Pôžička bez dokladovania príjmu – podmienky získania

Pokiaľ má človek stabilný príjem, s vybavením pôžičky nebude mať žiadny problém. Ani v banke, ani nebankovej spoločnosti. Nie všetci ľudia však majú pravidelný príjem, ktorý môžu doložiť príslušným papierom. Získať pôžičku bez dokladovania príjmu je ďaleko zložitejšie, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať.


Obsah článku


Banky a nebankové spoločnosti sa nehrnú do požičiavania ľuďom bez príjmu. A to hneď z dvoch dôvodov:

  • ľudia bez dokladovateľného pravidelného príjmu sú veľmi rizikoví
  • zákon od poskytovateľov pôžičiek vyžaduje preverenie schopnosti splácať úver

Poskytovatelia pôžičiek neposkytujú pôžičky z lásky k ľuďom. Robia tak pre zisk. Banky a nebankové spoločnosti chcú, aby im ľudia peniaze vrátili. Bez toho by jednoducho nemohli fungovať. 

Ochrana pred rizikovými ľuďmi

Ideálny klient je ten, ktorý na 100 percent peniaze vráti. Poskytovatelia úverov však vedia, že riziko nesplatenia tu vždy existuje. S týmto stavom sa však dokážu vyrovnať. Na základe dlhodobých skúseností vedia, že s niektorými skupinami ľudí je spojené menšie či väčšie riziko. 

Pokiaľ pracuje človek v štátnej inštitúcii, pre veriteľov je veľmi žiadaný klient. Stabilná práca a príjem až do konca života. Horšie sú na tom ľudia v súkromnej sfére, ktorí môžu byť kedykoľvek prepustení. Napríklad po vypuknutí nejakej ďalšej krízy.

Potom sú tu ľudia bez práce. Je jasné, že ľudia, ktorí nie sú zamestnaní, budú mať so splácaním pôžičky problém. Z podpory či sociálnych dávok veľa peňazí na splácanie úverov veru nezostáva.

Banky a nebankové spoločnosti majú navyše s ľuďmi bez práce aj priame skúsenosti. Na základe nich poznajú, že takýto klienti sú zbytočne rizikoví. Vedia, že požičiavať peniaze ľuďom bez možnosti dokladovania príjmov je stratou času a peňazí.

Nezamestnaní ľudia s príjmom

Doteraz sme hovorili o nezamestnaných, ktorých jediný príjem je z podpory či sociálnych dávok. Na Slovensku to však funguje tak, že nie každý nezamestnaný je skutočne nezamestnaný.

Medzi zamestnancom a nezamestnaným je pomerne veľká šedá zóna. Všetci veľmi dobre vieme, že čierna práca je na Slovensku realitou. Práca na čierno sa u nás vyskytuje najmä v podobe doplácania peňazí na ruku.

Človek je zamestnaný, avšak na papieri má malú či dokonca minimálnu mzdu. Svoj príjem tak dokladovať dokáže, avšak väčšinou je príliš nízky na to, aby to stačilo na schválenie pôžičky. Pritom daný človek môže mať celkom slušný príjem, ktorý mu umožní splácať úvery bez akýchkoľvek problémov. Niektorí ľudia sú zaregistrovaní na úrade práce, poberajú dávky a z času na čas si privyrábajú na rôznych fuškách.

Ďalšou skupinou ľudí, ktorí nie vždy dokážu dokladovať príjem, sú živnostníci. Mnohí podnikatelia si žijú celkom dobre, oficiálne však na daňovom priznaní majú nulu. Na papieri nezarábajú nič. Akurát odvádzajú nevyhnutné odvody.

Takýto živnostníci sú v pomerne zložitej situácii, pokiaľ chcú požiadať o pôžičku. Niektorým poskytovateľom pôžičiek stačí výpis z účtu, na ktorom vidieť pravidelný prísun peňazí. Pokiaľ je však živnostník platený na ruku, s dokladovaním príjmu bude mať problémy.

Požiadavky Zákona o spotrebiteľských úveroch

Vo svete pôžičiek je množstvo nástrah a pascí, do ktorých sa chytia aj opatrnejší ľudia. Chyby pri čerpaní pôžičiek pripravili mnohých ľudí o značné množstvo peňazí či dokonca o strechu nad hlavou.

Neregulovaný trh s pôžičkami neraz vedie aj ku podvedeným ľuďom. Štát sa preto rozhodol na tento trh vstúpiť a vniesť do neho vlastné pravidlá. Poskytovanie pôžičiek je regulované niekoľkými zákonmi. 

Najbežnejšie spotrebné úvery sa však riadia najmä Zákonom o spotrebiteľských úveroch. V tomto zákone nájdeme pravidlá poskytovania pôžičiek – o čom všetkom musí veriteľ informovať klienta, náležitosti pôžičkovej zmluvy, či spôsob vypočítavania ročnej percentuálnej miery nákladov (RPMN).

V Zákone o spotrebiteľských úveroch však nájdeme aj paragraf, ktorý vyžaduje od poskytovateľa pôžičky preverenie schopnosti klienta splácať pôžičku. Tento paragraf vznikol zo skúseností z praxe.

