Pásový opar – obrázky, príznaky, liečba

Pásový opar, známy aj ako herpes zoster, je vírusové ochorenie, ktoré postihuje nervové tkanivá a kožu. Spôsobuje bolestivý výsev vyrážok a pľuzgierikov, často v páse po jednej strane tela. Tento stav je spôsobený vírusom varicella-zoster, ktorý je rovnako zodpovedný za príčinu vyrážok v detskom ochorení ovčie kiahne. Ako vyzerá pásový opar? Ktorú vekovú kategóriu najčastejšie postihuje?


Obsah článku


Pásový opar je bolestivý stav, ktorý môže výrazne ovplyvniť kvalitu života postihnutých. Vďaka vhodnej liečbe a preventívnym opatreniam je však možné minimalizovať jeho vplyv a zmierniť príznaky.

Ochorenie pásový opar – ako vyzerá pásový opar?

Ochorenie pásový opar je spôsobený vírusom varicella-zoster, ktorý patrí do rodiny herpesvírusov. Tento vírus je rovnaký ako ten, ktorý spôsobuje ovčie kiahne (príušnice). Po prekonaní ochorenia ovčie kiahne zostáva vírus varicella-zoster v tele v tzv. latentnom stave, čo znamená, že sa ukrýva vo nervových bunkách a nie je aktívny.

Keď imunitný systém oslabí alebo sa stane narušený, vírus môže opäť aktívne prejsť do nervových buniek a začne sa množiť. Tento proces vedie k výsevu vyrážok a pľuzgierikov charakteristických pre pásový opar. 

Pásový opar sa zvyčajne prejavuje ako bolestivé výsevy vyrážok a pľuzgierikov na jednej strane tela, často v pásme, ktorého trasovanie zodpovedá postihnutej nervovej dráhe.

Rizikové faktory, ktoré môžu zvýšiť pravdepodobnosť vzniku pásových oparov, zahŕňajú vek (starší ľudia majú väčšie riziko), oslabený imunitný systém (napríklad kvôli chorobe alebo užívaniu imunosupresívnych liekov), chronický stres a iné faktory, ktoré môžu oslabiť telo a imunitný systém.

Je dôležité poznamenať, že pásový opar nie je rovnaký ako opar alebo herpes simplex, ktorý sa prejavuje vyrážkami a pľuzgiermi na perách alebo v iných oblastiach tváre alebo tela. Obe ochorenia sú spôsobené rôznymi typmi herpesvírusov.

Pásový opar – príznaky

Príznaky pásového oparu sa môžu líšiť v závislosti od jednotlivca a závažnosti ochorenia, ale tu sú niektoré z najčastejších:

 • Bolesť: Pocit pálivej, štiavivej alebo bodavej bolesti v určitej oblasti tela. Táto bolesť môže byť intenzívna a vytrvalá, často predchádzajúca výskytu vyrážok.
 • Vyrážka: Charakteristická vyrážka sa zvyčajne objavuje v pásme na jednej strane tela. Vyrážka sa môže začínať ako červené pupienky, ktoré sa potom menia na pľuzgiere naplnené tekutinou.
 • Svrbenie: Niektorí ľudia s pásovým oparom môžu pociťovať svrbenie v mieste vyrážky.
 • Citlivosť: Postihnutá oblasť môže byť citlivá na dotyk alebo tlak.
 • Horúčka: Niektorí ľudia môžu mať zvýšenú teplotu alebo horúčku v súvislosti s výskytom pásových oparov.
 • Únava: Pocit zvýšenej únavy alebo slabosti môže byť sprievodným príznakom pásových oparov.
 • Neurologické príznaky: U niektorých ľudí sa môžu vyskytnúť aj ďalšie neurologické príznaky, ako je mravenčenie, znížená citlivosť alebo slabosť svalov v postihnutej oblasti.

Je dôležité poznamenať, že nie všetci ľudia s pásovým oparom prejavia všetky uvedené príznaky, a závažnosť príznakov sa môže líšiť. U niektorých jedincov môžu príznaky byť mierne a prechádzajúce, zatiaľ čo u iných môžu byť príznaky závažnejšie a vyžadovať liečbu.

Charakteristická vyrážka sa zvyčajne objavuje v pásme na jednej strane tela. Vyrážka sa môže začínať ako červené pupienky, ktoré sa potom menia na pľuzgiere naplnené tekutinou.

Vnútorný pásový opar

Vnútorný pásový opar, známy aj ako herpes zoster, je forma pásového oparu, ktorá ovplyvňuje nervové korene vnútorných orgánov.

Pri vnútornom pásovom opare sa vírus varicella-zoster aktivuje a začne sa množiť v nervových koreňoch, ktoré sú spojené s vnútornými orgánmi, ako sú pľúca, pečeň, obličky alebo tráviaci systém. To vedie k zápalu nervov a výskytu bolesti, ktorá môže byť intenzívna a ťažko sa lieči. Bolesť je často lokalizovaná v oblasti postihnutej nervovej dráhy, ktorá môže byť napríklad v oblasti hrudníka, brucha alebo chrbta.

