Pôžička na auto – recenzia, porovnanie

pozicka na auto

Plánujete si kúpiť nové auto, no Vaše úspory nepokryjú celú cenu vozidla? Nezúfajte, väčšina ľudí nemá dostatok financií na priamu kúpu. A to je hlavný dôvod prečo je pri nákupe ojazdeného i nového auta k dispozícii niekoľko možností, ako pohodlne a predovšetkým spoľahlivo automobil kúpiť.

Jedným z riešení je účelová pôžička na auto, iným riešením je potom lízing. Pôžička na auto môže byť výhodná v mnohých prípadoch a to najmä pri kúpe ojazdeného vozidla, kde sú sumy nižšie ako pri úplne novom modeli.

V tomto článku sa preto pozrieme na to aké pôžičky sú vám k dispozícii, ktorí poskytovatelia sú spoľahliví a ponúkajú optimálne i výhodné pôžičky na auto.

Najskôr sa však poďme pozrieť na to aký je rozdiel medzi pôžičkou na auto a lízingom.

Dnes si bez auta vieme ťažko predstaviť dochádzanie do práce, nakupovanie alebo jazdenie na chalupu. Dvojnásobne to platí pre tých, ktorí auto využívajú nepretržite niekoľko rokov a zrazu sa im pokazilo.

Aj keď neustále tankujeme do nádrže a platíme povinné zmluvné poistenie, pri tých všetkých výdavkoch nám nemusia zvýšiť peniaze na opravu alebo rovno na kúpu nového automobilu.

Lenže žiadny stroj nevydrží natrvalo a vynoviť svoj vozový park aspoň raz za päť-desať rokov je nutnosť. Nemáte nasporené dosť alebo vôbec nič?

Potom sa správne pozeráte po pôžičkách určených práve na kúpu nového alebo ojazdeného auta.

Pôžička na auto vs. leasing

Najväčším rozdielom medzi lízingom a pôžičkou na auto je ten, že v prípade pôžičky ste ihneď vlastníkmi vozidla vy. Lízing zasa predstavuje formu, kedy lízingová spoločnosť auto kúpi, Vy zložíte určitú čiastku (akontáciu) vopred a potom doplácate pravidelné splátky.

Po uplynutí dohodnutého obdobia, napríklad 5 rokov, vám potom auto bude predané za tzv. zostatkovú cenu a je Vaše.

V prípade pôžičky je vaša okamžite. Výhodou pôžičky na auto oproti lízingu je tiež fakt, že nepotrebujete žiadnu akontáciu vopred – skrátka sa jedná o spotrebiteľský úver.

Pôžičky na váš nový automobil môžu byť bankové alebo nebankové, obe majú samozrejme svoje výhody aj nevýhody. Banky majú prísnejšie podmienky a pri vybavovaní pôžičky na auto treba rátať so zdĺhavejším procesom.

Výhodou pôžičiek na auto je predovšetkým:

  • rýchlosť vybavenia, často online a z pohodlia domova
  • mnoho nebankových spoločností ponúka možnosť – auto na splátky aj pre dlžníkov
  • nie je potrebné zložiť akontáciu vopred
  • narozdiel od leasingu auto nemusí mať havarijné poistenie (poistenie zvyšuje celkovú cenu v prípade lízingu)

Samozrejme aj leasing má svoje výhody. Spoločnosti ponúkajú predovšetkým produkty s nižšími kritériami na získanie a často nie je nutný ani ručiteľ. Nevýhodou je zloženie už spomínanej akontácie, preto sú pôžičky mnohokrát oveľa výhodnejšie, ak nemáte aspoň napríklad 1/3 požadovanej sumy.

Pri pôžičkách na auto sa v tomto prípade jedná o účelové úvery, ktoré sú určené priamo na kúpu nového alebo ojazdeného vozidla. Okrem pôžičiek zameraných vyložene na auto je možné využiť  aj bezúčelový úver na dlhú dobu.

Nebankové pôžičky na auto

Istou prekážkou pri bankových pôžičkách je mnohokrát zdĺhavý proces schvaľovania a verifikácie. Pri nebankovom sektore platí v podstate zásada – požičiame vám, nezaujímame sa o vás dopodrobna a ak všetko splatíte včas, požičiame vám znova. Ak nie, sankcie sú pomerne nepríjemne vysoké.

Pri nebankovej pôžičke na auto je situácia podobná. Keďže však ide o vyššie sumy, je bonita klientov často požadovaným parametrom z dôvodu spoľahlivosti a zníženia rizika.

Nebankových spoločností ponúkajúcich pôžičky od niekoľkých stoviek až po tisíce eur je na slovenskom trhu pomerne dosť. Taktiež sa líši doba požičania – od niekoľkých mesiacov až po niekoľko rokov.

