Častou otázkou ľudí trpiacich vysokým krvným tlakom je, či je potrebné užívanie liekov na jeho zníženie. Odhliadnuc od špecifických prípadov každého jednotlivca je odpoveď na túto otázkou takmer vždy rovnaká. Vysoký krvný tlak sa dá liečiť zmenou životného štýlu a liekmi. Každý, kto má vysoký krvný tlak, bez ohľadu na to, či užíva lieky, by mal dodržiavať odporúčania týkajúce sa životného štýlu.
Obsah článku
Lieky môžu výrazne pomôcť znížiť krvný tlak. No účinné sú aj mnohé zmeny v stravovaní a životnom štýle, napríklad viac cvičiť, zlepšiť spánok a obmedziť cukor a alkohol.
Krvný tlak
Krvný tlak sa zaznamenáva pomocou 2 čísel:
- Systolický tlak (vyššie číslo) je sila, ktorou vaše srdce pumpuje krv po tele.
- Diastolický tlak (nižšie číslo) je odpor, ktorý kladie prietok krvi v cievach medzi údermi srdca, keď je krv pumpovaná okolo vášho srdca.
Oba sa merajú v milimetroch ortuti (mmHg). Cieľová hodnota krvného tlaku väčšiny ľudí je nižšia ako 120/80 mm.
Hypertenzia – vysoký krvný tlak
Vysoký krvný tlak – hypertenzia – často nemá žiadne príznaky, no predstavuje veľké riziko srdcových ochorení a mozgovej príhody.
Za vysoký krvný tlak sa považuje tlak od 140/90 mmHg alebo viac. V prípade ľudí nad 80 rokov sa za vysoký krvný tlak považuje tlak 150/90 mmHg alebo viac.
Krvný tlak každého je mierne odlišný. To, čo je pre niekoho považované za nízky alebo vysoký, môže byť pre niekoho iného normálne.
Riziká vysokého krvného tlaku
Ak je krvný tlak príliš vysoký, nadmerne zaťažuje cievy, srdce a iné orgány, napríklad mozog, obličky a oči. Pretrvávajúci vysoký krvný tlak môže zvýšiť riziko viacerých závažných a potenciálne život ohrozujúcich zdravotných stavov, ako napríklad:
- ochorenie srdca
- infarkt
- mŕtvica
- zlyhanie srdca
- periférne arteriálne ochorenie
- aneuryzmy aorty
- ochorenie obličiek
V prípade vysokého krvného tlaku, jeho zníženie aj o malú hodnotu môže pomôcť znížiť riziko týchto zdravotných ťažkostí.
Čo na zníženie tlaku?
Vo viacerých prípadoch sa potvrdilo, že zlepšenie životného štýlu prinieslo so sebou zlepšenie problémov s vysokým tlakom. Je však potrebné zdôrazniť, že takáto zmena je dlhodobejší proces. Ako najčastejšie kroky sa pri zmene životného štýlu uvádzajú tieto:
Zmena stravovacích návykov
Americká asociácia srdca (AHA) Trusted Source podporuje diétu DASH, čo je skratka pre „diétne prístupy na zastavenie hypertenzie“. Táto diéta je bohatá na:
- zeleninu
- ovocie
- celozrnné výrobky
- chudé zdroje bielkovín
Má tiež nízky obsah:
- nasýtených tukov
- transmastných kyselín
- pridaných cukrov
- sodíka
Vyžaduje si tiež zníženie príjmu kofeínu a alkoholu.
Zníženie príjmu sodíka
Sodík spôsobuje, že telo zadržiava tekutiny. Tým sa zvyšuje objem krvi a tlak v cievach. Predpokladá sa, že zníženie príjmu sodíka môže u niektorých ľudí znížiť krvný tlak o 2-8 mm Hg.
Väčšina zdravých ľudí by mala obmedziť príjem sodíka na 2 300 miligramov (mg) alebo menej denne. V prípade osôb, ktoré majú vysoký krvný tlak, cukrovku alebo chronické ochorenie obličiek, nemal by byť príjem sodíka viac ako 1 500 mg denne.
Zvýšenie príjmu draslíka
Draslík je dôležitý minerál pre dobré zdravie. Pomáha tiež zmierňovať účinky sodíka v tele. Konzumácia dostatočného množstva draslíka môže pomôcť kontrolovať krvný tlak.
Priemerný dospelý človek by mal denne skonzumovať približne 4 700 mg draslíka. Medzi potraviny bohaté na draslík patria:
- biela fazuľa
- zemiaky
- avokádo
- sladké zemiaky
- zelená zelenina (napr. špenát)
- banány
- sušené marhule
- pomaranče
- losos
Tu je dôležité držať sa odporúčaní lekára, koľko draslíka človek potrebuje. Je dôležité, aby v strave bol dostatok draslíka. Jeho nadmerná konzumácia však môže byť aj škodlivá, najmä ak má osoba určité zdravotné ťažkosti, napríklad chronické ochorenie obličiek.
