E904, šelak – čo to je, škodlivosť

E904, známe aj ako šelak, sa bežne používa pri výrobe potravín ako prísada. V potravinárskom priemysle má táto látka široké využitie. Môže napr. zaistiť lesklý povrch sladkostí. Čo je šelak? Je bezpečný šelak v potravinách?


Obsah článku


Ako pri každej potravinárskej prídavnej látke, aj tu vznikli obavy o jej bezpečnosť a možné škodlivé účinky. Článok sa bude zaoberať tým, čo je šelak, jeho použitím a možnými rizikami spojenými s jeho konzumáciou.

Čo sú Ečka?

Éčka bežnými zložkami mnohých potravinárskych výrobkov. Pri výrobe potravín zohrávajú kľúčovú úlohu a prispievajú k celkovej kvalite a štruktúre konečného výrobku. Používanie éčok v potravinách však vyvoláva isté kontroverzie a obavy o ich bezpečnosť a možné účinky na zdravie.

Éčka sú syntetické či prírodné látky, ktoré sa bežne používajú v potravinárskom priemysle napr. ako emulgátory, čo znamená, že pomáhajú miešať zložky, ktoré by sa inak dobre nezmiešali. Používajú sa aj ako farbivá či konzervanty. Medzi bežné éčka patrí dusitan sodný či karmín.

Jedným z hlavných dôvodov používania éčok v potravinách je zlepšenie textúry a chuti výrobku. Napr. bez emulgátorov by sa arašidové maslo prirodzene rozdelilo na olej a tuhé látky. Pridaním éčok však olej a tuhé látky zostanú dobre premiešané, čím sa vytvorí hladká a roztierateľná konzistencia.

Ďalšou dôležitou funkciou éčok je ich schopnosť predĺžiť trvanlivosť potravín. Tým, že zabraňujú oddeľovaniu a udržujú stabilnú štruktúru, pomáhajú éčka predĺžiť čerstvosť a kvalitu potravín. To je dôležité najmä v prípade vysoko spracovaných potravín, ktoré majú dlhšiu trvanlivosť.

Používanie éčok v potravinách však vyvoláva obavy spotrebiteľov a odborníkov na zdravie. Niektoré éčka sú spájané napr. s tráviacimi problémami a zápalmi. Okrem toho existujú obavy z možných dlhodobých účinkov konzumácie týchto látok.

Hoci existujú tieto obavy o ich bezpečnosť a potenciálne účinky na zdravie, ich používanie je regulované orgánmi pre bezpečnosť potravín a priemysel neustále skúma a vyvíja bezpečnejšie alternatívy. Spotrebitelia by sa mali informovať o tom, aké zložky obsahujú ich potraviny.

V potravinách sa nachádzajú rôzne typy éčok, ktoré majú mnohé účely. Tu sú druhy éčok zoradené podľa ich čísel:

  • E100 – E199 – tieto éčka sú známe ako potravinárske farbivá a používajú sa na zlepšenie vzhľadu potravín; nachádzajú sa v širokej škále výrobkov, ako sú cukríky, nápoje či spracované mäso; môže to byť napr. E120, E150d
  • E200 – E299 – ide o konzervačné látky, ktoré pomáhajú predĺžiť trvanlivosť potravín tým, že zabraňujú rastu baktérií, kvasiniek a plesní; medzi tieto éčka patrí napr. E250 – dusitan sodný
  • E300 – E399 tieto éčka sú antioxidanty, ktoré sa pridávajú do potravín, aby sa zabránilo ich znehodnoteniu v dôsledku pôsobenia kyslíka; bežne sa nachádzajú v spracovaných potravinách, ako sú mrazené jedlá, občerstvenie a pečivo
  • E400 – E499 toto sú stabilizátory, zahusťovadlá a emulgátory v potravinárskych výrobkoch; pomáhajú zlepšovať textúru, zabraňujú oddeľovaniu a vytvárajú hladkú konzistenciu; príkladmi týchto éčok sú E415 (xantánová guma), E422 (glycerol) a E440 (pektín)
  • E500 – E599 tieto éčka sú známe ako regulátory kyslosti a používajú sa na reguláciu úrovne pH potravín; je to dôležité na konzerváciu potravín a na zlepšenie chuti kyslých potravín; v tejto kategórii sa bežne používajú E500 (uhličitan sodný) a E330 (kyselina citrónová)
  • E600 – E699 tieto látky sú známe ako zvýrazňovače chuti a používajú sa na zintenzívnenie chuti potravín; glutaman sodný, ktorý sa často používa v ázijskej kuchyni, je známym príkladom éčok zvýrazňujúcich chuť
  • E900 – E999 ide o látky, ktoré sa používajú na povrchovú úpravu potravín, najmä ovocia a zeleniny, na zlepšenie ich vzhľadu a predĺženie ich trvanlivosti; v tejto kategórii sa bežne používajú E904 (šelak) a E901 (včelí vosk)

