Zápal stredného ucha – príznaky, domáca liečba, liečba antibiotikami

Zápal stredného ucha, bežne známy ako infekcia stredného ucha, je rozšírený zdravotný stav postihujúci jednotlivcov všetkých vekových skupín, najmä deti. Vzťahuje sa na zápal alebo infekciu v strednom uchu, čo je priestor za bubienkom. Ako sa prejavuje zápal stredného ucha? Ako liečiť zápal stredného ucha?

Zápal stredného ucha môže spôsobiť nepohodlie a bolesť, čo vedie k rôznym komplikáciám, ak sa nelieči.

Je dôležité, aby ľudia pochopili príčiny, symptómy a liečbu zápalu stredného ucha, ale taktiež poznali význam stredného ucha.

Kľúčové informácie článku

Stredné ucho je kľúčovou súčasťou sluchového systému, prenáša zvukové vibrácie z bubienka do vnútorného ucha.

Stredné ucho môže byť ohrozené rôznymi chorobami, ako je zápal stredného ucha, chronický zápal a cholesteatóm, čo môže viesť k štrukturálnemu poškodeniu a komplikáciám.

Bakteriálne alebo vírusové infekcie, anatomické faktory, alergie a faktory prostredia môžu prispieť k vzniku zápalu stredného ucha.

Liečba zápalu stredného ucha môže zahŕňať domáce prostriedky, ako je teplý obklad a lieky proti bolesti, alebo lekársku starostlivosť, vrátane antibiotík a ušných kvapiek.

Dôležitosť a význam stredného ucha

Stredné ucho hrá dôležitú úlohu v procese sluchu, čo z neho robí základnú zložku sluchového systému. Nachádza sa medzi vonkajším uchom a vnútorným uchom a jeho primárnou funkciou je prenášať zvukové vibrácie z bubienka do vnútorného ucha. K tomuto prenosu dochádza cez sériu malých kostí známych ako ossiclesmalleus, incus a stapes – ktoré zosilňujú a prenášajú zvukové vlny do kochley vo vnútornom uchu.

Okrem toho je stredné ucho zodpovedné za vyrovnávanie tlaku vzduchu na oboch stranách ušného bubienka, čo je funkcia uľahčená Eustachovou trubicou. Táto regulácia tlaku pomáha udržiavať optimálne podmienky pre sluch a zabraňuje poškodeniu ušného bubienka. 

Stredné ucho teda slúži ako kritický sprostredkovateľ v sluchovom procese, ktorý uľahčuje premenu zvukových vĺn na elektrické signály, ktoré mozog interpretuje ako zvuk, a zároveň chráni jemné štruktúry vnútorného ucha.

Ohrozenie stredného ucha – choroby

Stredné ucho je napriek svojej zásadnej úlohe v sluchovom systéme náchylné na rôzne choroby a stavy, ktoré môžu ohroziť jeho funkčnosť a integritu.

Jedným z najčastejších ochorení je zápal stredného ucha, charakterizovaný zápalom alebo infekciou stredného ucha. Tento stav, rozšírený u detí, ale postihujúci aj dospelých, môže viesť k výraznému nepohodliu, strate sluchu a komplikáciám, ak sa nelieči. 

Chronický alebo opakujúci sa zápal stredného ucha môže viesť k štrukturálnemu poškodeniu stredného ucha, vrátane perforácie ušného bubienka alebo tvorby zjazveného tkaniva, čo môže zhoršiť sluch a vyžiadať si chirurgický zákrok.

Infekcie stredného ucha môžu potenciálne rozšíriť do susedných štruktúr, ako je mastoidná kosť, čo vedie k závažnejším komplikáciám, ako je mastoiditída. 

Okrem toho stavy, ako je cholesteatóm – nerakovinový rast kožných buniek v strednom uchu – môžu predstavovať hrozbu pre sluch a môžu vyžadovať chirurgické odstránenie, aby sa zabránilo ďalšiemu poškodeniu.

Čo spôsobuje zápal stredného ucha?

 K vzniku zápalu stredného ucha môže prispieť viacero faktorov. Najčastejšou príčinou sú bakteriálne alebo vírusové infekcie, často prameniace z infekcií dýchacích ciest, ako je napríklad prechladnutie. 