Pravidelné cvičenie
Okrem vyváženej stravy je nevyhnutné pravidelne cvičiť. Cvičenie s nízkou až strednou intenzitou môže pomôcť znížiť vysoký krvný tlak. Ak má osoba vysoký krvný tlak, dôležité je tri až štyri dni v týždni absolvovať aspoň 40 minút cvičenia strednej až intenzívnej intenzity.
Zníženie hmotnosti
Nadváha zvyšuje riziko hypertenzie. U ľudí s nadváhou sa preukázalo, že zníženie hmotnosti znižuje krvný tlak až o 10 mm Hg. Za ľudí s nadváhou sa považuje, ak je ich index telesnej hmotnosti (BMI) vyšší ako 25.
Už postupné znižovanie hmotnosti môže prospieť hladine krvného tlaku, čím sa zníži hypertenzia alebo sa jej predíde. O najzdravšom spôsobe chudnutia je dobré poradiť sa s lekárom.
Obmedzenie alkoholu
Príjem alkoholu má priamy vzťah ku krvnému tlaku. Je dôležité podporovať mierny príjem alkoholu. Pohár červeného vína síce môže mať určité zdravotné výhody, no striedmosť sa netýka len tvrdého alkoholu. Pravidelný a silný príjem akéhokoľvek alkoholu môže výrazne zvýšiť krvný tlak.
Odporúča sa obmedziť príjem alkoholu na dva nápoje denne pre mužov a jeden denne pre ženy. Jeden drink sa rovná:
- 350 ml piva
- 140 ml vína
- 30 ml tvrdého alkoholu
Prestať fajčiť
Fajčenie môže prispievať k mnohým kardiovaskulárnym ochoreniam alebo ich dokonca spôsobovať. Predpokladá sa tiež, že fajčenie môže mať škodlivý vplyv na centrálny krvný tlak. Fajčenie tiež vedie k zápalom, ktoré zohrávajú úlohu pri dlhodobom poškodení ciev.
Dostatočný príjem vitamínov D a C
Podľa vedcov z Johns Hopkins University School of Medicine môžu vysoké dávky vitamínu C (v priemere 500 mg denne) spôsobiť malé zníženie krvného tlaku. Vitamín C môže pôsobiť ako diuretikum a odstraňovať z tela prebytočnú tekutinu. To môže pomôcť znížiť tlak v cievach.
Vitamín D je tiež nevyhnutný pre vaše celkové zdravie. Podľa štúdií môže nedostatok vitamínu D zvýšiť riziko hypertenzie. Užívanie doplnkov stravy s vitamínom D môže pomôcť znížiť krvný tlak tým, že pôsobí na rôzne systémy v tele.
Zníženie stresu
Zníženie celkového stresu môže priamo ovplyvniť hypertenziu. Vysoká úroveň stresu, ktorá pretrváva dlhší čas, môže mať negatívny vplyv na hypertenziu a celkové zdravie.
V boji so stresom môžu byť účinné aj hlboké dychové cvičenia, pretože znižujú srdcovú frekvenciu a násilne znižujú krvný tlak. Niekomu pomáha pre prekonávaní stresu akupunktúra (teda tradičná čínska medicína), meditácia v kombinácii s liečivými kameňmi (napr. Nefertitis).
Rýchle zníženie tlaku
V prípade, že si človek doma nameral vysoký tlak a doposiaľ nemal predpísané žiadne lieky na zníženie tlaku, existuje niekoľko tipov, ktoré možno vyskúšať na jeho rýchle zníženie:
- zhlboka dýchať a pokúsiť sa uvoľniť (stres a úzkosť môžu zvýšiť váš krvný tlak)
- vypiť trochu vody (dehydratácia môže spôsobiť zvýšenie krvného tlaku)
- zjesť trochu tmavej čokolády (obsahuje flavonoidy, ktoré preukázateľne znižujú krvný tlak)
- studená sprcha (môže spôsobiť stiahnutie ciev, čo môže znížiť krvný tlak)
- užitie magnézia (napr. Magnerot)
Je dôležité si uvedomiť, že tieto metódy môžu poskytnúť len dočasnú úľavu a nenahrádzajú lekársku liečbu. V prípade obáv o krvný tlak, je najlepšie poradiť sa s lekárom.
Ako prevencia sú odporúčané aj niektoré potraviny, ktoré majú pozitívny vplyv na hypertenziu:
- konzumácia cesnaku preukázateľne znižuje krvný tlak
- pitie bylinkových čajov – hloch obyčajný, lipa malolistá, rebríček obyčajný, srdcovník obačajný, medovka, nechtík lekársky a ďalšie
- cibuľa znižuje krvný tlak a rozpúšťa krvné zrazeniny
- červená repa pomáha znižovať krvný tlak
- grapefruity majú vysoký obsah draslíka, ktorý je prospešný pri znižovaní tlaku
- obilné vločky priaznivo vplývajú na črevá, úbytok hmotnosti aj zníženie tlaku
- jablká sa odporúčajú konzumovať v množstve aspoň jedno na deň
- včelí med okrem iného obsahuje acetylcholín, ktorý pôsobí priaznivo pri hypertenzii (účinky rôznych domácich alternatív medu, neboli preskúmané)
- strukoviny
Magnézium na zníženie tlaku
Jednou z vecí, ktorá sa často spomína pri hypertenzii je dostatok horčíka. Horčík je kľúčovým minerálom pre reguláciu krvného tlaku a tiež podporuje správnu funkciu svalov a nervov.
