Cestovanie s deťmi

Cestovanie s deťmi býva naozaj náročné. Hlavne, ak je cesta dlhšia než obvykle, alebo ak celá rodina cestuje na dovolenku napríklad k moru. Vtedy nestačí len zobrať do auta jednu minerálku, pustiť si dobrú hudbu a užívať si cestu s okolitými výhľadmi. S deťmi si človek cestu autom neraz „užije“.

Cestovanie s deťmi môže byť neuveriteľne obohacujúcim zážitkom, ale môže byť aj zdrojom stresu a úzkosti. Ako predísť zbytočnému hnevu a frustrácii z letnej dovolenky s deťmi?

Cestovanie s deťmi

Je dôležité plánovať dopredu a byť pripravený na všetky potenciálne problémy, ktoré môžu počas cesty nastať. Tu je niekoľko kľúčových tipov, ktoré pomôžu tomu, aby bola vaša ďalšia rodinná dovolenka, napríklad v Albánsku, úspešná.

  1. Mať realistické očakávania. Netreba očakávať, že deti budú počas celého výletu dokonale vychovanými anjelmi. Namiesto toho treba počítať s tým, že sa vyskytnú chvíle chaosu a nevhodného správania.
  2. Zbaliť si občerstvenie. Na vyhnutie sa mrzutosti, je kľúčové, aby boli deti dobre najedené. Je to tiež skvelý spôsob, ako ich zabaviť počas dlhej jazdy autom alebo letu. Je dôležité mať so sebou dostatok zdravého občerstvenia a nápojov, ktoré im dodajú energiu a zasýtia ich.
  3. Zábava vhodná na cestovanie. Je dobré vziať si so sebou hračky, knihy, omaľovánky a elektronické zariadenia, ktoré deti zabavia počas prestávok. Je to skvelý spôsob, ako ich zabaviť a znížiť stres z dlhých cestovných dní.
  4. Nezabudnúť naplánovať aktivity, ktoré sú zábavné pre všetkých. Pri plánovaní cesty nemožno zabudnúť zahrnúť aktivity, ktoré si užije celá rodina. Pomôže to udržať záujem a angažovanosť detí a zároveň to poskytne celej rodine toľko potrebný spoločný čas. Vhodnou destináciou, kde sa zabavia nielen deti, ale aj rodičia je zábavný park Prater vo Viedni.
  5. Zorganizovať sa. Pred odchodom na výlet sa treba uistť, že je zbalené všetko potrebné, a usporiadať si to tak, aby to dávalo zmysel. Pomôže to udržať si prehľad o všetkých veciach a zníži chaos.

Cestovanie s deťmi môže byť náročné, ale s trochou plánovania a prípravy z neho môžete urobiť príjemný a nezabudnuteľný zážitok pre všetkých. Dôležité je vhodne sa obliecť niečo pohodlné – módne značky Benetton alebo Alpine Pro ponúkajú široký výber pestrofarebného oblečenia, a zobrať si kvalitnú obuv, napríklad Adidas tenisky.

Dopriať si čas

Cestovanie s deťmi prináša vždy veľa nečakaných situácií. Je dobré nenechať plánovanie na poslednú chvíľu. Deti sú veľmi hravé a spontánne bytosti, ktoré nezaujíma časový harmonogram. Objavujú, sledujú a vnímajú každý okamih inak než my.

Volnejšie temto si treba dopriať aj počas cestovania. Radšej je potrebné počítať s väčšou časovou rezervou a zastaviť sa počas jazdy na pekných a zaujímavých miestach. Deti budú mať z toho radosť, všetci si na chvíľu oddýchnu a s dobrým pocitom potom možno pokračovať v ceste.

Myslieť dopredu

Vždy sa odporúča všetko potrebné zabezpečiť od samotného začiatku plánovania dovolenky. Ak sa niečo dá vybaviť dopredu, je dobré to urobiť. Ide napríklad o rezervácie hotelov, vstupov na rôzne atrakcie, či služby, aby sa človek vyhol zbytočne dlhému čakaniu.

Určite sa neodporúča púšťať sa s deťmi do spontánnej dovolenky. Môže to totiž skončiť veľmi zle, keď rodičia s unaveným a hladným dieťaťom hľadajú voľnú izbu od mesta k mestu v neskorých nočných hodinách.

Samozrejmosťou by malo byť aj skontrolovanie platnosti cestovných dokladov, aby nikoho nezaskočilo, že pas je dávno neplatný. Pred cestou je nutné uistiť sa, že auto je v úplnom poriadku a je poistené. Na trhu existuje množstvo doplnkových poistení motorového vozidla, ktorého súčasťou je asistenčná služba. Tá v prípade potreby veľmi rýchlo vyrieši nepríjemnú situáciu.

Netreba zabúdať ani na finančnú stránku a do rozpočtu treba prirátať aj niečo navyše na neočakávané situácie. Tie sa jednoducho môžu vyskytnúť. Pokiaľ však na to človek nemyslel, stále tu je online pôžička bez telefonovania, vďaka ktorej je možné mať peniaze na účte ešte v ten istý deň, pričom všetko sa dá vybaviť elektronicky.

