Bolesť pankreasu – príznaky, liečba, diéta

Pankreas je orgán nachádzajúci sa v brušnej dutine. Ak bolí, netreba situáciu podceňovať. Aké sú príznaky ochorení pankreasu a čo robiť, ak sa objavia?

Pankreas je orgán, ktorý sa nachádza za žalúdkom. Produkuje hormóny inzulín a glukagón. Produkuje aj chemické látky nazývané enzýmy potrebné na trávenie potravy.

Kľúčové informácie článku

Čo je to pankreas a na čo slúži?

Aké sú príznaky podráždeného pankreasu?

Kde bolí pankreas?

Čo pankreas dráždi a aká je diéta na pankreas?

Pankreas – funkcia v tele

Pankreas zohráva dôležitú úlohu pri premene prijatej potravy na palivo pre telesné bunky. Pankreas má dve hlavné funkcie:

  • exokrinnú funkciu, ktorá pomáha pri trávení,
  • endokrinnú funkciu, ktorá reguluje hladinu cukru v krvi

Takmer celý pankreas (95 %) tvorí exokrinné tkanivo, ktoré produkuje pankreatické enzýmy na trávenie. Zvyšné tkanivo tvoria endokrinné bunky nazývané Langerhansove ostrovčeky. Tieto zhluky buniek vyzerajú ako hrozno a produkujú hormóny, ktoré regulujú hladinu cukru v krvi a upravujú vylučovanie pankreasu.

Kde sa nachádza pankreas?

Kde sa nachádza pankreas? Pankreas je umiestnený za žalúdkom v ľavej hornej časti brucha. Je obklopený ďalšími orgánmi vrátane tenkého čreva, pečene a sleziny. Je hubovitý, dlhý asi šesť až desať centimetrov a má tvar plochej hrušky alebo ryby pretiahnutej vodorovne cez brucho.

Široká časť, nazývaná hlava pankreasu, je umiestnená smerom k stredu brucha. Hlava pankreasu sa nachádza v mieste, kde sa žalúdok stretáva s prvou časťou tenkého čreva. Tu žalúdok vyprázdňuje čiastočne natrávenú potravu do čreva a pankreas do tohto obsahu uvoľňuje tráviace enzýmy.

Centrálna časť pankreasu sa nazýva krčok alebo telo. Tenký koniec sa nazýva chvost a zasahuje do ľavej strany. Pankreas obklopuje niekoľko hlavných krvných ciev, horná mezenterická tepna, horná mezenterická žila a portálna žila, ktoré zásobujú krvou pankreas a ďalšie brušné orgány.

Pankreas sa nachádza v brušnej dutine a je potrebný na látkovú premenu.

Pankreas – bolesť a choroby

Medzi ochorenia postihujúce pankreas patrí pankreatitída, prekancerózy a rakovina pankreasu. Každá porucha môže mať iné príznaky a vyžaduje si inú liečbu.

Pankreatitída je zápal pankreasu, ku ktorému dochádza, keď sa nahromadí sekrét pankreatických enzýmov a začne tráviť samotný orgán. Môže sa vyskytnúť ako akútny bolestivý záchvat trvajúci niekoľko dní, alebo môže ísť o chronické ochorenie, ktoré postupuje v priebehu niekoľkých rokov.

Ľudia trpiaci zápalom pankreasu si musia dávať pozor na stravovacie návyky, alkohol, fajčenie a neodporúča sa im ani privádzanie tela do stavu ketózy.

Čo spôsobuje bolesti pankreasu?

Väčšinou sú enzýmy z pankreasu aktívne až po tom, ako sa dostanú do tenkého čreva. Ak sa tieto enzýmy aktivujú vo vnútri pankreasu, môžu tráviť tkanivo pankreasu. To spôsobuje opuch, krvácanie a poškodenie orgánu a jeho ciev. Tento problém sa nazýva akútna pankreatitída.

Postihuje častejšie mužov ako ženy. Niektoré ochorenia, operácie a návyky zvyšujú pravdepodobnosť vzniku bolestí pankreasu.

Kde bolí pankreas?

Hlavným príznakom pankreatitídy je bolesť v ľavej hornej časti alebo v strede brucha, môže byť pociťovaná aj ako bolesť krížov. Bolesť môže byť najprv horšia v priebehu niekoľkých minút po jedle alebo pití, častejšie ak majú potraviny vysoký obsah tuku.

Bolesť pankreasu sa postupne stáva trvalou a silnejšou, trvá niekoľko dní. Môže byť horšia pri ležaní na chrbte. Môže sa tiež šíriť (vyžarovať) do chrbta alebo pod ľavú lopatku.

Spôsobuje bolesť pod ľavým rebrom pankreas?

AK niekoho bolí pod ľavým rebrom, môže, no nemusí to byť len pankreas. V prípade telesnej námahy alebo dlhotrvajúceho kašľa môže ísť len o natiahnutie svalov. V prípade úrazu to môže byť z dôvodu narazenia rebier.

