Zimnica bez teploty – príznaky, liečba

Zimnica alebo náhly pocit chladu sprevádzaný triaškou môže byť príznakom rôznych základných zdravotných stavov. Zatiaľ čo väčšina ľudí spája zimnicu s vysokou horúčkou, je možné zažiť zimnicu bez výrazného zvýšenia telesnej teploty. Čo na zimnicu? Čo znemaná zimnica bez teploty?

Zimnica môže byť tiež príznakom určitých zdravotných stavov vrátane vírusových alebo bakteriálnych infekcií, ako je chrípka alebo zápal pľúc alebo bolesť hrdla, čo môže značiť tiež niekoľko ďalších ochorení. Je dôležité sledovať akékoľvek ďalšie príznaky a v prípade potreby vyhľadať lekársku pomoc, najmä ak zimnica pretrváva alebo sa zhoršuje.

Náhla zimnica bez teploty

Triaška bez vysokej telesnej teploty sa vo všeobecnosti vyskytuje, keď dôjde k náhlemu poklesu telesnej teploty. Môže k tomu dôjsť z rôznych dôvodov, ako je vystavenie nízkym teplotám alebo náhla zmena počasia. Zimomriavky nám často spôsobujú chlad a chvenie, aj keď je miestnosť alebo prostredie teplé. Môžu byť sprevádzané husou kožou a pocitom nepohodlia.

Náhla zimnica bez teploty môže byť mätúcim príznakom, ktorý môže jednotlivcov prinútiť premýšľať nad tým, čo to môže spôsobiť. Zimnica sa zvyčajne vyskytuje ako reakcia na pokles telesnej teploty, ktorý je často sprevádzaný horúčkou. V niektorých prípadoch sa však môže vyskytnúť zimnica bez zvýšenej telesnej teploty.

Čo znamená zimnica bez teploty

Nefebrilná zimnica, tiež známa ako zimnica bez horúčky, je stav charakterizovaný pocitom chladu alebo chvenia bez sprievodného zvýšenia telesnej teploty. Na rozdiel od zimnice súvisiacej s horúčkou, ktorá sa zvyčajne vyskytuje, keď sa telo snaží zvýšiť svoju vnútornú teplotu v boji proti infekcii alebo chorobe.

Tieto triašky sa môžu vyskytnúť z rôznych dôvodov, a hoci nemusia vždy naznačovať vážny zdravotný stav, môžu byť dosť nepríjemné a znepokojujúce.

Pri nefebrilných triaškach je nevyhnutné venovať pozornosť prípadným sprievodným príznakom alebo zmenám zdravotného stavu. Ak je zimnica pretrvávajúca, závažná alebo má vplyv na každodenný život, odporúča sa vyhľadať lekársku pomoc, aby sa určila základná príčina.

Nefebrilná zimnica môže byť spojená s rôznymi základnými zdravotnými stavmi. Napríklad hormonálna nerovnováha, ako sú tie, ktoré sa vyskytujú pri poruchách štítnej žľazy alebo u mužov, môžu tiež naznačovať základný zdravotný stav. 

Je dôležité poradiť sa so zdravotníckym pracovníkom, ak nefebrilná zimnica pretrváva alebo je sprevádzaná inými príznakmi. Správna diagnostika a liečba môžu pomôcť zmierniť nepohodlie a vyriešiť akékoľvek potenciálne základné problémy.

Zimnica – príznaky

Nefibrilová zimnica, tiež známa ako zimnica bez horúčky, sa týka stavu, v ktorom jednotlivec pociťuje náhlu a nekontrolovateľnú triašku alebo triašku bez prítomnosti horúčky.

Nefibrilové triašky môžu byť spôsobené rôznymi faktormi a môžu byť sprevádzané ďalšími príznakmi. Tu sú niektoré bežné príznaky spojené s nefibrilárnymi triaškami:

 • Triaška

Hlavným príznakom nefibrilovanej zimnice je triaška. K tejto mimovoľnej reakcii dochádza, keď sa telo snaží vytvárať teplo, aby sa zahrialo v reakcii na vnímanie chladu. Triaška sa môže pohybovať od miernej až po silnú a môže postihnúť celé telo alebo len určité oblasti.

