Ako ozdobiť veľkonočné vajíčka

ako-ozdobit-velkonocne-vajicka

Vždy pred sviatkami jari ľudia pátrajú po originálnych a zároveň jednoduchých technikách, akými môžu ozdobiť veľkonočné vajíčka spolu s deťmi. V tomto článku sa nachádza niekoľko obyčajných, no veľmi efektívnych spôsobov, akými sa dá oživiť veľkonočná dekorácia s maľovanými vajíčkami.

Veľká noc je pre mnohé rodiny výnimočnou príležitosťou a zdobenie veľkonočných vajíčok je zábavným spôsobom oslavy. Aké sú základné techniky zdobenia vajíčok, ktoré ľahko zvládnu aj deti?

Ako ozdobiť veľkonočné vajíčka?

Zdobenie veľkonočných vajíčok je zábavná a kreatívna činnosť, ktorú si môžu užiť deti všetkých vekových kategórií, a je to skvelý spôsob, ako stráviť čas s deťmi a zároveň osláviť tento sviatok. Tu je niekoľko tipov a techník na zdobenie veľkonočných vajíčok s deťmi.

 1. Začať s vajíčkami uvarenými natvrdo: Vajcia uvarené natvrdo sú ideálnym základom na zdobenie veľkonočných vajíčok. Vajíčka by sa mali variť v hrnci s vodou približne 10 minút a potom sa nechajú vychladnúť pred zdobením. Vďaka tomu sa s vajíčkami ľahšie manipuluje a je menšia pravdepodobnosť, že pri zdobení prasknú.
 2. Zhromaždiť zásoby: Keď sú vajíčka pripravené, je čas zhromaždiť si zásoby. Na zdobenie sú potrebné papierové utierky, farbivo na vajíčka, farby, trblietky, nálepky a ďalšie dekorácie. Pre väčšiu kreativitu možno použiť aj fixky, pastelky, stužky a iné potreby.
 3. Farbenie vajíčok: Farbivo na vajíčka je skvelý spôsob, ako vajíčkam dodať trochu farby. Na zafarbenie vajíčok je potrebné naplniť nádobu vodou a pridať niekoľko kvapiek farbiva. Vajíčka následne vložte do nádoby a nechajte ich asi 10 minút odstáť. Potom vajíčka vyberte a nechajte ich uschnúť na papierovej utierke.
 4. Ozdoby: Teraz je čas na kreativitu! Deti môžu použiť farby, trblietky, nálepky a iné dekorácie, aby na vajíčkach vytvorili jedinečné vzory. Na vajíčka môžu dokonca fixkami nakresliť tváre alebo iné vzory.
 5. Zabaviť sa: Najdôležitejšou súčasťou zdobenia veľkonočných vajíčok je zábava! Je dôležité nechať deti, aby boli kreatívne a vymýšľali vlastné vzory. Povzbudzenie im dodá odvahu, aby vyjadrili svoju kreativitu a ujali sa vedenia projektu.

Veľká noc je časom stretávania sa s priateľmi a rodinou, a čo môže byť lepším spôsobom oslavy tohto obdobia ako zdobenie vajíčok s najmenšími?

Zdobenie veľkonočných vajíčok

Deti všetkých vekových kategórií si môžu užiť tvorivý proces zdobenia vajíčok a môžu vytvoriť krásne umelecké diela, ktoré si môžu vystaviť a podeliť sa o ne s rodinou a priateľmi. Tu je niekoľko nápadov zdobenia vajíčok.

 1. Farbenie vajec: Farbenie vajec je klasický spôsob zdobenia veľkonočných vajíčok. Vo väčšine obchodov si možno kúpiť súpravy na farbenie vajíčok a možno si dokonca vyrobiť vlastné prírodné farbivá pomocou prísad, ako sú cibuľové šupky a bobule. Keď sú vajíčka zafarbené, možno na ne kresliť alebo písať aj fixkami a pastelkami, aby boli ešte zábavnejšie.
 2. Vyrábanie s papierovými vreckovkami: Deti môžu vytvoriť krásne vzory pomocou papierových vreckoviek a lepidla. Nastrihaním prúžkov hodvábneho papiera na malé kúsky a ich nalepením na vajíčka vytvoria deti zaujímavé diela. Je to skvelý spôsob, ako môžu byť deti kreatívne a zabaviť sa.
 3. Zdobenie pomocou nálepiek: Nálepky sú skvelým spôsobom, ako vajíčkam dodať osobitý nádych. Nálepky s veľkonočnou tematikou sa ľahko nájdu vo väčšine obchodov s kreatívnymi potrebami alebo možno použiť bežné nálepky a vytvoriť si vlastné vzory.
 4. Maľovanie vajíčok: Maľovanie vajíčok je ďalšou zábavnou činnosťou pre deti. Na maľovanie môžu použiť akrylové farby alebo dokonca netoxické farby na prsty. Na zložitejšie vzory možno použiť aj farbičky.

