E120, kyselina karmínová – využitie, škodlivosť

E120, známa aj ako kyselina karmínová, je prírodný červený pigment. Používa sa ako farbivo v rôznych potravinách, kozmetike a textíliách. Existujú obavy z jej potenciálnych zdravotných rizík, čo viedlo k diskusii o jej používaní a možnej škodlivosti. Čo je to E120, farbivo karmín? Akú má E120 škodlivosť?


Obsah článku


Článok sa bude zaoberať pôvodom a použitím E120, ako aj možnou škodlivosťou, ktorú môže predstavovať pre spotrebiteľov.

Čo sú Éčka?

Čísla E, známe aj ako prídavné látky do potravín, sú látky pridávané do potravín s cieľom zlepšiť ich vzhľad, chuť, štruktúru alebo trvanlivosť. Niektoré éčka sa vyskytujú prirodzene, väčšina z nich je však syntetická a pridáva sa počas výrobného procesu.

Európsky úrad pre bezpečnosť potravín (EFSA) schválil na používanie v potravinách mnoho čísel E. Tieto čísla sa prideľujú každej prídavnej látke s cieľom identifikovať jej špecifickú funkciu a zloženie. Napr. E100 je kurkumín, prírodné žlté farbivo, zatiaľ čo E904 je šelak, látka upravujúca povrch potravín.

Niektorí ľudia môžu mať obavy z éčok v potravinách. Európsky úrad pre bezpečnosť potravín (EFSA) však zaviedol prísne predpisy, ktoré zabezpečujú, aby sa na používanie schválili len bezpečné a potrebné prídavné látky.

Predtým, ako sa prídavnej látke pridelí číslo E, musí prejsť prísnym testovaním a hodnotením s cieľom určiť jej potenciálne účinky na zdravie. Čísla E sú rozdelené do rôznych tried na základe ich funkcie v potravinách. Patria sem napr.:

  • farbivá – používajú sa na zvýraznenie alebo zachovanie farby potravín; môžu byť prírodné, ako napr. karotenoidy nachádzajúce sa v ovocí a zelenine, alebo syntetické, ako napr. jasne červené farbivo E129 a E150d používané v cukrovinkách či nealkoholických nápojoch
  • konzervačné látky – tieto prídavné látky pomáhajú predchádzať kazeniu a predlžujú trvanlivosť potravín; napr. E200 je kyselina sorbová, bežne používaná konzervačná látka v mliečnych výrobkoch a pečive, alebo E250 – dusitan sodný, ktorý sa používa v mäsových výrobkoch
  • chuťové prísady – používajú sa na zvýraznenie alebo napodobnenie prirodzených chutí v potravinách; môžu byť prírodné, napr. vanilkový extrakt používaný pri pečení, alebo syntetické, napr. E951, známy aj ako aspartám, obľúbená náhrada cukru
  • emulgátory – tieto prídavné látky pomáhajú zabrániť oddeleniu zložiek v potravinách, napr. oleja a vody; E322, známy aj ako lecitín, je bežne používaný emulgátor v spracovaných potravinách
  • zahusťovadlá – používajú sa na zvýšenie viskozity alebo hrúbky potravín; napr. E415, známe aj ako xantán, je zahusťovadlo, ktoré sa bežne nachádza v šalátových dresingoch a omáčkach, a často sa používa aj E422 – glycerol

Hoci čísla E majú pri výrobe potravín svoje výhody, je dôležité poznamenať, že konzumácia veľkého množstva spracovaných potravín, ktoré obsahujú tieto prídavné látky, môže mať negatívne účinky na zdravie. Preto sa odporúča obmedziť spotrebu spracovaných potravín a vždy, keď je to možné, zvoliť si celé, prírodné potraviny.

Čo je to E120, farbivo karmín či kyselina karmínová?

E120, známe aj ako karmín alebo kyselina karmínová, je prírodný červený pigment pochádzajúci z hmyzu červec nopálový. Toto jasne červené farbivo sa používa na farbenie potravín, kozmetiky a dokonca aj tkanín. Jeho používanie však vyvolalo kontroverziu a obavy týkajúce sa zdravotných a etických dôsledkov.

