Zubný kaz – ako vyzerá, liečba, u detí

Vznik zubného kazu môže zapríčiniť hromadenie zubného povlaku, konzumácia veľkého množstva sladkých potravín a nedostatočná ústna hygiena. K liečbe patria zubné výplne, liečba koreňových kanálikov a extrakcia zubov. Čím skôr bude zubný kaz ošetrený, tým je väčšia šanca na dobrý výsledok a optimálne zdravie úst.

Kľúčové informácie článku:

Ako vyzerá zubný kaz – začínajúci aj v neskorších fázach

Ako sa lieči zubný kaz na predných zuboch

Čo spôsobuje hlboký zubný kaz

Zubný kaz sa nevyhýba ani deťom a mliečnym zubom

Liečba zubného kazu doma

Zubné kazy a kazivosť zubov patria medzi najčastejšie zdravotné problémy na svete. Sú obzvlášť časté u detí, dospievajúcich a starších dospelých. Zubný kaz však môže mať každý, kto má zuby.

Ako vyzerá zubný kaz?

Hoci je v počiatočnom štádiu ťažké zubný kaz vidieť, na zubnej sklovine je možné si všimnúť malú bielu kriedovú oblasť. Keď sa kaz zhorší, na zube vidieť hnedé alebo čierne škvrny.

Zubný kaz aj pigmentové škvrny spôsobujú zmenu farby zubov, preto sa môže ľahko stať, že si ich človek pomýli. Vo všeobecnosti platí, že kazy majú tmavšiu farbu v porovnaní so škvrnami.

Okrem toho škvrny majú tendenciu postihovať viacero zubov. Ak je teda jedna malá škvrna na jednom zube, je pravdepodobné, že ide o zubný kaz.

Na výskyt zubného kazu upozornia aj ďalšie príznaky. Netreba si teda všímať len to, ako zubný kaz vyzerá, no aj to, či sa objavia tieto ťažkosti:

  • Bolesť zubov a priľahlých oblastí
  • Citlivosť zubov
  • Mierna až ostrá bolesť pri jedení alebo pití sladkého, horúceho alebo studeného
  • Bolesť pri zahryznutí

Pri podozrení na zubný kaz sa odporúča čo najskôr navštíviť zubára. Rýchle a včasné ošetrenie je kľúčové.

Zubný kaz na predných zuboch

V jamkách a ryhách v stoličkách sa zubný kaz vytvára najčastejšie. Hromadí sa tam totiž uviaznuté jedlo a ťažšie sa čistia. Nie je však nezvyčajné, keď je zubný kaz na predných zuboch.

Tieto zubné kazy sa nelíšia od tých na zadných zuboch. Zubár s nimi bude počas liečby zaobchádzať rovnakým spôsobom. Malý rozdiel je v tom, že pri liečbe môže urobiť niekoľko krokov navyše. Predné zuby sú stredobodom vzhľadu, preto je potrebná zvýšená starostlivosť.

Najbežnejším spôsobom liečby zubných kazov na predných zuboch je plomba. Vzhľadom na umiestnenie zubov väčšina zubných lekárov uprednostňuje výplň porcelánovými alebo kompozitnými živicovými materiálmi. Tieto materiály môžu ladiť s farbou zvyšku zuba.

Zubný kaz má niekoľko fáz, najhoršie je, ak sa dostane do zubnej drene.

Začínajúci zubný kaz

Vznik zubného kazu sa dá rozdeliť na niekoľko fáz. Sú to:

  1. Počiatočná demineralizácia
  2. Rozpad skloviny
  3. Zubný kaz
  4. Poškodenie zubnej drene
  5. Absces

Vonkajšiu vrstvu zubov tvorí typ tkaniva nazývaný sklovina. Sklovina je najtvrdšie tkanivo v tele a je tvorená prevažne minerálmi. Keď je však zub vystavený pôsobeniu kyselín produkovaných baktériami zubného plaku, sklovina začne tieto minerály strácať.

