Ploštice – príznaky, štípance, čo s nimi robiť

Ploštice sú hmyz, ktorý sa živí krvou zvierat a ľudí. Je to takzvaný cestovateľský hmyz, pretože sa na nové miesto často dostáva práve v batožine cestovateľov. Ich výskyt nesúvisí s čistotou prostredia. Môže sa tak stať, že si tento neželaný štípajúci suvenír dovezie turista z dovolenky, aj keď býval v luxusnom hoteli.


Obsah článku


Jedným z prvých príznakov ploštíc môžu byť malé svrbiace štípance na koži, často na rukách alebo ramenách. Okrem toho je možné si všimnúť tiež:

  • krvavé škvrny na posteľnej bielizni alebo matraci
  • drobné bledožlté vajíčka alebo škrupinky
  • trus ploštíc, sú to malé čierne bodky
  • zvlečenú kožu lariev ploštíc, ktorá sa veľmi podobá na samotné ploštice
  • sladký, zatuchnutý zápach v okolí postele
  • živé ploštice v posteli

Dospelé ploštice sú červenohnedé, bezkrídle a veľké asi ako jadierko jablka. Sú ploché s oválnym tvarom tela. Mladé ploštice alebo nymfy menšie a môžu mať priesvitnú alebo žltkastú farbu.

Ak nymfy neboli nedávno kŕmené, vzhľadom na ich sfarbenie ich takmer nemožno spozorovať. Vajíčka ploštíc sú drobné a biele. Dospelá ploštica je dlhá približne 5 až 7 milimetrov.

Ploštice v posteli a na iných miestach

Kde všade môžu žiť ploštice? Môžu žiť v hoteloch, bytoch, v nábytku, ploštice v posteli, na výletných lodiach, v autobusoch, vo vlakoch a iných prostriedkoch hromadnej dopravy. Často sa vyskytujú aj v ubytovniach a internátnych izbách.

Dospelé ploštice majú ploché telo veľké asi ako jadierko jablka. Po nakŕmení však napuchnú a zmenia farbu na červenkastú. Ich sploštené telo im umožňuje zmestiť sa do malých priestorov, približne o hrúbke kreditnej karty.

To znamená, že sa môžu dostať takmer kamkoľvek, pokiaľ je tam krv, ktorou sa môžu živiť.

Ploštice si nevytvárajú hniezda ako mravce alebo včely, žijú v skupinách v úkrytoch. Nelietajú, dokážu sa však rýchlo pohybovať po podlahách, stenách a stropoch.

Sú drobné a dobre sa skrývajú počas dňa, takže sa ľahko dostanú do domu bez toho, aby o tom majitelia vedeli. Často pricestujú z dovolenky v kufri.

Jedným z príznakov je aj trus ploštice

Ak vznikne podozrenie na výskyt ploštíc, treba dôkladne skontrolovať matrac a posteľ, najmä v štrbinách. Ploštice sa rady ukrývajú v týchto miestach, kde majú ľahký prístup k ľuďom, aby ich mohli uhryznúť.

Bývajú tiež v blízkosti švov, štítkov a záhybov matraca alebo pružín alebo v prasklinách v ráme či čele postele.

Časom sa však drobné chrobáky môžu presunúť ďalej do akejkoľvek štrbiny alebo miesta, ktoré ponúka úkryt. Možno ich nájsť:

  • vo švíkoch alebo medzi vankúšmi pohoviek a kresiel
  • v záhyboch záclon
  • v škárach komody
  • v elektrických zásuvkách a spotrebičoch
  • na oblečení
  • pod odlupujúcou sa farbou alebo uvoľnenými tapetami
  • v posteľnej bielizni
  • pod kobercami
  • na batožine
  • v škatuliach
  • na predmetoch v blízkosti postele

Keďže ploštice žijú len na krvi, nie sú znakom znečistenia. Je rovnako pravdepodobné, že sa nájdu v bezchybných domácnostiach, ako aj v špinavých.

