Fakturačné programy – aplikácie, používanie

V dnešnej rýchlej digitálnej dobe sú efektívne a presné fakturačné systémy nevyhnutné pre podniky všetkých veľkostí. Tradičný spôsob manuálneho vytvárania faktúr a správy finančných transakcií môže byť časovo náročný, náchylný na chyby a nákladný. Na prekonanie týchto výziev sa mnoho spoločností obracia na fakturačné programy určené na zefektívnenie a automatizáciu ich fakturačných procesov. Čo sú to fakturačné systémy? Ako si vytvoriť faktúry online zadarmo?

Automatizáciou fakturačných úloh sa podniky môžu sústrediť na iné kľúčové aktivity a rozšíriť svoje operácie. Či už ide o malý podnik alebo veľký podnik, fakturačný program môže byť cenný nástroj.

Kľúčové informácie článku

Fakturačné programy sú špeciálne vyvinuté na automatizáciu vytvárania, správy a doručovania faktúr, čím zefektívňujú a digitalizujú finančné procesy.

Niektoré sú dostupné zadarmo alebo za malý poplatok.

Fakturačné programy zlepšujú presnosť vytvárania faktúr a poskytujú cenné analýzy o finančnej výkonnosti firmy v reálnom čase.

Umožňujú tiež prispôsobenie vzhľadu faktúr a ich rýchlu elektronickú distribúciu, čo zlepšuje zákaznícku skúsenosť a znižuje riziko straty faktúr.

Fakturačný program

Fakturačný program, tiež známy ako fakturačný softvér, je počítačový program špeciálne vyvinutý na vytváranie, správu a doručovanie faktúr. Tieto programy sú navrhnuté tak, aby automatizovali a digitalizovali rôzne úlohy súvisiace s finančnými transakciami a zabezpečili presnosť, efektívnosť a dodržiavanie predpisov. Bez ohľadu na odvetvie alebo veľkosť spoločnosti ponúkajú fakturačné programy množstvo výhod, ktoré môžu výrazne zlepšiť finančné procesy v organizácii.

Používanie fakturačných systemov

Jednou z kľúčových výhod používania fakturačného programu je eliminácia manuálneho zadávania údajov. Manuálne zadávanie informácií o zákazníkoch, fakturačných údajov a záznamov o platbách môže byť náchylné na ľudskú chybu a spotrebovať drahocenný čas. Fakturačné programy automatizujú tieto úlohy extrahovaním potrebných informácií z centralizovanej databázy, čím znižujú pravdepodobnosť chýb a uvoľňujú čas zamestnancov na strategickejšiu prácu.

Presnosť sa výrazne zlepšila aj pri fakturačných programoch. Tieto programy majú vstavané funkcie, ktoré zaisťujú, že faktúry sa vytvárajú správne, so správnymi cenami, daňami a zľavami. Eliminuje sa tak riziko prebitia alebo podbitia zákazníkov, čo môže viesť k sporom a finančným stratám. 

Okrem toho môžu fakturačné programy generovať prehľady a analýzy v reálnom čase, čím poskytujú firmám cenné informácie o ich finančnej výkonnosti. Tieto štatistiky založené na údajoch môžu pomôcť identifikovať trendy, sledovať neuhradené platby a robiť informované obchodné rozhodnutia.

Fakturačné programy navyše ponúkajú možnosti prispôsobenia, ktoré firmám umožňujú vytvárať profesionálne vyzerajúce faktúry s vlastnou značkou, logami a platobnými podmienkami. To nielen zlepšuje imidž spoločnosti, ale zlepšuje aj zákaznícku skúsenosť. Faktúry generované fakturačnými programami sa často posielajú elektronicky, čo umožňuje rýchlejšie doručovanie a znižuje pravdepodobnosť, že sa faktúry stratia poštou. 

Mnohé programy tiež ponúkajú funkcie, ako sú e-mailové pripomienky pre oneskorené platby, čím sa ďalej optimalizuje proces inkasa.

V neposlednom rade fakturačné programy sa hladko integrujú s inými finančnými systémami, ako je účtovný softvér a platobné brány. Táto integrácia zabezpečuje synchronizáciu všetkých finančných údajov, čím sa znižuje potreba manuálneho zadávania údajov a predchádza sa nezrovnalostiam medzi rôznymi systémami. Napríklad, keď je platba prijatá, môže byť automaticky zaznamenaná v fakturačnom programe aj v účtovnom softvéri, čo šetrí čas a znižuje riziko chýb.

Fakturačný program, tiež známy ako fakturačný softvér, je počítačový program špeciálne vyvinutý na vytváranie, správu a doručovanie faktúr.

Fakturačný program zadarmo na stiahnutie

Na Slovenskom trhu s fakturačnými programami, je mnoho služieb, aplikácii, programov, ktoré pomôžu firmám, živnostníkom, podnikateľom a širokej škále iných ľudí, zhotoviť faktúry; a to pomerne jednoducho, rýchlo a online. Vytvorenie faktúry online nebolo nikdy jednoduchšie. Tu je niekoľko fakturačných systémov na porovnanie:

 1. Účto+
 2. miniFAKTÚRA
 3. FaktúraOnline.sk 
 4. FOLOWii
 5. SuperFaktura.sk
 6. iKROS
 7. iDOKLAD

Mnohé z týchto fakturačných systémov sú úplne zadarmo čiže aj samotné vytvorenie faktúry online je zadarmo. Často si tieto spoločnosti účtujú poplatky len za pokročilé funkcie.