Keď k tomu dôjde, na zube sa môže objaviť biela škvrna. Táto oblasť straty minerálov je prvým príznakom začínajúceho zubného kazu. Ak proces zubného kazu pokračuje, sklovina sa ďalej rozkladá a biela škvrna na zube stmavne na hnedastú farbu.

Keďže sklovina je oslabená, v zuboch sa môžu vytvoriť malé otvory nazývané kavity alebo dutiny. Tie bude musieť vyplniť zubár. Ďalším z prvých príznakov začínajúceho zubného kazu je zápal ďalsien.

Dentín alebo zubovina je tkanivo, ktoré sa nachádza pod sklovinou. Je mäkšie ako sklovina, preto je citlivejšie na poškodenie kyselinou. Z tohto dôvodu tu začínajúci zubný kaz postupuje rýchlejšie.

Dentín obsahuje aj trubičky, ktoré vedú k nervom zuba. Preto môže človek pri jeho poškodení pociťovať citlivosť, najmä pri konzumácii horúcich alebo studených jedál či nápojov.

Hlboký zubný kaz

Zubná dreň je najvnútornejšia vrstva zuba. Obsahuje krvné cievy a nervy, ktoré zabezpečujú citlivosť zuba. Keď dôjde k poškodeniu zubnej drene, môže sa podráždiť a začať opúchať.

Keďže okolité tkanivá zuba sa nemôžu rozšíriť, aby sa prispôsobili tomuto opuchu, môže dôjsť k tlaku na nervy. To vedie k bolesti.

Keď hlboký zubný kaz postúpi do zubnej drene, baktérie ju môžu napadnúť a spôsobiť infekciu. Zvýšený zápal v zube môže viesť k vytvoreniu hnisavej kapsy na spodnej časti zuba, ktorá sa nazýva absces.

Zubné abscesy môžu spôsobiť silnú bolesť, ktorá môže vyžarovať do čeľuste. Prípadne sa prejaví aj ako bolesť ucha a hrdla. Medzi ďalšie príznaky hlbokého zubného kazu patrí opuch ďasien, tváre alebo čeľuste, horúčka a zdurené lymfatické uzliny na krku.

Hlboký zubný kaz a absces si vyžadujú okamžitú liečbu, pretože infekcia sa môže rozšíriť do kostí čeľuste, ako aj do iných oblastí hlavy a krku. V niektorých prípadoch môže liečba zahŕňať odstránenie postihnutého zuba.

Za zubný kaz u detí často môže priveľa sladkostí.

Zubný kaz u detí

Pravdepodobnosť, že sa u vyskytne zubný kaz u detí, môže byť vyššia ako u dospelých. Je to preto, že sklovina detských zubov je tenšia a citlivejšia ako sklovina dospelých.

K zubnému kazu u detí dochádza podobne ako u dospelých, keď baktérie rozkladajú cukry na kyseliny, ktoré poškodzujú zubné tkanivá.

Z tohto dôvodu je dôležité dbať na to, aby dieťa nekonzumovalo príliš veľa sladkých potravín alebo nápojov a aby sa mu pravidelne čistili zuby. Negatívne na kazivosť zubov u detí vplýva aj reflux.

Zubný kaz na mliečnych zuboch

Aj keď mliečne zuby raz vypadnú, udržiavanie ich zdravia je veľmi dôležité. Deti potrebujú mliečne zuby na žuvanie a rozprávanie. Slúžia tiež ako podklad pre trvalé zuby. Ak sa mliečne zuby stratia príliš skoro v dôsledku zubného kazu, trvalé zuby sa nemusia správne vytvoriť.

Vzniku zubného kazu na mliečnych zuboch sa dá predchádzať okrem správneho čistenia aj dostatočným príjmom vitamínu D. Mnohí zubní lekári odporúčajú na čistenie Curaprox detské kefky.

Vhodným preventívnym prostriedkom proti zubnému kazu u detí je tiež žuvanie tabliet chlorelly. Tá okrem iných pozitívnych účinkov na telo pomáha zmenšovať zápal ďasien. Tiež mechanicky chráni zuby pred pôsobením sladkostí.

Ako liečiť zubný kaz doma?