Kontrola batožiny

Rovnako ako u dospelých, aj u detí by po zbalení vecí na dovolenku mala nasledovať kontrola batožiny. Tým sa predíde prípadu, že sa zabudne na niečo dôležité a zároveň sa overí, že je zbalené len to dôležité bez zbytočností.

Určite je potrebné skontrolovať aj deti, čo všetko si pribalili do svojich cestovných kufrov. Predíde sa tak zbytočnostiam, ktoré zaberú miesto a zaťažia tak ich batožinu. Nápomocné budu aj cestovné zoznamy, ktoré sa dajú nájsť aj na internete, prípadne sa dajú vytvoriť vlastné prispôsobené individuálnym potrebám.

Deti treba zabaviť

Deťom je potrebné dodať pocit užitočnosti a zábavy v jednom. Poteší ich napríklad foťák, ktorý sa ľahko ovláda a nebude prekážať, ak ho dieťa jemne poškodí. Do rodinnej zbierky fotografií pribudne kopec vydarených aj menej vydarených momentiek.

Netreba zabudnúť na zábavu pri vode aj pre tých najmenších. Niekoľko farebných formičiek, malé vedierko a nafukovacie hračky dokážu zabaviť deti pri vode na celé hodiny. Nezabudnite na pohodlné Adidas šľapky, aby ste predišli úrazu.

Na cestách je tiež praktické hrať rôzne slovné hry. Tie nezaberú žiadne miesto v kufri a vymýšľať si tie najrôznejšie hádanky a vtipy deti kreatívne zabaví. Deti by v aute mohlo zabaviť aj púšťanie hovorených rozprávok.

Najmenší cestovatelia by mali mať kvalitnú a hlavne bezpečnú autosedačku, podľa možnosti sklápaciu aj do polohy na spinkanie. Ak sa uvažuje aj s turistikou je potrebné myslieť aj na bezpečnosť a ochranu proti hmyzu a najmä kliešťom. Borelióza u detí je minimálne rovnako nebezpečná ako u dospelých.

Ak sa podarí rodičom deti zabaviť, nájdu si čas aj sami pre seba. Prečítať si môžu napríklad youtube audioknihy, ktoré sú úplne zadarmo dostupné online.

S jedlom rozvážne

Na výlety si väčšina ľudí rado pribalí nejakú tú sladkosť na hryzkanie. Je potrebné vyhýbať sa všetkému, čo sa v teplých podmienkach rýchlo roztopí. Taktiež je lepšie preferovať sladké radšej v podobe ovocia, ktoré sa dá napríklad nakrájať na kocky do uzatvárateľných dóz.

Rovnako dobré na rýchle občerstvenie v aute alebo na kúpalisku, či na pláži môžu byť aj malé kúsky zeleniny, orechy a množstvo iných zdravších rýchlych pochúťok. Základom v letnom počasí je samozrejme dostatočné množstvo tekutín.

Využitie dostupných dopravných prostriedkov

Tí, čo chcú dopriať deťom naozajstné zážitky, by mali skúsiť využiť na rýchle presuny mestom napríklad hromadnú dopravu. Deti sa veľmi potešia z jazdy metrom, vlakom, autobusom, či loďou. A rodičia aspoň nemusia riešiť nekonečný príbeh s parkovaním.

Nákup lístkov na vlak online sa stal obľúbeným spôsobom plánovania ciest a nákupu lístkov na použitie v železničnej doprave na celom svete. Vďaka technologickému pokroku nebola rezervácia lístkov na vlak online nikdy jednoduchšia.

TIP: Nezabudnuteľné výlety pre deti môžu rodičia naplánovať aj u našich českých susedov. Napríklad hlavné mesto Praha patrí k tým najkrajším výletným miestam v ČR. Možností, kam s deťmi v Prahe, je skutočne veľa.

Nezabudnúť na praktickú lekárničku

Stať sa môže všeličo. Od klasického prechladnutia cez ploštice v posteli až po vši vo vlasoch, na všetko treba byť pripravený. Je dôležité mať preto vždy po ruke aspoň základný balíček prvej pomoci, ktorý obsahuje napríklad teplomer, leukoplast, lieky od bolesti, lieky na tráviace ťažkosti, lieky na zníženie teploty, sirup na bolesť hrdla a niečo na alergiu.

Samozrejmosťou sú opaľovacie a krémy, ktoré sú vhodnou prevenciou pred alergiou na slnko po opaľovaní a krémy na spálenú pokožku od slnka a mastička po štipnutí hmyzom. Takisto krém Bio bronz by nemal chýbať pre krásne a zdravo opálenú pokožku. Pre zvýšenú hygienu netreba zabudnúť aj na antibakteriálne prípravky a obrúsky do kabelky.

Pri cestovaní lietadlom treba dať pozor na tlak v Eustachovej trubici, ktorá môže nielen deti bolieť. Negatívne vplýva tiež na bolesť ucha prievan.

Na letnej dovolenke je dôležité hlavne si užiť každú činnosť s deťmi čo najviac. Plánovanie dovolenky vopred to môže veľmi uľahčiť.

© 2024 KD.sk | Nakódoval Leoš Lang