Pri pôžičke na auto väčšinou žiadame o peniaze v rádoch tisícok až desiatok tisíc eur, doba splácania je až niekoľko rokov, podobne ako napríklad pri nižšej hypotéke. Ponuku na trhu tvoria účelové úvery na auto aj bezúčelové pôžičky.

5 spoľahlivých poskytovateľov pôžičiek na auto

Ako sme už v úvode článku sľúbili, prinášame Vám náš zoznam overených a spoľahlivých poskytovateľov pôžičiek na auto. Veríme, že Vám náš prehľad pomôže a skráti čas pri výbere toho správneho poskytovateľa.

1. Cetelem

Spoločnosť Cetelem patrí (nielen) na slovenskom trhu nebankových pôžičiek k prevereným poskytovateľom a medzi ľudí sa dostala do podvedomia vďaka kvalitným službám.

Pôžička na auto Cetelem sa dá pomerne ľahko získať a to od 2 000 až do výšky 50 000 eur, na dobu 7 rokov a to pri kúpe nového, ale aj ojazdeného auta (najviac 10-ročného).

Medzi pôžičkami na auto patrí k najvýhodnejším u nás. Samozrejmosťou je, že nie sú účtované žiadne poplatky za zriadenie, vedenie a ani za predčasné splatenie.

Táto pôžička je samozrejme bez akejkoľvek akontácie, takže neplatíte nič vopred. Spoločnosť poskytuje veľmi vysokú maximálnu čiastku, istou nevýhodou je minimálna čiastka stanovená až na 2 000 eur. Rovnaký úrok aj RPMN sa poskytuje pre nové aj ojazdené vozidlá.

2. VÚB

Čo sa týka bankového sektora určite nemôžeme vynechať VÚB banku a jej pôžičku na čokoľvek.

Rozsah poskytovanej sumy je od 490 eur do 25 000 eur, úroková sadzba patrí k tým najnižším a to od 6,9 % p.a.

Klientom vo veku do 23 rokov je umožnené čerpať pôžičku na auto do maximálnej výšky 10 000 eur. Minimálna doba splácania je tu 13 mesiacov, maximálna zasa 96 mesiacov (teda 8 rokov). Pozor si treba dávať na poplatok za zmenu v úverovej zmluve, ktorý činí sumu 40 €.

Za nevýhodu možno pokladať 4% poplatok z objemu pôžičky. Ak však budete 18 mesiacov aktívne využívať bankový účet, poplatok za poskytnutie vám banka vráti.

Celkovo sa jedná o zaujímavú a spoľahlivú možnosť financovania kúpy ojazdeného i nového vozidla, len si treba ustriehnuť spomínané poplatky. Tie zas vyváži jeden z najnižších úrokov vôbec.

Možnosť voľby základného alebo rozšíreného balíka poistenia k pôžičke je taktiež dôvod prečo je flexipôžička od VÚB banky označovaná ako férová a spoľahlivá.

3. QuatroCar

Quatro Car ponúka financovanie prostredníctvom 2 typov úverov:

  • Nákup auta na splátky (zabezpečený úver) – vybavenie prebieha priamo v partnerských autobazároch
  • Účelová pôžička na auto (nezabezpečený úver) – vybavenie ONLINE alebo v pobočkách Quatro Finančný Dom

Nákup auta na splátky (zabezpečené úvery)

Pri zabezpečených úveroch (zabezpečený predmet je kupované vozidlo) sa vybavenie realizuje priamo v partnerských bazároch, ktorých je  v súčasnosti viac než 450 po celom Slovensku.

Pri zabezpečených úveroch sa výška úroku pohybuje od 6,5 %. Pri nových vozidlách je možné čerpať až 50 000 € (nové vozidlo nesmie byť staršie ako 1 rok a 11 mesiacov s max. nájazdom 6 000 km), pri jazdených 30 000 € (jazdené vozidlo nesmie byť staršie ako 11 rokov), pričom po individuálnom schválení zmluvy môže klient na základe jeho platobnej kapacity získať aj viac.

Akontácia pri jazdených vozidlách je 10 až 70 %, pri nových vozidlách je možné zaplatiť prostredníctvom akontácie 10 až 80 % z ceny vozidla. Doba splácania sa pri úveroch na nové aj ojazdené motorové vozidlá pohybuje zhodne od 18 do 84 mesiacov.

Účelová pôžička na auto (nezabezpečené úvery)

Pri nezabezpečených úveroch môže klient požiadať o účelovú pôžičku ONLINE alebo osobne na jednej z 20 pobočiek Quatro Finančný Dom.

Pri ONLINE pôžičke je možné požičať si od 600 € do 5 000 € s dobou splácania 12 – 60 mesiacov, pričom sa po zdokladovaní kúpy vozidla do 3 mesiacov poskytuje klientom cashback vo výške 5 % z ceny auta, maximálne však 5 % z výšky poskytnutej pôžičky.