Červec nopálový, známa aj ako Dactylopius coccus, je drobný hmyz, ktorý sa živí na kaktuse opuncia v Južnej Amerike a Mexiku. Samičky hmyzu produkujú jasne červený pigment ako obranný mechanizmus proti predátorom. Tento pigment sa získava rozdrvením vysušeného hmyzu a extrahovaním červeného farbiva, ktoré sa potom ďalej spracúva na výrobu E120.

Hoci je E120 prírodná zložka, jej používanie vyvolalo obavy. Ukázalo sa, že u niektorých osôb, najmä u astmatikov alebo osôb citlivých na aspirín, môže spôsobiť alergické reakcie. Okrem toho používanie rozdrveného hmyzu na výrobu farbiva vyvoláva etické obavy, pretože je v rozpore s vegánskym a vegetariánskym presvedčením.

V reakcii na tieto obavy začali niektoré spoločnosti používať alternatívne červené farbivá, napr. červenú repu, anatto a syntetické farbivá. Tieto alternatívy však nemusia poskytovať takú živú a stabilnú farbu ako E120, čo vedie k tomu, že sa naďalej používa v mnohých výrobkoch.

Kyselina karmínova alebo karmín sa získava zo samičiek hmyzu nazývaného červec nopálový.

Ako sa vyrába kyselina karmínová?

Kyselina karmínová je prírodný pigment, ktorý sa bežne používa ako červené farbivo v rôznych odvetviach vrátane potravinárskeho, kozmetického a textilného priemyslu. Získava sa z tiel samičiek červca nopálového, čo je malý hmyz, ktorý sa živí kaktusmi v Strednej a Južnej Amerike.

Proces získavania kyseliny karmínovej sa začína pestovaním červca. Hmyz sa starostlivo pestuje na kaktusoch, ktoré sú jeho hlavným zdrojom potravy. Kaktusy sa pestujú v kontrolovanom prostredí, aby sa zabezpečila kvalita a stálosť hmyzu.

Po dosiahnutí zrelosti sa hmyz starostlivo zbiera ručne. Ide o delikátny proces, pretože hmyz je malý a ľahko sa poškodí. Zozbieraný hmyz sa potom vysuší a rozomelie na jemný prášok.

Rozomletý prášok sa potom varí v chemickom roztoku a kyselina karmínová vzniká vyzrážaním na červené kryštály. Ďalej sa spracováva na prášok alebo kvapalinu na komerčné použitie.

Konečný produkt, kyselina karmínová, má sýtočervenú farbu a je vysoko koncentrovaný. Často sa používa ako prírodná alternatíva syntetických červených farbív a je známa svojou stabilitou a odolnosťou voči teplu a svetlu.

Aké má farbivo karmín využitie?

E120 je prírodný červený pigment a vo veľkej miere sa používa v potravinárskom, kozmetickom a textilnom priemysle.

V potravinárskom priemysle sa E120 bežne používa ako prírodné potravinárske farbivo, ktoré dodáva sýtočervený odtieň širokému spektru výrobkov, ako sú džúsy, cukrovinky a pečivo. Používa sa aj v mäsových výrobkoch, ako sú klobásy a údené mäso, na zvýraznenie ich farby a dodanie atraktívnejšieho vzhľadu.

Vďaka svojmu prírodnému pôvodu sa E120 považuje za bezpečnú látku na konzumáciu a je schválená regulačnými orgánmi, ako je Úrad pre potraviny a liečivá (FDA) v Spojených štátoch amerických a Európsky úrad pre bezpečnosť potravín (EFSA) v Európe.

Okrem použitia v potravinách sa E120 nachádza aj v rôznych kozmetických výrobkoch vrátane rúžov či očných tieňov. Červený odtieň karmínu je v kozmetickom priemysle veľmi žiadaný, pretože dodáva výrobkom na líčenie žiarivú farbu. Okrem toho sa E120 používa aj v textilnom priemysle na farbenie látok a výrobu rôznych odtieňov červenej farby.

Jednou z hlavných výhod používania E120 ako farbiva je jeho stabilita. To znamená, že je odolné voči teplu, svetlu a zmenám pH, čo z neho robí spoľahlivé a dlhotrvajúce farbivo. Vďaka svojej stabilite je tiež obľúbenou voľbou na použitie v širokej škále výrobkov, pretože dokáže odolávať rôznym podmienkam spracovania bez toho, aby stratilo svoju farebnú intenzitu.