Bolesť pod ľavým rebrom však môže znamenať aj vážny problém, okrem ochorení pankreasu sú to napríklad zväčšenie alebo prasknutie sleziny, zápal pohrudnice, pľúc alebo žalúdka. Určite tieto bolesti netreba podceňovať a je dobré navštíviť lekára.

Podráždený pankreas – príznaky

Okrem bolestí v spomínaných častiach tela môžu podráždenie pankreasu signalizovať aj ďalšie podráždený pankreas príznaky. Ľudia s akútnou pankreatitídou často vyzerajú zle a majú horúčku, nevoľnosť, objavuje sa vracanie a potenie.

Ak sa objavia tieto príznaky, bezodkladne musia vyhľadať lekársku pomoc.

Spôsobuje pankreas nafúknuté brucho?

Nadúvanie a nafúknutie brucha sú bežné príznaky zapáleného pankreasu. Spôsobujú značné ťažkosti a sú náročné na zvládnutie. Keď sa nafúknuté brucho nedá vysvetliť bežnými príčinami, ako sú črevné ťažkosti, hematóm alebo rozťahovanie čreva, je tu podozrenie na pankreatitídu.

Pri chronických problémoch s pankreasom sa dá zabrániť nadúvaniu jedením malých porcií.

Čo dráždi pankreas?

Pankreas je podráždený vtedy, keď sa v ňom objaví problém s niektorými enzýmami, ktoré sa snažia orgán stráviť, čo dráždi pankreas.

Podráždený pankreas sa najčastejšie spája s:

  • žlčovými kameňmi – čo predstavuje približne polovicu všetkých prípadov
  • konzumáciou alkoholu – čo predstavuje približne štvrtinu všetkých prípadov

Ďalšie ochorenia, ktoré súvisia s pankreatitídou, sú:

  • Autoimunitné problémy (keď imunitný systém napadne telo)
  • Poškodenie vývodov alebo pankreasu počas operácie
  • Vysoká hladina tuku v krvi nazývaného triglyceridy – najčastejšie nad 1 000 mg/dl
  • Poranenie pankreasu pri nehode

V niektorých prípadoch môže byť faktorom genetika a niekedy nie je príčina známa.

Za podráždený pankreas môžu zlé návyky

Ochorenia pankreasu veľmi často súvisia so zlými stravovacími návykmi alebo s užívaním (či nadužívaním) niektorých liekov. Pankreasu škodí najmä pitie alkoholu a fajčenie, zriedkavejšie aj užívanie paracetamolu, hormonálnej antikoncepcie či kortikoidov.

Znížením príjmu alkoholu a zmenou stravy tak, aby pacient znížil pravdepodobnosť vzniku žlčových kameňov, môže prispieť k zníženiu pravdepodobnosti vzniku bolestí pankreasu.

Aké sú lieky na pankreas?

Liečba ochorení pankreasu si často vyžaduje pobyt v nemocnici. Môže zahŕňať:

  • lieky proti bolesti
  • tekutiny podávané do žily (intravenózne)
  • zastavenie príjmu potravy alebo tekutín ústami, aby sa obmedzila činnosť pankreasu

Cez nos alebo ústa môže byť zavedená hadička na odstránenie obsahu žalúdka. Toto sa môže vykonať, ak sa vracanie a silná bolesť nezlepšujú.

V najzávažnejších prípadoch je potrebná operácia na odstránenie poškodeného, odumretého alebo infikovaného tkaniva pankreasu.

Stav väčšiny ľudí s akútnou pankreatitídou sa do týždňa zlepší a po 5 až 10 dňoch sú dostatočne zdraví na to, aby mohli opustiť nemocnicu.

Diéta na pankreas

Bohužiaľ, ani po úspešnej liečbe pankreatitídy, nebude už nikdy pankreas úplne zdravý. Navždy už bude pacient musieť dodržiavať niektoré opatrenia, medzi ktoré patrí aj dôležitá diéta na pankreas.

Nemôžu sa jesť mastné ani pikantné jedlá. Strava bude pozostávať z dusených a varených jedál. Taktiež sa bude musieť vyhýbať fajčeniu a alkoholickým nápojom.

Riziko nových alebo opakovaných epizód pankreatitídy je možné znížiť aj liečbou zdravotných problémov, ktoré vedú k vysokej hladine triglyceridov v krvi.

Pankreas – diéta, jedálny lístok

Diéta pri pankreatitíde obmedzuje mastné jedlá, ako sú vyprážané jedlá a maslo, a odporúčajú sa potraviny, ako je fazuľa, hydina a iné nízkotučné potraviny s vysokým obsahom bielkovín. Zmena spôsobu stravovania, či už dočasná alebo dlhodobá, môže pomôcť predchádzať záchvatom.