Ďalšou výhodou je možnosť získať peniaze na účet do 24 hodín priamo na účet klienta. Pri osobnom vybavení je možné získať účelovú pôžičku od 1 500 až do 10 000 € s dobou splatnosti 36 až 108 mesiacov bez možnosti cashbacku.

Pre oba varianty nezabezpečeného úveru platí, že základná úroková sadzba je 15,9 %.

4. Moja splátka

V nebankovej sfére je ďalšou možnosťou účelový úver na auto Moje splátka. Ponúka pôžičku na auto vo výške od 1 500 do 20 000 eur s dobou splácania od 12 do 120 mesiacov.

Nie je vyžadovaná akontácia, nie sú účtované poplatky za zriadenie a vedenie úveru. Musíte však splniť podmienku, že minimálne 70 % sumy úveru použijete na nákup vozidla. To je samozrejme povinné poriadne vydokladovať a to najneskôr do 30 dní od kúpy.

Základný úrok je na strednej úrovni a v súčasnej dobe predstavuje 15,9 %. Pozor – ak  nesplníte podmienku doloženia o kúpe, zvyšuje sa úrok na 19,62%. RPMN je na úrovni od 14,58 do 15,51 % podľa doby splácania.

Moja splátka disponuje prehľadným a zrozumiteľným cenníkom v PDF, ktorý je rozpísaný podľa doby splácania a výšky úveru. Moja splátka určite patrí medzi zaujímavé možnosti pôžičky na auto a pri splnení podmienok je zriadenie aj vedenie účtu zadarmo, rovnako ako fixná sadzba úroku.

5. Slovenská sporiteľňa

V tomto prípade sa nejedná vyložene o „autoúver“, ale o spotrebný úver na čokoľvek, teda bezúčelový úver. Môžete ho teda použiť na zakúpenie nového alebo ojazdeného vozidla.

Výhodou je, že vás nedržia podmienky kúpy a samozrejme ako pri ostatných pôžičkách je tu nulová akontácia. Jedná sa o úver vo výške od 300 do 30 000 eur (pri internet bankingu do 20 000 eur) na dobu 1 až 8 rokov.

Základný úrok je na úrovni 5,9 %, takže je to ideálny tento úver práve na auto. Pri vyšších čiastkach je totiž úrok porovnateľný s predchádzajúcimi ponukami.

Auto je priamo v SLSP jedným z odporúčaných tipov, na čo peniaze z pôžičky použiť. Skutočne tak možno túto pôžičku spoľahlivo na tieto účely použiť.

Poplatok za zriadenie nie je žiadny a Slovenská sporiteľňa garantuje nemenný fixný úrok po celú dobu splácania. Taktiež je možné predčasne pôžičku splatiť celú alebo vložiť mimoriadnu vyššiu splátku.

Porovnanie ponúk

V tabuľke prinášame porovnanie ponúk jednotlivých spoločností:

PoskytovateľÚrokRPMNVýška pôžičky v €Doba splácania
Cetelem9,9 %10,36 %2 000–50 0007 rokov
VÚB6,9 %7,12 %3 300–33 2001–7 rokov
QuatroCar – zabezpečený úver6,5 %do 50 0001,5–7 rokov
QuatroCar – nezabezpečený úver15,9 %600–5 000 online/1 500–10 000 osobne1–5 / 3–9 rokov
Moja splátka15,9 %14,58 %*1 500–20 0001–10 rokov
SLSP5,9 %*300–30 0001–8 rokov

* môže sa líšiť v závislosti od viacerých faktorov

Najvyššiu pôžičku na auto ponúka QuatroCar spolu s Cetelem (50 000 eur). S QuatroCar si za 50 000 eur kúpite len nové auto, no Cetelem preplatí v tejto sume aj ojazdené auto staré najviac 10 rokov. 

Pri pôžičke QuatroCar je najviac obmedzená suma aj doba splácania a pri spoločnosti Moje splátka je podmienka použitia 70 % na auto či iné motorové vozidlo.

Bezúčelový úver od Slovenskej sporiteľne nemá žiadne obmedzenia na využitie a ide o bankový úver, ktorý bude vyhovovať žiadateľom so stabilným príjmom bez záznamov v registri.

Skutočne sa však môžete spoľahnúť na tieto preverené pôžičky na auto pre nákup nového aj ojazdeného vozidla napríklad aj cez rôzne spoločnosti. Napríklad skúsenosti s Carvago majú mnohí záujemcovia.

Možností ako získať peniaze na auto je viacero a treba si individuálne vybrať to, čo vám najviac vyhovuje.

© 2024 KD.sk | Nakódoval Leoš Lang