 • Pocit chladu

Jedinci pociťujúci nefibrilovú zimnicu často hlásia pocit chladu, dokonca aj v teplom prostredí. Tento pretrvávajúci pocit chladu môže byť spôsobený poruchou termoregulačných mechanizmov tela alebo zvýšenou citlivosťou na zmeny teploty.

 • Husia koža

Reakcia tela na pocit chladu sa môže prejaviť ako husia koža, čo sú malé vyvýšené hrčky na koži spôsobené kontrakciou drobných svalov pripojených ku každému vlasovému folikulu. Husia koža je mimovoľná reakcia, ku ktorej dochádza v dôsledku snahy tela zachovať si teplo.

 • Únava

Nefibrilová zimnica môže byť sprevádzaná pocitom extrémnej únavy. Úsilie tela vytvárať teplo chvením môže byť fyzicky vyčerpávajúce, čo vedie k pocitu celkovej slabosti alebo letargie.

 • Zvýšená srdcová frekvencia

V niektorých prípadoch môžu nefibrilované triašky spôsobiť zvýšenie srdcovej frekvencie. Môže to byť dôsledok snahy tela o efektívnejšiu cirkuláciu teplej krvi alebo môže ísť o reakciu na stres spôsobený náhlou zimnicou.

 • Bledá pokožka

Triaška spojená s nevláknitou zimnicou môže spôsobiť vazokonstrikciu, kedy sa krvné cievy zúžia, aby sa znížil prietok krvi do končatín a šetrilo sa teplo pre telesné jadro. To môže viesť k bledej alebo zblednutej pokožke v postihnutých oblastiach.

Zimnica bez teploty môže byť príznakom rôznych začínajúcich zdravotných problémov ako je chrípka či zápal pľúc.

Čo spôsobuje zimnicu bez horúčky

Nefebrilná zimnica sa týka pocitu chladu bez sprievodnej horúčky. Tu je niekoľko vecí, ktoré môžu zapríčiniť pocit zimnicu bez teploty:

 • Chladné prostredie

Najčastejšou príčinou nefebrilnej zimnice je vystavenie sa chladnému prostrediu. Keď je telo vystavené nízkym teplotám, snaží sa vytvárať teplo, aby si udržalo svoju vnútornú teplotu. To má za následok triašku, ktorá vyvoláva svalové kontrakcie a vytvára teplo. Telo tiež sťahuje krvné cievy v blízkosti povrchu kože, aby znížilo tepelné straty, čo môže spôsobiť pocit chladu a zimomriavky.

 • Úzkosť a stres

Emocionálne faktory, ako je úzkosť, stres alebo strach, môžu spustiť reakciu tela na boj alebo útek. Táto reakcia je spojená s uvoľňovaním adrenalínu, ktorý môže spôsobiť zúženie krvných ciev v blízkosti kože, čo vedie k zimnici a chveniu. Tieto triašky sú často sprevádzané rýchlym tepom srdca a zrýchleným dýchaním.

 • Hypoglykémia

Nízka hladina cukru v krvi, známa ako hypoglykémia, môže tiež spôsobiť zimnicu. Krvný cukor dodáva telu energiu a keď klesne pod normálnu úroveň, môže to viesť k pocitu chladu a triaške. Ľudia s cukrovkou, ktorí užívajú inzulín alebo určité perorálne lieky, môžu mať hypoglykémiu a sprievodnú zimnicu, ak je hladina cukru v krvi príliš nízka.

 • Lieky

Niektoré lieky môžu ako vedľajší účinok spôsobiť aj nefebrilnú zimnicu. Napríklad lieky ako antidepresíva, antipsychotiká a opioidy môžu interferovať s mechanizmom regulácie telesnej teploty, čo vedie k zimnici alebo pocitu chladu.

