Herpes – u detí, na tele, na oku, liečba

Herpes je vírusové ochorenie, ktoré postihuje milióny ľudí po celom svete. Je to bežná infekcia, ktorá môže mať rôzne formy a prejavy. Aj keď mnoho ľudí trpí touto chorobou, mnohí nemusia poznať všetky podrobnosti o jej priebehu, príznakoch a liečbe. Ako liečiť herpes? Je herpes nákazlivý?

Herpes je bežná vírusová infekcia, ktorá ovplyvňuje mnoho ľudí po celom svete. Aj keď to môže byť nepohodlné a občas bolestivé.

Kľúčové informácie článku

Herpes je vírusové ochorenie spôsobené herpes simplex vírusmi typu 1 (HSV-1) a typu 2 (HSV-2), ktoré sa prenáša kontaktom s infikovanou osobou alebo telesnými tekutinami.

Herpes sa prejavuje vo forme pľuzgierikov, opuchov a zápalov na pokožke alebo sliznici, s príznakmi ako svrbenie, pálenie a bolesť.

Liečba herpesu zahŕňa antivírusové lieky na zmiernenie príznakov a skrátenie trvania ochorenia, ako aj lokálne krémy na okamžité použitie.

Existujú rôzne formy herpesov, ako napríklad herpes simplex, herpes zoster, genitálny herpes a herpes na perách a ústach, s rôznymi spôsobmi prenosu a liečby.

Čo je herpes?

Herpes je vírusová infekcia, ktorú spôsobujú herpes simplex vírusy (HSV). Existujú dva hlavné typy herpesu: herpes simplex vírus typu 1 (HSV-1) a herpes simplex vírus typu 2 (HSV-2)

HSV-1 sa obvykle prenáša orálnymi kontaktmi, čo môže spôsobiť opary okolo úst, zatiaľ čo HSV-2 sa bežne prenáša pohlavným stykom a môže spôsobiť genitálne opary. Avšak je dôležité si uvedomiť, že HSV-1 sa môže prenášať aj genitálne a HSV-2 orálne, hoci to nie je také časté.

Herpes – čo ho spôsobuje ?

Herpes spôsobujú herpes simplex vírusy (HSV), konkrétne herpes simplex vírus typu 1 (HSV-1) a herpes simplex vírus typu 2 (HSV-2). Tieto vírusy patria do rodiny Herpesviridae a sú pomerne bežné.

HSV sa prenáša pri kontakte s infikovanou osobou alebo s infikovanými telesnými tekutinami, ako sú sliny, sekréty z genitálií alebo kožnými léziami. Vírus sa môže prenášať aj pri dotyku s postihnutými oblasťami, najmä počas aktívnych výskytov vyrážok. Podobne sa šíri aj parazit svrabová roztoč, ktorý spôsobuje kožné ochorenie svrab u detí.

Po vniknutí do tela sa HSV množí v bunkách kože alebo sliznice. To spôsobuje charakteristické príznaky herpesisu, ako sú pľuzgiere, opuchy a zápaly. 

Vírus potom zostáva v tele v latentnom stave, čo znamená, že zostáva neaktívny vo vnútri buniek nervového systému. V určitých situáciách, ako sú stres, oslabenie imunitného systému alebo iné faktory, sa vírus môže reaktivovať a spôsobiť opätovné výskyty vyrážok.

Je dôležité poznamenať, že HSV nie je možné úplne vyliečiť. Vírus zostáva v tele po celý život a môže spôsobovať opakovane vyrážky u niektorých jednotlivcov. Napriek tomu existujú lieky a opatrenia, ktoré môžu pomôcť riadiť príznaky a minimalizovať riziko šírenia vírusu.

Herpes simplex

Herpes simplex je vírusová infekcia spôsobená herpes simplex vírusmi typu 1 (HSV-1) alebo typu 2 (HSV-2). Tieto vírusy patria do rodiny Herpesviridae a sú pomerne bežné.