Je dôležité poznamenať, že nie všetky éčka sú škodlivé pre zdravie. V skutočnosti sú niektoré z nich prirodzene sa vyskytujúce látky, zatiaľ čo iné boli podrobne testované a považujú sa za bezpečné pre spotrebu.

Vždy je však dobré čítať etikety na potravinách a byť si vedomý éčok prítomných v potravinách, ktoré človek konzumuje. Striedmosť a vyvážená strava sú kľúčom k zachovaniu zdravej výživy, aj pokiaľ ide o éčka v potravinách.

Čo je šelak alebo E904?

Šelak je prírodná živica, ktorú vylučujú samičky červca lakového, ktorý sa vyskytuje v juhovýchodnej Ázii a Indii. Táto živica sa zbiera, spracováva a používa na rôzne účely, najčastejšie ako náter alebo glazúra na potraviny a farmaceutické výrobky.

Pri zbere výlučkov chrobákov zruční pracovníci starostlivo zoškrabujú tieto výlučky z kôry stromov, na ktorých sa chrobáky usídlili. Stromy používané na tento proces sú zvyčajne nazývané „lakové stromy“ alebo „šelakové stromy“.

Jednou z jedinečných vlastností šelaku je jeho schopnosť tvrdnúť a vytvárať ochrannú vrstvu, keď je vystavený pôsobeniu vzduchu. To z neho robí ideálnu zložku na vytvorenie lesklého a odolného povlaku na rôznych povrchoch vrátane dreva, kovu a dokonca aj potravín.

Okrem estetických výhod slúži šelak aj ako prírodný konzervačný prostriedok a môže pomôcť zabrániť kazeniu a rastu plesní na potravinách. Je to vďaka jeho schopnosti vytvárať bariéru proti vonkajším faktorom, ako sú vlhkosť a baktérie.

Napriek jeho mnohým použitiam a výhodám sa okolo používania šelaku v potravinárskych výrobkoch vedú určité spory. Niektorí spotrebitelia vyjadrili obavy týkajúce sa jeho pôvodu a etických dôsledkov.

Výlučky chrobákov sa zoškrabujú zo stromov a vyrába sa z nich živica šelak.

V čom sa používa E904?

E904 sa používa v rôznych priemyselných odvetviach vrátane potravinárskeho, farmaceutického a kozmetického. Existujú obavy z používania E904 v potravinách, pričom niektorí spochybňujú jeho bezpečnosť. Na čo presne sa teda E904 používa a prečo je kontroverzný?

Jedným z hlavných spôsobov použitia E904 je glazovanie v potravinárskom priemysle. Bežne sa používa na dodanie lesklého vzhľadu cukrovinkám, ovociu a zelenine. Dosahuje sa to rozpustením živice v alkohole a jej následným nastriekaním na povrch potraviny.

Tým sa vytvorí tenký, tvrdý povlak, ktorý pomáha zachovať čerstvosť potraviny a zvyšuje jej vizuálnu príťažlivosť. E904 sa používa aj ako povlak na tabletky vo farmaceutickom priemysle, pričom poskytuje hladký a ľahko prehĺtateľný povrch.

