Ploštice

Ploštice sú hmyz, ktorý sa živí krvou zvierat a ľudí. Je to takzvaný cestovateľský hmyz, pretože sa na nové miesto často dostáva práve v batožine cestovateľov. Ich výskyt nesúvisí s čistotou prostredia. Môže sa tak stať, že si tento neželaný štípajúci suvenír doveziete z dovolenky, aj keď ste bývali v luxusnom hoteli.

Dospelé ploštice sú červenohnedé, bezkrídle a veľké asi ako jadierko jablka. Sú ploché s oválnym tvarom tela. Mladé ploštice alebo nymfy menšie a môžu mať priesvitnú alebo žltkastú farbu. Ak nymfy neboli nedávno kŕmené, vzhľadom na ich sfarbenie ich takmer nemožno spozorovať. Vajíčka ploštíc sú drobné a biele. Dospelá ploštica je dlhá približne 5 až 7 milimetrov.

Jedným z prvých príznakov ploštíc môžu byť malé svrbiace štípance na koži, často na rukách alebo ramenách. Okrem toho môžete si všimnúť tiež:

 • krvavé škvrny na posteľnej bielizni alebo matraci
 • drobné bledožlté vajíčka alebo škrupinky
 • trus ploštíc, sú to malé čierne bodky
 • zvlečenú kožu lariev ploštíc, ktorá sa veľmi podobá na samotné ploštice
 • sladký, zatuchnutý zápach v okolí postele
 • živé ploštice vo vašej posteli

Ploštice posteľné sa vyskytujú na celom svete

Ploštice posteľné úspešne prežívajú po celom svete. Aj keď si možno myslíte, že ploštice sú problémom len v rozvojových častiach sveta, môžete ich nájsť hocikde v Európe, v USA či Kanade, ako aj v Ázii, Afrike a Južnej Amerike. Ploštice sa môžu dostať takmer všade.

Ploštice sa do vášho domova zvyčajne dostanú z iného miesta, ktoré je nimi zamorené. Ak žijete v byte, môžu sa dostať k vám z inej jednotky vo vašej budove. Môžu sa preniesť na použitom čalúnenom nábytku. Alebo ste ich mohli preniesť v batožine alebo v kabelke, ktorú ste položili na miesto, kde sa vyskytli ploštice.

Ploštice v posteli a na iných miestach

Kde všade môžu žiť ploštice? Môžu žiť v hoteloch, bytoch, v nábytku, ploštice v posteli, na výletných lodiach, v autobusoch, vo vlakoch a iných prostriedkoch hromadnej dopravy. Často sa vyskytujú aj v ubytovniach a internátnych izbách.

Dospelé ploštice majú ploché telo veľké asi ako jadierko jablka. Po nakŕmení však napuchnú a zmenia farbu na červenkastú. Ich sploštené telo im umožňuje zmestiť sa do malých priestorov, približne o hrúbke kreditnej karty. To znamená, že sa môžu dostať takmer kamkoľvek, pokiaľ je tam krv, ktorou sa môžu živiť.

Ploštice sú malé a nenápadné, ale veľmi nepríjemné.

Ploštice si nevytvárajú hniezda ako mravce alebo včely, ale žijú v skupinách v úkrytoch. Nelietajú, ale dokážu sa rýchlo pohybovať po podlahách, stenách a stropoch. Sú drobné a dobre sa skrývajú počas dňa, takže sa ľahko dostanú do vášho domova bez toho, aby ste o tom vedeli.

Ako sa vyvíja larva ploštice

Samičky ploštíc môžu počas života naklásť stovky vajíčok, z ktorých každé je veľké asi ako zrnko prachu. Nedospelé ploštice, nazývané nymfy alebo larvy, päťkrát zhodia svoju kožu, kým dospejú. Pred každým vyzliekaním potrebujú larvy ploštice krvnú potravu.

Za priaznivých podmienok sa môžu ploštice plne vyvinúť už za mesiac a vyprodukovať tri alebo viac generácií ročne. Môžu žiť približne 10 mesiacov až rok.

