Cestovné kufre – druhy, recenzie, skúsenosti

Kľúčom k tomu, aby ste sa počas cesty cítili príjemne, sú cestovné potreby. Na dlhé cesty určite využijete vankúš na krk, sveter a dôležitá je aj pohodlná obuv. No jednou z najdôležitejších vecí je spoľahlivá batožina po vašom boku. Správny výber kufra vám pomôže predísť neočakávaným problémom pri cestovaní, ako sú nefunkčné kolieska batožiny, zaseknutý zips alebo aj nečakané poplatky za batožinu.

Ale keď príde rad na výber cestovnej batožiny, kde začať? Môžete si vziať len príručnú batožinu? Je správnou voľbou tvrdý škrupinový kufor, alebo sa oplatí investovať aj do mäkkého kufra?

V našom článku vám pomôžeme pri rozhodovaní, pozrieme sa na rôzne typy batožiny a kľúčové faktory, ktoré treba zvážiť pri kúpe nového spoločníka na cesty. Navyše sa s vami podelíme o recenzie a skúsenosti zákazníkov s rôznymi typmi cestovných kufrov.

Cestovné kufre

Každý kto rád a často cestuje vie, že nie je nič horšie, ako sa ťahať s ťažkým kufrom. Nemusíte sa preto baliť menej, s inováciami v oblasti batožiny dochádza k evolúcii v oblasti praktickosti a pohodlia, ale aj farieb, vzorov, konštrukcie a materiálov.

Druhy cestovných tašiek

Batožinu na cesty možno rozdeliť na pár základných typov:

 1. kufre na kolieskach – mäkké kufre, tvrdé kufre (označované aj ako škrupinové), hybridné cestovné kufre, cestovné tašky na kolieskach
 2. cestovné tašky (bez koliesok)
 3. batohy
Výhodou niektorých cestovných kufrov sú rôzne vnútorné aj vonkajšie priehradky.

Kufre na kolieskach

Najzjavnejším kladom cestovania s kuframi na kolieskach je ich jednoduchá manipulácia a presun s nimi.

Mäkké kufre na kolieskach

 • sú ľahšie
 • väčšinou nie sú vodotesné ani odolné voči škvrnám
 • často majú aj bočné kapsy a priehradky na uschovanie pár drobností

Tvrdé kufre na kolieskach

 • sú vyrobené z polykarbonátového kompozitného materiálu
 • oproti mäkkým kufrom sú ťažšie
 • sú odolné voči vode a špine
 • nie sú odolné voči poškriabaniu
 • majú len vnútorné priehradky

Hybridné kufre na kolieskach

 • sú ťažšie
 • odolnejšie vďaka pružnej konštrukcii
 • tvrdá vonkajšia škrupina a mäkká bočná konštrukcia na prednej strane s priehradkami
 • ponúkajú maximálnu kapacitu vďaka svojej rozšíriteľnosti

Cestovné tašky na kolieskach

 • pre nadšených cestovateľov sú cestovné tašky na kolieskach dobrou voľbou
 • hodia sa na víkendové výlety a predstavujú tiež ideálnu príručnú batožinu do lietadla
 • cestovné tašky na kolieskach sľubujú odolnosť
 • ľahko sa zmestia pod sedadlo auta
 • zvyčajne sú k dispozícii aj v rôznych farbách, potlačiach a tkaninách

Veľkosti cestovných kufrov

Výber veľkosti batožiny a typu batožiny, ktorú si chcete vziať na cesty, závisí od cieľovej destinácie, dĺžky a trvania cesty, aj od toho koľko osôb bude cestovný kufor využívať.

Dobré je tiež myslieť na dobrý organizačný systém batožiny, dostupnosť aj vedľajších vreciek a priehradiek.

Ak sa chystáte na víkendový výlet, menší výlet s deťmi, či kratšiu služobnú cestu, môže vám stačiť taška na kolieskach, príručný kufor alebo tradičný malý kufor.

Svadobná cesta alebo dlhšia dovolenka do exotiky vyžaduje stredný cestovný kufor, prípadne aj veľký kufor.