Tieto infekcie môžu viesť k hromadeniu tekutiny za ušným bubienkom, čo vytvára ideálne prostredie pre prosperitu baktérií alebo vírusov.

Medzi ďalšie prispievajúce faktory patria:

 • Anatómia: Deti, najmä dojčatá a batoľatá, sú náchylnejšie na zápal stredného ucha kvôli nedostatočne vyvinutým Eustachovým trubiciam, ktoré sú zodpovedné za odtok tekutiny zo stredného ucha.
 • Alergie: Alergické reakcie môžu spôsobiť zápal v nosových priechodoch a Eustachových trubiciach, čím sa zvyšuje riziko nahromadenia tekutín a infekcie v strednom uchu.
 • Faktory prostredia: Vystavenie tabakovému dymu, znečisteniu ovzdušia alebo preplnenému prostrediu môže zvýšiť náchylnosť na zápal stredného ucha.
 • Genetika: Niektorí jedinci môžu mať genetickú predispozíciu k opakujúcim sa infekciám uší.

Pri zápale stredného ucha je dôležité rýchlo problém diagnostikovať a začať vhodnú liečbu keďže ide o dôžitú časť ucha.

Zatiaľ čo zápal stredného ucha môže byť znepokojujúci a nepríjemný, najmä pre malé deti, väčšina prípadov sa vyrieši bez komplikácií s vhodnou liečbou a manažmentom.

Zápal stredného ucha u dospelých a detí

Zápal stredného ucha, hoci sa bežne spája s deťmi kvôli ich anatomickým predispozíciám, môže postihnúť jednotlivcov všetkých vekových skupín vrátane dospelých.

U detí je Eustachova trubica – kľúčová zložka zdravia stredného ucha – kratšia a horizontálnejšia. To uľahčuje baktériám a vírusom cestu z nosa a hrdla do stredného ucha, čo vedie k infekciám. Tento anatomický rozdiel v kombinácii s vyvíjajúcim sa imunitným systémom spôsobuje, že deti sú náchylnejšie na zápal stredného ucha. 

Naopak, dospelí môžu mať zápal stredného ucha v dôsledku faktorov, ako sú alergie, infekcie dutín alebo anatomické abnormality, ktoré môžu narušiť funkciu Eustachovej trubice a podporovať hromadenie tekutiny v strednom uchu. 

Zatiaľ čo prezentácia a liečba zápalu stredného ucha sa môže u detí a dospelých líšiť, dôležitosť včasnej diagnózy a vhodnej liečby zostáva prvoradá. Tak sa predíde komplikáciám a zachová sa zdravie sluchu.

Zápal stredného ucha u dospelých a detí – príznaky

Zápal stredného ucha sa prejavuje odlišne u dospelých a detí, s odlišnými súbormi symptómov pre každú demografickú skupinu. U detí príznaky často zahŕňajú bolesť ucha alebo ťahanie za uši, podráždenosť alebo nervozitu, problémy so spánkom, horúčku a niekedy aj odtok tekutiny z ucha.

Na druhej strane, dospelí so zápalom stredného ucha môžu pociťovať podobné príznaky, ako je bolesť alebo tlak v uchu, spolu so zníženým sluchom, odtokom tekutiny z ucha a niekedy aj pocitom plnosti alebo upchatia ucha. Okrem toho sa u dospelých môžu vyskytnúť príznaky ako bolesť ucha a hlavy, závraty alebo dokonca strata rovnováhy, najmä ak sa infekcia rozšíri do vnútorného ucha.

Ako dlho trvá zápal stredného ucha?

Trvanie zápalu stredného ucha sa môže líšiť v závislosti od niekoľkých faktorov vrátane základnej príčiny, individuálnych zdravotných faktorov a rýchlosti liečby. V mnohých prípadoch akútny zápal stredného ucha, ktorý je najbežnejšou formou, zvyčajne ustúpi v priebehu niekoľkých dní až týždňov s lekárskym zásahom alebo bez neho.