 • Herpes simplex vírus typu 1 (HSV-1): Častejšie sa prenáša prostredníctvom orálneho kontaktu a môže spôsobiť opary okolo úst, známe aj ako „studenej pľuzgieriky“ alebo „chrípka“. HSV-1 sa môže tiež prenášať genitálne, najmä pri orálnom sexu.
 • Herpes simplex vírus typu 2 (HSV-2): Tento typ vírusu sa najčastejšie prenáša sexuálnym kontaktom a je hlavnou príčinou genitálneho herpesu. Avšak HSV-2 sa môže prenášať aj orálne.

Oba typy vírusov môžu spôsobiť vyrážky na pokožke alebo sliznici, ktoré sa prejavujú vo forme malých bolestivých pľuzgierikov, svrbenia a opuchu. Opary môžu byť sprevádzané aj ďalšími príznakmi, ako je horúčka, únava a bolesť tela.

Herpes simplex vírus zostáva v tele po celý život po prvotnom infekčnom období a môže spôsobovať opakujúce sa vyrážky u niektorých ľudí.

Herpes zoster

Herpes zoster, tiež známy ako pôvodca pásového oparu, je spôsobený vírusom varicella-zoster, ktorý je tiež zodpovedný za príčinu vodných kiahní (varicella).

Po prekonaní vodných kiahní vírus zostáva v tele v latentnom stave. V niektorých prípadoch sa tento virus reaktivuje neskôr v živote, čo vedie k vzniku herpesu zoster. Tento stav sa prejavuje bolestivou kožnou vyrážkou, ktorá sa obvykle vyskytuje na jednej strane tela, často vo forme pásu – pásový opar. Vyrážka je často sprevádzaná silnou bolesťou, svrbením a necitlivosťou.

Herpes zoster sa môže vyskytnúť u ľudí, ktorí mali vodné kiahne, ale aj u tých, ktorí neboli nikdy infikovaní vírusom varicella-zoster. Rizikové faktory zahŕňajú oslabený imunitný systém, stres a vek nad 50 rokov.

Liečba herpesu zoster zahŕňa antivírusové lieky na zmiernenie príznakov a skrátenie trvania ochorenia. Bolesť môže byť tiež riadene pomocou analgetík a iných liekov na bolesť.

Herpes simplex je vírusová infekcia spôsobená herpes simplex vírusmi typu 1 (HSV-1) alebo typu 2 (HSV-2).

Genitálny herpes – herpes genitalis

Herpes genitalis je vírusové ochorenie spôsobené herpes simplex vírusom typu 2 (HSV-2) alebo, menej často, herpes simplex vírusom typu 1 (HSV-1). Je to bežné ochorenie, ktoré postihuje milióny ľudí po celom svete. 

Herpes genitalis sa prejavuje vyrážkami a pľuzgierikmi v oblasti genitálií, konečníka alebo slabín. Ďalšie príznaky môžu zahŕňať:

 • Svrbenie a pálenie: Ľudia s herpesom genitalis často pociťujú svrbenie a pálenie v postihnutých oblastiach pred vznikom vyrážok.
 • Bolestivé pľuzgiere: Vyrážky sa často objavujú vo forme malých, bolestivých pľuzgierikov, ktoré sa môžu rýchlo rozširovať.
 • Bolesť pri močení: Niektorí ľudia môžu pociťovať bolesť alebo nepohodlie pri močení, keď sú postihnuté močové cesty; niekedy to može znamenť aj zápal močových ciest.
 • Všeobecné príznaky: V niektorých prípadoch sa môžu objaviť aj všeobecné príznaky ako únava, horúčka a bolesť tela.

Liečba herpesu genitalis zahŕňa antivírusové lieky, ktoré môžu pomôcť zmierniť príznaky a skrátiť dobu trvania vyrážok. Niektoré z najčastejšie predpisovaných liekov zahŕňajú acyklovir, valacyklovir a famciklovir. 