Čo robiť, ak sú ploštice v byte?

Na zbavenie sa ploštíc v byte sa odporúčajú tieto kroky v domácnosti:

  • Vyprať posteľnú bielizeň, závesy a oblečenie v horúcej vode a vysušiť ich na najvyššom stupni sušičky. Plyšové zvieratá, topánky a iné predmety, ktoré sa nedajú vyprať, vložiť do sušičky a nechať ju bežať na najvyššom stupni 30 minút alebo dlhšie.
  • Pred vysávaním matracov drhnúť švy matracov tuhou kefou, aby sa odstránili ploštice a ich vajíčka. Každý deň vysávať posteľ a priestor okolo nej vrátane okien a líšt. Potom treba vrecko z vysávača vložiť do plastového vrecka a ihneď ho umiestniť do odpadu vonku.
  • Na matrac a pružiny dať pevne tkaný poťah so zipsom, aby sa do nich nedostali alebo z nich neunikli ploštice. Ploštice môžu žiť niekoľko mesiacov bez kŕmenia. Preto treba nechať poťah na matraci aspoň rok.
  • Opraviť praskliny v omietke a zlepiť odlupujúce sa tapety, aby zanikli miesta, kde sa môžu schovávať ploštice.
  • Zbaviť sa neporiadku v okolí postele a posteľ premiestniť ďalej od stien a iného nábytku.
  • Pri bývaní na horúcom mieste je možné svoje veci umiestniť do uzavretého vreca a nechať ich v aute, aby sa upiekli na slnku. Cieľová teplota je najmenej 50 °C.
  • Ak je matrac napadnutý, možno si jeho majiteľ bude chcieť zaobstarať nový. Najskôr však musí vykonať vyššie uvedené preventívne opatrenia pre zvyšok domácnosti, aby sa do nového matraca ploštice nedostali.
Ak sa doma objavia ploštice, najlepšie je zavolať odborníkov.

Postrek na ploštice

Úplné zbavenie sa ploštíc si často vyžaduje chemické ošetrenie. Je dôležité sa uistiť, že ide len o postreky na ploštice, ktoré sú schválené a na štítkoch ktorých je uvedené, že sú určené na boj proti plošticiam.

Nie je dobré ošetrovať matrace a posteľnú bielizeň, pokiaľ na etikete nie je výslovne uvedené, že sa postrek na ploštice môže použiť na posteľnú bielizeň.

Postrek na ploštice sa nikdy nesmie aplikovať na telo

Zvyčajne je najlepšie najať si profesionálneho deratizátora, ktorý má skúsenosti s plošticami. Vďaka nim v prípade zamorenia plošticami netreba vyhodiť všetko, čo doma je.

Spoločnosti zaoberajúce sa kontrolou škodcov použijú na ošetrenie domova špeciálny postrek na ploštice, ktorý nie je pre ľudí škodlivý. Po ošetrení vecí by malo byť všetko bezpečné a pripravené na opätovné použitie.

Ploštice – štípance

Ploštice majú tendenciu zanechávať skôr zhluky uhryznutí ako jednotlivé uhryznutia tu a tam. U niektorých ľudí však uhryznutia od ploštíc nespôsobujú žiadne stopy ani svrbenie.

Ploštice sú aktívne najmä v noci a zvyčajne človeka uhryznú, keď spí. Prepichnú kožu a dlhým sosákom odsajú krv. Ploštice sa kŕmia od 3 minút do 10 minút, kým sa nenasýtia, a potom sa odplazia preč.

Ak niekoho uhryzne ploštica, môže si na koži všimnúť svrbiacu škvrnu. Na ľuďoch so svetlým odtieňom pokožky vyzerajú uhryznutia zvyčajne červené. Na tmavšej pokožke môžu byť fialové.

Na tmavej pokožke ich môže byť ťažšie vidieť. Štípance ploštíc môžu na každom človeku vyzerať inak, pretože niektorí ľudia nemusia mať žiadnu reakciu, zatiaľ čo iní môžu byť alergickí a mať silnú reakciu.

