Hypotéka pre mladých – podmienky a štátny príspevok

Hypotéka pre mladých je nástrojom, ktorý má uľahčiť štart do života mladým ľuďom. Bez nej by si ťažko mnohí z nás nemohli vlastné bývanie vôbec dovoliť. Aké sú jej podmienky a ako môže človek dostať štátny príspevok?


Obsah článku


Páry riešia situáciu prenájmom, čo je z určitého uhla pohľadu ako vyhadzovať peniaze von oknom. Poďme sa teda pozrieť na to, ako získať výhodnejšiu hypotéku so štátnym príspevkom.

Hypotéka pre mladých so štátnym príspevkom

Našťastie štát a banky poskytujú mladým ľuďom do 35 rokov pomoc. Mladí tak môžu získať svoj hypotekárny úver výhodnejšie až o tri percentá.

Dobrou správou je, že hranica, kedy môže človek o takúto podporu žiadať sa nedávno zaujímavo zvýšila, takže o ňu môže požiadať ešte viac ľudí. Tá zlá správa je, že banky sa často s úrokom hrajú a takáto podpora teda málokedy skutočne dosahuje zníženie o celé tri percentá.

Čo vlastne hypotéka pre mladých znamená a aké sú v súčasnosti podmienky na jej získanie, to je témou tohoto článku.

Čo presne hypotéka pre mladých je?

Takýto druh úveru na bývanie je špecifický tým, že klientom poskytuje výrazne lepšie podmienky, ako pre ostatných klientov. V praxi to znamená toľko, že dve percentá úrokov dotuje štát cez podporu a jedno percento dotuje samotná banka.

Takúto podporu ponúka väčšina bánk, stačí si potom len správne vybrať. Každá banka ponúka rozličné podmienky, dôležitým ukazovateľom je napríklad minimálna výška poplatku, alebo napríklad aj poplatok za vybavenie hypotéky, ktorý sa pohybuje v stovkách eur.

V niektorých bankách sa môže človek vyhnúť poplatkom tak, že u nej zároveň budete využívať aj osobný účet.

Podmienky hypotéky pre mladých so štátnym príspevkom

Aby mohli ľudia o podobné zvýhodnenie požiadať, musia mať do 35 rokov (a pochopiteľne byť dospelý). Ďalšou dôležitou podmienkou je ich príjem za predchádzajúci rok. Tento horný limit sa pravidelne zvyšuje a momentálne je stanovený na 1 140,10 eur.

V prípade, že o hypotekárny úver žiada manželská dvojica, platí tento limit pre oboch – teda 2 280,20 eur. Veľkou výhodou je, že pokojne môže jeden z dvojice zarobiť 1600 eur a druhý 600 eur – aj v takomto prípade majú na zvýhodnenie nárok. Ale pozor, hovoríme o hrubom príjme.

Ak sa niekomu v priebehu času príjem zvýši, vôbec to neznamená, že by o zvýhodnenie prišiel. Dôležitý je jeho príjem v čase, keď o hypotéku žiada. Aj keby o mesiac neskôr začal zarábať desaťtisíce mesačne, na jeho hypotéke sa už absolútne nič nezmení.

Výhodný úrok však platí len prvých 5 rokov a len do hranice 50 000 eur. Peniaze navyše sú úročené štandardným spôsobom. Zvýhodnenie môže využiť len pri klasickej hypotéke a len pri jednej zmluve.

Čo treba predložiť banke?

Pri žiadosti postupujeme veľmi podobne, ako pri klasickej hypotéke. Ako zamestnanec predkladáme potvrdenie o výške príjmu, ako podnikateľ kópiu posledného daňového priznania spolu s potvrdením daňového úradu o bezdlžnosti.

  • Samozrejmosťou sú doklady totožnosti, niekedy stačí občiansky preukaz, inokedy je nutný aj druhý doklad.
  • Znalecký posudok, ktorý určí hodnotu zakladanej nehnuteľnosti. Tento dokument je veľmi dôležitý z toho pohľadu, že banka vám poskytne úver do maximálnej výšky 70 % z hodnoty nehnuteľnosti.
  • Zmluvy – kúpna zmluva, zmluva o výstavbe, zmluva o dielo.

Úrok sa v jednotlivých bankách líši. To však neznamená, že najnižší úrok automaticky znamená najvýhodnejšiu hypotéku. Práve poplatok za poskytnutie výrazne zamieša karty.

Navyše, takisto sa môže líšiť úrok aj v závislosti od fixácie úrokovej sadzby. Neplatí to pre každú banku, niektoré ponúkajú napríklad len 5-ročnú fixáciu, iné svoj úrok v závislosti na fixácií nemenia.

Ostatné možnosti

Hypotéka pre mladých navyše ponúka ďalšie výhody, ktoré sa mladým ľudom či párom určite budú hodiť. Pri narodení dieťaťa získajú možnosť zraziť svoje mesačné splátky až o polovicu, resp. odložiť splácanie o celé dva roky.

Prvých 5 rokov ďalej majú možnosť mimoriadnych splátok bez akéhokoľvek poplatku, ktorý za iných okolností nebýva malý. Rovnako, ako pri bežných hypotékach tiež platí fakt, že mimoriadne splácať môžu bez poplatku aj na konci fixácie úroku. Poslednou výhodou je možnosť päťročného odkladu splátok istiny úveru.

Oplatí sa hypotéka pre mladých?

Je skvelé, že mladí ľudia majú takýmto spôsobom možnosť ešte jednoduchšie získať vlastné bývanie a nemusia vyhadzovať svoje peniaze prenájmom, často spojeným so stresom z častého sťahovanie, príp. pre nepríjemného majiteľa.

Ak človek spĺňa podmienky, nie je o čom, oproti klasickej hypotéke vie ušetriť zaujímavé peniaze. Stačí si už len správne vybrať banku.

© 2024 KD.sk | Nakódoval Leoš Lang