Lokálne krémy alebo masti s analgetickými alebo antivírusovými zložkami sa tiež často používajú na zmiernenie nepohodlia spojeného s vyrážkami.

Obrázky herpes genitalis, ktoré sú dostupné na internetových prehliadačoch, môžu pomôcť diagnostike herpesu doma. Človek by mal potom vyhľadať lekársku pomoc.

Vaginálny herpes

Vaginálny herpes, známy aj ako herpes genitalis, je vírusové ochorenie spôsobené herpes simplex vírusom typu 1 (HSV-1) alebo herpes simplex vírusom typu 2 (HSV-2). Tento stav postihuje genitálne oblasti u žien.

Prevencia vaginálneho herpesu zahŕňa opatrenia na minimalizáciu rizika prenosu vírusu na sexuálnych partnerov. Niektoré dôležité preventívne opatrenia zahŕňajú:

 • Používanie kondómov: Kondómy môžu pomôcť znížiť riziko prenosu vaginálneho herpesu počas pohlavného styku.
 • Opatrnosť pri sexuálnom kontakte: Ak má žena vyrážky alebo podozrenie na vaginálny herpes, mala by ste minimalizovať sexuálny kontakt, kým nebude pod lekárskym dohľadom.
 • Informovanie sexuálnych partnerov: Je dôležité informovať svojich sexuálnych partnerov o svojom stave, aby si mohli urobiť informované rozhodnutie o riziku prenosu vírusu.

Vaginálny herpes je bežným ochorením, ktoré ovplyvňuje mnoho žien po celom svete. Aj keď nie je možné vaginálny herpes úplne vyliečiť, s adekvátnou liečbou a preventívnymi opatreniami môžu ženy s týmto ochorením žiť plnohodnotný a aktívny život.

Herpes na oku alebo herpes v nose

Herpes na oku a herpes v nose sú dva rôzne, ale podobné stavy spôsobené vírusom herpes simplex (HSV).

Očný herpes je infekcia oka spôsobená vírusom herpes simplex. Môže sa prejaviť ako keratitída (zápal rohovky), konjunktivitída (zápal spojiviek) alebo herpes zoster ophthalmicus (infekcia oka spôsobená vírusom herpes zoster).

Infekcia môže spôsobiť zhoršenie videnia, rozmazané videnie alebo citlivosť na svetlo.

K infekcii vírusom herpes simplex v nose a na oku môže dochádzať z rôznych dôvodov a faktorov:

 • Priamy kontakt s vírusom: Vírus sa ľahko prenáša priamo z jedného jedinca na druhého cez sliny, sekréty z nosa alebo kontakt s postihnutými oblasťami.
 • Prenos rukou: Dotykom postihnutých oblastí, ako sú opary na pere alebo v okolí nosa, oka a následným dotykom nosu či oka, môže vírus prejsť z jedného miesta do druhého.
 • Oslabený imunitný systém: Osoby s oslabeným imunitným systémom sú náchylnejšie na infekcie vírusom herpes simplex, vrátane tých v nose.
 • Stres a podráždenie: Stres a podráždenie môžu spôsobiť reaktiváciu vírusu herpes simplex, čo vedie k vzniku oparov v nose a oku
 • Počasie a prostredie: Extrémne počasie, ako je slnečné žiarenie alebo studené a suché podnebie, môže oslabiť obranyschopnosť kože a slizníc, čím umožní vírusu ľahšie sa množiť a spôsobiť infekciu.
 • Nedostatok spánku a nezdravý životný štýl: Nedostatok spánku, nezdravá strava a všeobecné zanedbanie zdravia môžu oslabiť imunitný systém, čo zvyšuje riziko prenosu vírusu a vzniku infekcie.

Je dôležité si uvedomiť, že vírus herpes simplex môže byť prenosný aj v prípade, že človek nemá aktívne príznaky oparu.

