Baňa Cígeľ – tip na výlet s deťmi

baňa

Výlet do Hornonitrianskeho banského skanzenu baňa Cígeľ je nezabudnuteľný. Pri samotnom rozhodnutí je možné využiť daždivé počasie, ktoré neláka pre aktivity pod holým nebom.

Baňa je výnimočná tým, že sa nachádza v dobývacom priestore banského závodu, v ktorom sa ešte v roku 2017 ťažilo hnedé uhlie.

Prehliadka bane

Nadšenie z prehliadky umocňuje aj fakt, že všetky priestory, ktoré je možné navštíviť sú autentické, dokonca aj sprievodcovia majú prehľad a vedia odpovedať na všetky zvedavé otázky.

Predtým ako sa turisti vyberú banským vláčikom do útrob bane, dozvedia sa niekoľko zaujímavých faktov. Napríklad aj to, že nejdú dole, akoby očakávali, ale paradoxne hore alebo aj to že nad nimi sa bude miestami nachádzať aj 300 m horniny.

V šatni, v ktorej sa svojho času prezliekalo aj 1000 baníkov, zaujme systém vešania vecí na vešiaky na reťaziach vysoko pod strop. Dômyselný spôsob, ako zmestiť toľko pracovníkov a ich oblečenie na jedno miesto.

Turistov vybavia plášťom, prilbami, sebazáchranným prístrojom a svietidlom, ktoré sú dosť ťažké a tak odporúčajú brať si do bane naozaj len nevyhnutné veci, ako napríklad malú fľašu vody a malé občerstvenie pre deti. Vy sa nezabudnite dobre obuť, napríklad do Adidas Terrex.

Vidieť nedotknuté priestory bane, funkčné pôvodné stroje, dozvedieť sa od samotného pracovníka bane, ako ťažba prebiehala a množstvo ďalších zaujímavých faktov je naozaj jedinečná skúsenosť.

Najzaujímavejšia je pre deti, samozrejme, cesta banským vláčikom a ukážka toho, ako prebiehalo signalizovanie nebezpečenstva. Baňa je jednou z mnohých atrakcií pre deti, ktoré Slovensko ponúka.

Baňa je prístupná deťom od 6 rokov a vstupné je pre dospelých 12 € a pre deti 7 €. Fotografovať je možné za príplatok 2 €.

Prehliadka trvá 3 hodiny. Je potrebné sa teplo obliecť, pretože v bani je okolo 15 °C a obuť si radšej niečo staršie a nepremokavé.

© 2024 KD.sk | Nakódoval Leoš Lang