Hypotéky – podmienky pre získanie

Strácate sa v podmienkach jednotlivých poskytovateľov hypoték? S týmto veľkým prehľadom vám bude jasné, čo od vás ktorá banka pri vybavovaní úveru na bývanie bude žiadať.


Obsah článku


Našetrené mať nemusíte

K novému či lepšiemu bývaniu sa dnes dostanete aj bez toho, aby ste museli mať nasporené nejaké prostriedky. Viaceré banky vám poskytnú hypotéku na celú cenu nehnuteľnosti. Výnimkou je napríklad Slovenská sporiteľňa, ktorá vám zafinancuje bývanie iba do výšky 70%, v prípade VÚB rozhoduje o výške dokonca aj kraj, v ktorom sa predmetná nehnuteľnosť nachádza/ bude nachádzať.

Našetrené mať netreba, no lepšie je niečo už mať.

To, že vám banky preplatia celú hodnotu, však nemusí byť tak úplne výhrou. Vo všeobecnosti platí, že čím vyššiu čiastku si požičiavate, tým vyššia bude aj úroková sadzba a to pomerne výrazne. V praxi sa teda oplatí ísť do hypotéky s vopred našetrenými prostriedkami.

BankaVýška úveru% z ceny nehnuteľnosti
Unicredit Bank3 300 do 100 % ceny70 – 100 %
ČSOB4 500 – 500 000 €100 %
VÚB6 600 – 550 000 €80 – 100 %
mBank7 000 – 500 000€100 %
Prima Banka5 000 – 300 000€100 %
Tatra Banka10 000 – 1 300 000€100 %
Slovenská sporiteľňa7 000 € do 70 % ceny70 %

Hypotéky aj na chatu

Príjemným prekvapením je, že hypotéky na slovenskom trhu môžete využiť prakticky na akýkoľvek typ nehnuteľnosti a podobne je to aj s ručením nehnuteľnosťou.

S hypotékou sa pokojne pustíte aj do výstavby.

Okrem štandardných domov a bytov môžete pokojne úver využiť na stavbu či kúpu rekreačnej chaty. Hypotéky môžete využiť aj pri stavebných pozemkoch.

BankaBytDomChataStav. pozemok
Unicredit BankÁnoÁnoÁnoÁno
ČSOBÁnoÁnoÁnoÁno
VÚBÁnoÁnoÁnoÁno
mBankÁnoÁnoÁnoÁno
Prima BankaÁnoÁnoÁnoÁno
Tatra BankaÁnoÁnoÁnoÁno
Slovenská sporiteľňaÁnoÁnoÁnoÁno

Na príjme záleží

Na trhu existujú hypotéky bez potreby dokladovať príjem. Vzhľadom na ich vysoké úrokové sadzby je však oveľa rozumnejšie príjem preukázať.

Čo sa týka vašich príjmov, banky sa zaujímajú väčšinou o obdobie 3 – 6 mesiacov. Vo všetkých bankách predkladáte potvrdenie o výške príjmu a výpis z bankového účtu. Jednotlivé banky sa líšia len tým, za aké časové obdobie príjem sledujú.

Dokladovať príjem nie je vždy povinnosť, no radšej to urobte.

Výnimkou v tomto prípade je opäť Slovenská sporiteľňa, ktorá si váš príjem s vašim súhlasom preverí sama na Sociálnej poisťovni. To neplatí, pokiaľ je vaše zamestnania na zozname tzv. „Špeciálnych zamestnaní“.

V prípade kolísania vašich príjmov sa cifry štandardne spriemerujú.

BankaZamestnanciPodnikatelia
Unicredit BankPotvrdenie o výške príjmu (vyšší ako 280 eur)Posledné daňové priznanie a výpis z podnikateľského účtu za 6 mesiacov
ČSOBPotvrdenie o výške príjmu + výpis z účtuPosledné daňové priznanie a potvrdenie bezdĺžnosti
VÚBPotvrdenie o výške príjmu + výpis z účtu za 3 mesiacePosledné daňové priznanie a potvrdenie o výške daňovej povinnosti
mBankPotvrdenie o výške príjmu + výpis z účtuPosledné daňové priznanie a potvrdenie o výške daňovej povinnosti
Prima BankaPotvrdenie o výške príjmu za posledných 6 mesiacov + výpis z účtu za 3 mesiacePosledné daňové priznanie a potvrdenie o výške daňovej povinnosti
Tatra BankaPotvrdenie o výške príjmu + výpis z účtuPosledné daňové priznanie a potvrdenie o výške daňovej povinnosti
Slovenská sporiteľňaStačí povoliť banke overenie cez Sociálnu poisťovňu. Neplatí pre špeciálne zamestnania.Posledné daňové priznanie a potvrdenie o výške daňovej povinnosti

Ste v registri dlžníkov? Bude to ťažké

Pokiaľ ste v minulosti včas nesplatili kreditnú kartu či kontokorentný úver, v banke ťažko pochodíte. Banky si bez výnimky overujú každého potencionálneho klienta a svoje previnenia v minulosti zatajíte len ťažko.

Môžete síce nahliadnutie do registra odmietnuť, v tom prípade sa ale môžete s hypotékou rovno rozlúčiť. Navyše, ak ste odmietnutí jednou bankou, je ešte väčšia pravdepodobnosť, že podobne pochodíte aj v ďalších.

Vaše kontokorentné úvery a kreditné karty skúmajú banky pri žiadosti taktiež a štandardne znížia vašu schopnosť splácať o danú čiastku. Pred žiadosťou si teda dobre spočítajte a prehodnoďte všetky svoje záväzky.

Podmienky získania hypotéky

Boj o klienta spôsobil, že hypotékárne úvery sú najvýhodnejšie vo svojej histórií a už len ťažko pôjdu ešte nižšie. Ak bol vo svete niekedy najlepší čas na vybavenie úveru na bývanie, tak je to teraz.

Podmienky na získanie hypotéky nie sú nijakým strašiakom a pokiaľ ste v minulosti nepochybili pri splácaní záväzkov, vaša banka vám určite rada nájde najvýhodnejšie riešenie.

Určite sa však nespoliehajte na minimálne nároky a pokúste sa vybojovať si u banky čo najlepšiu bonitu. To sa napokon výrazne prejaví na vašej úrokovej sadzbe a ušetrí vám v novom bývaní nemalé peniaze.

Pokiaľ máte pravidelný príjem a žiadne veľké záväzky, nemusíte sa absolútne ničoho obávať

© 2024 KD.sk | Nakódoval Leoš Lang