Účto+

Platforma Účto+ predstavuje fakturačný softvér, ktorý ponúka online fakturáciu a nielen to. Služby Účto+ si klienti nájdu na webovej stránke www.uctoplus.sk. Okrem fakturácie ponúka platforma aj knihu jázd alebo evidenciu objednávok. Samotný modul na vytvorenie online faktúr je zadarmo. Pre širšiu ponuku služieb si záujemcovia musia priplatiť 5 € plus DPH mesačne.

Účto+ dokáže vytvoriť faktúry online zadarmo, faktúry na vyplnenie a dobropisy k faktúram. K faktúram môže mať prístup účtovník, ktorý môže vyskúšať službu – export dát. Tvorba faktúr s Účto+ je naozaj jednoduchá, keďže platforma disponuje s automatickým načítaním údajov čiže ich účtovník nemusí otrocky vypĺńať sám.

Vystavené faktúry obsahujú QR kód pre urýchlenie platby.

miniFAKTÚRA

miniFAKTÚRA je veľmi obľúbenou aplikáciou na trhu. Je možné ju použiť priamo na webovej stránke www.minifaktura.sk alebo priamo v mobilnej aplikácii. Vo veľmi prívetivom prostredí pre užívateľov je možné vytvoriť veľké množstvo faktúr pre živnostníkov, podnikateľov či obchodníkov.  Používatelia si môžu sami nastaviť jazyk faktúr a číslovanie faktúr priamo v menu aplikácie. miniFAKTÚRA ponúka svojim používateľom tri aplikácie. Odlišujú sa funkciami, mesačnými poplatkami a obmedzeniami.

 • verzia STARTER za 1.99 € mesačne
 • verzia STANDARD za 7,99 € mesačne
 • verzia PREMIUM za 14,99 € mesačne

Do aplikácie sa môže prihlásiť aj účtovník a priamo z aplikácia môže čerpať potrebné informácie k úkonom, na ktorých vykonanie je určený.

FaktúraOnline.sk

Ide o veľmi prívetivú a jednoducho ovládateľnú platformu, preto FaktúraOnline.sk má veľké množstvo fanúšikov vo svete účtovníctva. Síce nedisponuje s najnovšími a najmodernejšími funkciami, ale má všetko to, čo je potrebné na vystavenie faktúry online na vyplnenie. Do faktúr si možno vkladať vlastné logo, podpis a pečiatku. FaktúraOnline.sk má dve verzie a to Standard za 1 € mesačne a verzia Plus za 2 € mesačne. Pri lacnejšej Standard verzii sa faktúry nebudú ukladať. 

FOLOWii

Tento fakturačný softvér existuje aj ako mobilná aplikácia, avšak ešte neobsahuje fakturačný modul. FOLOWii nie je len fakturačná softvér online, ale dokáže cez ďalšie moduly viesť skladové hospodárstvo, ale aj dochádzku zamestnancov. Veľkou výhodou FOLOWii je, že samotný fakturačný program je úplne zadarmo. Je možné ho aj rozšíriť a to za sumu 6.79 € mesačne. FOLOWii je možné nastaviť do slovenského jazyka, ale aj do cudzieho jazyka ako napríklad angličtina a je taktiež možnú nastaviť si menu, v ktorej budú faktúry – eurá, libry, doláre.

SuperFaktúra

Tak ako predchádzajúce platformy aj SuperFaktúra je v podobe webovej stránky www.superfaktura.sk alebo využiť jej služby možno aj pomocou mobilnej aplikácie. Jej funkcionalita je výborná a neexistuje nič, čo by tento fakturačný systém nezvládol. SuperFaktúra operuje v troch verziách:

 • základne vybavená verzia – 4,50 € s DPH mesačne
 • stredne vybavená verzia stojí 9,90 € s DPH mesačne 
 • vysoko vybavená verzia stojí 15,90 € s DPH mesačne

Do faktúr je možné pridať vlastné logo, podpis a pečiatku. Taktiež je možné si nastaviť si preferovaný jazyk, v ktorom chce v aplikácii operovať. Nechýba ani QR kód, ktorý uľahčuje platby. Faktúry je možné aj exportovať do rôznych účtovných programov a SuperFaktúru je možné prepojiť  aj s eshopom.

iKROS

Používatelia iKROS môžu fakturačný softvér využívať prostredníctvom svojich mobilných telefónov ako aplikáciu alebo prostredníctvom webovej stránky. iKROS je zadarmo vo verzii ŠTART a ďalšie dve verzie Pro a Flexi sa od základnej verzie odlišujú cenou a funkciou. iKROS je možné prepojiť s e-shopom a fakrúty si dajú exportovať do ďalších účtovníckych programov. Podobne ako ostatné fakturačné programy aj iKROS ponúka možnosť pridania loga, podpisu a pečiatky. Taktiež nechýba ani QR kód, ktorý uľahčuje platby.

Automatizáciou fakturačných úloh sa podniky môžu sústrediť na iné kľúčové aktivity a rozšíriť svoje operácie.

Na záver

Fakturačné programy sú kľúčovým nástrojom pre podniky na efektívne riadenie procesov fakturácie. Pomáhajú zefektívniť proces fakturácie a výberu platieb, čím zaisťujú, že podniky dostanú platby za svoje produkty alebo služby včas. Automatizáciou mnohých manuálnych úloh spojených s fakturáciou môžu tieto programy znížiť ľudskú chybu a ušetriť firmám cenný čas a zdroje.

Celkovo môže implementácia fakturačného programu výrazne zlepšiť efektívnosť a efektívnosť účtovných operácií podniku.

© 2024 KD.sk | Nakódoval Leoš Lang