Čo pomáha na zimnicu – ako na zimnicu

Aj keď môže byť nefibrilová zimnica nepríjemná, existuje niekoľko vecí, ktoré môžu pomôcť tento pocit zmierniť.

 • Teplé oblečenie a prikrývky

Jedným z najjednoduchších spôsobov boja proti nefibrilovej zimnici je vrstvenie. Noste teplé oblečenie, ktoré dostatočne pokrýva vaše telo, vrátane termoponožiek, tričiek s dlhým rukávom, svetrov a búnd. Okrem toho, používanie prikrývok alebo nosenie ďalších vrstiev na udržanie tepla môže znamenať významný rozdiel.

 • Teplé nápoje

Popíjanie teplých nápojov, ako je bylinkový čaj, horúca voda s citrónom alebo šálka horúcej čokolády, môže pomôcť zvýšiť telesnú teplotu. Teplo z nápoja pomáha bojovať proti zimnici a poskytuje upokojujúci pocit.

 • Teplé kúpele alebo sprchy

Teplý kúpeľ alebo sprcha môže pomôcť uvoľniť telo a zmierniť zimnicu bez fibrilácie. Teplá voda môže zahriať zvonku a poskytnúť úľavu od zimnice.

 • Vyhrievacie podušky alebo prikrývky

Aplikácia vyhrievacích podložiek alebo vyhrievaných prikrývok môže byť účinná pri zmierňovaní nefibrilovej zimnice. Poskytujú priame teplo vášmu telu, pomáhajú zvyšovať telesnú teplotu a znižujú pocit chladu.

 • Techniky zvládania stresu

Emocionálny stres môže niekedy viesť k nefibrilárnej zimnici. Praktizovanie techník zvládania stresu, ako sú hlboké dychové cvičenia, meditácia alebo zapájanie sa do koníčkov a aktivít.

Zimnica bez horúčky sa dá ňĺahko zahnať vrstvením obelčenia alebo rôznych prikrývok.

Ako liečiť zimnicu – čo na zimnicu

Liečba nefebrilnej zimnice bude závisieť od základnej príčiny. V prípadoch, keď je príčinou vystavenie sa chladu, môže zahriatie tela vrstvením oblečenia alebo používaním prikrývok pomôcť zmierniť zimnicu. 

Ak je spúšťačom stres alebo úzkosť, môžu sa odporučiť techniky, ako sú relaxačné cvičenia, terapia alebo lieky. Keď zimnica súvisí so základným zdravotným stavom, liečba tohto špecifického stavu bude potrebná.

Zimnica u detí

Existuje niekoľko možných príčin nefebrilnej zimnice u detí. Jednou z bežných príčin je vystavenie nízkym teplotám alebo dlhodobému pobytu v chladnom prostredí. Prirodzenou reakciou tela na chlad je triaška, ktorá vytvára teplo a pomáha udržiavať stabilnú telesnú teplotu. Takže ak má dieťa pocit chladu, zimnica sa môže objaviť aj bez horúčky.

Na poskytnutie úľavy pri nefebrilnej zimnici môžu rodičia urobiť niekoľko krokov. Zabezpečenie, že dieťa je vhodne oblečené vzhľadom na teplotu, môže pomôcť zabrániť vystaveniu sa chladu. 

Ak úzkosť alebo strach vyvolávajú zimomriavky, rodičia môžu poskytnúť uistenie, útechu a upokojujúce prostredie, aby pomohli zmierniť príznaky. Ak je zimnica vedľajším účinkom liekov, môže byť potrebná konzultácia s poskytovateľom zdravotnej starostlivosti o možných alternatívach alebo úpravách dávkovania.

Rodičia by mali svoje dieťa sledovať aj na ďalšie príznaky, ktoré by mohli naznačovať ochorenie.

© 2024 KD.sk | Nakódoval Leoš Lang