Treba sa vyhýbať jedlám, ako sú:

  • Plnotučné mliečne výrobky
  • Vyprážané potraviny, ako sú hranolky a hamburgery
  • Mastné pochutiny ako zemiakové lupienky
  • Vysokotučné ochucovadlá ako majonéza
  • Biely chlieb a cestoviny
  • Sladké občerstvenie, ako sú cukríky a sušienky
  • Dezerty s vysokým obsahom cukru, najmä tie, ktoré sa vyrábajú z mlieka, ako je zmrzlina a šľahačka
  • Sóda a sladené minerálky

Čo sa teda môže jesť pri ochorení pankreasu?

Pri zápale pankreasu je dôležitá nízkotučná strava.

Čo je dobré na pankreas?

Odporúča sa vyhľadávať nízkotučné verzie potravín, ktoré má pacient rád, a dbať na dostatok vlákniny, čo je dobré na pankreas.

Mliečne výrobky

Treba si vyberať nízkotučné alebo odtučnené mlieko a jogurty, prípadne bezmliečne alternatívy, ako je mandľové, sójové a ryžové mlieko. Väčšina druhov syra má vysoký obsah tuku, hoci možnosti s nižším obsahom tuku, ako je napríklad tvaroh, nemusia zhoršiť príznaky a môžu byť dobrým zdrojom bielkovín.

Ovocie a zelenina

Je dobré si vyberať produkty s veľkým množstvom vlákniny, či už čerstvé alebo mrazené. Dobre môžu fungovať aj konzervované ovocie a zelenina. Produkty s vysokým obsahom tuku, ako je avokádo, však môžu byť príliš ťažké na trávenie.

Obilniny

Diéta na pankreas by mala byť postavená na celozrnných produktoch bohatých na vlákninu, ako je celozrnný chlieb a hnedá ryža. Cestoviny sú pri diéte pri pankreatitíde zvyčajne v poriadku, lepšie však je držať sa celozrnných druhov.

Bielkoviny

Je dôležité hľadať zdroje bielkovín s nízkym obsahom tuku, ktoré je možné zaradiť do diéty na pankreas, napríklad biele ryby a chudé kusy hydiny bez kože. Fazuľa, strukoviny a šošovica, ako aj obilniny, napríklad quinoa, tiež predstavujú jednoduché a chutné jedlá plné bielkovín.

Zemiaky a pankreas

Obmedzenie denného príjmu tukov na 40 až 60 g denne môže pomôcť predísť bolestiam pankreasu. Vyhýbanie sa vyprážaným jedlám, tučným výrobkom a pridaným tukom môže pomôcť obmedziť ich príjem.

Zemiaky sú prirodzene beztukovým a zdravým doplnkom stravy. Zemiak je tiež dobrým zdrojom vitamínu C. Zaradenie väčšieho množstva antioxidantov, ako je vitamín C, do stravovacieho plánu môže pomôcť chrániť sa pred pankreatitídou a zmierniť jej príznaky.

Zatiaľ čo obyčajné zemiaky sú pri pankreatitíde zdravou voľbou, iné druhy zemiakov nemusia byť. Napríklad hranolky obsahujú až 10 g tuku na porciu. Bežné zemiakové lupienky majú tiež vysoký obsah tuku a treba sa im vyhýbať.

Opatrnosť je namieste aj pri zemiakovej kaši a zemiakoch v šupke. Pečené zemiaky je lepšie pripraviť bez pridania oleja.

Babský recept na pankreas

Okrem liekov sa dá pankreasu pomôcť aj bylinkami. Priaznivo naň pôsobia pestrec mariánsky, kurkuma, púpava a aloe vera. Je preto dobré zaradiť tieto koreniny, bylinky a odvary z nich do jedálnička.

Pre domáci recept na bolesť pankreasu je tu nasledujúci postup:

  • Dať si do úst 1 lyžicku drveného pestreca.
  • Dôkladne požuť a zapiť 200 ml vody.

Pestrec mariánsky sa dá použiť aj na prípravu čaju:

  1. Dať jednu čajovú lyžičku pestreca do hrnčeka.
  2. Zaliať ho 250 ml vlažnej vody.
  3. Nechať vylúhovať 15 min.

Pre najlepšie výsledky treba užívať 4 lyžičky pestreca denne.

Pri liečbe pankreasu je možné využiť aj bylinkové čaje.

Domáci test na pankreas

Bolesti pankreasu by mohli mať aj vážnejšie príčiny – môže ísť aj o niektorý typ rakoviny pankreasu. Bohužiaľ, toto ochorenie často býva diagnostikované neskoro a šanca na vyliečenie je preto nízka.

Zlepšiť túto situáciu by mohli domáce testy na pankreas z moču, ktoré vyvinuli britskí a španielski vedci. Ich zámerom je, aby bolo možné diagnostikovať rakovinu pankreasu oveľa skôr a ponúknuť pacientom liečenie.

© 2024 KD.sk | Nakódoval Leoš Lang