Napriek jeho širokému používaniu v potravinárskom priemysle vyvoláva E904 obavy spotrebiteľov a odborníkov na zdravie. Jednou z hlavných obáv sú jeho potenciálne alergénne vlastnosti. Samotná živica sa síce nepovažuje za alergén, ale proces jej extrakcie a rafinácie môže vniesť nečistoty, ktoré by u niektorých osôb mohli vyvolať alergické reakcie.

Používanie E904 v potravinách bolo navyše kritizované pre jeho netransparentnosť. V niektorých krajinách neexistuje požiadavka, aby výrobcovia potravín uvádzali E904 ako zložku na etiketách výrobkov. To znamená, že spotrebitelia môžu nevedomky konzumovať túto živicu bez toho, aby si boli vedomí jej prítomnosti v potravinách.

E904 v potravinách

Šelak sa bežne používa ako potravinárska glazúra, ktorá dodáva lesklý povrch rôznym cukrovinkám a čerstvým výrobkom. Používa sa aj na glazovanie ovocia a zeleniny. Okrem toho sa nachádza v niektorých žuvačkách, kávových zrnách a dokonca aj v niektorých alkoholických nápojoch.

Jedným z hlavných dôvodov používania šelaku v potravinách je jeho schopnosť poskytovať ochranný povlak. Je to dôležité najmä v prípade ovocia a zeleniny, pretože šelak pomáha zabrániť strate vlhkosti a predĺžiť ich trvanlivosť.

Okrem toho je šelak obľúbenou zložkou v cukrovinkách vďaka svojej schopnosti dodať lesklý povrch. To je obzvlášť dôležité pre čokoládové a cukríkové polevy, pretože zlepšuje ich vzhľad a pomáha zachovať ich tvar.

Ďalšou výhodou používania šelaku v potravinách je jeho prírodný pôvod. Ako živica vylučovaná červcom lakovým sa považuje za prírodnú a trvalo udržateľnú zložku. To oslovuje spotrebiteľov, ktorí pri výbere potravín hľadajú prirodzenejšie a ekologickejšie možnosti.

V súvislosti s používaním šelaku v potravinách však vznikli určité obavy. Niektorí ľudia môžu byť na šelak alergickí alebo citliví, preto je dôležité, aby ho výrobcovia potravín jasne označovali ako zložku. V súčasnosti sa však vyvíja úsilie o nájdenie humánnejších a udržateľnejších metód získavania šelaku.

Šelak je všestranná zložka, ktorá sa v potravinách používa už mnoho rokov. Šelak v potravinách má široké uplatnenie, od poskytovania lesklého povrchu až po ochranný náter. Aj keď sa vyskytli určité obavy, zostáva obľúbenou a široko používanou zložkou v mnohých potravinách.

E904 je éčko, ktoré dodáva ovociu a zelenine lesk a tvorí ich ochranný povlak.

E904, šelak – škodlivosť

Jednou z hlavných obáv týkajúcich sa E904 je jeho pôvod. Keďže sa získava zo sekrétov hmyzu, nie je vhodný na konzumáciu pre vegánov. Okrem toho proces zberu zahŕňa zo škrabávanie živice zo stromov, čo môže viesť k zničeniu prirodzeného prostredia chrobákov.

Ďalším problémom v prípade E904 je možnosť vzniku alergických reakcií. Hoci sa vo všeobecnosti považuje za bezpečný na konzumáciu, niektorí jednotlivci môžu byť na šelak alergickí a môžu sa u nich vyskytnúť príznaky, ako je žihľavka, svrbenie a opuch.

E904 býva niekedy spájaný aj s možnými tráviacimi problémami. Môže byť odolnejší voči tráveniu, čo znamená, že môže zostať v tráviacom trakte dlhší čas. To môže viesť k podráždeniu čriev a nepríjemným pocitom, najmä u osôb s citlivým žalúdkom.

Hoci sa E904 považuje za bezpečný na konzumáciu, existujú obavy z jeho potenciálnej škodlivosti. Jeho pôvod či možnosť vzniku alergických reakcií vyvolávajú otázky o jeho bezpečnosti. Vždy je dobré byť informovaný o obsahu éčok v potravinách a mať pestrú stravu.

© 2024 KD.sk | Nakódoval Leoš Lang