobrazí „Núdzový režim“ alebo „Reštartovať v núdzovom režime“. Ak to nefunguje, odporúča sa pozrieť si príručku zariadenia alebo vyhľadať konkrétne pokyny online.

 • Odinštalovanie podozrivých alebo neznámych aplikácií

V núdzovom režime treba prejsť do nastavení telefónu, nájsť sekciu „Aplikácie“ alebo „Správca aplikácií“ a vyhľadať všetky nedávno nainštalované, podozrivé alebo neznáme aplikácie. Vírusy sa často maskujú ako neškodné aplikácie, preto sa odporúča odstrániť všetko, čo vyvoláva podozrenie. Ak chcete aplikáciu odinštalovať, je potrebné ju vybať ju a kliknúť na tlačidlo „Odinštalovať“. Ľudia by však mali byť opatrní, aby neodstránili žiadne základné systémové aplikácie alebo aplikácie, o ktorých si nie sú istí.

 • Vymazanie vyrovnávacej pamäte a údajov

Po odinštalovaní podozrivých aplikácií je vhodné vymazať vyrovnávaciu pamäť a údaje zostávajúcich aplikácií v zariadení. Vírusy sa niekedy môžu skrývať v týchto súboroch, takže ich odstránenie môže pomôcť pri odstraňovaní vírusu. Treba prejsť do nastavení telefónu, nájsť možnosť „Úložisko“ alebo „Úložisko a USB“ a výberom položky „Údaje vo vyrovnávacej pamäti“ vymazať vyrovnávaciu pamäť. Je možné tiež prejsť do sekcie „Aplikácie“ a vymazať údaje pre jednotlivé aplikácie.

 • Použitie antivírusovej aplikácie

Na zabezpečenie dôkladnej kontroly a odstránenia všetkých zostávajúcich vírusov sa odporúča nainštalovať spoľahlivú antivírusovú aplikáciu z dôveryhodného zdroja. Existuje niekoľko renomovaných antivírusových aplikácií dostupných pre zariadenia so systémom Android aj iOS. 

Po odstránení vírusu z mobilného telefónu je dôležité byť opatrnejší a proaktívnejší pri predchádzaní budúcim infekciám.

© 2024 KD.sk | Nakódoval Leoš Lang