Okrem bolesti môžu príznaky vnútorného pásového oparu zahŕňať aj vyrážky a pľuzgiere v oblasti nervovej dráhy, horúčku, únava a nevoľnosť. Vnútorný pásový opar môže byť zvlášť závažný u jednotlivcov s oslabeným imunitným systémom, ako sú starší ľudia, ľudia s chronickými ochoreniami alebo ľudia užívajúci imunosupresívne lieky.

Liečba vnútorného pásového oparu sa zameriava na zmiernenie bolesti a zmiernenie príznakov. To môže zahŕňať užívanie antivírusových liekov na potlačenie aktivity vírusu a liekov proti bolesti na zmiernenie bolesti.

Skrytý pásový opar

Skrytý pásový opar, známy aj ako interný pásový opar, sa často označuje ako pásový opar bez vyrážok. Ide o formu pásového oparu, ktorá sa vyznačuje absenciou charakteristickej vyrážky a pľuzgierikov na koži, ktoré sú typické pre tradičnú formu tohto ochorenia.

Pri skrytom pásovom opare sa vírus varicella-zoster, ktorý spôsobuje pásový opar, aktivuje v nervových bunkách, ale nevyvoláva výsev vyrážok na koži. Namiesto toho sa prejavuje bolesťou a inými neurologickými príznakmi, ktoré môžu byť často zamieňané za iné stavby, ako sú napríklad problémy s chrbticou, svalové ťažkosti alebo iné podobné ochorenia.

Príznaky skrytého pásového oparu môžu zahŕňať:

 • Bolesť: Silná, pálivá bolesť v určitej oblasti tela, často v páse po jednej strane tela. Táto bolesť môže byť intenzívna a dlhotrvajúca.
 • Citlivosť: Postihnutá oblasť môže byť citlivá na dotyk alebo tlak.
 • Svrbenie alebo mravčenie: Niektorí ľudia môžu pociťovať svrbenie alebo mravčenie v mieste, kde sa nachádzajú postihnuté nervy.
 • Neurologické príznaky: Môžu sa vyskytnúť ďalšie príznaky, ako je slabosť svalov, znížená citlivosť, mravenčenie alebo znecitlivenie v postihnutej oblasti tela.

Diagnóza skrytého pásového oparu môže byť náročná, pretože príznaky môžu byť nejasné a podobné iným neurologickým alebo svalovým stavom. Lekár môže zvážiť rôzne diagnostické testy, vrátane klinického vyšetrenia, neurologického vyšetrenia a prípadne aj vyšetrenia oblasti pomocou magnetickej rezonancie (MRI).

Koho postihuje pásový opar najčastejšie?

Pásový opar môže postihnúť akúkoľvek osobu, bez ohľadu na vek, pohlavie alebo etnickú príslušnosť. Všetci, ktorí boli v minulosti infikovaní vírusom varicella-zoster, majú potenciál vyvinúť pásový opar v budúcnosti. Najčastejšie je však pásový opar zaznamenaný u ľudí vo veku nad 50 rokov.

Pásový opar u detí

Pásový opar u detí, hoci menej častý ako u dospelých, je stále možný a môže spôsobiť podobné príznaky. Väčšina prípadov pásových oparov u detí sa vyskytuje u tých, ktorí už prekonali ovčie kiahne (príušnice) v minulosti, pretože oba stavy sú spôsobené rovnakým vírusom – vírusom varicella-zoster.

Po prekonaní ovčích kiahní vírus zostáva v latentnom stave v nervových bunkách tela a môže sa opäť aktivovať neskôr v živote, spôsobujúce pásový opar.

Vyrážky pásového oparu sa môžu vyskytnúť na hrudníku, často na jednej strane tela.

Výskyt pásového oparu

Pásový opar sa môže vyskytnúť na rôznych častiach tela, avšak je najčastejšie pozorovaný v určitých oblastiach. Tu je zoznam miest, kde sa môže pásový opar vyskytnúť:

 • Trup: Pásový opar sa často objavuje v pásme alebo pásme na jednej strane tela, často nasledujúc trasu nervu.
 • Chrbát: Pásový opar môže postihnúť aj hornú alebo dolnú časť chrbta, často v pásme od kľúčnej kosti po bedrovú oblasť.
 • Brucho: Na boku brucha sa tiež môžu objaviť pľuzgiere a vyrážky spojené s pásovým oparom.
 • Hrudník: Vyrážky pásového oparu sa môžu vyskytnúť na hrudníku, často na jednej strane tela.
 • Rameno a ruka: Pásový opar môže postihnúť rameno a pokračovať po ruke až k ruke alebo prstom.
 • Krk: V niektorých prípadoch sa pásový opar môže objaviť aj na krku.
 • Tvár: Hoci menej časté, pásový opar sa môže vyskytnúť aj na tvári, čo môže byť osobitne bolestivé a nepríjemné.
 • Očné oblasti: Extrémne zriedkavo sa pásový opar môže objaviť na očných oblastiach, čo môže byť závažné a vyžaduje špeciálnu lekársku starostlivosť.
 • Noha: Pásový opar na nohe je relatívne zriedkavý, ale môže sa vyskytnúť, najmä ak je postihnutý nerv, ktorý inervuje danú oblasť nohy.

