Servítková technika

Decoupage je technika zdobenia predmetov pomocou servítok. Veľa ľudí ich v detstve zbieralo a teraz ich môžu zmysluplne využiť na skrášlenie svojich domácností.

Vyberieme si predmet, na ktorý budeme lepiť vybraný motív, vystrihnutý zo servítky. Lepenie je jednoduché. Pomocou obyčajného lepidla na papier s použitím štetca alebo malej špongie.

Lepidlo nanesieme najskôr na daný predmet – kvetináč, škatuľka, fľaša. Je dobré, ak si ho najskôr odmastíme. Lepidlo bude lepšie držať a obrázok na ňom bude trvácnejší.

Potom si servítku rozoberieme na vrstvy. Zväčša bývajú tri. Je to trochu mravenčia práca, ale kto vydrží, ten sa dočká úspechu.

Použijeme iba vrchnú najfarebnejšiu vrstvu. Priložíme ju na lepidlom natretý povrch, pritlačíme a prstami alebo štetcom vytlačíme vzduch, ktorý zostal pod servítkou v podobe malých bubliniek. Snažíme sa prilepiť servítku bez vzduchových bublín a nerovností.

Pozor na jemnosť. Servítky sú jemné a v kombinácii lepidla sa ľahko trhajú. Nakoniec celý predmet ešte prelakujeme. Tým zabezpečíme, že sa bude pekne lesknúť a tiež splní ochrannú funkciu. Výsledok stojí za to.

Je veľa webových stránok, ktoré sa zaujímajú práve o túto techniku. Takže inšpirácií je veľa. Vyrobené predmety sú vhodné ako vlastnoručne vyrobený hodnotný darček k akejkoľvek príležitosti.

Technika sa dá využiť na akýkoľvek povrch. Existujú lepidlá, ktoré sú prispôsobené na rôzne povrchy.

Ak servítkovaním obnovujeme starý predmet, pomôže mu nový farebný náter s obyčajnou akrylovou farbou. Tí odvážnejší môžu využiť krakelovací lak, ktorý vytvorí starý, popraskaný vzhľad.

© 2024 KD.sk | Nakódoval Leoš Lang