Horčík pomáha znižovať krvný tlak niekoľkými spôsobmi. Okrem iného pomáha:
- uvoľniť cievy
- pôsobí ako prírodný blokátor vápnikových kanálov
- zvyšuje hladinu oxidu dusnatého
Denná dávka magnézia
Štúdie o doplnení horčíka naznačujú, že 300 mg/deň stačí na výrazné ovplyvnenie krvného tlaku. Existujú však aj náznaky, že zvyšovanie horčíka nad normálnu hladinu sa neodporúča.
Druhy horčíka
Existuje osem hlavných typov doplnkov horčíka. Tieto sú rozdelené podľa toho, s čím sa horčík kombinuje, a tieto doplnky sa môžu značne líšiť.
- Glycinát horečnatý
Najbežnejší zdroj horčíka ako doplnku stravy. Bežne sa odporúča ľuďom s nedostatkom horčíka, ktorí ho nemôžu doplniť zmenou stravy.
- Taurát horečnatý
Mnohí lekári považujú magnézium taurát za najlepší doplnok pre ľudí s hypertenziou. Môže pomôcť znížiť vysoký krvný tlak a chrániť srdce.
- Citrát horečnatý
Citrát horečnatý funguje tak, že pridáva vodu do stolice, takže ľahšie odchádza z tela. Používa sa aj ako preháňadlo. Citrát horečnatý je liek, nie výživový doplnok.
- Chlorid horečnatý
Chlorid horečnatý, ktorý tiež nie je výživovým doplnkom, sa používa na liečbu závažného nedostatku horčíka a v zdravotníckych zariadeniach sa podáva vo forme infúzie do žily.
- Laktát horčíka
Mliečnan horečnatý je ďalší perorálny doplnok horčíka. Nemal by sa užívať s jedlom s vysokým obsahom tuku, ktorý môže narušiť jeho vstrebávanie v tele.
- Malát horečnatý
Malát horečnatý sa niekedy predpisuje na zlepšenie príznakov chronickej únavy a fibromyalgie, no štúdie nepreukázali významný prínos.
- Síran horečnatý
Podobne ako citrát horečnatý, aj síran horečnatý, sa používa ako preháňadlo. Je bežne nazývaný epsomská soľ, pri použití vo forme soli do kúpeľa pomáha zmierniť bolesť svalov.
Neodporúča sa ľuďom s cukrovkou alebo ochorením obličiek.
- Oxid horečnatý
Taktiež sa používa ako preháňadlo na jednorazové použitie, napríklad pred operáciou. Oxid horečnatý sa používa aj ako antacidum na krátkodobé zmiernenie pálenia záhy, porúch trávenia a žalúdočných ťažkostí. Z tohto dôvodu je veľmi dôležité, aby ho ľudia neužívali viac, ako im odporučil lekár.
Liek na zníženie tlaku
U niektorých ľudí samotná zmena životného štýlu nestačí na kontrolu ich krvného tlaku, a preto budú musieť užívať lieky.
Lieky na krvný tlak (známe ako antihypertenzíva) sa zvyčajne užívajú každý deň. Najčastejšie používané lieky na krvný tlak sú inhibítory ACE, blokátory angiotenzínových receptorov, betablokátory, diuretiká a blokátory vápnikových kanálov.
Lekár pre každého vyberie najvhodnejší liek na základe nameraných hodnôt krvného tlaku, celkového rizika ochorenia srdca a ciev a akýchkoľvek iných ochorení, ktoré osoba má alebo liekov, ktoré užíva.
Liek na rýchle zníženie tlaku
Veľmi efektívne sú lieky, ktoré majú rýchly nástup účinku a dobrý antihypertenzívny efekt.
U nás je najrozšírenejší liek s účinnou látkou kaptopril (12,5 – 50 mg). Na rýchle zníženie tlaku sa podáva pod jazyk, účinok zvyčajne nastúpi po 30 minútach. Maximálny efekt sa prejavuje do 1 až 1,5 hodiny po užití.
Obdobný efekt majú aj liečivá urapidil a glyceroltrinitrát. Môžu slúžiť ako prvá pomoc pri rýchlom zvýšení tlaku, no pacienti by mali byť poučení o ich dávkovaní a účinku.
Po užití takýchto liekov sa odporúča kontrola tlaku, približne každých 30 minút. Tiež nie je žiadúce, aby tlak klesal príliš rýchlo.
Pri liečbe vysokého krvného tlaku zohráva veľmi dôležitú úlohu životný štýl. Kontrola krvného tlaku pomocou zdravého životného štýlu môže zabrániť, oddialiť alebo znížiť potrebu užívania liekov. V žiadnom prípade však nenahrádza liečbu stanovenú lekárom.