Esport – čo to je

esport

Esport, skratka pre elektronický šport, predstavuje hranie videohier na profesionálnej úrovni. Je to viac než len zábava – je to dynamický svet, kde sa stretávajú špičkoví hráči, tímy a fanúšikovia z celého sveta. Esport herňa sa stáva miestom, kde sa stretávajú hráči, trénujú a kde sa konajú rôzne súťaže. Stránka esport.sk sa stala jedným z hlavných zdrojov informácií pre fanúšikov, ktorí chcú byť v obraze o najnovších udalostiach, výsledkoch a trendoch v esporte.


Obsah článku


Prečo je esport taký populárny? Ešport prináša celý rad faktorov, ktoré prispievajú k jeho popularite. Ale to, čo ho robí naozaj jedinečným, je jeho schopnosť spájať kultúry, jazyky a rôzne miesta.

Esport – svet virtuálneho športu

Svet esportu prešiel dlhou cestou od svojich skromných začiatkov po hromadnú vášeň, ktorá zaujíma milióny hráčov a fanúšikov po celom svete.

Začiatky tohto fenoménu siahajú do 70. rokov minulého storočia, keď sa na Stanford Univerzite konal prvý zápas v histórii esport. Tento zápas sa odohral v októbri 1972 v hre Spacewar, považovanej za prvú multiplayerovú PC hru, v ktorej sa hráči mohli ponoriť do vesmírnych bojov.

Aj keď hlavnou cenou neboli peniaze, víťaz získal ročné predplatné populárneho časopisu Rolling Stones. Odvtedy sa svet esport výrazne rozrástol, najmä v 90. rokoch s nástupom internetu, kedy sa hranie hier stalo profesionálnym športom.

Slovom e-šport, esport, egames alebo elektronický šport sa označujú organizované videoherné súťaže, kde sa stretnú jednotlivci alebo tímy hráčov a súťažia o finančné odmeny.

Svet e-športu sa stáva stále viac uznávaným a populárnym, pretože hráči a tímy súperia o slávu a peniaze v herných tituloch rôznych žánrov. Medzi najpopulárnejšie esport hry patria:

 • DOTA 2
 • Fortnite
 • League of Legends
 • CS
 • Overwatch
 • PUBG

Tieto hry lákajú milióny divákov a ponúkajú ohromné finančné odmeny pre víťazov turnajov. Napríklad DOTA 2 má 15 miliónov divákov, 59 profesionálnych tímov a finančnú prémiu za výhru v majstrovstvách vo výške 35 miliónov dolárov.

Okrem toho, svet esport ponúka množstvo príležitostí pre hráčov aj fanúšikov, vrátane:

 • streamovania hier
 • sledovania turnajov
 • účasti na vlastných súťažiach

S rastúcou popularitou esportu sa predpokladá, že v blízkej budúcnosti by sa mohol stať dokonca populárnejším než niektoré tradičné športové podujatia, ako je Liga majstrov alebo Formula 1.

Kategórie hier pre esport:

Strieľačky z pohľadu prvej osoby (FPS): Counter-Strike: Global Offensive (CS:GO), Valorant, Overwatch

Strieľačky z pohľadu tretej osoby (TPS): Fortnite, PUBG Mobile

MOBA (Multiplayer Online Battle Arena): League of Legends (LoL), Dota 2

Pretekárske hry: Formula 1, Gran Turismo Sport

Bojové hry: Street Fighter V, Super Smash Bros. Ultimate

Strategické hry: StarCraft II, Age of Empires II

Športové hry: FIFA, NBA 2K

Výhody e sport a hrania hier

Jednou z najväčších výhod e sport oproti tradičným športovým udalostiam je jeho prístupnosť. Kým klasické športy vyžadujú veľké haly a fyzickú prítomnosť divákov, e sport stačí sledovať online. Vďaka pripojeniu na internet môžu fanúšikovia sledovať svoje obľúbené tímy a zápasy prostredníctvom živého streamu, napríklad na populárnej platforme Twitch, z pohodlia domova.

E sport a hranie hier však ponúkajú aj ďalšie benefity pre samotných hráčov.

