Kontokorentný úver – ako istota na účte

kontokorentny-uver

Pár dní do výplaty, účet prázdny. V lepšom prípade ostáva aspoň malá rezerva, no nie vždy. Tiež ste zažili ten nepríjemný pocit, keď ste si nemohli kúpiť potrebné veci? Pomôže v tejto chvíli kontokorentný úver?

Súrna potreba peňazí môže vzniknúť kedykoľvek, a pokiaľ nemáme na väčší výdaj peniaze, pomoc by nám prišla vhod.

Poskytovatelia úverov sa prezentujú ako rýchla pomoc v prípade akútneho nedostatku peňazí. Kontokorentný úver je jednou z rýchlych možností, ako prísť k peniazom bez nutnosti „obiehať“ banky.

Čo to kontokorent je, kto ho poskytuje a ako sa k nemu dostaneme si vysvetlíme v dnešnom článku.

Peniaze aj s nulou na účte?

Kontokorentný úver nie je nič iné, než prečerpanie prostriedkov na bankovom účte. Vyberáte si jednoducho do mínusu. Kontokorent Vám zriadi Vaša banka. Ide o kombináciu vkladového a úverového účtu.

Banka na Váš účet nastaí tzv. úverový rámec, a teda maximálnu hodnotu, ktorú môžete čerpať. Vyčerpané peniaze sa stávajú pôžičkou.

Ak je zostatok peňazí na účte kladný, jedná sa o bežný bankový účet, no akonáhle sa stav dostane do mínusu, čerpáte úver.

Najskôr zriadiť účet

Kontokorent je možné čerpať iba so zriadeným bankovým účtom. Pokiaľ účet nemáte, zastavte sa v banke. Pokiaľ už účet máte, ale nejde o kontokorent, požiadajte o neho alebo zriaďte celkom nový.

Kontokorent ponúka aj ZUNO Banka s produktom REZERVA. Bezúčelové prečerpanie účtu do výšky 3 000 €. Peniaze k dispozícii ihneď.

Kontokorent vie byť nebezpečný

Nebezpečenstvo „číha“ práve na ľudí, ktorí sa neveľmi vyznajú v úverových produktoch. Mnohí si neuvedomujú, že splácanie prichádza takmer okamžite, a tak často vyberajú neuvážene s vidinou rýchlych a jednoduchých peňazí.

Premýšľajú v zmysle „je to môj účet a môžem si s ním robiť čo chcem“, no to je chyba.

Kontokorentný úver teda neodporúčame neinformovaným osobám, príliš mladým ľuďom alebo naopak seniorom. Pred uzatvorením takéhoto účtu sa vždy dobre poinformujte na všetky podmienky a riešenie prípadných problémov so splácaním.

Ako získam kontokorentný úver?

Ako sme spomenuli, prvoradé je stať sa klientom niektorej banky. Potešiteľné je, že pre získanie kontokorentu banky nenahliadajú do registra. Majú prehľad o Vašich príjmoch, výdavkoch a aktuálnom stave účtu, takže si o Vás vedia rýchlo vytvoriť predstavu.

Ideálne je žiadať o kontokorent vo Vašej aktuálnej banke, pretože pozná Vašu dlhodobú aktivitu na účte. Ide o príjmy (mzda, sociálne dávky, materský príspevok, dôchodok a ostatné) a výdavky (trvalé príkazy, splátky, inkaso, platby, výbery hotovosti atď.).

V prípade, že sa o úver zaujímate v novej banke, bude od Vás žiadať o otvorenie účtu. Tam presuniete svoje financie a priložíte výpisy zo starého účtu za niekoľko posledných mesiacov (zvyčajne 3).

UPOZORNENIE: Pokiaľ Váš účet nie je aktívny – nepripisujú sa na neho dlhšiu dobu príjmy – kontokorent Vám zrejme nebude odsúhlasený.

Reklamy vs. realita

Každá banka o svojom kontokorente tvrdí, že poskytuje „peniaze až do 3 000 €“, prípadne iné číslo. Neznamená to však, že si na 3 000 € siahne naozaj každý. Je to iba hodnota, ktorá špecifikuje maximálnu výšku kontokorentu v tej ktorej banke.