Jedným z príznakov je aj trus ploštice

Ak máte podozrenie na výskyt ploštíc, dôkladne skontrolujte matrac a posteľ, najmä v štrbinách. Ploštice sa rady ukrývajú v týchto miestach, kde majú ľahký prístup k ľuďom, aby ich mohli uhryznúť. Môžete ich nájsť v blízkosti švov, štítkov a záhybov matraca alebo pružín alebo v prasklinách v ráme či čele postele.

Keďže výskyt ploštíc nezávisí od znečistenia, môžu sa vyskytnúť aj v čistom prostredí.

Časom sa však drobné chrobáky môžu presunúť ďalej do akejkoľvek štrbiny alebo miesta, ktoré ponúka úkryt. Môžete ich nájsť:

 • vo švíkoch alebo medzi vankúšmi pohoviek a kresiel
 • v záhyboch záclon
 • v škárach komody
 • v elektrických zásuvkách a spotrebičoch
 • na oblečení
 • pod odlupujúcou sa farbou alebo uvoľnenými tapetami
 • v posteľnej bielizni
 • pod kobercami
 • na batožine
 • v škatuliach
 • na predmetoch v blízkosti postele

Keďže štetky žijú len na krvi, nie sú znakom znečistenia. Je rovnako pravdepodobné, že ich nájdete v bezchybných domácnostiach, ako aj v špinavých.

Ploštice štípance

Ploštice majú tendenciu zanechávať skôr zhluky uhryznutí ako jednotlivé uhryznutia tu a tam. U niektorých ľudí však uhryznutia od ploštíc nespôsobujú žiadne stopy ani svrbenie.

Ploštice sú aktívne najmä v noci a zvyčajne vás uhryznú, keď spíte. Prepichnú kožu a dlhým sosákom odsajú krv. Ploštice sa kŕmia od 3 minút do 10 minút, kým sa nenasýtia, a potom sa odplazia preč.

Ak vás uhryzne ploštica, môžete si na koži všimnúť svrbiacu škvrnu. Na ľuďoch so svetlým odtieňom pokožky vyzerajú uhryznutia zvyčajne červené. Na tmavšej pokožke môžu byť fialové.

Na tmavej pokožke ich môže byť ťažšie vidieť. Štípance ploštíc môžu na každom človeku vyzerať inak, pretože niektorí ľudia nemusia mať žiadnu reakciu, zatiaľ čo iní môžu byť alergickí a mať silnú reakciu.

Uštipnutia si nemusíte všimnúť hneď, pretože stopy sa môžu objaviť až po 2 týždňoch.

Na uštipnutie ploštice mávajú ľudia rôzne reakcie.

Ako sa líšia štípance ploštice a iného hmyzu

Na rozdiel od uštipnutí blchami, ktoré sa nachádzajú najmä okolo členkov, štípance od ploštíc nájdete na miestach kože, ktoré sú počas spánku odhalené, čiže na tvári, krku alebo rukách. Uštipnutia tiež nemajú v strede červenú škvrnu ako blšie uhryznutia.

Ak si myslíte, že svrbenie a štípance sú od iného hmyzu, napríklad od komárov a chcete si potvrdiť zamorenie plošticami, musíte ich nájsť a identifikovať príznaky ich výskytu.

Štípance ploštice – fotky

Ak si nie ste istý, či vaše štípance od ploštíc, môžete si pozrieť nasledujúce fotky uhryznutí ploštíc.

Ploštice štípu najmä na miestach, ktoré máte pri spánku odhalené.
Štípance od ploštíc sa podobajú na tie od komára.

Sú kúsance od ploštice nebezpečné?

Ploštice sa nepovažujú za nebezpečné. Neexistujú dôkazy, že by mohli šíriť choroby na ľudí. Ich uhryznutia však môžu svrbieť a byť nepríjemné.

Ak si poškriabete štípanec od ploštice natoľko, že porušíte kožu, môže to viesť k infekcii. Niektorí ľudia sú na štípance alergickí. U nich by uhryznutie mohlo viesť k žihľavke, pľuzgierom alebo intenzívnemu svrbeniu. Ak sa vám to stane, navštívte svojho lekára.