Je dôležité si uvedomiť, že pásový opar môže postihnúť akúkoľvek časť tela.

Pásový opar – prenos

Vzhľadom na to, že pásový opar je spôsobený vírusom, prenáša sa z človeka na človeka prostredníctvom kontaktu s pľuzgierikmi obsahujúcimi vírus alebo prostredníctvom vzdušných kvapôčok pri kontakte s tekutinami z týchto pľuzgierikov. Prenos môže nastať, keď sa človek dotkne postihnutej oblasti tela, napríklad pľuzgierikov, a potom dotknete inú osobu alebo inú časť vlastného tela.

Významným aspektom je, že ľudia, ktorí nikdy nemali ovčie kiahne, môžu získať pásový opar od osôb s aktívnym výskytom ochorenia. V takom prípade by sa mali vyvarovať priameho kontaktu s postihnutou oblasťou a vykonávať opatrnosť pri zdieľaní osobných predmetov alebo pri kontakte s osobami so zníženou imunitou.

Pásový opar a sprchovanie

Sprchovanie pri pásovom opare je dôležité, ale vyžaduje opatrný prístup na ochranu postihnutej oblasti. Pri umývaní postihnutého miesta sa odporúča použiť jemné čistiace mydlá a zabrániť priamemu treniu alebo tlaku na pľuzgiere.

Následne treba osušiť postihnutú oblasť jemne a zabrániť zdieľaniu uterákov s ostatnými členmi domácnosti. Je dôležité uistiť sa, že postihnutý pásovým oparom dodržiava hygienické opatrenia, aby sa minimalizovalo riziko šírenia vírusu.

Pásový opar – liečba

Liečba pásových oparov sa zameriava na zmiernenie príznakov, urýchlenie hojenia a minimalizáciu možných komplikácií spojených s touto vírusovou infekciou. 

Antivírusové lieky, ako napríklad acyklovir, valacyklovir alebo famciklovir, sú často predpísané na potlačenie šírenia vírusu a skrátenie trvania ochorenia. Tieto lieky môžu tiež zmierniť intenzitu bolesti a nepríjemných pocitov spojených s pásovými oparami. 

Okrem toho je dôležité udržiavať postihnutú oblasť čistú a suchú, aby sa minimalizovalo riziko infekcie a podráždenia. Lokálne lieky, ako sú gély alebo masti s antivírusovými účinkami, môžu pomôcť pri rýchlejšom hojení a zmiernení svrbenia. Masti na pásový opar sú často len doplnkovým liečivom pri liečbe pásového oparu. 

Liečba bolesti je tiež dôležitou súčasťou manažmentu pásových oparov, a preto sa môžu predpisovať analgetiká alebo lieky proti bolesti na zmiernenie nepohodlia.

Babské rady na pásový opar

Babské rady, aj keď nemusia mať vedecké podklady, môžu niekedy priniesť určité úľavy alebo pomôcť zmierniť príznaky pásových oparov. Tu je niekoľko tradičných rád, ktoré sa niektorí ľudia používajú pri liečbe pásových oparov:

 • Aplikácia ľadu: Niektorí ľudia tvrdia, že pravidelné používanie ľadových obkladov môže pomôcť zmierňovať bolesť a svrbenie spojené s pásovými oparami.
 • Rôzne prírodné prostriedky: Niektorí ľudia veria, že pravidelné používanie prírodných produktov, ako je aloe vera gel, med alebo kokosový olej, môže pomôcť zmierniť svrbenie a podporiť hojenie pľuzgierov.
 • Používanie bylinných čajov: Čaj z byliniek, ako sú šalvia, mätové listy alebo echinacea, môže byť použitý na lokálne oplachovanie postihnutej oblasti alebo na pitie s cieľom posilniť imunitný systém.
 • Používanie cesnaku: Niektorí ľudia veria, že aplikácia cesnaku priamo na postihnutú oblasť môže pomôcť zmierniť svrbenie a urýchliť hojenie pľuzgierov.

Je dôležité si uvedomiť, že tieto babské rady nemôžu fungovať rovnako účinne pre každého a môžu mať obmedzený vplyv na liečbu pásových oparov.

© 2024 KD.sk | Nakódoval Leoš Lang