Konkrétnej osobe bude totiž sprístupnená suma, ktorej maximum sa vypočíta z Vašich príjmov. Limit zvyčajne býva 2 – 3 násobok priemernej čistej mesačnej mzdy.

PRÍKLAD: Pokiaľ zarábate 500 € mesačne v čistom, banka Vám sprístupní pôžičku do cca. 1 500 € a to i napriek tomu, že reklama môže sľubovať až 5 000 €. Čísla sú len orientačné a na konkrétnu ponuku sa informujte vo vybranej banke-.

Dokedy môžem prečerpávať?

Ak ste si vybrali svoj úver, opätovne budete môcť prečerpávať až po jeho splatení. Dlh je celkom splatený ak je na účte nula alebo kladný zostatok. Dlh sa znižuje pripisovaním príjmov na účet.

Upozorňujeme na prekročenie povoleného limitu! Býva pokutované navýšením o percentá z celkovej hodnoty prečerpania.

Úroky a poplatky

Na pohľad pôsobí kontokorent ako veľmi výhodný a jednoduchý produkt. Prečerpanie účtu však hradí banka zo „svojho“ a tá, ako vieme, nedáva nič zadarmo. Úroky má každá banka iné.

Na úrok vplýva druh kontokorentu:

  • zabezpečený kontokorent – úver si vyžaduje ručenie. Pokiaľ by ste ho nesplácali, banka môže v súdnom konaní siahnuť na predmet ručenia (auto, nehnuteľnosť). Istota v splatení zároveň znižuje úrokovú sadzbu. Tá sa pohybuje v rozmedzí 4 – 10 % ročne.
  • nezabezpečený kontokorent – bez zabezpečenia Vás banka vníma ako väčšie riziko, kvôli čomu sa zvyšuje aj úroková sadzba kontokorentu a to od 10 do 20 % ročne.

Nevýhodou je absencia tzv. bezúročnej doby. Kreditné karty ju majú okolo 50 dní, prečerpanie účtu sa však úročí ihneď po vzniku dlhu.

Výhody a nevýhody kontokorentného úveru

Aké sú hlavné výhody kontokorentného úveru?

  • žiadne dokazovanie účelu – peniaze určené na čokoľvek a nemusíte si odkladať bločky alebo faktúry
  • rýchle získanie – stačí Vám mať zriadený kontokorentný účet a peniaze vyberáte priamo z bankomatu alebo posielate cez e-bankovníctvo. Všetko ihneď a 24 hodín 7 dní v týždni
  • žiadna starosť so splácaním – dlh sa spláca pripisovaním prostriedkov na účet. Ak ste zamestnaní alebo poberáte niektorý z príspevkov, dlh sa spláca automaticky. Nemusíte na neho vôbec myslieť
  • trvalé príkazy v bezpečí – ak máte nastavené trvalé príkazy, nemôže sa Vám stať, že by očakávaná platba neodišla z Vášho účtu ani keby bol prázdny. Opäť o starosť menej

Kontokorent a nový účet získate aj vo VÚB Banke. Maximálnu výšku úveru ale neuvádza, pretože každého klienta posúdi osobitne.

Medzi hlavné nevýhody kontokorentného úveru patrí:

  • iba v prípade aktívneho účtu so stabilnými príjmami
  • pomerne drahý úrok v nezabezpečenom úvere
  • úročenie okamžite po vzniku dlhu. Žiadna bezúročná lehota
  • riziko problémov so splácaním pri neuvážených výberoch

Aj napriek niektorým nevýhodám je pre mnohých ľudí výhodnejší kontokorentný úver v porovnaním s klasickým spotrebným úverom.

Záver

Kontokorentný úver odporúčame ľuďom, ktorí majú istotu vo svojich príjmoch a nemajú obavy, že by vzniknutý dlh nevyrovnali.

Kontokorent zoženiete takmer v každej banke, preto sa neváhajte informovať. Vždy sa však zamyslite, či skutočne budete schopní vrátiť požičané. Inak by ste sa vystavovali riziku nesplatenia, ktoré by skončilo minimálne záznamom v registri neplatičov. V budúcnosti by Vás tak mohli poskytovatelia pôžičiek odmietnuť.

© 2024 KD.sk | Nakódoval Leoš Lang