Uštipnutie plošticou môže tiež viesť k nespavosti, úzkosti a kožným problémom spôsobeným svrbením.

Alergia na ploštice

Ak ste alergickí na štípance ploštice, hlavný rozdiel bude v tom, ako intenzívne vás svrbia uhryznutia. Ak sú uhryznutia neznesiteľné, pravdepodobne máte alergickú reakciu a mali by ste navštíviť lekára. Lekár bude vašu reakciu liečiť.

Mnohé typy kožných ochorení vyzerajú podobne ako uhryznutia od ploštíc. Môžete mať žihľavku, plesňovú infekciu alebo vyrážku z tepla, ktoré spôsobujú výskyt červených hrbolčekov a dajú sa ľahko zameniť za štípance. Ak si nie ste istí, vyhľadajte príznaky ploštíc, aby ste si potvrdili, že ste boli uhryznutí, alebo vyhľadajte lekára.

Čo robiť, ak máme ploštice v byte?

Ak sa chcete zbaviť ploštíc v bytě, môžete začať niektorými krokmi v domácnosti:

 • Vyperte posteľnú bielizeň, závesy a oblečenie v horúcej vode a vysušte ich na najvyššom stupni sušičky. Plyšové zvieratá, topánky a iné predmety, ktoré sa nedajú vyprať, vložte do sušičky a nechajte ju bežať na najvyššom stupni 30 minút alebo dlhšie.
 • Pred vysávaním matracov drhnite švy matracov tuhou kefou, aby ste odstránili ploštice a ich vajíčka. Každý deň vysávajte posteľ a priestor okolo nej vrátane okien a líšt. Potom vrecko z vysávača vložte do plastového vrecka a ihneď ho umiestnite do odpadu vonku.
 • Na matrac a pružiny dajte pevne tkaný poťah so zipsom, aby sa do nich nedostali alebo z nich neunikli ploštice. Ploštice môžu žiť niekoľko mesiacov bez kŕmenia. Preto nechajte poťah na matraci aspoň rok.
 • Opravte praskliny v omietke a zlepte odlupujúce sa tapety, aby ste sa zbavili miest, kde sa môžu schovávať ploštice.
 • Zbavte sa neporiadku v okolí postele a posteľ premiestnite ďalej od stien a iného nábytku.
 • Ak žijete na horúcom mieste, môžete svoje veci umiestniť do uzavretého vreca a nechať ich v aute, aby sa upiekli na slnku. Cieľová teplota je najmenej 50 °C.
 • Ak je váš matrac napadnutý, možno si budete chcieť zaobstarať nový. Najskôr však vykonajte vyššie uvedené preventívne opatrenia pre zvyšok domácnosti, aby sa do nového matraca ploštice nedostali.
Ak sa u vás doma objavia ploštice, najlepšie je zavolať odborníkov.

Postrek na ploštice

Úplné zbavenie sa ploštíc si často vyžaduje chemické ošetrenie. Uistite sa, že používate len postreky na ploštice, ktoré sú schválené a na štítkoch ktorých je uvedené, že sú určené na boj proti plošticiam. Neošetrujte matrace a posteľnú bielizeň, pokiaľ na etikete nie je výslovne uvedené, že ich môžete použiť na posteľnú bielizeň.

Nikdy postrek na ploštice neaplikujte na svoje telo

Zvyčajne je najlepšie najať si profesionálneho deratizátora, ktorý má skúsenosti s plošticami. Vďaka nim v prípade zamorenia plošticami nemusíte vyhodiť všetko, čo doma máte.

Spoločnosti zaoberajúce sa kontrolou škodcov použijú na ošetrenie vášho domova špeciálny postrek na ploštice, ktorý nie je pre ľudí škodlivý, a zbavia vás ich. Po ošetrení vašich vecí by malo byť všetko bezpečné a pripravené na opätovné použitie.

© 2024 KD.sk | Nakódoval Leoš Lang