Cestovné kufre XXL sú vhodné najmú pre ľudí, ktorí cestujú na dlhšiu dobu za prácou, na študijný pobyt, alebo dlhšie expedičné či poznávacie cesty.

Vždy je lepšie vziať si o niečo väčšiu batožinu, ako potrebujete, pre prípad nepredvídaných okolností.

Cestovné kufre do lietadla

Existujú dva základné typy batožiny: odbavená a príručná batožina.

 • Odbavená batožina je väčšia, ťažšia a musí byť uložená v neprístupnej časti lietadla.
 • Príručná batožina je menšia a predstavuje ideálny cestovný kufor do lietadla, nakoľko cestujúci ju môže mať pri sebe počas celého letu.

Cestovné kufre – sady

Vo všeobecnosti existujú 3 veľkosti batožinových tašiek:

 • malé s výškou do 60 cm
 • stredné s výškou približne 60 až 70 cm
 • veľké s výškou nad 70 cm

Ideálna batožina závisí od typu cesty a jej trvania. Cestovné kufre Samsonite aj cestovné kufre Lidl majú v ponuke rôzne veľkosti cestovných kufrov aj sady cestovných kufrov. Cena celej sady je zvyčajne výhodnejšia ako kupovať cestovné kufre jednotlivo.

Pokiaľ viete, že budete cestovať častejšie, prípadne cestovné kufre využije viacero členov vašej rodiny, je určite lepšie zaobstarať si celú sadu cestovných kufrov. Ak siahnete po kvalitných cestovných kufroch, budú vám slúžiť roky.

Cestovný kufor do lietadla 55x40x20 – príručný cestovný kufor

Cestovný kufor do lietadla s rozmermi 55x40x20 je označovaný aj ako palubný alebo príručný cestovný kufor. Tento typ cestovného kufra spĺňa hmotnostné aj veľkostné kritériá väčšiny leteckých spoločností.

Cestovné kufre v týchto rozmeroch neprekračujú predpísané normy 55x40x20 cm. V prípade, že sa chystáte cestovať letecky, na palubu lietadla si môžete zobrať batožinu iba do rozmerov 55x40x20 cm.

Hmotnosť príručných kufrov je u väčšiny leteckých spoločností 8 kg.

Cestovné kufre Lidl

Lidl-shop má pomerne bohatú ponuku cestovných kufrov. Nájdete tu kufre vo veľkosti 55x40x20 – príručné kufre alebo malé cestovné kufre. Stredné cestovné kufre s objemom 62 L a 69 L, aj veľké cestovné kufre s objemom 90 L.

Môžete si vybrať aj z ponuky sád cestovných kufrov. Prevažne ide o látkové kufre v základných farbách, no niekoľko kusov nájdete aj v polypropylénovom a hliníkovom prevedení. Ceny sa pohybujú od 50 eur.

Cestovné kufre Lidl ponúkajú basic dizajn a funkčnosť za prijateľné ceny.

Cestovné kufre Topmove, dostupné na Lidl shope majú veľmi dobré zákaznícke hodnotenia. Spotrebitelia oceňujú dobré spracovanie, pomer ceny a kvality, odolnosť koliesok aj samotných kufrov. Ako nevýhodu uvádzajú len skromný výber farieb – prevažne ide o čiernu a sivú.

Cestovné kufre Sinsay

Sinsay má momentálne v ponuke len pár kusov cestovných kufrov vo veľkosti 55x35x20 – v ružovom a čiernom prevedení a dva detské cestovné kufre. Kufre majú výborné hodnotenia.

Vyznačujú sa nižšou cenou ako kufre z Lidlu s rovnakými rozmermi. Sú ľahké, kolieska dobre pohyblivé a dizajnovo príťažlivé.

Sinsay má v ponuke len príručné cestovné kufre, ktoré sú spojením prijateľnej ceny a dobrej kvality.

Samsonite kufre

Cestovné kufre americkej značky Samsonite sa vyznačujú vysokou kvalitou a odolnosťou, navyše s možnosťou personalizovaných prvkov. Majú v ponuke množstvo vzorov a farieb, širokú škálu použitých materiálov aj sady cestovných kufrov.

