Dovolenka na splátky – pôžička, kreditná karta

Spôsob ako si užiť vysnívanú letnú dovolenku aj napriek zlej finančnej situácií je práve dovolenka na splátky. O pôžičku na dovolenku je možné požiadať banku ale i nebankové spoločnosti.

Banky vo svojej širokej ponuke finančných produktov nemajú špeciálne vyhradené produkty pod názvom pôžička na dovolenku. Klienti, ktorí si chcú užiť dovolenku a nemajú dostatok finančných prostriedkov majú možnosť požiadať banku o bezúčelový úver alebo kreditnú kartu s povoleným prečerpaním.

Kreditná karta s povoleným prečerpaním

Využitie kreditnej karty s povoleným prečerpaním sa oplatí predovšetkým klientom, ktorí majú možnosť splatiť úver do doby bezúročného obdobia, čo je zvyčajne 30 až 50 dní. Pri prvej platbe kreditnou kartou alebo pri výbere z bankomatu vstupuje osoba s bankou do úverového vzťahu.

Čerpá tak úver, ktorý je do doby bezúročného obdobia zadarmo. Po uplynutí tejto doby je však úver úročený veľmi vysokou úrokovou sadzbou, a to až 16,9 – 21,9 % p. a. Pri kreditných kartách je potrebné ešte počítať s poplatkami za vedenie účtu či vystavenie kreditnej karty. Kreditná karta od banky zahŕňa aj výhodné cestovné poistenie a iné doplnkové služby.

Bezúčelový úver

Najbežnejšou formou financovania dovolenky je bezúčelový úver, pretože poskytuje najnižšiu úrokovú sadzbu, a je ho možné vybaviť na počkanie.

Podmienky pre získanie bezúčelového úveru:

  • plnoletá fyzická osoba
  • občan Slovenskej republiky
  • stály príjem a potvrdenie o výške príjmu

Na exotickú dovolenku, na ktorú je potrebné vynaložiť väčší finančný obnos peňazí je najvýhodnejšie využiť bezúčelový úver zabezpečený nehnuteľnosťou. Takýto úver sa nazýva aj americká hypotéka, ktorú je možné splácať dlhšie obdobie.

Pôžička od nebankovej spoločnosti

Ak nemá človek v poriadku príjmovú históriu v banke a má záznam v bankovom registri dlžníkov, nebanková spoločnosť  je jeho jediným riešením. Získanie pôžičky na dovolenku od nebankovej spoločnosti je veľmi rýchle a bezproblémové.

Po podpísaní zmluvy o pôžičke má peniaze do 24 hodín na účte a môže ich využiť na zaplatenie dovolenky. Pozor si však treba dať na pomerne vyšší úrok ako pri bankových spoločnostiach a na skryté poplatky či drobné písmenká v zmluve o pôžičke.

Pôžička cez cestovnú kanceláriu

Väčšina cestovných kancelárií ponúka možnosť dovolenky na splátky prostredníctvom finančných spoločností, ako napríklad Quatro, Cetelem, Home Credit. Výhodou pôžičky cez cestovnú kanceláriu je najmä rýchlosť a relatívna jednoduchosť, pretože všetko potrebné na získanie pôžičky vybaví klient priamo na pobočke cestovnej kancelárie.

Výhody dovolenky na splátky:

  • možnosť vybaviť on-line
  • možnosť vybaviť cez cestovnú kanceláriu
  • dovolenka bez hotovosti
  • možnosť voľby splácania – bez navýšenia
  • rovnaká výška splátok po celú dobu splácania úveru
  • bez ručiteľa a ručenia svojím majetkom

Podľa celoslovenského prieskumu sa Slováci kvôli oddychu na dovolenke nechcú zadlžovať. Iba 2 % z opýtaných by pôžičku využilo na dovolenku. Sú však aj takí, ktorí si vyberú dovolenku v skúšobnej dobe.

© 2024 KD.sk | Nakódoval Leoš Lang