Existujú domáce lieky na zubný kaz? Jednoznačná odpoveď znie: nie! Existujú prostriedky proti bolesti zubov spôsobenej zubným kazom, no pokiaľ ide o liečbu zubného kazu, pomôže len zubný lekár.

Kým sa človek k zubárovi dostane, ako prvá pomoc proti bolesti pri zubnom kaze poslúžia tieto tipy, ako liečiť zubný kaz doma.

Klinček

Klinček sa na liečbu zubného kazu a bolesti zubov používal už dávno. Olej z klinčeka môže účinne utlmiť bolesť a znížiť zápal. Obsahuje eugenol, ktorý je prírodným antiseptikom.

Klinčekový olej treba zriediť iným olejom, ako je slnečnicový alebo jojobový. Pomer je asi 15 kvapiek klinčekového oleja na 30 ml nosného oleja. Malé množstvo zriedeného oleja sa nanáša na postihnuté miesto niekoľkokrát denne.

Slaná voda

Pre mnohých ľudí je oplach slanou vodou účinnou domácou liečbou zubného kazu. Slaná voda je prírodný dezinfekčný prostriedok a môže pomôcť uvoľniť čiastočky jedla uviaznuté v zuboch.

Liečba bolesti zubov slanou vodou môže tiež pomôcť znížiť zápal a liečiť rany v ústach. Treba zmiešať 1/2 čajovej lyžičky soli s pohárom teplej vody a použiť ako ústnu vodu.

Zubný kaz účinne odstráni zubný lekár. Domáce prostriedky pomôžu len proti bolesti.

Peroxid vodíka

Oplachovanie peroxidom vodíka môže tiež pomôcť zmierniť bolesť a zápal. Okrem zabíjania baktérií môže peroxid vodíka znížiť tvorbu plaku a liečiť krvácajúce ďasná.

Peroxid vodíka treba správne zriediť. Za účelom liečiť zubný kaz doma je potrebné zmiešať 3-percentný peroxid vodíka s rovnakým dielom vody a použiť ho ako ústnu vodu. Nesmie sa prehĺtať.

Studený obklad

Pri priložení studeného obkladu dôjde k stiahnutiu krvných ciev v danej oblasti. To robí bolesť menej závažnou. Chlad môže tiež znížiť prípadné opuchy a zápaly.

Pri bolestiach zubov je vhodné priložiť vrecko ľadu zabalené do uteráka na postihnutú oblasť po dobu 20 minút.

Vrecúška mätového čaju

Vrecúška mätového čaju možno použiť na utlmenie bolesti a upokojenie citlivých ďasien. Pred priložením treba nechať použité vrecúško čaju trochu vychladnúť. Mal by však byť stále mierne teplé.

Cesnak

Cesnak má antibakteriálne vlastnosti a dokáže zabiť škodlivé baktérie, ktoré spôsobujú zubný povlak. Pôsobí aj ako prostriedok proti bolesti. Je dobré rozdrviť strúčik cesnaku na pastu a naniesť ju na postihnuté miesto.

Vanilkový extrakt

Vanilkový extrakt obsahuje alkohol, ktorý môže pomôcť zmierniť bolesť. Samotná vanilka pomáha znížiť zápal. Malé množstvo vanilkového extraktu sa nanesie na prst alebo vatový tampón. Aplikuje sa priamo na postihnuté miesto niekoľkokrát denne.

Tymian

Tymian má tiež silné antibakteriálne a antioxidačné vlastnosti, ktoré môžu pomôcť pri liečbe bolesti zubov. Môže pomôcť aj v boji proti baktériám, ktoré prispievajú k zubnému kazu. Vhodné je zriediť tymianový esenciálny olej s iným olejom a naniesť na postihnutú oblasť.

Tieto tipy, ako liečiť zubný kaz doma, pomôžu od bolesti. Jej príčinu zubný kaz – však účinne odstráni len zubár. Ten zubný kaz vyvŕta a zub vyplní náhradnou výplňou. V niektorých prípadoch je potrebá liečba koreňových kanálikov alebo vytrhnutie celého zuba.

© 2024 KD.sk | Nakódoval Leoš Lang