Bez ohľadu na to, ako si deti vyzdobia veľkonočné vajíčka, určite to bude nezabudnuteľný zážitok pre celú rodinu.

Lepenie čipky

Tento spôsob skrášlenia vajíčok je rýchly, jednoduchý a nevyžaduje žiadne špeciálne nástroje či materiál.

Na lepenie čipky na vajíčka je potrebná:

 • čipka
 • nafarbené vajíčka
 • lepidlo
 • štetec
 • nožnice

Postup:

Z čipky si odstrihneme jednotlivé vzory, ktoré chceme použiť. Vopred nafarbené vajíčko potrieme lepidlom, môže byť aj na papier. Vzory z čipky postupne lepíme na vajíčko. Nakoniec môžme prelakovať obyčajným lakom na vlasy na spevnenie.

Usmievavé vajíčka

Tieto vajíčka pôsobia naaranžované napríklad v košíku veľmi zábavne a originálne. Táto technika sa dá použiť napríklad aj na vajíčka uvarené na tvrdo. Veselo sa potom jedia.

Na tvorbu usmievavých vajíčok sú potrebné:

 • nafarbené vajíčka
 • nezmývateľná fixka

Postup:

Na vopred nafarbené vajíčka si najlepšie odolnou, nezmývateľnou fixkou nakreslíme ústa a oči. Ak chceme mať oči s krajším efektom, použijeme buď oči ako papierové nálepky alebo si kúpime 3D plastové oči v obchode s kreatívnymi potrebami.

Indiánsky štýl

Ak najmenší obľubujú hru na indiánov, určite ich poteší výroba veľkonočných vajíčok na indiánsky štýl.

Na výrobu indiánskych vajíčok budeme potrebovať:

 • nafarbené vajíčka
 • lepidlo
 • prírodný špagátik
 • pierka
 • stužku

Postup:

Na vopred nafarbené vajíčka prilepíme pierka, ktoré ešte pre efekt previažeme stužkou a prírodným špagátikom. Na pierku môžeme uviazať peknú mašličku.

Vyškrabávanie

Túto techniku pozná asi každý. Je o niečo zdĺhavejšia, no výsledný efekt stojí za to.

Na vyškrabávanie budeme potrebovať:

 • vajíčka
 • tuš rôznych farieb
 • biele voskovky
 • hrubšia ihla, malý nožíček alebo ihlica

Postup:

Vajíčka celé vymaľujeme bielou voskovkou. Nafarbíme farebným tušom a počkáme kým zaschne. Na zafarbené vajíčka vyškrabávame ihlicou alebo inými ostrejšími predmetmi rôzne ornamenty.

Niektoré druhy farieb na vajíčka nepotrebujú ani spodnú vrstvu vosku a dajú sa pekne vyškrabkávať ako také.

Nakoniec vajíčko jemne pretrieme handričkou pokvapkanou napríklad olejom. Bude sa krásne lesknúť.

Farebné lepenie

Viac kreatívne osoby sa môžu pustiť do výroby zvieratiek. Takúto výzdobu nemá len tak každý, takže to na ostatných určite zapôsobí.

Na prípravu budeme potrebovať:

 • biele vajíčka
 • tvrdú latku ako napríklad filc
 • stužky
 • nožnice
 • lepidlo
 • nezmývateľnú fixku

Postup:

Z filcu si nastriháme jednotlivé časti zvieratiek. Na kuriatko vystrihneme nohy, krídla a chocholček. Na zajaca si vystrihneme uši a labky. Všetky časti nalepíme na vajíčko. Dokreslíme fixkou oči, noštek a ústa a veselé zvieratká sú hotové. 

Veselé jarné tvorenie!

© 2024 KD.sk | Nakódoval Leoš Lang