Mnohí ľudia si brali pôžičky bez toho, aby o tom dvakrát premýšľali. Bez schopnosti splácať čokoľvek im skončili na krku viaceré pôžičky. Štát jednoducho chce takýmto situáciám predísť a od poskytovateľov pôžičiek vyžaduje, aby požičiavali iba ľuďom, ktorí preukázateľne dokážu svoje záväzky splácať.

Banky a nebankové spoločnosti sú tak štátom nútené preverovať príjem žiadateľov o pôžičky. Poskytovatelia pôžičiek sú pod drobnohľadom Národnej banky Slovenska, ktorá im môže za porušenie zákona vydať vysoké pokuty. Prípadne im znemožniť poskytovať úvery.

Získať pôžičku bez dokladovania príjmu je síce zložité, nie je to však nemožné. Pokiaľ si potrebuje niekto požičať, avšak nemá možnosť dokladovať príjem, má dve možnosti: zaistiť úver nehnuteľnosťou, využiť mikropôžičky.

Úvery bez dokladovania príjmov zaistené nehnuteľnosťou

Poskytovatelia pôžičiek vlastne nepotrebujú doklad o príjme. Oni potrebujú záruku, že im tie peniaze vrátime. Alebo, že ich od nás dokážu vymôcť. Banky a nebankové spoločnosti majú veľmi radi nehnuteľnosti.

Takáto záruka za úver dokáže obmäkčiť nejedného poskytovateľa pôžičiek. Väčšina bánk však pri poskytovaní hypoték vyžaduje aj potvrdenie o príjme. Avšak nie všetky.

Americká hypotéka (spotrebný úver zabezpečený nehnuteľnosťou) je finančne výhodným riešením. Pôžičky zabezpečené nehnuteľnosťou so sebou väčšinou nesú pomerne nízku úrokovú mieru.

Nehnuteľnosť je veľmi dobrou zárukou. Banky aj nebankové spoločnosti veľmi dobre vedia, že pokiaľ prestaneme pôžičku splácať, pristúpia k exekúcii a svoje peniaze nakoniec dostanú späť. Pôžičky bez dokladovania príjmu zabezpečené nehnuteľnosťou sú však doménou nebankových spoločností a súkromných poskytovateľov pôžičiek.

Nebankovky sa na rozdiel od bánk starajú ďaleko menej o to, či ste skutočne schopné úver splácať. Mnohé nebankovky priamo rátajú s tým, že to nakoniec všetko skončí pri exekúcii. Nebankovka má z toho často aj väčší zisk.

Preto pozor. Požičiavať si zakladaním nehnuteľnosti je rizikové. Robiť to ako nezamestnaný je veľmi rizikové. Ba až hlúpe. Mnoho ľudí sa presvedčilo na vlastnej koži, že aj malá pôžička zaistená nehnuteľnosťou, dokáže pripraviť o strechu nad hlavou. 

Pozor je potrebné si dávať najmä na pôžičky na zmenku. Podpísaním zmenky vystavujeme svoju nehnuteľnosť riziku. Najmä, ak nemáme prácu. Trochu iná situácia platí pre ľudí, ktorí príjem majú, avšak ho nedokážu dokladovať.

Pre takýchto ľudí je pôžička zaistená nehnuteľnosťou dobrou voľbou. Samozrejme, vždy je potrebné byť pri takomto kroku opatrný – najmä pri nebankových spoločnostiach a súkromných poskytovateľoch pôžičiek.

Mikropôžičky od nebankových spoločností bez dokladovania príjmu

Ak si potrebujeme požičať peniaze, a nechceme riskovať vlastný dom či byt, nebankové spoločnosti nám predsa len čosi požičajú. Nečakajme však, že to bude veľa. Nebankovky nám bez žiadnych zbytočných otázok požičajú maximálne niekoľko stovák eur. 

Tieto pôžičky sa nazývajú aj pôžičky do výplaty, sms pôžičky, rýchle pôžičky či fínske pôžičky. Vybavíme si ich prostredníctvom internetu alebo sms správy. Hádam najväčšou výhodou tohto typu pôžičiek je rýchlosť a pohodlnosť vybavovania. 

Všetko zvládneme z pohodlia domova. Stačí vyplniť internetový formulár alebo odoslať sms správu. Žiadosť o pôžičku je posúdená v priebehu pár minút. Ak nám bude úver schválený, peniaze môžeme mať na účte k dispozícii už v priebehu jedného dňa.

Pokiaľ si u danej nebankovky požičiavame po prvýkrát, maximálna výška pôžičky bude menšia. Ak však úver splatíme, získa e si tak dôveru nebankovky, a maximálna výška pôžičky nám bude zvýšená. 

Ďalším charakteristickým znakom týchto pôžičiek je veľmi krátka doba splatnosti. Väčšinou sa pohybuje do jedného mesiaca – preto jej prischol názov pôžička do výplaty.

© 2024 KD.sk | Nakódoval Leoš Lang