Ak sa však nelieči alebo ak je infekcia závažná, príznaky môžu pretrvávať dlhšie. Chronický zápal stredného ucha, charakterizovaný pretrvávajúcimi alebo opakujúcimi sa infekciami, môže trvať týždne, mesiace alebo dokonca dlhšie, ak nie je účinne liečený.

Okrem toho prítomnosť komplikácií, ako je prasknutý bubienok alebo tvorba cysty naplnené tekutinou (cholesteatóm), môže predĺžiť trvanie zápalu stredného ucha a vyžadovať špecializovanú liečbu. 

Pre jednotlivcov, ktorí pociťujú príznaky zápalu stredného ucha, je dôležité, aby okamžite vyhľadali lekársku pomoc.

Liečba zápalu stredného ucha typicky zahŕňa kombináciu manažmentu symptómov a v prípade potreby antibiotickej terapie.

Ako liečiť zápal stredného ucha ?

Pokiaľ ide o liečbu zápalu stredného ucha, domáce lieky aj lekárske zákroky, ako sú antibiotiká, môžu zohrávať kľúčovú úlohu v závislosti od závažnosti a príčiny infekcie.

Zápal stredného ucha – domáca liečba

 • Teplý obklad: Priloženie teplého obkladu na postihnuté ucho môže pomôcť zmierniť bolesť a nepohodlie. Jednoducho treba namočiť  čistú handričku do teplej vody, vyžmýkať prebytočnú vodu a držať ju pri uchu 10-15 minút.
 • Voľnopredajné lieky proti bolesti: Lieky proti bolesti bez predpisu, ako je ibuprofén alebo acetaminofén môžu pomôcť znížiť bolesť ucha a horúčku spojenú so zápalom stredného ucha. medzi osvedčené voľnopredajné liečivá patrí Paralen, Brufen, Panadol alebo Ibuprofen. Je dôležité, aby človek užil odporúčané dávkovanie.
 • Odpočinok: Dostatok odpočinku môže pomôcť posilniť schopnosť imunitného systému bojovať proti infekcii a podporiť rýchlejšie zotavenie.
 • Hydratácia: Zostať dobre hydratovaný pitím veľkého množstva tekutín môže pomôcť riediť hlien a podporiť odvodnenie zo stredného ucha, čím sa zníži tlak a nepohodlie.
 • Zdvihnutie hlavy: Udržiavanie zdvihnutej hlavy počas spánku môže pomôcť uľahčiť odvodnenie a zmierniť tlak v uchu.
 • Vyhýbanie sa dráždivým látkam: Je potrebné vyhnúť  sa vystaveniu uší dráždivým látkam, ako je cigaretový dym alebo nadmerný hluk, pretože môžu zhoršiť príznaky a predĺžiť zotavenie.

Zatiaľ čo domáce opravné prostriedky môžu poskytnúť úľavu od príznakov, je dôležité vyhľadať lekársku pomoc, ak príznaky pretrvávajú alebo sa zhoršujú, najmä u detí alebo jednotlivcov so základnými zdravotnými problémami.

Antibiotiká na zápal stredného ucha

 • Antibiotiká na predpis: Ak je zápal stredného ucha bakteriálny alebo ak sú príznaky závažné, poskytovateľ zdravotnej starostlivosti môže predpísať antibiotiká na odstránenie infekcie. Bežne predpisované antibiotiká na zápal stredného ucha zahŕňajú amoxicilín, azitromycín alebo augmentín. Je nevyhnutné, aby ste človek užíval celý priebeh antibiotík, ako je predpísané, aj keď sa symptómy zlepšia pred ukončením liečby, aby sa zabezpečilo úplné odstránenie infekcie.
 • Ušné kvapky: V niektorých prípadoch sa môžu odporučiť ušné kvapky na predpis obsahujúce antibiotiká alebo steroidy, ktoré pomôžu znížiť zápal a bojovať proti infekcii priamo vo zvukovode.

Je dôležité, aby ste sa človek poradil so svojim doktorom a sledoval pokrok a liečbu choroby, aby sa zápal stredného ucha dobre vyliečil. V niektorých prípadoch môže byť potrebný druhý cyklus antibiotík alebo ďalšie vyšetrenie.

© 2024 KD.sk | Nakódoval Leoš Lang