Uštipnutia si človek nemusí všimnúť hneď, pretože stopy sa môžu objaviť až po 2 týždňoch.

Ako sa líšia štípance ploštice a iného hmyzu?

Na rozdiel od uštipnutí blchami, ktoré sa nachádzajú najmä okolo členkov, štípance od ploštíc sú najčastejšie na miestach kože, ktoré sú počas spánku odhalené, čiže na tvári, krku alebo rukách. Uštipnutia tiež nemajú v strede červenú škvrnu ako blšie uhryznutia.

Ak si niekto myslí, že svrbenie a štípance sú od iného hmyzu, napríklad od komárov, a chce si potvrdiť zamorenie plošticami, musí ich nájsť a identifikovať príznaky ich výskytu.

Ploštice štípu najmä na miestach, ktoré sú pri spánku odhalené.

Sú uhryznutia od ploštice nebezpečné?

Ploštice sa nepovažujú za nebezpečné. Neexistujú dôkazy, že by mohli šíriť choroby na ľudí. Ich uhryznutia však môžu svrbieť a byť nepríjemné.

Ak si napadnutý človek poškriabe štípanec od ploštice natoľko, že poruší kožu, môže to viesť k infekcii. Niektorí ľudia sú na štípance alergickí. U nich by uhryznutie mohlo viesť k žihľavke, pľuzgierom alebo intenzívnemu svrbeniu. Ak sa to stane, treba určite navštíviť lekára.

Uštipnutie plošticou môže tiež viesť k nespavosti, úzkosti a kožným problémom spôsobeným svrbením.

Alergia na ploštice

Ak je pacient alergický na štípance ploštice, hlavný rozdiel bude v tom, ako intenzívne ho svrbia uhryznutia. Ak sú uhryznutia neznesiteľné, pravdepodobne ide o alergickú reakciu a bude nevyhnutná návšteva lekára. Ten bude túto reakciu liečiť.

Mnohé typy kožných ochorení vyzerajú podobne ako uhryznutia od ploštíc. Môže ísť o žihľavku, plesňovú infekciu alebo vyrážku z tepla, ktoré spôsobujú výskyt červených hrbolčekov a dajú sa ľahko zameniť za štípance.

Ak si niekto nie je istý, mal by vyhľadať príznaky ploštíc, aby si potvrdil, že bol uhryznutý, alebo vyhľadať lekára.

Ploštice posteľné sa vyskytujú na celom svete

Ploštice posteľné úspešne prežívajú po celom svete. Aj keď si ľudia často myslia, že ploštice sú problémom len v rozvojových častiach sveta, dajú sa nájsť hocikde v Európe, v USA či Kanade, ako aj v Ázii, Afrike a Južnej Amerike. Ploštice sa môžu dostať takmer všade.

Ploštice sa do domovov ľudí zvyčajne dostanú z iného miesta, ktoré je nimi zamorené. Do bytu sa môžu dostať z inej jednotky v budove.

Môžu sa preniesť na použitom čalúnenom nábytku. Alebo ich mohol cestovateľ preniesť v batožine z dovolenky alebo v kabelke, ktorú položil na miesto, kde sa vyskytli ploštice. Treba preto byť obozretný najmä pri cestovaní s deťmi.

Ako sa vyvíja larva ploštice?

Samičky ploštíc môžu počas života naklásť stovky vajíčok, z ktorých každé je veľké asi ako zrnko prachu. Nedospelé ploštice, nazývané nymfy alebo larvy, päťkrát zhodia svoju kožu, kým dospejú. Pred každým vyzliekaním potrebujú larvy ploštice krvnú potravu.

Za priaznivých podmienok sa môžu ploštice plne vyvinúť už za mesiac a vyprodukovať tri alebo viac generácií ročne. Môžu žiť približne 10 mesiacov až rok.

© 2024 KD.sk | Nakódoval Leoš Lang