Herpes na pere a ústach

Herpes na perách je veľmi bežný a môže sa ľahko prenášať priamym kontaktom s postihnutou oblasťou alebo s infikovanými telesnými tekutinami. Prejavuje sa vo forme bolestivých pľuzgierikov alebo vyrážok, ktoré sa objavujú na pere alebo v okolí úst. 

Okrem vyrážok môžu mať ľudia s herpesom na perách a ústach aj ďalšie príznaky, ako je svrbenie, pálenie, opuch a bolesť. Tento stav sa obvykle prejavuje v období stresu, oslabenia imunitného systému alebo priamo po expozícii slnečnému žiareniu.

S liečbou herpesu môžu pomôcť aj antivírusové krémy by mali byť aplikované čo najskôr po prvých príznakoch.

Herpes na tele – herpes u detí 

Herpes na tele u detí môže mať rôzne prejavy a zvyčajne je spôsobený herpes simplex vírusom typu 1 (HSV-1) alebo typu 2 (HSV-2). Tento stav môže postihnúť rôzne časti tela, ako sú tvár, trup, ruky alebo nohy. U detí môže herpes na tele vyvolať obavy a nepríjemné pocity, pretože deti môžu byť citlivejšie na bolesť a svrbenie

Príznaky môžu zahŕňať vyrážky vo forme bolestivých pľuzgierikov, svrbenie, pálenie a opuchy. U niektorých detí sa môžu vyskytnúť aj ďalšie príznaky, ako je horúčka, únava a bolesť tela. Liečba herpesu na tele u detí zahŕňa antivírusové lieky, ktoré pomáhajú zmierniť príznaky a urýchliť hojenie vyrážok. 

Čo na herpes – najlepší krém na herpes

Na herpes sa často používajú antivírusové lieky, ktoré môžu pomôcť zmierniť príznaky a urýchliť hojenie vyrážok. Tu sú niektoré bežné možnosti liečby:

 • Antivírusové lieky: Patria sem lieky ako acyklovir, valacyklovir a famciklovir. Tieto lieky sú dostupné vo forme tabliet, krémov alebo mastí a môžu byť použité na liečbu aktívnych výskytov herpesu alebo na prevenciu opakovaných útokov. Môžu pomôcť skrátiť dobu trvania príznakov, zmierniť bolesť a urýchliť hojenie vyrážok.
 • Analgetiká a protizápalové lieky: Lieky ako ibuprofén alebo paracetamol môžu pomôcť zmierniť bolesť, horúčku a nepríjemné príznaky spojené s herpesom.
 • Lokálne lieky: Krémy alebo masti obsahujúce antivírusové zložky, ako je napríklad acyklovir, môžu byť aplikované priamo na postihnuté oblasti na zmiernenie príznakov a urýchlenie hojenia.
 • Domáce liečivé prostriedky: Niektoré ľudia nachádzajú úľavu od príznakov herpesu pomocou domácich liečivých prostriedkov, ako sú ľadové obklady, med, aloe vera alebo čajovníkový olej. Aj keď tieto prostriedky môžu pomôcť zmierniť niektoré príznaky, nie sú náhradou za lekárske ošetrenie.

S liečbou herpesu môžu pomôcť aj antivírusové krémy by mali byť aplikované čo najskôr po prvých príznakoch – ako je pálenie, svrbenie, ideálne ešte pred vznikom pľuzgierov. Medzi najlepšie krémy na herpes patrí Herpesin 5% alebo Zovirax.

Na prekrytie herpesu a urýchlenie hojenia je k dispozícii viacero možností, ako napríklad náplasti na herpes, ako je napríklad Compeed. 

Je vhodné aplikovať tieto liečebné prostriedky okamžite po vzniku príznakov, aby sa minimalizovalo šírenie vírusu a urýchlilo sa hojenie postihnutých oblastí.

© 2024 KD.sk | Nakódoval Leoš Lang