Lepšie logické myslenie:Štúdia z roku 2015, ktorá sledovala 27 profesionálnych hráčov, ukázala, že ich mozgy majú viac šedej hmoty a zvýšenú konektivitu. To vedie k zlepšeniu kognitívnych schopností a logického myslenia, čo môže byť prospešné aj v škole alebo v práci.
Lepšia koordinácia očí a rúk:Výskum ukázal, že pravidelní hráči majú lepšie senzomotorické schopnosti. Počas testu, kde účastníci sledovali myšou zelené bodky na obrazovke, hráči reagovali rýchlejšie a presnejšie než nehráči. Táto zvýšená koordinácia očí a rúk sa môže prejaviť aj v reálnych činnostiach, ako je jazda na bicykli, šoférovanie alebo písanie.
Posilnená rozhodovacia schopnosť:V porovnaní s nehráčmi alebo hráčmi oddychových titulov reagovali hráči akčných hier až o 25 % rýchlejšie. Táto vlastnosť môže byť cenná aj v reálnom živote, najmä v profesiách, kde je potrebné rýchle rozhodovanie, ako je vojenská služba, záchranárstvo, manažment alebo medicína.
Zlepšenie pamäte:Hráči zložitých 3D hier dosiahli lepšie výsledky než tí, ktorí hry nehrávajú alebo hrajú jednoduchšie tituly v 2D prostredí. Pravidelné hranie 3D hier môže byť jedným zo spôsobov, ako udržať pamäť na dobrej úrovni, pretože už aj 30 minút denne môže zlepšiť pamäťové schopnosti.
E sport a hranie hier zlepšujú logické myslenie, koordináciu očí a rúk, rozhodovacie schopnosti a pamäť.

TOP ešport hier, v ktorých sa vyhrávajú milióny

Mnoho e-športovcov premenilo svoju záľubu na lukratívny zdroj príjmu. Svet ešportu sa postupne približuje tradičným športom – dôležité zápasy sledujú milióny fanúšikov, víťazi získavajú astronomické sumy a prestupy hráčov medzi tímami sledujú stávkové kancelárie.

Tu je rebríček top ešport hier s najvyššími prizepoolmi, kde možno svojou tvrdou prácou dosiahnuť veľké úspechy.

1. Dota 2:Na vrchole je Dota 2, najznámejšia MOBA hra. Na 1726 turnajoch sa rozdalo 310,8 milióna dolárov, pričom aj slovenskí hráči dosiahli významné úspechy.
2. Fortnite:Fortnite je fenomén, ktorý poznajú všetci. V tejto pestrofarebnej battle royale hre sa na 1044 turnajoch rozdalo 146,7 milióna dolárov.
3. Counter-Strike: Global Offensive:CSko je klasika medzi ešportmi. Tímová strieľačka medzi policajtmi a teroristami rozdala 145,1 milióna dolárov na 6492 turnajoch.
4. League of Legends:Originálne LoLko je stálicou na ešport scéne. Od začiatku svojej existencie sa v turnajoch rozdalo 98,6 milióna dolárov.
5. Arena of Valor:Táto MOBA hra, často označovaná ako „LoLko pre mobily“, je obľúbená najmä v Ázii, ale má fanúšikov aj inde. Na 128 turnajoch sa rozdalo 60,1 milióna dolárov.
6. PlayerUnknown’s Battlegrounds/ Mobile:PUBG a jeho verzie pre PC a mobily sú rovnako populárne. V tejto battle royale hre hráči zbierajú zbrane a bojujú v zužujúcej sa zóne. V turnajoch pre PC sa rozdalo 52,2 milióna dolárov a v mobilnej verzii 58,9 milióna dolárov.

Tréning ešport šampiónov

Hranie videohier môže vyzerať ako vysnívaná práca, no profesionálna kariéra ešport hráča vyžaduje tvrdý tréning a neustály tlak na výkon, podobne ako tradičný šport. Ešport tímy trénujú spoločne 6 až 8 hodín denne, často aj cez víkendy. Niektorí hráči sa venujú tréningu individuálne až 10 – 15 hodín denne. Okrem samotného hrania analyzujú svoje výkony s trénermi, pripravujú nové stratégie a sledujú súperov, aby odhalili ich silné a slabé stránky.

Denný režim ešport hráča

Každý e-športový profesionál má svoj vlastný tréningový režim. Profesionálni ešport hráči musia venovať pozornosť aj fyzickej kondícii. Tréningový program zvyčajne zahŕňa:

 • strečing
 • silový tréning
 • vytrvalostný tréning

Cieľom je predchádzať zraneniam, zlepšiť kognitívne funkcie, koncentráciu a zvládanie stresu. Každý hráč si volí svoju vlastnú formu fyzickej aktivity, či už ide o intenzívnejšie cvičenie alebo menej náročné formy pohybu.