Napriek jeho širokému používaniu sa v posledných rokoch vyskytli určité kontroverzie týkajúce sa používania E120. Niektorí spotrebitelia vyjadrili obavy z etických a náboženských dôsledkov používania farbiva pochádzajúceho z hmyzu, ako aj z možných alergických reakcií na toto farbivo.

V reakcii na to začali mnohé spoločnosti ponúkať alternatívne možnosti červeného farbiva, aby uspokojili rastúci dopyt po vegánskych výrobkoch a výrobkoch bez alergénov.

E120 alebo karmínové farbivo je univerzálny a stabilný prírodný červený pigment, ktorý sa už roky používa v rôznych priemyselných odvetviach. Jeho použitie v potravinách, kozmetike a textíliách je veľmi rozšírené a naďalej je obľúbené vďaka svojej žiarivej farbe a stabilite.

Aj keď môžu existovať určité obavy týkajúce sa jeho používania, jeho prírodný pôvod a regulačné schválenie z neho robia bezpečnú a spoľahlivú voľbu pre mnohé výrobky.

Farbivo karmín sa pridáva aj do kozmetických výrobkov, ktoré majú rôzne odtiene červenej farby.

E120 – škodlivosť

E120 sa bežne používa v rôznych potravinách a nápojoch. Získava sa zo sušených tiel samičiek hmyzu červca nopálového, ktoré sa vyskytujú na kaktusových rastlinách v Strednej a Južnej Amerike. Používanie E120 vyvolalo obavy z možných škodlivých účinkov karmínu na ľudské zdravie.

Jednou z hlavných obáv súvisiacich s E120 je jeho alergický potenciál. Je známe, že extrakt z tohto hmyzu spôsobuje u niektorých osôb, najmä u tých, ktoré v minulosti trpeli alergiami alebo astmou, závažné alergické reakcie.

Môžu sa vyskytnúť rôzne príznaky, od miernych, ako je žihľavka a podráždenie kože, až po závažnejšie reakcie, ako sú ťažkosti s dýchaním a anafylaxia. V skutočnosti je E120 jedným z hlavných alergénov v potravinových výrobkoch a v mnohých krajinách sa vyžaduje jeho uvedenie na etiketách potravín.

Okrem toho sa E120 spája s ďalšími zdravotnými problémami, ako je hyperaktivita u detí a migréna u dospelých. Zistilo sa, že deti, ktoré konzumovali výrobky s obsahom E120, vykazovali zvýšenú mieru hyperaktivity a zníženú pozornosť. Podobne sa zistilo, že E120 môže vyvolať migrény u dospelých, ktorí sú na ne už náchylní.

Okrem potenciálnych zdravotných rizík sa E120 dostal pod drobnohľad aj v súvislosti s výrobným procesom. Zber hmyzu zahŕňa jeho drvenie na získanie červeného pigmentu, čo sa môže považovať za kruté a neetické. To viedlo k rastúcemu dopytu po alternatívnych a udržateľnejších potravinárskych farbivách.

Je dôležité poznamenať, že používanie E120 je vo väčšine krajín regulované potravinárskymi úradmi a množstvo používané v potravinárskych výrobkoch sa považuje za bezpečné na konzumáciu. Pre osoby s alergiami alebo citlivosťou však môže mať aj malé množstvo E120 vážnejšie následky.

E120 v potravinách

Napriek obavám sa E120 stále široko používa v potravinárskych výrobkoch. Európsky úrad pre bezpečnosť potravín ho označil za bezpečný na konzumáciu a je schválený aj v Spojených štátoch amerických. V reakcii na dopyt spotrebiteľov po etickejších zložkách však niektoré spoločnosti začali nahrádzať E120 rastlinnými alternatívami, ako je šťava z červenej repy alebo annatto.

Hoci E120 môže dodať potravinám žiarivú červenú farbu, je dôležité, aby si spotrebitelia boli vedomí jeho potenciálnych rizík a etických problémov. Tak ako pri každej zložke potravín sa vždy odporúča čítať etikety a vedieť, čo výrobok obsahuje.

A pre tých, ktorí majú obavy z používania E120, je na trhu k dispozícii množstvo rastlinných alternatív. Keďže dopyt po prirodzenejších a etickejších zložkách neustále rastie, je pravdepodobné, že sa bude používanie E120 v potravinách znižovať.

© 2024 KD.sk | Nakódoval Leoš Lang