Výhodou je ich odolnosť, dizajn, kvalita, no oproti iným značkám majú pomerne vysokú cenu. Bývajú hodnotené ako jedny z najkvalitnejších cestovných kufrov.

Detské cestovné kufre

Obľúbeným typom cestovného kufra pre deti, je batožina na kolieskach, na ktorej sa dá voziť.

Nevýhodou tejto batožiny pre batoľatá je, že je ťažká, často jej chýba rúčka a ťahanie a pri presunoch ju musíte niesť. Rodičia tiež uvádzajú pády detí pri vození sa na cestovnom kufri. Za prijateľnú cenu, majú tieto detské cestovné kufre v ponuke na Lidl-shope.

Detská batožina, na ktorej sa deti môžu voziť je často záchranou pri dlhšom čakaní na let.

Obľúbenou značkou medzi rodičmi je Childhome. Má v ponuke aj cestovné tašky, batohy, kabelky aj detský cestovný kufor. Hoci batožina od tejto značky vyniká dizajnom a odolnosťou, detský cestovný kufor Childhome je vhodný len na prenos v ruke, čo nie je veľmi praktické.

Praktické sú detské cestovné kufre na kolieskach s možnosťou ťahania. Cestovné kufre Sinsay majú v ponuke aj pár takýchto kusov detských kufrov za priaznivú cenu.

Sinsay má v ponuke momentálne detské kufre len v chlapčenských motívoch.

Obľúbenou značkou je Skip Hop, ktorá je známa svojim veselými zvieracími motívmi. Oproti detským cestovným kufrom Sinsay, majú vyššiu cenu a menšie rozmery. Rodičia aj deti oceňujú pekné motívy, hmotnosť aj praktickosť týchto kufrov.

Skip hop neponúka len kufre, ale mnoho rodičov ich pozná skrz veselé detské batohy.

Cestovné kufre výpredaj

Kúpa kvalitného cestovného kufra býva väčšou investíciou. Hlavne pokiaľ ide o značkové cestovné kufre ako napríklad Samsonite, American Tourister, Suitsuit, Roncato alebo March, ktorých cena sa pohybuje okolo 100 eur a viac. V prípade týchto kufrov sa skutočne oplatí nakupovať tovar v zľave.

V prípade, že cestovné kufre bude využívať len občas – raz ročne na dovolenku, nemusíte do ich kúpy investovať toľko finančných prostriedkov a vystačíte si aj s lacnými cestovnými kuframi.

Cestovné kufre Tesco síce nie sú v stálej ponuke hypermarketov, ale občasne sa objavujú vo výpredajových cenách. Podobne už spomínané cestovné kufre Lidl – Topmove sú za prijateľné ceny a navyše je možné využiť aj rôzne prebiehajúce akcie a výpredaje.

Na záver

Na pri výbere cestovného kufra nezabúdajte zvážiť všetky kritéria. To či budete kufor využívať na cesty autom alebo skôr do lietadla určuje, či potrebujte skôr odolný škrupinový kufor alebo si vystačíte aj s textilným. Taktiež to určuje výber veľkosti kufra.

Ďalším aspektom je, či ho budete využívať len vy, alebo chcete kufor, do ktorého by ste si zabalili veci s partnerom prípadne aj s dieťaťom.

Obzvlášť ženy, by mali pri výbere zvážiť aj svoje fyzické možnosti a vybrať si kufor, s ktorým dokážu ľahko manipulovať.

Okrem dobre zvoleného cestovného kufra, netreba zabudnúť ani na cestovné poistenie. Pomôže cestovateľom aj v prípade, že ich cestu prerušia nepríjemné kúsance od ploštice.

Ponuka cestovných kufrov je v súčasnosti naozaj bohatá, čo sa týka dizajnov, materiálov aj veľkostí. Vybrať si cestovný kufor, ktorý bude spĺňať všetky vaše kritéria by tak nemalo byť ťažké.

© 2024 KD.sk | Nakódoval Leoš Lang