Najlepšie zarábajúci hráči na esport.sk

Profesionálne hranie hier teda už dávno nie je len o získavaní klávesníc, myší a herných komponentov ako odmien. Vďaka sponzorom, tímom a organizátorom sú špičkoví e-športovci odmeňovaní obrovskými sumami peňazí.

Medzi nich patria aj Slováci, ktorí reprezentujú svoje tímy aj krajinu na svetovej úrovni. Mená ako GuardiaN, frozen a skiter sú známe po celom svete, pričom majú na konte státisíce dolárov.

Pri zostavovaní rebríčka tých, ktorí zarábajú najviac v rámci esport SK sa brali do úvahy zisky z turnajov, nie mesačné platy od tímov.

Maroš „Blizo“ Molčan – World of Warcraft:Blizo je meno, ktoré pozná každý fanúšik e-športu vo World of Warcraft. Hral za tímy ako Method Triforce, Wildcard Gaming a Skill Capped EU. Na najväčšom turnaji Arena World Championship sa umiestnil najlepšie na druhom mieste v roku 2019. Doteraz si hraním WoW zarobil viac ako 134-tisíc dolárov.
Martin „STYKO“ Styk – Counter-Strike: Global Offensive:STYKO je ďalší úspešný slovenský e-športovec, ktorý v CS
pôsobí už dlhé roky. Prešiel cez tímy ako HellRaisers, mousesports, GODSENT a FunPlus Phoenix. Momentálne hrá za nórsky tím Apeks. Svoje zisky z turnajov si navýšil na 334-tisíc dolárov.
David „frozen“ Čerňanský – Counter-Strike: Global Offensive:Frozen je 20-ročný hráč, ktorý začínal v tíme eXtatus a prepracoval sa až do tímu MOUZ. S týmto tímom vyhral turnaje ako Flashpoint a Snow Sweet Snow. Jeho najväčším úspechom je víťazstvo v desiatej sezóne ESL Pro League. Na turnajoch si zarobil vyše 351-tisíc dolárov.
Ladislav „GuardiaN“ Kovács – Counter-Strike: Global Offensive:GuardiaN je legendárny hráč CS, známy po celom svete, nielen v rámci esport SK. Pôsobil v tímoch Virtus.pro, Natus Vincere a FaZe Clan. Zarobil viac ako 807-tisíc dolárov.
Oliver „skiter“ Lepko – Dota 2:Skiter je majstrom sveta v hre Dota 2, pričom najväčší úspech dosiahol na turnaji The International 2022. Momentálne hrá za Tundra Esports, ale predtým pôsobil v tímoch ako Ninjas in Pyjamas a Team Spirit. Hraním Doty 2 si zarobil takmer 2 milióny dolárov.
esport sk
Úspechy v rámci esport SK dokazujú, že aj z malej krajiny môže pochádzať množstvo talentovaných hráčov, ktorí sa dokážu presadiť na svetovej úrovni a zarobiť si tým, čo milujú.

E-sport herňa – CyberS

CyberS je priekopnícka e-športová aréna v strednej Európe. Táto herňa prináša jedinečný zážitok z e-športu ako prvý moderný počítačový klub v strednej Európe. Táto kybernetická športová aréna ponúka herné nastavenia od výmyslu sveta, úžasný dizajn a dokonalé služby. Môže byť skvelým miestom pre teambuilding.

Podpora e-športu od amatérov po profesionálov

E-šport a všetko okolo neho CyberS zbožňuje natoľko, že podporuje akékoľvek začiatky. Či už ide o amatérsky tím alebo profesionálov či streamovanie, v CyberS nájde záujemca potrebné zázemie. Pre tímy má táto herňa k dispozícii špeciálnu miestnosť BootCamp pre 5 hráčov, kde sa môžu sústrediť bez rušenia.

Turnaje a herné podujatia

Okrem oddychového hrania organizuje CyberS veľké množstvo turnajov na PC aj konzolách vo viacerých disciplínach. Komfortné prostredie tejto herne zaručuje maximálny zážitok z každého podujatia.

V CyberS sú tie najpokročilejšie herné zariadenia, vrátane herných stoličiek a stolov, výkonných konzol a príslušenstva. Každý prvok je starostlivo vybraný, aby podporil herný výkon.

© 2024 KD.sk | Nakódoval Leoš Lang